زمان و نحوه مصرف کود جلبک دریایی برای باغات

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود جلبک دریایی یکی از بی‌نظیرترین کودهایی است که امروزه در صنعت کشاورزی و باغداری از آن استفاده‌های مختلفی می‌کنند. این کود جایگاه بسیار عالی در بین کودهای دیگر دارد و اگر از آن به‌ صورت صحیح استفاده کنید، می‌توانید نتایج فوق‌العاده‌ای به دست آورید. نحوه مصرف کود جلبک دریایی برای باغات بسیار راحت است و با در نظر گرفتن یک‌سری نکات مهم، می‌توانید به سادگی این کار را انجام دهید.

کوددهی درختان را می‌توانید به 4 روش؛ آبیاری، محلول پاشی، چال کود و پخش سطحی انجام دهید و درختان خود را تغذیه کنید. به همین علت اگر می‌خواهید با این روش‌ها کامل‌تر آشنا شوید و اطلاعات بیشتری نیز درباره کوددهی باغات به دست آورید، توصیه می‌کنیم تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

کوددهی درختان به روش آبیاری

در روش آبیاری باید اول از هر چیزی کود طبیعی جلبک دریایی را با مقداری آب مخلوط نمایید و سپس آن را همراه با آبیاری درختان، به خاک زمین‌تان اضافه کنید تا خیلی سریع مواد غذایی به درخت برسد. برای انجام دادن این روش باید اطمینان حاصل نمایید که غلظت کودتان به میزان کافی باشد زیرا در غیر این صورت ممکن است ریشه گیاه بسوزد و درختان‌تان از بین بروند.

کوددهی درختان به روش محلول پاشی

کود جلبک دریایی برای باغات را می‌توانید به‌ صورت محلول پاشی نیز استفاده کنید. این روش در مقایسه با سایر روش‌ها، عملکرد بهتری دارد و کمک می‌کند نتیجه‌ای بسیار مناسب‌تری به دست آورید. برای انجام دادن کوددهی به روش محلول پاشی، کافی است کود جلبک دریایی مایع را با مقدار مناسبی آب بدون کلر مخلوط کنید و سپس آن را به خوبی به قسمت‌های مختلف درخت اسپری نمایید.

کود جلبک دریایی در این روش جذب شاخه و برگ درختان می‌شود و کیفیت محصولات را هم چندین برابر می‌کند. دقت داشته باشید؛ کود جلبک دریایی اگر غلظت زیادی داشته باشد، برگ درختان می‌سوزند و از بین می‌روند. بنابر این سعی کنید هنگام ترکیب کردن کود با آب، از کافی بودن غلظت آن مطمئن شوید.

کوددهی درختان به روش چال کود

در روش چال کود باید کود آسیاب شده جلبک دریایی را برای درختان خود تهیه کنید و سپس پای درخت مورد نظرتان یک گودال به عمق 15 الی 25 سانتی‌متر ایجاد کنید و کود را داخل آن بریزید.

بعد از انجام دادن این کار نیز حتما با استفاده از خاک، روی گودال را بپوشانید و مقداری آب به محل دفن کود اضافه کنید. به طور معمول آبیاری بعد از کوددهی بسیار مفید است زیرا کمک می‌کند کود سریع‌تر و بهتر تجزیه شود و اثر گذاری مناسب‌تری هم داشته باشد.

نحوه مصرف کود جلبک دریایی

کوددهی درختان به روش پخش سطحی

شما می‌توانید از کود جلبک دریایی برای باغات به روش پخش سطحی نیز بهره بگیرید. در این روش باید کود جلبک دریایی پودری را بر روی سطح خاک زمین باغ‌تان پخش کنید و اجازه دهید جذب ریشه درخت شود. برای کوددهی درختان با استفاده از این روش، نیازی به شخم زدن زمین ندارید زیرا ممکن است ریشه درخت آسیب ببیند.

به طور معمول کود جلبک دریایی موجود بر روی سطح خاک، با گذشت زمان توسط کرم‌ها و سایر موجوداتی که در خاک زندگی می‌کنند با خاک ترکیب می‌شود و اثر خود را به جای می‌گذارد.

بهترین زمان و نحوه مصرف کود جلبک دریایی برای باغات

برای کوددهی درختان باید حتما زمان مناسب و درستی را انتخاب کنید و سپس کار کوددهی را انجام دهید. زیرا اگر نسبت‌ به این‌ موضوع بی‌تفاوت باشید، سلامت درختان‌تان به خطر می‌افتد و نتیجه مناسبی نیز مشاهده نخواهید کرد.

از این‌ رو بهتر است پیش‌ از کاشت نهال، حتما زمین مورد نظرتان را با استفاده از این کود طبیعی تغذیه کنید تا تمام ناخالصی‌های موجود در خاک از بین بروند و ساختار خاک هم حاصلخیزتر شود. بعد از کاشت درخت نیز انجام کوددهی لازم است و شما باید هر چند وقت 1 بار این کار را انجام دهید.

در کل می‌توان گفت؛ بهترین زمان برای کوددهی باغات، پیش‌ از به وجود آمدن شکوفه‌ها است زیرا در این زمان رشد گیاه آغاز می‌شود و باید املاح و مواد مغذی به میزان کافی برای آن فراهم شود. در اوایل فصل پاییز هم می‌توانید کار کوددهی با استفاده از کود جلبک دریایی را انجام دهید و مقاومت درختان در برابر سرما و یخ‌زدگی را دوچندان کنید.

خرید کود جلبک دریایی 

مزایای کود جلبک دریایی برای باغات

 • کود جلبک دریایی برای باغات مزایای بسیار زیادی دارد و می‌تواند کمک کند درختان در برابر شرایط محیطی سخت، دچار آسیب نشوند و به محصول‌دهی خود ادامه دهند.
 • این کود مفید کمک می‌کند عمل فتوسنتز بهبود یابد و سیستم دفاعی درخت نیز به‌ خوبی تقویت شود.
 • با استفاده از کود جلبک دریایی می‌توانید ریشه گیاه را تقویت کنید و اجازه ندهید دچار خشکی یا آسیب شود.
 • این کود مفید کمک می‌کند درختان میوه‌دهی بهتری داشته باشند و با کاهش محصول نیز مواجه نشوند.
 • کود جلبک دریایی طول عمر درختان را افزایش می‌دهد و بدنه آن‌ها را هم مقاوم‌تر می‌کند.
 • این کود غنی املاح و مواد غذایی را به میزان کافی برای درخت فراهم می‌کند و اجازه نمی‌دهد آن‌ها دچار کمبود تغذیه شوند.
 • با مصرف کود جلبک دریایی می‌توانید از گیاه‌تان در برابر سرما، بیماری‌ها، گرما، آفات، حشرات و باکتری‌های مضر به خوبی مقاومت کنید.
 • کود جلبک دریایی ساختار خاک را به خوبی اصلاح می‌کند و شوری خاک را هم بر طرف می‌نماید.
 • با کمک کود جلبک دریایی و روش محلول پاشی می‌توانید شاخه و برگ‌های درختان را تقویت کنید و از ریزش برگ‌ها نیز تا حدود زیادی جلوگیری نمایید.
 • این کود مفید، طعم میوه‌ها را بهبود می‌بخشد و حجم آن‌ها را نیز چندین برابر می‌کند.
 • اگر از کود جلبک دریایی به صورت برنامه‌ریزی شده استفاده کنید، تمام باکتری‌های مضر در خاک از بین می‌رود و به جای آن‌ها تعداد باکتری‌های مفید دو برابر می‌شود.

سخن پایانی

نحوه مصرف کود جلبک دریایی برای باغات را بدون برنامه‌ریزی استفاده نکنید و حتما از آن در زمان‌های مناسب بهره بگیرید. کوددهی درختان اگر به صورت خودسرانه و بدون آگاهی انجام شود، اثرات مطلوبی حاصل نمی‌شود و تمام زحمات‌تان هم از بین خواهد رفت. بنابر این بهتر است با توجه به مطالب ذکر شده در این مقاله، کارهای کوددهی را انجام دهید و درختان میوه را شاداب‌تر و پربارتر کنید.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

نحوه مصرف کود جلبک دریایی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *