اسید هیومیک برای پیاز

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اسید هیومیک برای پیاز

اسید هیومیک برای پیاز : کشت و پرورش پیاز از زمان های دور در میان مردم آسیایی بسیار رواج داشته و این ماده خوراکی پر کاربرد در میان ایرانیان بسیار محبوب میباشد به گونه ای که در میان صیفی جات، پیاز رتبه اول در کاشت و برداشت ها در زمین های کشاورزی را به خود اختصاص داده است و این موضوع دلالت بر اهمیت پیاز در کشور و مصرف بالای آن دارد.

مهم ترین مسئله در کشت بسیار موفق پیاز، مشاوره با متخصصان با تجربه در این زمینه و مصرف کودهایی میباشد که از درجه خلوص و عملکرد بالایی برخوردار میباشند تا در کنار تولید فراوان این محصول، بر کیفیت و ویژگی انبارداری آن نیز به ویژه برای مصارف زمستانه افزوده گردد.

مقدمه ای بر اهمیت اسید هیومیک برای پیاز

پیاز از جمله محصولات کشاورزی میباشد که برای جذب عناصر موردنیاز برای رشد، طعم عالی و بازار پسندی بهتر، به طور صد در صد نیاز به استفاده از ماده تیره رنگ اسید هیومیک دارد تا عمل جذب و مصرف اندام های استفاده کننده در این گیاه با سرعت بسیار بالایی انجام پذیرد؛ این تنها گوشه ای از عملکرد فوق العاده اسید هیومیک بر پیاز میباشد و برای کسب اطلاعات کامل و رسیدن به پاسخ سوالتان که به راستی اسید هیومیک برای پیاز چه مزیت هایی به همراه دارد، شما را به خواندن این مقاله مختصر و مفید از سایت آل کود جلب می نمایم.

آشنایی با ویژگی های پیاز

در مورد پیاز خوراکی چه می دانید؟

پیاز از سبزی های خوراکی بسیار قدیمی در ایران و جهان میباشد که قدمت آن به سه هزار سال پیس از مسیح برمیگردد. این گیاه دو ساله به خانواده نرگسیان و سرده سیر تعلق دارد که دارای برگ های استوانه ای توخالی و خوش طعم میباشد. کشت پیاز اگرچه در مناطق خنک کشور رواج  دارد اما کشت آن مناطق گرمسیر و سردسیر نمیشناسد و از تبریز و ارومیه گرفته تا خوزستان اقدام به کاشت پیاز میکنند. انتهای پیاز غده مانند بوده و دارای ماندگاری بسیار بیشتری از ساقه آن میباشد و از مصرف خوراکی بالایی برخوردار است.

چکار کنیم کشاورز موفقی در کشت پیاز باشیم؟

جواب ساده است! از تاثیر اسید هیومیک بر پیاز غافل نشوید. اگر شما میدانستید مصرف اسید هیومیک برای پیاز چه فواید و اثرات شگفت انگیزی دارد و پس از ورود به خاک و گیاه چه فعل و انفعالاتی درون سلول های گیاهی و ذرات خاک اتفاق میوفتد، واقعا آن را ماده معجزه آسای طبیعت می نامیدید.

تاثیر هیومیک اسید برای پیاز

از زمانی که بذر پیاز درون خاک قرار میگیرد، انتظارات این گیاه پر توقع شروع میشود از آبیاری منظم گرفته تا بهره مندی از ماده تقویتی صد در صد موثر. در کشت پیاز ما به ماده ای نیاز داریم که افزون بر در دسترس قرار دادن عناصر غذایی موردنیاز برای پیاز، خاک آن را نیز از حالت سفتی به اسفنجی  و نرم تغییر دهد تا رشد پیاز درون خاک تا مرحله نهایی به نحو احسن انجام گیرد.

 

کود اسید هیومیک پس از استفاده، میزان نگهداری آب توسط خاک را بهبود بخشیده و به دلیل خواصی که دارد، حالت اسفنجی به خاک میبخشد و عناصر غذایی را کلاته سازی کرده و جذب آن توسط گیاه را تضمین میکند. با وجود اسید هیومیک، ریشه های پیاز حجم میگیرد و توسعه میباید در نتیجه پیاز ها از اندازه و کیفیت بازار پسندی عالی در اثر جذب مواد از نقاط دور خواهند داشت‌.

افزایش قدرت جوانه زنی پیازچه با هیومیک اسید

اسید هیومیک برای پیاز سرشار از اثرات شگفت انگیز است به گونه ای که فسفر کافی را در اختیار پیازچه قرار داده و توان گیاه را برای رشد و عملکرد بالا افزایش میدهد. وجود مقادیر بالایی از عناصر ضروری به ویژه فسفر در اسید هیومیک، سبب افزایش ریشه زایی و جوانه زنی در پیازچه میگردد. لازم به ذکر است اسید هیومیک شوک برای پیاز از درجه خلوص ۹۵ درصد برخوردار بوده و میتوان با صرف هزینه کمتر و استفاده از یک کود، به نتیجه دلخواه در کشت پیاز دست یافت. استفاده از اسید هیومیک برای پیاز بهتر است در مراحل ابتدایی رشد این گیاه مصرف شود تا در مراحل زایشی بتوان از ذخیره انرژی نهفته در گیاه استفاده نمود.

آیا هر نوع اسید هیومیک برای پیاز نتیجه بخش خواهد بود؟

اسید هیومیک یکی از بهترین و کاربردی ترین کودهایی می باشد که محصولات زراعی مانند پیاز، سیر، غلات، گندم، یونجه و …می توانند از فواید آن بهره مند شوند. در چند سال اخیر نتایج حیرت انگیزی که کشاورزان پس از استفاده از این محصول شاهد بودند، بر محبوبیت این کود افزوده است. حال سوال پیش می آید آیا هر نوع اسید هیومیک میتواند در کشاورزی ما را یاری دهد؟

گفتنی است هر نوع اسید هیومیک از قابلیت بالا، درصد خلوص بالا و در نتیجه اثرات کاملا نتیجه بخش برخوردار نمیباشد و نمیتوان برای مصرف به آن تکیه کرد. اسید هیومیک شوک ۹۵ درصد مایع بوده و پیاز و خاک بستر کشت پیاز به نحو احسن آن را جذب می نماید و در آخر شاهد پر بار بودن و برداشت پیازهای با کیفیت از زمین کشاورزی خواهید بود.

مزایای اسید هیومیک برای پیاز

۱)بهبود راندمان ریشه و تحریک آن برای گسترش و جذب عناصر

۲)از بین بردن اثرات منفی فلزات سنگین و خطرناک در اطراف خاک زمین کشاورزی آبیاری شده با اسید هیومیک از طریق ایجاد شبکه توری در اطراف خاک و ممانعت از ورود فلزات سنگین

۳)قابل استفاده و مناسب ترین ماده برای خاک های آهکی و قلیایی

۴)افزایش چشمگیر توان مقاومت گیاه به شوری در اثر استفاده از اسید هیومیک

۵)قابلیت متخلخل سازی خاک و اصلاح فیزیکی آن

۶)افزایش جذب تمامی عناصر پر مصرف و کم مصرف توسط گیاه مانند: نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، آهن و …

۷)به علت دارا بودن اسید نوکلئیک و آمینواسید ها، قدرت ریشه در جذب مواد غذایی را افزایش می دهد.

۸) بهبود کیفیت و انبارداری محصولات به ویژه پیاز

۹)ماندگاری اثر بالا در خاک و عدم شسته شدن سریع بر خلاف کودهای شیمیایی

سخن آخر:

در این مقاله سعی بر آن شد مطالب کاملی پیرامون موضوع اسید هیومیک برای پیاز در اختیار شما کشاورزان و گیاه دوستان عزیز قرار داده شود و شما را از فواید بی نظیر این ماده معجزه آسا آگاه سازد.

با تشکر از توجه شما آل کود

اسید هیومیک برای پیاز
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *