هیومیک اسید

هیومیک اسید از تجزیه اجساد جانوران و گیاهان و طی فرایند های با مدت طولانی حاصل می گردد جانوران و گیاهان دفن شده در خاک به دلیل تابش خورشید و با بودن گرما و رطوبت به منبع بسیار خوبی از مواد معدنی و آلی تبدیل می شوند که یکی از این مواد معدنی می توان هیومیک اسید را نام برد، این ماده باارزش بوده وگاهی اوقات از رسوباتی که از دوران پیش از تاریخ باقی مانده است حاصل می شوند.

هیومیک اسید و تاثیرات آن

اسید هیومیک اهمیتی برای کشاورزی دارد که ثمر بخشی خاک و در نهایت بازدهی پروسه های زرع وکشت را به مقدار قابل توجهی زیاد کرده و بالا می برد، اسید هیومیک خاک و بستر پرورش گیاهان را تقویت کرده و محصول هایی که از کشاورزی حاصل می شوند را از نظر کیفی دگرگون و متحول می کند.

هیومیک اسیداسید هیومیک چه ویژگی های اساسی دارد؟ و چه مزیت هایی برای صعنت کشاورزی دارد؟

هیومیک اسید یک کود کاملا طبیعی و ارگانیک است و به همین خاطر هم برای کل محصول های کشاورزی قابل استفاده می باشد، همچنین به خاطر ویژگی های منحصر به فردی که دارد دارای جایگاه ویژه ای هم هست، از مهم ترین ویژگی های آن که فایده ای برای صنعت کشاورزی به شمار می آیند عبارتند از:

 • بیشتر شدن محصول دهی

مهم ترین ویژگی و فایده ای که اسید هیومیک می تواند برای صنعت کشاورزی داشته باشد تحریک کردن آنزیم های موجود در خاک بوده و کمک می کند تا محصول دهی افزایش یابد، هیومیک اسید با زیاد کردن میکرو ارگانیسم های مطلوب در خاک به رشد کردن گیاهان کیفیت و کمیت قبل توجهی می دهد.

بیشتر بخوانید: سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای موز

 • بیشتر شدن قابلیت های ریشه گیاه

وجود داشتن اسید هیومیک در خاک کمک می کند تا ریشه موادغذایی و آب بیشتری را از خاک جذب بکند چون که با ایجاد شدن تخلخل در بافت خاک ریشه می تواند به سادگی حرکت کرده و برای جستجوی عنصر های غذایی گسترش زیادی پیدا میکند و این موضوع موجب عمل آوردن محصولات بهتر و با کیفیت تری هم می گردد.

 • بیشتر شدن ظرفیت خاک در نگه داشتن رطوبت

استفاده کردن از اسید هیومیک در صنعت کشاورزی ویژگی خارق العاده ای که در حفظ کردن رطوبت خاک دارد موجب می شود به مقدار قابل توجهی در مصرف کردن آب صرفه جویی گردد، در اصل ساختار آن به طوری است که بهره بردن آن در خاک در برابر خشکی آن را مقاوم می کند این موضوع در منطقه های گرم و خشک و مزرعه هایی که بودجه آبی محدود و کمی دارند  اهمیت زیادی دارد.

 • ایجاد تعادل در خاک های اسیدی

بیشتر خاک های مناطق ایران قلیایی می باشند و در این محدوده ph ریشه توانایی اینکه عنصر های غذایی را جذب کند ندارد در نتیجه اسید هیومیک مقدار ph خاک را تنظیم میکند و بر همین پایه و اساس محیط را به لحاظ قلیایی و یا اسیدی بودن متعادل می کند.

هیومیک اسید

 

 • پیشگیری از فرسایش خاک

فرسایش خاک پدیده ای است که برای صنعت کشاورزی ضرر زیادی دارد

استفاده کردن از این ماده معدنی اسید هیومیک به خاطر ترکیبات کلوییدی و یا به اصطلاح چسب سانی خود احتمال اینکه این اتفاق بیفتد را به حداقل می رساند، خاکی که هیومیک اسید دارد قابلیت زیادی در حفظ کردن کمیت و کیفیت ذره ها و دانه های خاک دارد.

 • کمک به رشد کردن عمودی گیاه

این فرآیند نقش بسیار مهمی در جذب شدن حداکثر مواد مغذی که در خاک وجود دارند توسط ریشه دارد هیومیک اسید بستر مناسبی برای رشد عمودی گیاه در خاک می تواند ایجاد کند.

 • بیشتر شدن جذب بقیه عنصر ها

اسید هیومیک با بهبود ساختمان کلی خاک موجب می شود که جذب عنصر هایی همچون فسفر و پتاسیم نیتروژن و غیره افزایش یابد و در نهایت کیفیت محصول سرعت رشد گیاه زیادتر شود.

 • جذب یون های آهن

یکی از فوایدی که به کار گرفتن این ماده آلی برای صنعت کشاورزی می‌تواند داشته باشد بالا بردن و بیشتر کردن توان جذب یونهای آهن با استفاده از ریشه گیاه می باشد.

 • پیشگیری از ترک خوردگی

خاکی که اسید هیومیک دارد به خاطر همان ترکیبات کلوئیدی که قبل از این برایتان ذکر کردیم ترک کمتری می خورد در اصل ترکیب های کلوئیدی مثل یک چسب قوی دانه های خاک را به هم پیوند می دهد و با قابلیت ای که در حفظ رطوبت خاک دارد ترکیب یکدستی از خاک را ایجاد می نماید.

 • پیشگیری از وقوع سیل

به این دلیل خاکهای  اسید هیومیک دار از سیل پیشگیری می کند که ویژگی های خاص آن در جلوگیری از فرسایش خاک و هدر رفت آب است و از آنجایی که این کود موجب ایجاد شدن یک بافت منسجم در خاک می گردد وقوع سیل در این مزرعه ها به حداقل ممکن خواهد رسید.

هیومیک اسید

 • بیشتر کردن مقدار جذب نیتروژن

خاک هایی که دارای اسید هیومیک هستند قابلیت خارق‌العاده‌ی در جذب کردن نیتروژن دارند و به رشد سریعتر گیاه و در نهایت کمتر شدن  فرایند تولید محصولات کشاورزی کمک زیادی می کند همچنین حفظ کردن نیتروژن فواید بسیار زیادی برای خاک مزرعه های کشاورزی دارد.

 • بیشتر کردن هوادهی خاک

این ویژگی باعث کارآمد شدن خاک میشود و بستری برای رشد بهتر ریشه گیاهان ایجاد میکند یا به عبارت دیگر خاکی که دارای اسید هیومیک باشد بهتر و راحت تر می تواند نفس بکشد.

بیشتر بخوانید: سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای شلیل

 • پیشگیری از وجود بیماری و آفت در خاک

ویژگی آن در بیشتر کردن جذب یون های آهن و نیز ترکیب هایی که در خود این ماده ارزشمند وجود دارد احتمال اتفاق افتادن بیماری های گیاهی همچون فقر آهن را به صفر می تواند برساند همچنین یک ماده ضد آفت طبیعی به شمار می‌رود و از این جهت مزایای زیادی برای صنعت کشاورزی دارد.

کلام آخر

در این مقاله تمام سعی مان بر این بود که به طور خلاصه درباره اسید هیومیک و فوایدی که میتواند داشته باشد صحبت کنید امیدوارم که برایتان مثمرثمر واقع شده باشد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366