دلایل استفاده از اسید هیومیک در باغ پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

پرورش پسته به طور معمول کار هر کسی نیست زیرا به مراقبت و دانش بالایی نیاز دارد و اگر به صورت صحیح به آن رسیدگی نشود؛ ممکن است اصلا ثمره‌ای نداشته باشد. یکی از مشکلاتی که می‌تواند بر سر راه پرورش پسته با کیفیت قرار بگیرد؛ میزان نامناسب نمک در خاک یا همان شوری خاک است. اما اکثر باغ ‌های پسته در مناطق نیمه خشک و خشک کشور قرار گرفته‌اند و در زمین‌هایی که خاک‌شان شور است، پرورش می‌یابند! در واقع بیشتر افرادی که دارای باغ پسته هستند؛ برای بر طرف کردن این مشکل از اسید هیومیک استفاده می‌کنند و خاک‌های پر نمک به بهترین نحوه ممکن، اصلاح می‌شوند. در واقع اگر این موضوع را برای تولید و پرورش پسته در نظر نگیرید؛ به اقتصاد صنعت کشاورزی و باغداری، بسیار آسیب وارد می‌شود. از این رو بهتر است بدانید که دلایل استفاده از اسید هیومیک در باغ پسته؛ یک استراتژی عالی و راه حل جهانی برای تولید محصول با کیفیت، از زمین‌های نمکی است.

مزایای بهره گرفتن از اسید هیومیک در باغ پسته

  • تنظیم کننده رشد درخت

اگر می‌خواهید یک محصول مرغوب و بی‌نقص را برداشت کنید؛ بهتر است حتما از کود اسید هیومیک استفاده نمایید. زیرا این کود آلی به طور شگفت انگیزی؛ ضخامت، وزن، ارتفاع، ریشه گیاه پسته، قطر و همچنین چگالی شاخ و برگ درخت پسته را به اندازه ایده‌آل می‌رساند.

  • رساندن ریز مغذی‌ها به ریشه درخت

از آن جایی که ریز مغذی‌ها نقش‌ به خصوصی در رشد کردن گیاه دارند؛ جذب شدن شان توسط ریشه و رساندن به برگ، شاخه و محصول نهایی، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید حتما آن‌ها را به گیاه برسانید. در واقع این عمل اصلا ساده نیست اما با استفاده از اسید هیومیک می‌توانید، به راحتی تمام مواد مغذی را به درخت پسته برسانید.

  • تنظیم کننده سطح هورمون های موجود در خاک

توجه داشته باشید که ذات اسید هیومیک به گونه‌ای است که مقدار هورمون‌های موجود در خاک را به طور متعادل تنظیم می‌کند و از آسیب رسیدن به گیاه، جلوگیری می‌کند.

  • تسهیل کردن تنفس گیاه پسته

اسید هیومیک با ساختار فوق العاده‌ای که دارد؛ در خاک تخلخل به وجود می‌آورد و همین امر باعث می‌شود خاک به طور کامل تهویه شود و گیاه، راحت‌تر نفس بکشد. به طور معمول تمام گیاهان برای انجام عمل فتوسنتز و رشد؛ به اکسیژن نیاز دارند و هر چقدر مقدار اکسیژن بیشتری برای‌شان فراهم باشد، بهتر رشد می‌کنند و تکثیر می‌شوند.

  • تنظیم کننده عملکرد گیاه

این کود پر کاربرد با املاح و مواد ویژه‌ای که دارد؛ عملکرد رشد گیاه را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که مراحل رشد آن، نظم خاصی داشته باشند و بدون محدودیت و مشکل، رشد کنند.

  • افزایش دهنده کلروفیل

یکی از اصلی ترین نقش‌هایی که اسید هیومیک دارد؛ افزایش محتوای کلروفیل است که در نتیجه موجب می‌شود محصولات با کیفیتی به عمل آید.

  • فراهم کردن شرایط بهتر فتوسنتز

فرآیند فتوسنتز در کل به رشد اصولی و زایایی گیاه پسته کمک می‌کند و اگر این فرایند به صورت صحیح انجام نشود؛ گیاه اصلا رشد نمی‌کند و اگر هم رشد کند، بی‌کیفیت خواهند بود. از این رو توصیه می‌شود در خاک باغ پسته؛ حتما از کود هیومیک اسید بهره بگیرید.

  • ایجاد مقاومت در برابر تنش‌های محیطی

هیومیک اسید با قابلیت‌های منحصر به فردی که دارد؛ از برخی عوامل محیطی مانند وجود آفات، گرما زدگی، سرما زدگی، وجود بیماری‌های گیاهی و… که به سلامت درخت پسته آسیب می‌رسانند، جلوگیری می‌کند و به گونه‌ای ضامن سلامت محصولات است.

  • افزایش رشد ریشه درخت پسته

اگر می‌خواهید ریشه درخت پسته‌تان بسیار مقاوم باشد و رشد خوبی داشته باشد؛ استفاده کردن از اسید هیومیک را فراموش نکنید. این کود بی‌نظیر؛ باعث افزایش ضخامت ریشه درخت پسته می‌شود و کمک شایانی به بهبود کیفیت محصولات به عمل آمده می‌کند.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک برای انگور

 

بهترین زمان مصرف اسید هیومیک برای باغ پسته

دقت داشته باشید که بهترین و مناسب ترین زمان برای استفاده از اسید هیومیک در باغ پسته؛ اوایل پاییز تا اواخر زمستان است. شما می‌توانید این کود را به صورت جامد یا همان روش چال کود و مایع به روش آبیاری، استفاده کنید. در هر صورت به یاد داشته باشید که حتما دوره کود دهی را نیمه کاره، رها نکنید زیرا ممکن است تأثیر منفی بر روی محصولات‌تان به جای بگذارد و باعث از بین رفتن آن‌ها شود. همچنین برای به دست آوردن نتیجه‌ای مطلوب‌تر؛ توصیه می‌شود آن را با کودهای حیوانی ترکیب کنید و در زمان شروع رشد میوه، به میزان 20 لیتر در هکتار استفاده نمایید.

نحوه اصلاح خاک باغ پسته توسط اسید هیومیک 

میکرو ارگانیسم‌های مفید و ضروری موجود در خاک می‌توانند به شکل ویژه‌ای؛ از اسید هیومیک به‌عنوان منبع‌ انرژی استفاده کنند.‌ زیرا این کود مانند یک اصلاح کننده عمل می‌کند و پلیمرهای موجود در آن، مانند چسب ارگانیک عمل می‌کنند و ذرات مواد معدنی خاک را به یک‌دیگر می‌چسبانند. میکرو گرانول‌هایی هم که به وجود می‌آیند با کمک این چسب؛ به هم دیگر پیوند می‌خورند و در نتیجه، گرانول‌های بزرگ‌تری به وجود می‌آورند. زمانی که این گرانول‌ها در کنار یک‌دیگر قرار بگیرند نیز؛ فضاهای خالی زیادی در بین خود ایجاد می‌کنند و همین امر موجب می‌شود، هوا و آب بیشتر به  ریشه نفوذ پیدا کنند.

اسید هیومیک با عملکرد حرفه‌ای خود؛ فضای مناسبی را برای موجودات ریز میکروسکوپی فراهم می‌کند در نتیجه باعث می‌شود، خاک حاصل خیز شود. مصرف این کود برای تمام محصولات زراعی و باغی معمولا با توجه به نیاز گیاه باید در نظر گرفته شود و اگر به طور استاندارد از آن برای درختان پسته استفاده کنید؛ قطعا می‌تواند بازدهی خیلی خوبی داشته باشد.

روش استفاده از اسید هیومیک در باغ پسته

اگر می‌خواهید در زمان کوتاه‌تری یک نتیجه مطلوب را به دست آورید؛ پیشنهاد می‌کنیم از اسید هیومیک مایع استفاده نمایید. زیرا این محصول قدرت جذب سریع‌تری دارد و بدون هیچ مشکلی، به ریشه درخت پسته نفوذ پیدا می‌کند. البته اگر اسید هیومیک پودری یا جامد را تهیه کردید؛ اصلا نگران نباشید زیرا این امکان وجود دارد که آن‌ها را هم در آب مخلوط کرد و به صورت مایع در آورد. در هر صورت سعی کنید محلول اسید هیومیک را به قسمت‌هایی که ریشه درخت در آن‌جا قرار گرفته است، اضافه کنید.

همچنین اگر از اسید هیومیک جامد بهره گرفتید؛ می‌توانید از روش چال کود استفاده کنید. برای این کار کافی است پای درخت پسته را حدود 20 الی 50 سانتی متر بکنید و تا یک گودال درست شود. سپس اسید هیومیک را در ان قرار دهید و دوباره روی آن را با استفاده از خاک؛ بپوشانید. در آخر نیز فراموش نکنید؛ در قسمتی که کود را چال کرده‌اید مقداری آب بریزید تا نتیجه‌ای مطلوب‌تر به دست آورید.

سخن پایانی

محصول پسته در هر جایی از جهان که کاشته شود؛ دارای ارزش بسیار زیادی است و قیمت بالایی دارد. در واقع همین موضوع نیز موجب شده است حساسیت بالایی در حوزه کشت و پرورش آن ایجاد شود. زیرا کافی است گیاه پسته‌ای که در طی مدت طولانی از آن به خوبی مراقبت شده و هزینه‌های بالایی برای آن صرف شده است؛ دچار آسیب شود. در این صورت کشاورز و باغدار دچار ضرر و زیان مالی بسیار زیادی می‌شوند و تمام زحمات‌شان به هدر می‌رود.

پس شما نیز اگر قصد دارید یک باغ پسته را پرورش دهید؛ بهتر است به طور عالی از درختان مراقبت کنید و حتما در بازه‌های زمانی مناسب، از کود اسید هیومیک برای رشد بهتر و افزایش کیفیت محصول‌تان بهره بگیرید.

با تشکر از توجه شما آل کود

تاثیر اسید هیومیک بر پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *