تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی درخت گردو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درخت گردو از جمله درخت‌هایی است که اگر به‌ خوبی پرورش یابد، می‌تواند بازدهی بسیار عالی داشته باشد و کمک کند باغداران به سود نسبتاً بالایی برسند. از این‌ رو اگر شما هم قصد کاشت این درخت را دارید، بهتر است اول از هر چیزی، به فکر فراهم کردن یک بستر مناسب برای کاشت درخت باشید. زیرا اگر خاک زمین مورد نظرتان حاصلخیز و غنی نباشد، درختان از بین می‌روند و دیگر محصولی‌ هم تولید نمی‌کنند. در نظر داشته باشید؛ به طور معمول برای اصلاح کردن خاک و تقویت درختان‌تان، باید از کودهای مغذی و مفیدی استفاده کنید. بنابر این بهتر است تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی درخت گردو را نادیده نگیرید و به جای کودهای شیمیایی، از این کود ارگانیک بهره بگیرید.

در واقع شما با مصرف کود اسید هیومیک می‌توانید شرایط لازم برای رشد این درخت را فراهم کنید و تمام مشکلات یا موانعی که بر سر راه رشد گیاه وجود دارد را بردارید. این کود غنی، بخش زیادی از نیاز درخت‌های گردو را تامین می‌کند و با مصرف صحیح و به‌ موقع آن می‌توانید محصولات زیادی برداشت نمایید. اسید هیومیک شوک نسبت‌ به کودهای طبیعی دیگر، غلظت بسیار بالاتری دارد و جزو بهترین تقویت‌ کننده‌ها و اصلاح ‌کننده‌های گیاهان به شمار می‌رود.

استفاده از این کود برای درختان گردو، بسیار راحت است اما باید در حین انجام دادن عمل کوددهی، به یک‌سری نکات مهم توجه داشته باشید تا به سلامت درختان، خاک و محصولات آسیبی وارد نشود. به همین علت اگر می‌خواهید با نحوه کوددهی درختان گردو بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما بمانید.

نحوه کوددهی درختان گردو با استفاده از اسید هیومیک

برای تقویت خاک و درختان گردو می‌توانید کار کوددهی را به روش‌های مختلفی انجام دهید. در واقع کود اسید هیومیک را می‌توانید به‌ صورت مایع و پودری  تهیه کنید و از آن‌ها بهره بگیرید. در صورتی که کود اسید هیومیک پودری را تهیه کردید؛ باید یک گودال به عمق 30 الی 60 سانتی‌متر ایجاد کنید و سپس مقداری کود داخل آن بریزید. بعد از انجام دادن این کار باید با استفاده از خاک روی کود را بپوشانید و کمی آب هم به آن جا اضافه کنید.

هنگام انجام دادن کوددهی به روش چال کود دقت داشته باشید؛ گودال ایجاد شده به ریشه‌ درخت خیلی نزدیک نباشد زیرا این کار موجب می‌شود ریشه دچار آسیب شود و کود نیز اثر گذاری مطلوبی نداشته باشد. بنابر این سعی کنید در فاصله مشخصی از درخت، چاله مورد نظرتان را ایجاد نمایید.

اگر می‌خواهید تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی درخت گردو بسیار عالی‌تر باشد، بهتر است از روش آبیاری بهره بگیرید. در این روش باید ابتدا کود اسید هیومیک را با مقدار مناسبی آب مخلوط کنید و سپس آن را به‌ صورت مستقیم پای درختان‌تان بریزید. کود اسید هیومیک در این روش به‌ سرعت جذب ریشه درخت می‌شود و خیلی سریع اثر گذاری می‌کند.

در صورتی که برای کوددهی درختان گردو از روش آبیاری بهره گرفتید، دقت داشته باشید غلظت کودتان به میزان کافی باشد زیرا این امر از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر به آن دقت نکنید ممکن است دچار ضرر شوید و محصولات‌تان هم از بین بروند.

روش دیگری که می‌توانید از آن بهره بگیرید، روش محصول پاشی است. در روش محلول پاشی نیز باید کود اسید هیومیک را با آب ترکیب نمایید و سپس با سم‌پاش یا یک تانکر مناسب، آن را به قسمت‌های مختلف درخت اسپری کنید.

تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی درخت گردو

زمان مصرف کود اسید هیومیک برای درختان گردو

کود اسید هیومیک برای درختان گردو را باید در زمان‌های مناسب و به میزان کافی استفاده کنید تا نتیجه عالی به دست آورید. از این‌ رو بهتر است بدانید؛ بهترین زمان برای مصرف کود اسید هیومیک، هنگام کاشت نهال و قبل‌ از محصول دادن درخت است. زیرا در این زمان مقاومت گیاه افزایش می‌یابد و می‌تواند عملکرد عالی‌تری داشته باشد.

کوددهی درخت گردو را می‌توانید در زمان استراحت که همان فصل پاییز است نیز انجام دهید. با استفاده از کود اسید هیومیک در فصل پاییز، می‌توانید مقاومت گیاه در برابر یخ‌زدگی و سرمازدگی را تا حدود زیادی افزایش دهید و درخت را برای محصول‌دهی در سال بعد آماده‌تر کنید.

بیشتر بخوانید: کود افزایش باردهی گردو

مزایای کوددهی درختان گردو با استفاده از اسید هیومیک شوک

 • تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی درخت گردو نسبت‌ به کودهای دیگر بسیار بیشتر است و با کمک آن می‌توانید به‌ راحتی تمام املاح و مواد از دست‌ رفته خاک را برای گیاهان فراهم کنید.
 • این کود مغذی قدرت ریشه زایی درخت را افزایش می‌دهد و کمک می‌کند حجم ریشه درخت بیشتر شود.
 • کود هیومیک اسید فعالیت میکروب‌های مفید در خاک را افزایش می‌دهد و اجازه نمی‌دهد باکتری‌های مضر آسیبی به گیاه وارد کنند.
 • این کود کمک می‌کند آب برای مدت بیشتری در خاک باقی بماند و ریشه درخت نیز دچار خشکی نشود.
 • با مصرف کود مغذی اسید هیومیک، می‌توانید فتوسنتز و کلروفیل درخت را افزایش دهید و شادابی برگ‌ها را دوبرابر کنید.
 • کود اسید هیومیک تمام ناخالصی‌های موجود در خاک را از بین می‌برد و خاک را بسیار حاصلخیز می‌کند.
 • این کود جلوی آسیب رسیدن به محصولات را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد محصولات‌تان دچار کاهش وزن شود.
 • اگر درختان‌تان دچار آفات، بیماری یا پوسیدگی ریشه شدند، می‌توانید به‌ راحتی با استفاده از این کود مفید آن‌ها را برطرف نمایید.
 • کود هیومیک اسید PH خاک را به خوبی کنترل می‌کند و شوری خاک را هم اصلاح می‌کند.
 • با مصرف منظم این کود می‌توانید ثمره‌دهی درخت را دو برابر کنید.
 • اسید هیومیک جلوی ریزش برگ درخت‌ها را می‌گیرد و استحکام شاخه‌ها را نیز افزایش می‌دهد.
 • استفاده کردن از این کود بسیار راحت است و هر کسی می‌تواند به سادگی این کار را انجام دهد.
 • کود اسید هیومیک حاوی املاح و مواد مغذی زیادی همچون؛ فسفر، روی، بور، آهن، کلسیم، نیتروژن، پتاسیم، منیزیم و گوگرد است و کمک می‌کند درخت دچار کمبود تغذیه نشود.

بیشتر بخوانید: کود افزایش گل زعفران

سخن پایانی

اضافه کردن کود مغذی اسید هیومیک به خاک موجب می‌شود رشد درخت گردو بسیار بهتر شود و محصولات سالم‌تری نیز داشته باشید. بنابر این بهتر است تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی درخت گردو را نادیده نگیرید و به جای بهره گرفتن از کودهای شیمیایی مضر، هر چند وقت یک‌بار از این کود به صورت مناسب استفاده کنید.

تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی درخت گردو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *