نحوه استفاده و زمان مصرف کود جلبک دریایی برای گیاھان

نحوه مصرف کود جلبک

از جمله کودهای مغذی و طبیعی که امروزه اکثر باغداران و کشاورزان از آن برای تقویت کردن گیاهان‌‌شان بهره می‌گیرید، می‌توان کود جلبک دریایی را نام برد. این کود مزایای زیادی دارد و به‌ صورت کاملاً طبیعی تولید می‌شود. نحوه مصرف کود جلبک دریایی بسیار راحت است و شما می‌توانید با استفاده از روش‌های محلول‌ پاشی، آبیاری، پخش سطحی و چال کود، کار کوددهی گیاهان را انجام دهید.

در روش آبیاری باید کود جلبک دریایی پودری یا مایع را با آب مخلوط کنید و سپس آن را با استفاده از یک آب‌پاش، پای گیاه مورد نظرتان بریزید تا جذب ریشه شود و اثرات مطلوب خود را به جای بگذارد. در روش چال کود نیز باید از کود جلبک دریایی، به‌ صورت پودری استفاده کنید و سپس پای گیاه مورد نظرتان چاله‌ای ایجاد کنید.

بعد از انجام این کارها باید کود را داخل آن بریزید و با استفاده از خاک روی آن را بپوشانید. در آخر نیز بهتر است کار آبیاری را انجام دهید تا کود جلبک دریایی سریع‌تر تجزیه شود و اثر خود را نیز بهتر به‌ جای بگذارد.

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید از آن بهره بگیرید، روش پخش سطحی است. در این روش نیز باید از کود جلبک دریایی آسیاب شده استفاده کنید و آن را بر روی سطح خاک مورد نظرتان بریزید. دقت داشته باشید؛ بعد از انجام دادن این کار، نیازی به شخم زدن خاک نیست زیرا کود با استفاده از موجودات موجوداتی که داخل خاک زندگی می‌کنند، با خاک مخلوط می‌شود.

محلول پاشی کود جلبک دریایی نیز، به مهارت زیادی احتیاج ندارد و کافی است ابتدا کودی مناسب تهیه کنید و سپس آن را با مقداری آب مخلوط کنید تا کاملا یک‌دست شود. بعد از انجام دادن این کارها، باید کود را به قسمت‌های مختلف گیاه با دقت اسپری کنید و بگذارید به خوبی جذب شاخه و برگ‌ها شود.

بیشتر بخوانید: عصاره جلبک دریایی چیست

طریقه تهیه کردن کود جلبک دریایی

شما می‌توانید به‌ راحتی جلبک‌های دریایی را از اطراف دریاچه یا دریاها به‌ صورت تازه تهیه کنید و با استفاده از آن‌ها یک کود مغذی درست کنید. برای آماده کردن کود مورد نظرتان کافی است جلبک‌های دریایی را به‌ خوبی شستشو دهید و اجازه دهید خشک شوند.

بعد از خشک شدن، باید آن‌ها را به خوبی آسیاب کنید و سپس مورد فرآوری قرار دهید. هنگامی‌ که کود جلبک دریایی پودری به وجود آمد، می‌توانید آن را در یک ظرف مناسب یا بشکه بریزید و مقداری آب به آن اضافه کنید. کود جلبک دریایی برای آماده شدن تقریباً به چند ماه زمان احتیاج دارد و باید بگذارید که در این زمان، جلبک دریایی به‌ خوبی تجزیه شود تا اثرگذاری بهتری داشته باشد.

پس از آماده شدن کود نیز می‌تواند به‌ راحتی از آن برای انواع گل و گیاهان استفاده نمایید و کیفیت یا مقاومت آن‌ها را دوچندان کنید. همچنین اگر به جلبک دریایی تازه دسترسی نداشتید، می‌توانید کود آن را به‌ صورت مایع و پودری در بازار خریداری نمایید.

نحوه مصرف کود جلبک

مناسب‌ترین زمان برای مصرف کود جلبک دریایی

به‌ طور معمول زمان مشخص و تعیین‌ شده‌ای برای مصرف کود جلبک دریایی وجود ندارد اما باید از آن به‌ صورت مرتب و برنامه‌ریزی‌ شده استفاده کنید تا نتیجه مطلوبی به دست آید. زمان استفاده کود جلبک دریایی اگر به صورت مناسب انتخاب شود، می‌توانید گیاهان سالم‌تر و شاداب‌تری داشته باشید و جلوی آسیب رسیدن به آن‌ها را هم بگیرید.

اکثر کارشناسان کشاورزی معتقدند؛ بهترین زمان برای مصرف کود جلبک دریایی، پیش‌ از گل‌دهی و هنگام رشد گیاهان است زیرا در این زمان آن‌ها به املاح و مواد مغذی بیشتری احتیاج دارند و اگر این مواد را به‌ خوبی برای آن‌ها فراهم نکنید، ممکن است دچار آسیب شوند و از بین بروند.

در فصل پاییز نیز می‌توانید کار کوددهی را انجام دهید و مقاومت گیاهان در برابر سرما و یخ‌زدگی را تا حدود زیادی افزایش دهید. دقت داشته باشید؛ برخی از گیاهان اگر در برابر سرمای شدید قرار بگیرند، دچار آسیب می‌شوند و از بین می‌روند اما با انجام دادن عمل کوددهی، جلوی از بین رفتن آن‌ها را می‌گیرید.

بیشتر بخوانید: فواید و خواص کود جلبک دریایی برای گیاھان

مزایای کودهای جلبک دریایی برای گیاهان

 • مصرف کود جلبک دریایی می‌تواند کمک زیادی به‌ سلامت گیاه کند و اجازه ندهد مشکلات رایج و شرایط محیطی سخت، به شادابی آن‌ها لطمه‌ای وارد کند.
 • کود جلبک دریایی، ریشه زایی گیاهان را دوبرابر می‌کند و اجازه نمی‌دهد آن‌ها خشک شوند یا از بین بروند.
 • با استفاده از این کود غنی می‌توانید به‌ راحتی تمام مواد غذایی و مفید را به گیاه برسانید و هیچ‌ گونه کمبود تغذیه‌ای برای آن‌ها به‌ جای نگذارید.
 • کود جلبک دریایی علاوه‌بر گیاهان، برای خاک‌ نیز مزایای زیادی دارد و کمک می‌کند عملکرد آن هم تا حدود زیادی بالا برود و ساختار حاصلخیزتری داشته باشد.
 • این کود مغذی اجازه نمی‌دهد گیاهان دچار بیماری، سرمازدگی، یخ‌زدگی و پژمردگی شوند.
 • مصرف به‌ اندازه و به‌ موقع کود جلبک دریایی، موجب می‌شود گیاهان رشد بهتری داشته باشند و دچار ریزش برگ نشوند.
 • کود جلبک دریایی می‌تواند شوری خاک را به بهترین شکل ممکن برطرف کند و ساختار آن را نیز به خوبی اصلاح کند.
 • این کود مغذی، تمام باکتری‌ها و ویروس‌های مضر موجود در خاک را از بین می‌برد و اجازه نمی‌دهد آن‌‌ها آسیبی به گیاه وارد کنند.
 • با مصرف کود ارگانیک جلبک دریایی می‌توانید فعالیت تعداد باکتری‌های مفید در خاک را تا حدود زیادی افزایش دهید.
 • این کود مفید و طبیعی علف‌های هرز را نابود می‌کند و جلوی رشد آن‌ها را می‌گیرد.
 • کود جلبک دریایی ماندگاری طولانی دارد و اثرات مثبت آن می‌تواند تا مدت‌های زیادی در خاک باقی می‌ماند.
 • استفاده کردن از این کود ارگانیک بسیار ساده است و می‌توانید خیلی سریع گیاهان خود را تغذیه کنید.
 • کود جلبک دریایی برای گیاهان مانند یک اصلاح کننده و تغذیه کامل عمل می‌کند و اجازه نمی‌دهد رشد و کیفیت گیاه کاهش یابد.

سخن پایانی

مسلماً تا این قسمت از مطلب با نحوه مصرف کود جلبک دریایی، بهترین زمان برای کوددهی، مزایا و طرز تهیه این کود مفید آشنا شده‌اید و می‌دانید که این کود در مقایسه با سایر کودها، ویژگی‌های منحصر به فردتری دارد. به همین علت نیز بهتر است به جای بهره گرفتن از کودهای شیمیایی بی‌کیفیت و مضر، سراغ این کود طبیعی و کامل بروید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366