اسید هیومیک برای درخت آلبالو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اسید هیومیک برای درخت آلبالو

اسید هیومیک برای درخت آلبالو : آلبالو در زمره درختان مثمر تابستانی است که میوه های آن حداکثر شباهت را به محصول درخت گیلاس دارند و اندازه میوه آن کوچکتر از درخت گیلاس بوده و برخلاف آن، طعمی ترش مزه دارد.

با وجود اینکه درخت آلبالو  قابلیت رشد سریعی دارد و می توان شاهد باردهی آن از سال چهارم یا پنجم باشیم، اما در سال های ابتدایی کاشت، نهال ها دارای ریشه ضعیف و کوچکی هستند لذا بایستی مواد غذایی مناسبی را در اختیار آنها قرار داد. استفاده از اسید هیومیک برای درخت آلبالو، از همان مراحل اول کاشت توصیه میشود تا درخت را از بنیه قوی نموده و در سال های بعد که نیاز به کوددهی بیشتری دارد، مواد غذایی را بهتر جذب و مصرف نماید. در این مقاله از سایت آل کود در خدمت شما هستیم تا درباره اهمیت اسید هیومیک برای آلبالو، مطالب مفیدی خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید نمود

۱.ضرورت استفاده از اسید هیومیک برای آلبالو

۲. اسید هیومیک برای آلبالو چه فوایدی دارد؟

۳. میزان و نحوه مصرف اسید هیومیک برای آلبالو

۴.نتیجه گیری

ضرورت استفاده از اسید هیومیک برای درخت آلبالو

به راستی اسید هیومیک چگونه ماده ای است که اخیرا استفاده از آن در کشت تمامی محصولات زراعی و باغی توصیه میشود؟ برای آگاهی از فواید و مزایای اسید هیومیک، تا انتهای مقاله با ما باشید.

اما ضرورت استفاده از اسید هیومیک برای آلبالو چیست؟

هر باغداری با گذشت فصل زراعی، بر اساس میزان رسیدگی هایی که انجام داده و توجهاتی که به درخت خود داشته، مقدار برداشت خاص خود را دارد. زمانی انتهای فصل زراعی خوش و خرم به پایان میرسد که با برداشت فراوان محصول همراه باشد.

 از طریق تغذیه درختان آلبالو با مصرف اسید هیومیک، شاهد باردهی حداقل دو تا سه برابری میزان محصول سال قبل خود خواهید شد؛ زیرا اسید هیومیک برای درخت آلبالو حکم آچار فرانسه را بازی میکند. از یک سو زمینه ساز فعالیت میکروارگانیسم های مفید خاک میباشد و منجر به بهبود خواص فیزیکی و شیمیایی خاک میگردد و از طرف دیگر با افزایش جذب منابع غذایی توسط درخت آلبالو، سبب پر حاصل شدن درخت و تولید آلبالو های خوش طعم و بازار پسند میگردد.

اسید هیومیک برای آلبالو چه فوایدی دارد؟

■هیومیک اسید منجی درختان آلبالو در برابر بیماری های ریشه ای میباشد زیرا به نحو احسن از طرق مختلف، به تقویت و کنترل بیماری های ریشه ای آلبالو میپردازد از جمله: تامین فسفر موردنیاز ریشه و رشد، گسترش هر چه بهتر سیستم ریشه ای و افزایش مقاومت آن در برابر عوامل بیماری زا.

 -لازم به ذکر است آلبالو و گیلاس حساسیت بالایی نسبت به پوسیدگی ریشه داشته و همین عامل منجر به خشکی و از بین رفتن باغات آلبالو در کشور شده است. پس با مصرف اسید هیومیک برای درخت آلبالو، از چنین اتفاق ناگواری جلوگیری نمایید.

■اسید هیومیک سبب افزایش مقاومت درخت آلبالو در برابر عوارض کوددهی نامعقول و مسمومیت حاصل از آن میگردد زیرا برخی از باغداران برای افزایش باردهی درخت آلبالو، دست به زیاده روی در مصرف کود زده یا در زمان اشتباه اقدام به کوددهی میکنند.

■اسید هیومیک آزاد سازی عنصر آهن درون خاک و جذب آن توسط ریشه را بالا میبرد زیرا این عنصر به میزان کم در اختیار درخت قرار میگیرد در حالیکه تامین مقدار کافی آن ضروری میباشد. آهن در افزایش طعم، رنگ و کیفیت آلبالو بسیار موثر میباشد. کلاته سازی آهن و افزایش نگهداری آن درون خاک، سبب از بین رفتن علائم کمبود این عنصر مانند زردی برگها خواهد شد به ویژه در خاک های با آهک بالا

■مدت زمان ماندگاری اسید هیومیک در خاک بسیار بالاست و برخلاف کودهای شیمیایی، شسته و از دسترس گیاه خارج نمیگردد.

■جذب تمامی عناصر غذایی مانند فسفر، نیتروژن، پتاسیم، آهن، منیزیم، منگنز و …با مصرف اسید هیومیک برای درخت آلبالو افزایش چشمگیری پیدا میکند زیرا نفوذپذیری غشاء سلولی درخت آلبالو جهت جذب عناصر بسیار افزایش می یابد؛ همین امر منجر به بهبود کمی و کیفی آلبالو میگردد.

■مصرف همزمان کودهای شیمیایی با اسید هیومیک برای درخت آلبالو، منجر به حداکثر جذب آنها شده و از اثرات منفی آنها و عدم تعادل عناصر درون خاک جلوگیری میکند.

■ اسید هیومیک به دلیل تحریک هورمون های رشد گیاهی نظیر اکسین و سیتوکینین، سبب رشد بهتر درختان میوه میگردد.

■با توجه به محل کاشت برخی از درختان آلبالو در خاک های رسی، استفاده از اسید هیومیک برای درخت آلبالو موجب اصلاح ساختمان خاک رسی و بافت آن میگردد به نحوی که بافت آن نرم و میزان تخلخل آن افزایش می یابد در نتیجه ظرفیت تبادل یونی درخت آلبالو افزایش می یابد. هم چنین اسید هیومیک جذب عنصر پتاسیم را در خاک رسی افزایش داده و همین امر منجر به رنگ گیری بهتر آلبالو و طعم بی نظیر آن می شود.

■اسید هیومیک برای درخت آلبالو، آن را از صدمات سرما و کم آبی حفظ میکند. این کود با تنظیم درجه باز بودن روزنه های موجود در برگ، از اتلاف آب بر اثر تبخیر می کاهد در نتیجه گیاه شرایط خشکی را بهتر تحمل میکند.

■اسید هیومیک قدرت فوق العاده ای در کاهش شوری نمک خاک دارد زیرا یون های سدیم و کلر را تجزیه نموده و با جذب آنها، نمک را از اطراف ریشه درخت دور مینماید.

میزان و نحوه مصرف اسید هیومیک برای آلبالو

اسید هیومیک برای درخت آلبالو را بایستی در فصل رشد به شکل آبیاری در اختیار درخت قرار داد به ویژه زمانی که کود پتاس بالا و آهن برای درخت آلبالو استفاده میگردد؛ زیرا منجر به افزایش جذب کود سولفات پتاسیم و آهن شده و کیفیت محصولات درختی افزایش چشمگیری پیدا میکند.

هم چنین کود اسید هیومیک در فصل پاییز و زمستان به شکل چالکود در اختیار درخت آلبالو قرار می گیرد.

میزان استفاده کود اسید هیومیک برای درخت آلبالو بر اساس سن درخت و شرایط خاکی متفاوت است.

نتیجه گیری

در این مقاله از سایت آل کود مطالب مهمی پیرامون اسید هیومیک برای درخت آلبالو خدمت شما باغداران عزیز ذکر شد. در مطالب بالا درباره ضرورت استفاده از اسید هیومیک برای درخت آلبالو، فواید این کود معجزه آسا و نحوه و زمان استفاده از کود اسید هیومیک برای درخت آلبالو اطلاعات کاملی ارائه شد.

اسید هیومیک برای درخت آلبالو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *