هیومیک اسید برای نهال

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

 هیومیک اسید برای نهال

خرید  هیومیک اسید برای نهال : وقتی باغداری برای نخستین بار دست به خرید نهال میزند، به خوبی بر این موضوع واقف است که پرورش این موجود کوچک و گرانبها نیاز به مراقب های ویژه ای دارد تا در آینده ای نزدیک برای او تبدیل به سرمایه ای بزرگ گردد. برخی از نهال ها پس از گذشت ۳ سال، برخی ۵ و …به باردهی میرسند. آنچه که نهال شما را از همان ابتدا برای باردهی قدرتمند در سال های آتی عمر نهال و داشتن میوه های فراوان و خوش کیفیت آماده میکند، کارهایی است که شما برای نهال خود میکنید و اهمیتی است که بدان میدهید.

 

 چون نهال ریشه های چندان قوی ندارد و پس از کاشت در خاک به مواد مغذی کاملی نیاز دارد، استفاده از یک کودی که با توجه به حساس بودن نهال ها ضرری برای آن نداشته و نهال را از پایه قوی کند بسیار ضرورت دارد. یکی از مهم ترین کارهای شگفت انگیزی که باغداران برای احداث باغ خود میتوانند انجام دهند، استفاده از اسید هیومیک برای نهال میباشد.

 

دلیل انتخاب هیومیک اسید برای نهال چیست؟

بسیاری از باغداران از اینکه کود اشتباهی برای نهال خود مصرف کنند هراس دارند و همیشه در آرزوی وجود ماده تقویتی هستند که نه تنها ضرری به نهال نرساند، بلکه آینده باغ خود را نیز تضمین کند. باید بگویم دیگر این موضوع یک آرزو نیست بلکه با تامین اسید هیومیک شوک برای نهال، به نتایج فراتر از تصور خود پس از بلوغ و میوه دهی خواهید رسید و با چشمان خود از عملکرد اسید هیومیک برای نهال خود حیرت زده خواهید شد به گونه ای که باغی پر بار با محصولات بازار پسند در ایران خواهید داشت.

 

ضرورت پرورش نهال هایی با ریشه سالم چیست؟

 

ریشه؟ بله ریشه! همان بخش از اندام گیاه که بدون آن با وجود تمامی قسمت های دیگر یک گیاه قادر به حیات نخواهد بود. به راستی چکار کنیم نهال هایی با ریشه های قوی و گسترده داشته باشیم؟

اکثر نهال هایی که در دنیای امروز با روش های نوین و پیشرفته تکثیر شده و به دست باغداران عزیز میرسند، ریشه های اولیه ناکارا داشته و پس از قرارگیری در عمق معینی از خاک بعد از کاشت، شروع به تولید ریشه های ثانویه میکنند. اما مشکل اصلی نهال هایی که ریشه های اولیه سالم و قوی ندارند چیست؟

عملا ریشه های ثانویه قدرت کمتری در نفوذ عمقی در دل خاک و صخره را داشته و در شرایط تنش زا مانند خشکی نخواهند توانست از اعماق زمین آب موردنیاز برای زنده ماندن و ادامه رشد خود را جذب کنند. برای جلوگیری از این اتفاق بایستی کاری کنیم ریشه های اولیه و ثانویه هر دو باهم به نحو احسن رشد و توسعه پیدا کنند و درخت مقاومت بالایی در شرایط سخت داشته باشد.

 

حال راه حل قطعی چیست؟

جواب بدون شک استفاده از اسید هیومیک شوک برای نهال میباشد زیرا:

۱)عمدتا میزان مواد آلی خاک به دلایل مختلف و تاسف باری نظیر: مصرف بی رویه کودهای شیمیایی، آبیاری بیش از حد، فرسایش خاک و عدم جبران مواد ارگانیک از دست رفته بسیار کاهش یافته و این امر رشد یک نهال را به شدت تحت تاثیر خود قرار میدهد.

کاری که ماده معجزه آسای اسید هیومیک با خاک میکند برگرداندن مواد آلی از دست رفته به خاک و چرخه رشدی نهال ها و گیاهان مختلف میگردد. در حقیقت اسید هیومیک ۸۰ درصد مواد ارگانیک خاک را به خود اختصاص میدهد و این میزان از مواد آلی به راستی فوق العاده است.

 

۲)اسید هیومیک برای نهال عناصر ضروری رشد از جمله: نیتروژن، فسفر، پتاسیم، گوگرد، کلسیم، عناصر کم مصرف مس، روی، منیزیم و … را تامین کرده و آن را به نحو احسن تقویت میکند. واقعا یک نهال از یک کود کاملا طبیعی چه انتظاری جز حمایت و کمک به رشد میتواند داشته باشد؟

 

۳) اما ریشه! ریشه یک نهال با مصرف اسید هیومیک چنان گسترش پیدا میکند که خود نهال هم نمیتواند باور کند. این ماده با بهبود راندمان ریشه، کمک میکند نهال یا درختان آینده مواد مغذی و منابع خاک را از دورترین نقطه ممکن برای رشد خود جذب کنند و کمبودی حس نکنند.‌ رشد ریشه با اسید هیومیک نه تنها ریشه اصلی را در برمیگیرد، بلکه ریشه های جانبی و نازک را نیز تحت تاثیر قرار میدهد.

 

۴) اگر شنیدید اسید هیومیک را یک ماده همه کاره برای نهال تلقی میکنند اصلا تعجب نکنید. معمولا برای اهداف مختلف در کشاورزی و باغبانی از کودهای مختلف استفاده میشود اما این ماده به تنهایی شما را به تمام خواسته های باغبانی تان خواهد رساند. مصرف اسید هیومیک در سیستم های آبیاری تعدادی از بیماری های ریشه ای مخرب را کنترل خواهد نمود و ریشه را در برابر عوامل بیماری زا محافظت خواهد کرد.

۵)متعادل سازی پی اچ و کاهش پی اچ خاک های آهکی به دلیل داشتن خاصیت اسیدی در اسید هیومیک و در نتیجه از بین رفتن عامل کاهنده جذب عناصر

۶)اسید هیومیک با تحریک هورمون های رشد اکسین و سیتوکینین، رشد نهال را موجب میگردد.

بیشتر بخوانید : کود جلبک دریایی آمریکایی

 

بالارفتن مقاومت درخت در برابر مسمومیت کوددهی زیاد مصرف اسید هیومیک شوک

 

اسید هیومیک با اصلاح خاک و از بین بردن اثرات منفی کوددهی نامتعارف، درختان میوه و محصولات کشاورزی را از یک مسمومیت خطرناک حفظ میکند؛ بی جهت نیست که لقب بهترین اصلاح کننده خاک را از آن خود کرده است.

 

افزایش جذب کودها و عناصر غذایی توسط اسید هیومیک

اسید هیومیک میران جذب ازت توسط گیاهان برای رشد را بالا برده و به گیاه این امکان را میدهد از ازت خاک به خوبی بهره مند گردد.

 بیشتر بخوانید : گیاه زاموفیلیا

دوام اثر بالای اسید هیومیک

این ماده ارگانیک همانند برخی از کودها دارای اثر لحظه ای و کوتاه مدت نمیباشد بلکه قابلیت ماندگاری تا چند سال در خاک را نیز دارد.

 

کاهش اثرات کمبود آهن و دیگر عناصر با مصرف اسید هیومیک

اسید هیومیک میزان جذب پتاسیم، منیزیم، کلسیم، آهن و …در گیاه را بالا برده و از بروز زردی در درختان میوه جلوگیری به عمل می آورد. قدرت بالای اسید هیومیک در نگهداری آهن در خاک های قلیایی که با کمبود این عنصر مواجه هستند بسیار کارآمد است. این ماده تقویتی بی نظیر با کلاته سازی عناصر غذایی، آنها را از طریق ریشه در دسترس بخش های در حال مصرف درختان میوه میکند.

با تشکر از توجه شما آل کود

 

 هیومیک اسید برای نهال
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *