اسید هیومیک برای انگور

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اسید هیومیک برای انگور

اسید هیومیک برای انگور : انگور یکی از مهم‌ترین و خوشمزه‌ترین محصولات کشاورزی در ایران است که اگر به صورت صحیح از آن نگهداری و رسیدگی کنند‌ ثمره بسیار زیادی خواهد داشت. معمولا یکی از مشکلاتی که اغلب کشاورزان و باغداران با آن مواجه هستند‌ آهکی بودن خاک است و این امر به علت وجود پی اچ زیاد در خاک است و موجب می‌شود، مواد مغذی و ضروری به انگور نرسد.

به همین علت لازم است تمام باغداران‌ هر چند وقت یک‌بار از اسید هیومیک برای انگور استفاده کنند و تمام املاح ضروری را به گیاه برسانند. در این کود فوق العاده‌ مقدار زیادی آهن، نیتروژن، کلسیم، فسفر، بورن، پتاسیم، زینک و اکسیژن وجود دارد که تمام این مواد برای سلامت و کیفیت درخت انگور، لازم هستند.

طریقه مصرف اسید هیومیک برای انگور

 • روش محلول‌ پاشی

یکی از مؤثر ترین روش‌های کود دهی به انگور با استفاده از کود آلی اسید هیومیک‌ تغذیه برگی است که با بهره گرفتن از آن، می توان به راحتی تمام عناصر و املاح غذایی را به صورت مستقیم در اختیاز میوه، برگ و شاخه‌ها قرار داد. در این روش از کود دهی‌ جذب مواد لازم به سرعت شکل می‌گیرد و تمام ریزمغذی‌های لازم را به گیاه می‌رساند.

معمولا توصیه می‌شود برای درخت‌هایی که دارای ریشه عمیقی هستند‌ از این روش کود دهی استفاده کنید تا سریع‌تر کود به آن نفوذ پیدا کند. البته دقت داشته باشید که در این روش‌ غلظت کود باید مناسب باشد و خیلی آب به آن اضافه نکنید زیرا ممکن است عناصر مهم خود را از دست بدهد.

 • روش چال کود

توجه داشته باشید که در هر یک از روش‌های کود دهی‌ استفاده از اسید هیومیک باید درست و اصولی صورت بگیرد، در غیر این صورت ممکن است اصلا نتیجه مطلوبی از خود نشان ندهد. در روش چال کود‌ کشاورزان و باغداران باید دقت خود را بالاتر ببرند و با توجه به سن درخت، فصل، حجم شاخه و برگ‌های درخت، 2 الی 4 چاله به عمق 30 الی 40 سانتی‌متر در پای درخت حفر کنید.

سپس کود اسید هیومیک را در آن چاله بریزید و دوباره خاک را روی آن قرار دهید. بعد از اتمام کار نیز‌ مقداری آب به آن قسمت بدهید یا این که اگر در باغ‌تان از سیستم آبیاری قطره‌ای استفاده می‌کنید، چاله‌ها و گودال ها را در زیر قطره چکان‌ها ایجاد کنید.

 • روش آبیاری

مواد غذایی که در کود اسید هیومیک وجود دارند‌ بیشتر به صورت یون‌های محلول در آب هستند که توسط ریشه درخت انگور جذب می‌شوند. فراموش نکنید که در هر روش از کود دهی‌ برای این‌که مواد بهتر جذب گیاه شوند به آب احتیاج دارند. به همین علت استفاده از اسید هیومیک برای انگور‌ بهتر است تا حد امکان به روش آبیاری انجام شود.

در این روش باید هیومیک اسید را به طور کامل با آب مخلوط کنید و آن را به قسمت سایه انداز درخت، اضافه کنید. استفاده این روش‌ محدودیتی ندارد اما دقت کنید که بیش از اندازه این عمل را انجام ندهید، زیرا ممکن است شوری خاک افزایش یابد و کیفیت گیاه به طور کامل از بین برود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اسید هیومیک شوک مخصوص درخت انگور از اینجا بازدید کنید.

مزایای استفاده از اسید هیومیک برای انگور

 • کمک به افزایش محتوای کلروفیل برگ انگور
 • تصفیه و افزایش نیتروژن در خاک
 • تنظیم پی اچ در خاک
 • افزایش سرعت رشد و رسیدگی میوه
 • تقویت سیستم ایمنی و دفاعی گیاه
 • افزایش ظرفیت حفظ آب و هوا در خاک
 • بالا بردن کمی و کیفی محصولات به عمل آمده
 • کنترل جمعیت میکروب‌های مفید در خاک
 • کاهش بروز تنش‌های محیطی
 • بهبود عملکرد روزنه‌های هوایی در گیاه
 • از بین بردن آفات مضر و باکتری‌های غیر ضروری
 • بهبود فرآیند گرده افشانی
 • افزایش جذب مواد و املاح ریز مغذی توسط کل گیاه
 • تغذیه کامل ریشه گیاه
 • تحریک آنزیم‌های موجود در خاک درخت انگور به فعالیت زیادتر

تأثیر اسید هیومیک بر روی انگور

کود هیومیک اسید با ساختار طبیعی و فوق العاده خود‌ یک‌سری کمپلکس‌های پایدار را برای درخت انگور ایجاد می‌کند که بسیار مهم هستند. اسید هیومیک برای انگور مانند یک کود شگفت انگیز عمل می‌کند و بدون اثرات شیمیایی است. در واقع بیشتر خاک‌های کشاورزی که در ایران وجود دارند‌ قلیایی هستند و به همین علت برای رشد گیاه انگور، مناسب نیستند.

این کود با محتوی بی‌نظیر خود‌ کمک می‌کند عناصر نامحلولی که در خاک وجود دارند، به راحتی آزاد شوند و خاک ساختار با کیفیت‌تری داشته باشد. این کود موجب جذب عناصر معدنی به تمام قسمت‌های مختلف گیاه، افزایش میزان فتوسنتز در برگ درخت، نفوذ پذیری راحت‌تر آب و اکسیژن به ریشه گیاه، افزایش سطح برگ، افزایش غلظت نیتروژن در میوه و… می‌شود.

کسانی که طی یک دوره مشخص و با برنامه ریزی از این کود محبوب برای درختان انگورشان استفاده کنند‌ با نتایج بسیار مثبتی مواجه خواهند شد که مطمئنا هیچ کود دیگری نمی‌تواند این اثرات را از خود نشان دهند. همان طور که می‌دانید‌ دیگر کودهایی که دارای ترکیبات شیمیایی هستند، عوارض زیادی بر روی محصولات به جای می‌گذارند و تأثیرات‌ مفیدشان، در طول زمان دراز مدت به جای نمی‌ماند. اما استفاده از اسید هیومیک برای انگور‌ هیچ‌گونه عوارضی ندارد و حتی بعد از چندین سال، اثرات آن در خاک باقی می‌ماند.

اگر باکتری و یا قارچ‌های غیر مفید به داخل درخت انگور نفوذ پیدا کنند‌ هیومیک اسید تمام آن‌ها را از بین می‌برد و اجازه نمی‌دهد که باعث از بین رفتن گیاه و میوه شود. این کود بیشتر از هر قسمتی بر روی ریشه درخت انگور تأثیر می‌گذارد و در کل قدرت، کیفیت، استحکام، ساختار و رشد ریشه، نقش مهمی در رشد میوه و درخت انگور دارد. اگر جذب آب و مواد مغذی توسط ریشه درخت انگور به خوبی انجام نشود پس از مدتی درخت خشک می‌شود و دیگر ممکن است محصول ندهد. ریشه نقش مهمی در سلامت درخت انگور دارد زیرا این سیستم‌ عامل اصلی نگه داشتن گیاه است و حتی به گونه‌ای، نقش بازآفرینی انگور را هم دارد.

اگر زمانی احساس کردید که ریشه درختان انگورتان، از استحکام کافی برخوردار نیستند و ضعیف شده‌اند‌ حتما سراغ هیومیک اسید بروید و از مزایای فوق العاده آن بهره ببرید. اگر ریشه این گیاه به خوبی تغذیه شود قسمت‌های آسیب دیده گیاه را نیز ترمیم می‌کند و در آخر، میوه‌های بسیار باکیفیت و مرغوبی را به بار می‌آورد.

بیشتر بخوانید: ضرورت استفاده از اسید هیومیک

بهترین زمان برای استفاده از اسید هیومیک

به طور معمول بهتر است قبل از میوه‌دهی درخت انگور کار کود دهی را انجام دهید و شرایط لازم را برای رشد عالی میوه فراهم کنید. البته می‌توانید بعد از محصول دادن درخت نیز‌ از عمل کود دهی استفاده کنید و کیفیت میوه‌ها را تا حدود زیادی افزایش دهید. یک نکته مهم که در رابطه با این موضوع وجود دارد‌ تکمیل کردن دوره کود دهی به درخت است. زیرا اگر این دوره را کامل نکنید، تأثیر چشمگیری را مشاهده نخواهید کرد و کود اثر واقعی خود را نشان نمی‌دهد.

سخن پایانی

درخت انگور معمولا در مناطق نیمه خشک و خشک پرورش می‌یابد و همان‌طور که می‌دانید‌ در خاک این مناطق املاح لازم و مفیدی پیدا نمی‌شود. اما اصلا جای نگرانی برای این موضوع وجود ندارد زیرا اسید هیومیک برای انگور مانند یک زره محافظتی عمل می‌کند و تمام مشکلاتی که بر سر راه رشد آن وجود داشته باشد را از بین می‌برد.

از این رو به جای استفاده کردن از کودهای غیر طبیعی‌ توصیه می‌شود سراغ هیومیک اسید بروید و پس از گذشت مدت زمان کوتاهی، نتیجه فوق العاده آن را بر روی ریشه، ساقه، برگ، میوه و تمام اجزای مختلف درخت انگور مشاهده نمایید. اسید هیومیک در خاک درخت انگور‌ اختلال ایجاد می‌کند و باعث می‌شود تهویه طبیعی برای آن ایجاد شود.

با تشکر از توجه شما آل کود

اسید هیومیک برای انگور
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *