اسید هیومیک برای درخت انبه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اسید هیومیک برای درخت انبه

انبه از محصولات مناطق گرمسیری به شمار می آید که ابتدا کشت و پرورش آن در کشور هند شروع شده و از آنجا به دیگر مناطق جهان به ویژه ایران رسیده است؛ انبه یکی از محصولات صادراتی مهم در جهان به شمار می آید که طعم خاص و عطر و رنگ آن در گرو تغذیه عالی درخت انبه و استفاده از بهترین کودهای ارگانیک در پرورش آن میباشد‌.

درخت انبه در برابر کمبود مواد مغذی حساسیت بالایی دارد به گونه ای که بایستی هر ماه نسبت به کوددهی آن اقدام گردد تا شاهد پر بار بودن درخت و به ثمر رسیدن میوه های بازار پسند شوید. برای کوددهی درخت انبه، گزینه های کودی مختلفی پیش رو دارید اما انتخاب بهترین گزینه شما را در تولید حجم بالایی از این محصول یاری میدهد.

با توجه به محبوبیت بالای انبه میان مردم و استفاده روز افزون از  کود ارگانیک اسید هیومیک، در این مقاله از سایت آل کود قصد داریم ارتباط میان اسید هیومیک و میزان تولید درخت انبه را خدمت شما باغداران عزیز روشن نماییم و بدانید اسید هیومیک برای درخت انبه چه مزایا و کاربردی دارد؟ آیا میتوان با مصرف اسید هیومیک برای درخت انبه به نتایج چشمگیری دست یافت؟

فهرست مطالب مقاله

۱. چه نیازی به استفاده از اسید هیومیک برای درخت انبه است؟

۲. اسید هیومیک چگونه منجر به افزایش رشد ریشه و اصلاح خاک درخت انبه می گردد؟

۳. فواید اسید هیومیک برای درخت انبه

۴.معرفی بهترین برند اسید هیومیک برای درخت انبه

اسید هیومیک برای درخت انبه

چه نیازی به استفاده از اسید هیومیک برای درخت انبه است؟

در بین نیازهای ضروری اکولوژیکی درخت انبه که شامل: تابش نور کافی، آبیاری به موقع، خاک مناسب و کوددهی با مواد تقویتی موثر می باشد، تامین خاک بارور و مناسب، به همراه کوددهی با مواد تقویتی موثر را میتوان به کمک کودهای ارگانیک که در صدر آن اسید هیومیک میباشد، تامین نمود.

اما واقعا مصرف اسید هیومیک برای درخت انبه چه فایده ای برای خاک کشت آن دارد؟

درخت انبه از خاک سنگین که جلوی گسترش ریشه آن را میگیرد، بیزار است هم چنین پی اچ بالا تر از ۵.۵ نیز برای این درخت توصیه نمیشود. موثر ترین کودی که به همراه اصلاح ساختمان خاک، منجر به کاهش قلیائیت خاک و ایجاد شرایط مطلوب جهت رشد درخت انبه میگردد، کود اسید هیومیک میباشد. به همین خاطر است که توصیه می گردد قبل از کاشت درخت، آن را با کود های طبیعی غنی و تغذیه کنید‌.

اسید هیومیک چگونه منجر به افزایش رشد ریشه و اصلاح خاک درخت انبه می گردد؟

همانطور که اشاره شد، خاک مورد علاقه درخت انبه بایستی به ریشه آن اجازه فعالیت و ریشه زایی در فضای گسترده ای بدهد. اسید هیومیک ساختمان خاک سنگین را متخلخل تر، بافت آن را نرم تر و حرکت ریشه درون خاک را آسان تر مینماید؛ هم چنین اسید هیومیک دنیای زیر ریشه درخت را به علت فراهم کردن شرایط تکثیر و رشد میکروارگانیسم های مفید، جانی دوباره میبخشد تا متابولیسم درون خاک افزایش یافته و مواد غذایی بهتر در دسترس ریشه درخت قرار گیرد.

کاربرد دیگر اسید هیومیک در بهبود رشد ریشه، به تامین عناصر لازم جهت ریشه زایی به ویژه فسفر توسط آن بر می گردد که امکان حجیم شدن ریشه را به آن می دهد.

فواید اسید هیومیک برای درخت انبه

انبه جزء درختانی است که نیاز بالایی به کود دارد و بهتر است برای حداکثر عملکرد درخت انبه، هر ماه کوددهی آن را در دستور کار خود قرار دهید به ویژه در فصول رشد بهار، تابستان و پس از برداشت محصول در پاییز.

پس از کاشت نهال، ۴ الی ۵ سال طول میکشد تا شاهد رویش میوه ها بر سر درخت باشید و هر چه سن درخت بیشتر شود، به همان میزان باردهی و کود موردنیاز آن نیز بیشتر خواهد شد؛ زیرا تشکیل میوه، منجر به از دست دادن عناصر غذایی خاک و درخت انبه می گردد.

اسید هیومیک را بایستی از زمان کاشت نهال تا پایان دوره میوه دهی آن مورد استفاده قرار داد .

دلایل بسیاری بر ضرورت ابن امر وجود دارد که به تعدادی از آنها در زیر اشاره شده است

■درخت انبه برای تولید میوه های درشت و خوش طعم، نیاز اساسی به عناصر نیتروژن، پتاسیم، فسفر، آهن، مس، روی، منگنز و …دارد. کود اسید هیومیک سرشار از عناصر مغذی برای درخت انبه است که هم منجر به افزایش ذخیره غذایی ریشه و هم رشد بهتر درخت می گردد به عنوان مثال: وجود مقادیر کافی پتاسیم در کود اسید هیومیک، منجر به باردهی منظم تر درخت انبه، افزایش اندازه، تناژ درخت و وزن میوه می گردد. بالطبع با وجود چنین شرایطی، سود باغدار از فروش انبه توصیف نشدنی خواهد بود.

■هیومیک اسید صد در صد ارگانیک و دارای منشا طبیعی است لذا برخلاف کودهای شیمیایی که پس از مصرف منجر به شوری خاک، از بین رفتن میکروارگانیسم های مفید خاک، آلودگی آب های زیر زمینی و … می گردند، هیچ عوارضی برای خاک، درخت و طبیعت بر جای نمی گذارد.

■اسید هیومیک مقاومت درختان انبه را در شرایط کم آبی با افزایش ذخیره آب و هم چنین بالا بردن ظرفیت نگهداری رطوبت در خاک بسیار افزایش می دهد.

■ظرفیت جذب عناصر توسط ریشه و آزاد سازی عناصر غیر قابل دسترس برای درخت، با مصرف اسید هیومیک افزایش می یابد؛ زیرا هیومیک اسید، مواد مغذی را به شکل کلاته و قابل جذب توسط ریشه در می آورد تا کاملا جذب درخت گردند.

■اسید هیومیک از طریق تامین عناصر غذایی موردنیاز درخت انبه و افزایش جذب کودهای دیگر، منجر به بالا رفتن درصد باردهی و کیفیت درخت انبه می گردد.

■اسید هیومیک از طریق تیره نمودن بستر کشت درخت انبه، نفوذ نور خورشید و انجام بهتر فرآیند فتوسنتز را موجب می گردد.

■استفاده از اسید هیومیک برای درخت انبه، آن را در برابر تنش های محیطی مانند سرما، حمله عوامل قارچی و بیماری زای ریشه ای محافظت می نماید.

اسید هیومیک برای درخت انبه

معرفی بهترین برند اسید هیومیک برای درخت انبه

در حال حاضر یکی از پر کاربرد ترین و موثر ترین اسید هیومیک برای درختان میوه، اسید هیومیک مایع شوک بیست لیتری غنی شده با ریز مغذی ها و  فولویک اسید می باشد که با درصد خلوص بالای خود(۹۵ درصد)، منجر به بالا رفتن ۴۰ الی ۵۰ درصد عملکرد درختان انبه پس از مصرف آن می گردد.

اسید هیومیک برای درخت انبه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *