طریقه مصرف اسید هیومیک

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

آبیاری یا محلول پاشی؟

طریقه مصرف اسید هیومیک : امروز اسید هیومیک به نقطه قوت بزرگی در صنعت کشاورزی و باغداری تبدیل شده و در سرتا سر جهان از محبوبیت و توجه بالایی برخوردار شده است. پیش از تولید اسید هیومیک تصور میشد خاک های فقیر در اثر مصرف بی رویه کودهای شیمیایی دیگر توان پاسخ به نیازهای جمعیت زیاد کره زمین را نخواهد داشت؛ اما با تولید هیومیک اسید و بازگشت دوباره مواد مغذی و احیای مجدد خاک تمامی یاس ها به امید مبدل شد. اسید هیومیک به عنوان کود ارگانیک پایداری بسیار بالایی در طبیعت داشته و تا میلیون ها سال می تواند خاک را غنی سازی و بارور کرده و سبب بهره وری محصولات گردد. با افزودن هیومیک اسید به خاک دیگر نگران بی طعم شدن میوه ها و بی کیفیتی محصولات زراعی نخواهیم بود. در این مقاله از سایت اسید هیومیک نگاهی بر کاربرد این کود بی نظیر و بهترین شیوه مصرف آن که آیا استفاده از هیومیک اسید به شکل آبیاری بهتر است یا محلول پاشی خواهیم کرد.

ضرورت استفاده از کود هیومیک اسید چیست؟

چرا باید به خاک بستر کشت محصولات اسید هیومیک بیفزاییم؟

به منظور تفهیم بهتر کاربرد کود هیومیک اسید و نقش پر اهمیت آن، کافی است نگاهی به فعالیت های چند سال اخیر انسان و کیفیت میوه ها و محصولات کشاورزی بیندازید. شاید استفاده از کودهای شیمیایی در روزهای اول برای کشاورزان بسیار خوشحال کننده بوده اما با ضعیف تر شدن خاک و عدم جبران نیازهای آن دیگر رمقی برای تولید محصولات برای آن باقی نمانده است؛ با افزودن کودهای شیمیایی اکثر محصولات مانند پیاز و سیر تلخ مزه شده و درشتی میوه ها با بی کیفیتی همراه شده است.

هیومیک اسید، ناجی طبیعت

این ماده آلی به رنگ قهوه ای تیره بوده که از ته نشست بقایای مرده گیاهان و جانوران مختلف و بالا آمدن و استخراج آنها حاصل شده است. اسید هیومیک ماده ای کاملا طبیعی بوده و دارای عناصر فوق ضروری مانند ازت، پتاسیم، فسفر، کلسیم، منیزیم، مس، روی و … می باشد. وقتی اسید هیومیک به خاک افزوده می شود جانی دوباره بدان می بخشد و توانایی جذب مواد غذایی توسط ریشه گیاه را از خاک افزایش می دهد. بالطبع با رسیدن منابع مغذی در اختیار شکوفه و سپس میوه ها محصول رشد بی نظیری خواهد نمود.

اسید هیومیک مایع

اثرات بی نظیر کود هیومیک اسید

 • جبران کمبود مواد آلی در خاک های فقیر
 • افزایش راندمان عملکردی و توسعه سیستم ریشه اصلی و فرعی
 • به حداکثر رساندن جذب مواد غذایی و عناصر مغذی توسط گیاهان و در نتیجه بالا رفتن ضریب رشدی آنها
 • کمک به انحلال عناصر نامحلول در خاک، جذب آن توسط ریشه و نگهداری و ذخیره سازی آن برای مواقع موردنیاز
 • مقاوم سازی محصولات در برابر آفات
 • ارگانیک و آلی بودن در نتیجه فاقد اثرات نامطلوب بر سلامتی انسان، حیوانات و گیاهان
 • افزایش خاصیت بازار پسندی محصولات از طریق بهبود کیفیت رنگ و طعم و اندازه آنها
 • بالا رفتن مقاومت گیاه نسبت به شوری و آبیاری کم به دلیل تامین و حفظ رطوبت در اطراف ریشه
 • کمک به جذب بهتر عناصر و کودهای تقویتی دیگر در خاک های قلیایی به سبب پایین آوردن پی اچ آن
 • کمک به جوانه زنی، شکوفه دهی و حفظ شکوفه های درختان برای تبدیل شدن به میوه های درشت و سالم
 • تکثیر میکروارگانیسم های مفید درون خاک و شروع فعالیت آنها به نفع محصول

طریقه مصرف کود هیومیک اسید آبیاری یا محلول پاشی؟

آبیاری یا محلول پاشی؟ کدام شیوه استفاده از اسید هیومیک به نفع خاک و محصولات کشاورزی و باغی است؟

آبیاری اسید هیومیک سرعت رشد محصولات زراعی و تولید میوه در درختان را بسیار بالا برده و حداکثر میزان برداشت را موجب خواهد شد. آبیاری اسید هیومیک کیفیت تمامی محصولات مانند درختان میوه، دانه گندم، برنج، سیب زمینی، گوجه، پیاز و … را افزایش می دهد.

چرا آبیاری اسید هیومیک بر محلول پاشی آن ترجیح داده می شود؟

استفاده از کود هیومیک اسید به شکل آبیاری بهتر و موثر تر است زیرا:

۱)کود هیومیک اسید ترکیبی از اسید هیومیک، اسید فولویک و پتاسیم است و چون ذرات هیومیک بزرگتر از ذرات فولویک هستند، از طریق محلول پاشی قابل جذب توسط برگ یا روزنه های برگی نیستند. لذا محلول پاشی اسید هیومیک سبب هدر رفت کود می گردد چون جذب موثری صورت نخواهد گرفت.

۲)از طریق محلول پاشی بازار پسندی میوه به شدت کاهش می یابد زیرا میوه سیاه رنگ شده و کیفیت و طعم آن به شدت افت خواهد کرد.

۳)آبیاری هیومیک اسید بسیار بهتر از محلول پاشی است زیرا باندهای آزاد فراوانی در کود اسید هیومیک وجود دارد که احتمال تشکیل پیوند با مولکول های محلول در آب بسیار بیشتر است لذا استفاده از اسید هیومیک به شکل سم پاشی اصلا توصیه نمی شود.

نتیجه سوال آبیاری یا محلول پاشی؟

با توضیحات ارائه شده آبیاری اسید هیومیک کار کاملا عاقلانه و اصولی است زیرا به کار بردن این کود ارگانیک با محلول پاشی نه تنها سبب جذب مواد مغذی نمی شود، بلکه فاقد هر گونه ماده مغذی و منفعتی برای محصولات می باشد لذا استفاده از اسید هیومیک به شکل محلول پاشی موضوع کاملا بی معنایی می باشد. با آبیاری هیومیک اسید جذب تمامی عناصر و مواد مغذی توسط گیاه افزایش یافته و محصولات به حداکثر رشد خود خواهند رسید در عین حال که بسیار بازار پسند و خوش کیفیت خواهند شد.

نکات مهم طریقه مصرف کود هیومیک اسید

-سعی کنید در ساعات گرم روز از این کود استفاده نکنید و آبیاری آن را در ساعات خنک مانند صبح یا عصر انجام دهید.

-مقدار استفاده از اسید هیومیک به شرایط محصول باغی و کشاورزی بستگی دارد لذا خودسرانه مقدار آن را کم یا زیاد نکنید و حین خرید از کارشناسان بپرسید.

-در صورتی که کارشناسان استفاده همزمان کود هیومیک اسید با کودهای حیوانی را تایید کرده باشند مصرف شود.

-اثر بخشی کودهای شیمیایی مانند اوره، سولوپتاس، سولفات آمونیوم و … همراه با هیومیک اسید افزایش خواهد یافت.

-اگر طبق نظر کارشناسان نیاز به استفاده از کودهای شیمیایی شدید، مصرف همزمان با اسید هیومیک مواد غذایی موجود در آنها را بهتر جذب خواهد نمود.

خرید هیومیک اسید

سایت اسید هیومیک مفتخر به عرضه بهترین و با کیفیت ترین نوع هیومیک اسید به مشتریان عزیز می باشد. اگر شما نیز می خواهید نتایج چندین ساله خود را به بهترین نحو شاهد باشید از فواید کود اسید هیومیک بر خاک کشاورزی و محصولات خود غافل نباشید. جهت سفارش کود اصل از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

اسید هیومیک چیست؟

طریقه مصرف اسید هیومیک
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

1 دیدگاه

 • عالی و بی نظیر توضیح دادید
  سپاسگزارم
  تماس گرفتم جهت اخذ قیمت اسید هیومیک گرانوله پاسخ ندادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *