اسید هیومیک برای برنج

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

گیاه برنج یکی از مهم‌ترین و محبوب ترین گیاهانی است که برای رشد مطلوب به عناصر غذایی مهمی همچون؛ آهن، نیتروژن، پتاسیم، منیزیم، فسفر و روی احتیاج دارد و کشاورزان باید با استفاده از کودهای غنی و کامل این املاح را در اختیار گیاه قرار دهند تا رشد آن متوقف نشود. اسید هیومیک برای برنج یک کود بسیار مفید است که می‌توانید به‌ راحتی از آن بهره بگیرید و رشد ریشه گیاه را تا حدود زیادی افزایش دهید.

کود مغذی اسید هیومیک عملکرد گیاه برنج را تا حدودی بهبود می‌بخشد و سطح ایمنی محصولات در برابر آفات و عوامل بیماری‌زا را نیز افزایش می‌دهد. افرادی که از این کود طبیعی به‌ صورت برنامه‌ریزی‌ شده استفاده کنند، می‌توانند محصولاتی باکیفیت‌تر و خوش‌ طعم‌تر داشته باشند و دچار ضرر نیز نشوند.

نحوه مصرف اسید هیومیک برای گیاه برنج

کود اسید هیومیک ساختاری کاملاً ارگانیک دارد و استفاده کردن از آن نیز بسیار راحت است. از آن جایی‌ که گیاه برنج اکثر مواد مغذی را از طریق ریشه جذب می‌کند، بهتر است کار کوددهی را به‌ روش آبیاری انجام دهید.

برای مصرف کود اسید هیومیک به‌ صورت آبیاری، کافی است مقداری کود مایع یا پودری را با آب ترکیب کنید و سپس آن را پای گیاه بریزید تا به‌ سرعت جذب ریشه شوند و اثرات شگفت‌انگیز خود را به‌ جای بگذارند.

دقت داشته باشید؛ پیش از مصرف کود مغذی اسید هیومیک، حتما از کافی بودن غلظت آن اطمینان حاصل نمایید زیرا اگر غلظت کود بیشتر از حد معمول باشد، ریشه گیاه می‌سوزد و محصولات‌تان نیز از بین می‌روند. اسید هیومیک برای برنج را می‌توانید به روش محلول پاشی نیز مصرف کنید.

در روش محلول پاشی کافی است کود جلبک دریایی مایع را با آب مخلوط کنید تا کاملاً یک‌دست شود. پس‌ از آن نیز می‌توانید با کمک تانکر یا سم پاش‌های مناسب، کود آماده شده را به قسمت‌های مختلف گیاه اسپری کنید تا از طریق برگ و شاخه جذب شود و اثرگذاری کند.

بهترین زمان برای تغذیه کردن گیاه برنج با استفاده از کود اسید هیومیک

همان‌ طور که گفته شد؛ کود اسید هیومیک ساختاری کاملاً طبیعی دارد و به همین علت هم مصرف آن برای برنج مضر نیست. از این رو می‌توانید آن را پیش از کاشت تا اواخر زمان برداشت، برای گیاه برنج مصرف کنید و کیفیت محصولات خود را افزایش دهید.

به طور معمول کشاورزانی که قبل‌ از کاشت گیاه برنج، زمین خود را با استفاده از این کود مغذی حاصلخیز می‌کنند، محصولات بیشتر و مرغوب‌تری برداشت می‌کنند و دچار خسارت نیز نمی‌شوند. کوددهی برنج بعد از انتقال نشاء به زمین اصلی نیز می‌تواند بسیار مؤثر باشد، به همین دلیل بهتر است در این زمان حتما کار کوددهی را به صورت آبیاری انجام دهید.

تا حد امکان سعی کنید اسید هیومیک برای برنج را به‌ صورت اصولی و مرتب مصرف کنید و کوددهی را به یک زمان کوتاه محدود نکنید. کوددهی هنگام رشد ساقه، خوشه‌دهی، رشد محصولات، 15روز قبل‌ از برداشت و بعد از برداشت محصولات نیز بسیار مفید است و توصیه می‌شود از انجام دادن آن‌ها غافل نشوید.

اسید هیومیک برای برنج

تاثیر اسید هیومیک بر روی گیاه برنج

 • کود اسید هیومیک جوانه‌زنی گیاه برنج را تا حدود زیادی افزایش می‌دهد و اجازه نمی‌دهد رشد گیاه دچار اختلال شود.
 • این کود این کود مغذی علاوه‌بر تحریک گیاه برنج برای جوانه‌زنی، کمک می‌کند ریشه زایی گیاه نیز افزایش یابد و حجم ریشه چندین برابر شود.
 • کود هیومیک اسید مقاومت گیاه برنج در برابر آفات، بیماری‌ها، حشرات و باکتری‌های مضر را افزایش می‌دهد و عناصر ضروری برای رشد محصولات را به بهترین شکل ممکن در اختیار گیاه قرار می‌دهد.
 • این کود مغذی به پربار شدن محصولات کمک شایانی می‌کند و از پوک شدن خوشه‌های برنج نیز جلوگیری می‌نماید.
 • کود اسید هیومیک اجازه نمی‌دهد برگ گیاه دچار تغییر رنگ یا پژمردگی شود.
 • این کود مغذی تمام ناخالصی‌ها و سموم شیمیایی موجود در خاک را از بین می‌برد و ساختار آن را بسیار غنی و حاصلخیز می‌کند.
 • استفاده از کود اسید هیومیک برای برنج بسیار مفید است و با کمک آن می‌توانید میزان رطوبت موجود در خاک را افزایش دهید و از خشک شدن ریشه گیاه نیز جلوگیری نمایید.
 • کود غنی اسید هیومیک جلوی رشد علف‌های هرز را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد آن‌ها از انرژی و تغذیه گیاهان مصرف کنند. بنابر این اگر زمانی متوجه رشد گیاهان هرز در زمین‌تان شدید؛ بهتر است سریعا کار کوددهی را با استفاده از این کود مغذی انجام دهید.

نکات مهم برای کوددهی گیاه برنج

 • تا حد امکان کوددهی گیاه برنج را در اوایل صبح یا هنگام غروب آفتاب انجام دهید زیرا در این مواقع میزان تابش نور خورشید خیلی شدید نیست و کود می‌تواند اثرگذاری مناسب‌تری داشته باشد.
 • پیش از مصرف کود اسید هیومیک حتما آن را با مقداری آب تصفیه‌ شده مخلوط کنید زیرا غلظت این کود بسیار بالا است و اگر آن را به‌ تنهایی مصرف کنید، گیاه دچار آسیب خواهد شد.
 • پیش‌ از انجام کوددهی برنج با استفاده از این کود مغذی، بهتر است حتما آزمون خاک را انجام دهید تا کمبودهای موجود بهتر مشخص شوند و شما نیز بتوانید به شکل مناسب‌تری آن‌ها را برای گیاه و خاک فراهم نمایید.
 • از انجام دادن کارهای خودسرانه تا حد امکان بپرهیزید و اگر در زمینه کوددهی برنج تجربه کافی ندارید، حتما از افراد باتجربه و ماهر کمک بگیرید تا محصولات‌تان از بین نروند و شما نیز دچار ضرر نشوید.
 • کوددهی به روش محلول پاشی را نباید در روزهایی که هوا ابری است، انجام دهید زیرا اگر باران ببارد کود موجود بر روی برگ گیاه، عملکرد مطلوب خود را از دست می‌دهد و دیگر نتیجه مثبتی به دست نخواهید آورد.
 • هنگام انجام کوددهی گیاه برنج، حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید تا مشکلی برای سلامت‌تان به وجود نیاید.

سخن پایانی

همان طور که متوجه شدید؛ اسید هیومیک برای برنج مزایا و خواص فوق العاده‌ای دارد و مصرف صحیح آن موجب می‌شود محصولات بیشتر و سالم‌تری داشته باشید. بنابر این بهتر است به جای مصرف کودهای شیمیایی مضر، از این کود مفید بهره بگیرید و با توجه به مطلب مهمی که در این مقاله ذکر شد؛ اقدامات لازم و ضروری را انجام دهید تا شادابی گیاهان‌تان هم چندین برابر شود.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

اسید هیومیک برای برنج
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *