اسید هیومیک مایع

بهترین کود اسید هیومیک مایع

قطعا بهترین نوع کود اسید هیومیک مایع همان هیومیک اسید شوک میباشد.

همانطور که میدانید اسید هیومیک نوعی کود آلی است که با تحریک در جوانه زنی بذر باعث رشد سریع تر گیاه و افزایش رشد ریشه می شود. این ماده قهوه ای رنگ همچنین موجب افزایش جذب مواد غذایی از خاک، افزایش مقاومت گیاه در مقابل سرما، خشکی، آفات و بیماری ها می شود. استفاده از این کود اسید هیومیک پودری یا اسید هیومیک مایع سبب بوجود آمدن گیاهان قوی تر و سالم تر و بهبود ظاهر گیاه می شود.

اسید هیومیک مایع و پودری یا به طور کلی هیومیک اسید از باقیمانده گیاهان مدفون در خاک استخراج می گردد. این کود باعث افزایش حجم و ریشه گیاهان می شود علاوه بر این در جهت جذب مواد مغذی موجود در خاک مورد استفاده قرار می گیرد که به ویژه در خاک های اهکی و قلیایی تاثیر بیشتری دارد و باعث جذب هر چه بیشتر اهن و سایر مواد مغذی و معدنی توسط گیاه می شود.

در مناطقی که دارای خاک حاصلخیز هستند این ماده به طور طبیعی در میان اجزای خاک یافت می شود اما در مناطقی با آب و هوای خشک مقدار هیومیک اسید به نسبت کمتر از نواحی است که دارای خاک مرطوب است. بنابراین به دلیل اینکه بیشتر نقاط کشور ما در اطراف مدار های راس السلطان و راس الجدی واقع شده است دارای اب و هوای گرم  خاک خشک می باشد؛ به همین دلیل استفاده از هیومیک اسید در صنعت کشاورزی بسیار مفید است.

ترکیبات هیومیک اسید

هیومیک اسید در ترکیبات خود دارای فلزات و نافلزات است و ترکیب آلی است یعنی در مولکول های خود دارای کربن است و به طور کلی دارای نیتروژن، فسفر، گوگرد، کلسیم، منیزیم، ازت، مس و روی است.

مزایای استفاده از کود الی هیومیک اسید

از مزایای استفاده از کود آلی اسید هیومیک می توان به حاصلخیز کردن خاک و ایجاد بستر مناسب برای رشد گیاه، افزایش بازدهی محصولات باغی و زراعی، کاملا ارگانیک و طبیعی و غیر شیمیایی، افزایش جذب مواد مغذی، کمک به گیاه برای مقابله با کم آبی، خشکی و شوری آب ، افزایش مقاومت گیاه در مقابل سرما، افزایش پایداری و دوام خاک، افزایش سرعت جوانه زدن گیاهان، افزایش مقدار ریشه گیاهان و درختان ، تقویت خاک و جلوگیری از فرسایش خاک، کاهش سموم، افات و بیماری ها و همچنین افزایش مقدار جذب اهن توسط ریشه اشاره کرد. همچنین برای اطلاعات بیشتر می‌توانید لینک زیر را مطالعه نمایید:

مزایای استفاده از کود آلی هیومیک اسید

نحوه تاثیر هیومیک اسید بر خاک

اسید هیومیک برای رشد باکتری های مفید بستری مناسب ایجاد می کند تا مواد مغذی مورد نیاز خاک فراهم شود. باکتری هایی که هیومیک اسید در خاک پدید می آورد باعث حاصلخیزی خاک و افزایش سوخت و ساز گیاه می شود. در این چرخه که توسط هیومیک اسید بوجود ماده است باکتری ها توسط ریشه گیاه تغذیه شده و باعث حاصلخیزی خاک می شود. در نتیجه رشد گیاه سریع‌تر  و بهتر می‌شود. همچنین این باکتری ها ترشحاتی از خود به جا می گذارند که  سبب محافظت ریشه گیاه از آفت های مختلف و بیماری ها می شود.

انواع کود هیومیک اسید

هیومیک اسید از نظر شکل ظاهری در دو گروه مایع و جامد، پودری و گرانول وجود دارد.  اما به طور کلی به دو دسته فعال و غیر فعال تقسیم می شود.  اسید هیومیک فعال به صورت مایع و پودر بوده که در آب حل می شود. و اما نوع غیر فعال به صورت گرانول بوده که در آب حل نمی شود به همین دلیل مدت زیادی در خاک می ماند.

هیومیک اسید مایع

کود آلی هیومیک اسید که به صورت مایع بوده به همین دلیل جذب آن توسط گیاه بسیار سریع است.

اسید هیومیک پودری و مایعهیومیک اسید پودری

این کود از خشکاندن اسید هیومیک مایع بدست می آید. به دلیل اینکه نوع پودری که برای استفاده در سیستم آبیاری بسیار مناسب بوده و از نوع فعال است، که قیمت آن نسبت به گرانولی بیشتر است.

اسید هیومیک پودری و مایع

هیومیک اسید گرانول

هیومیک اسید گرانولی از نوع غیر فعال است که در اب حل نمی شود. به همین دلیل نسبت به دیگر هیومیک اسیدها ارزان تر است. هیومیک اسید به دلیل اینکه مدت زیادی در خاک می ماند نمی توان از آن در سیستم ابیاری استفاده کرد.

نحوه مصرف کود هیومیک اسید به طور کلی

با توجه به نوع اسید هیومیک می توان به روش های مختلفی از آن استفاده کرد. مانن محصول پاشی، چال کردن کود، با استفاده از سیستم آبیاری و یا آغشته کردن بذر به کود هیومیک اسید می توان این کود ارگانیک را برای افزایش باردهی استفاده کرد.

نحوه مصرف کود هیومیک اسید گرانول

در زمانی که از هیومیک اسید نوع گرانولی استفاده می کنید بهترین راه چال کردن آن در خاک (چالکود) است.

نحوه مصرف کود هیومیک اسید پودری

در صورتی که از هیومیک اسید پودری استفاده می کنید، می توانید آن را در آب محلول کنید و با استفاده از سیستم آبیاری یا آغشته کردن بذر گیاه به اسید هیومیک از مزایای این کود بهره‌مند شوید.

نحوه مصرف کود هیومیک اسید مایع

هنگامی که از کود هیومیک اسید مایع استفاده می کنید می توانید آن را از طریق ابیاری یا محلول پاشی به گیاه برسانید، تا گیاه با جذب آن باعث رشد سریع تر شود.

نکاتی درباره نحوه مصرف کود هیومیک اسید

میزان مصرف هیومیک اسید به عوامل زیادی از جمله سن گیاه، خاک منطقه، نوع محصول و … بستگی دارد. به هنگام مصرف کود باید شما اطلاعات کاملی داشته باشید. زیرا مصرف اندک کود تاثیر محسوسی در رشد نخواهد داشت و همچنین مصرف پیش از اندازه پیامد های نامطلوبی به جا خواهد گذاشت. هیومیک اسید به دلیل اینکه کود آلی و غیر شیمیایی است زمان خاصی برای مصرف ندارد اما باید توجه داشت که به طور مرتب از آن استفاده کرد تا شاهد نتایج مثبت باشیم. همچنین در هنگام باردهی درختان و گیاهان نیز می توان از ان استفاده کرد، زیرا در آن زمان هم درختان و گیاهان احتیاج به تغذیه دارند.

مقایسه اسید هیومیک پودری و مایع

اسید هیومیک پودری نسبت به اسید هیومیک مایع خالص تر است. البته بستگی به نوع موجود آن در بازار فروش دارد. زیرا درصدهای خلوص بین 30 تا 90 درصد هستند. اما با وجود اینکه اسید هیومیک پودری خلوص بیشتری دارد اما کود آماده نیست و برای اماده کردن آن باید آن را در آب حل کرد. که اگر ته نشین شد به آن معنا است که مواد ناخالص مانند زغال یا خاک های معدنی در آن وجود دارد. اما با وجود چند مشکل جزئی اسید هیومیک پودری به صرفه ترین و کاربردی ترین هیومیک اسید است که علاوه بر تولید اسید هیومیک مایع انواع مختلف کود کشاورزی غنی شده را نیز می توان تولید نمود.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366