هیومیک اسید برای نخود فرنگی

هیومیک اسید برای نخود فرنگی

هیومیک اسید برای نخود فرنگی بهترین ماده تقویتی است که می‌توان برای افزایش رشد، برداشت چند برابری محصول و بهبود طعم و کیفیت آن مورد استفاده قرار داد. اسید هیومیک کود آلی فوق العاده برای محصولات کشاورزی از جمله نخود فرنگی می باشد که به اندازه ای قدرتمند است که تنها 20 لیتر از کود هیومیک اسید مایع با ده تن کود دامی برابری میکند و این یعنی با صرف هزینه مناسب، عملکرد شگفت انگیز را در کوتاه ترین زمان شاهد خواهید بود.

با استفاده از اسید هیومیک، نیاز به استفاده از کودهای مختلف کاهش چشمگیری پیدا میکند و شما با خیال راحت و بدون صرف وقت و انرژی زیاد بالاترین میزان از محصول را در زمان مقرر برداشت خواهید نمود.

از آنجا که نخود فرنگی محصول حساسی می باشد و رنگ، اندازه و شکل دانه ها تعیین کننده ارزش اقتصادی و بازار پسندی آن هستند، لذا بایستی در برنامه کوددهی این گیاه از بهترین کود آلی یا به عبارتی اسید هیومیک استفاده نمایید. دلیل این توصیه و مزایایی که این ماده ارگانیک برای نخود فرنگی دارد، در این مقاله از سایت آل کود کاملا بدان پرداخته شده است.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع کاشت نخود و پرورش آن

قبل از استفاده از ماده تقویتی بایستی بدانیم با چه هدفی این کار را دنبال می کنیم؟ در طول چندین سال اخیر به سبب کاهش کیفیت محصولات زراعی و باغی و هم چنین از دست رفتن قوای باردهی خاک، از محبوبیت شیمیایی کاسته شده و کشاورزان در آرزوی تولید ماده ای برای جبران اثرات زیان بار این مواد شیمیایی بوده اند. با کشف و تولید هیومیک اسید این آرزو به واقعیت صنعت کشاورزی تبدیل شد و پس از آن روز به روز ویژگی ها و مزایای اسید هیومیک بیشتر شناخته شد.

این ماده آلی را یکی از بی نقص ترین تقویت کننده ها می نامند که استفاده از آن برای طیف گسترده از گیاهان، محصولات زراعی، گلخانه ای و گل ها توصیه میشود بدون آنکه ذره ای آسیب به گیاه برساند.

ضرورت استفاده از هیومیک اسید

برای مطالعه: اسید هیومیک شوک

مزایای هیومیک اسید برای نخود فرنگی

نخود فرنگی محصول مقوی با طعم منحصر به فرد می باشد که به هیومیک اسید نیاز بالایی دارد. از جمله مزایای اسید هیومیک برای نخود فرنگی عبارتند از:

کاهش تنش خشکی

یکی از تنش های جدی برای نخود فرنگی که بر میزان تولید، شکل غلاف و طعم و کیفیت آن تاثیر می گذارد، تنش کم آبی می باشد که با توجه به بارندگی های کم در چند سال اخیر و کاهش میزان آب در بسیاری از مناطق کشور، آسیب جدی به گیاهانی ماند نخود فرنگی وارد میشود. بهترین و ارزان ترین راه برای کاهش تنش خشکی، افزون اسید هیومیک به آب آبیاری نخود فرنگی می باشد؛ با این روش میزان نگهداری آن و رطوبت در خاک و ریشه افزایش یافته و گیاه دیر تر تشنه می شود در نتیجه با طولانی شدن زمان برای آبیاری مجدد، از میزان آسیب تنش خشکی بسیار کاسته میشود.

هم چنین هیومیک اسید با تقویت سیستم ریشه ای این قابلیت را بدان میدهد که از نقاط بسیار دور بتواند آب را جذب و مصرف کند.

افزایش کمی و کیفی محصول

اسید هیومیک یک ماده آلی ساده نیست بلکه از زنجیره مولکول های پیچیده ای تشکیل شده که حاصل استخراج ماده مرغوب لئوناردیت می باشد؛ لئوناردیت از ته نشین شدن بقایای جانوری و گیاهانی که میلیون ها سال پیش وجود داشته و پس از آن در بستر اقیانوس ها انباشته و تجزیه شده اند تشکیل یافته است. هیومیک اسید ماده تیره پر قدرت در کشاورزی می باشد که نتایج حیرت انگیزی در کشت محصول در پی دارد.

در مورد نخود فرنگی منجر به افزایش تعداد بوته و نیام در هر بوته می گردد و پس از تولید محصول سبب افزایش وزن دانه، پر شدن غلاف و بهبود کیفیت نخود فرنگی می شود.

مطلب مرتبط: مزابای استفاده از اسید هیومیک

افزایش باردهی نخود فرنگی

اسید هیومیک افزون بر داشتن درصد بالایی از هیومیک اسید، دارای فولویک اسید و هم چنین عناصر ضروری پتاسیم، فسفر، نیتروژن و کلسیم نیز می باشد؛ مشخص است وقتی چنین عناصری از ماده ارگانیک در اختیار گیاه قرار گیرد تعداد غلاف و بوته و در نهایت میزان باردهی محصول تا چه اندازه افزایش خواهد یافت. به عبارتی هیومیک اسید سبب افزایش بسیار زیاد تناژ نخود فرنگی و بالطبع سود حاصل از آن می گردد.

افزایش جذب عناصر میکرو و ماکرو

هیومیک اسید برای نخود فرنگی با وجود اینکه تعدادی از عناصر را از طریق محلول پاشی و آبیاری در دسترس ریشه قرار میدهد، عناصر مفیدی که در خاک هستند و منجر به رشد عالی گیاه میشوند را نیز به صورت کلات شده در می آورد تا ریشه بتواند از آن استفاده کند. با رسیدن عناصر غذایی به اندام های هوایی رشد بیشتر برگ، بوته و محصول را شاهد خواهید بود.

بهترین مارک کود هیومیک اسید

تقویت ریشه زایی

نخود فرنگی یکی از سبزیجات کرکدار و یک ساله است که دارای ریشه منشعب با قدرت نفوذ بالا در خاک می باشد به نحوی که گاهی اوقات می تواند یک الی دو متر نیز به اعماق زمین فرو رود. تقویت ریشه و گسترده شدن آن بدون فسفر کافی و منابع غذایی امکان پذیر نیست.

با مصرف اسید هیومیک بیشترین میزان فسفر در اختیار ریشه قرار گرفته و به بهترین وجه رشد می نماید.

افزایش زهکشی خاک

خاک مناسب منجر به تسریع رسیدن محصول و افزایش بازار پسندی نخود فرنگی می‌شود اما در برخی از مناطق خاک استفاده شده سنگین و سفت است. برای اینکه ویژگی زهکشی و سبک بودن را به بستر کشت ببخشید، کافی است آن را هیومیک اسید آبیاری کنید و شاهد پوک و اسفنجی شدن بافت خاک شوید.

تنظیم پی اچ خاک

بستر کشت نخود فرنگی بهتر است از پی اچ 6.5 تا 7.5 برخوردار باشد. با افزودن هیومیک اسید به نخود فرنگی، پی اچ در میزان متعادل خود کنترل و حفظ می گردد در نتیجه گیاه با این شرایط رشد حداکثری خواهد نمود.

کاهش نمک خاک

برخی از خاک ها دارای نمک اضافی در اثر استفاده از کودهای شیمیایی می باشند که برای شکسته شدن پیوند ترکیب سدیم کلرید بهترین گزینه استفاده از اسید هیومیک می باشد که به دنبال آن رفع شوری خاک را به شما هدیه می دهد.

برای خرید هیومیک اسید برای نخود فرنگی با ما از بالای همین صفحه در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366