نحوه صحیح بیل زدن

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

بیل زدن باغ و زمین های کشاورزی با اهداف مختلفی صورت می گیرد . این کار می تواند به کمک بیل های دستی انجام شده و یا از دستگاه مخصوص به این کار کمک گرفته شود . دستگاه مکانیکی برای بیل زدن ، کولتیواتور نام دارد .  یکی از رایج ترین انواع این کار ، بیل زدن دور درختان است . نحوه صحیح بیل زدن از اهمیت زیادی برخوردار است . چرا که هر گونه اشتباهی در انجام این کار ، می تواند به گیاه اسیب رسانده و منجر به تخریب آن شود .

برای بیل زدن به طرز اصولی ، باید به عوامل مختلفی دقت داشت . از جمله نوع گیاه و درخت ، نوع خاک ، ابزار های مورد استفاده و … . با کمک بیل زدن استاندارد و اصولی ، کیفیت خاک افزایش می یابد . همچنین رشد محصول و کیفیت آن نیز بیشتر خواهد شد .

انواع بیل و کاربرد آنها

بیل ها به طور کلی از یک دسته و تیغه تولید شده اند . این دو فاکتور می توانند دارای سایز های مختلفی بوده و از مواد مختلفی نیز تشکیل شده باشند . دسته می تواند از جنس :

 • چوب
 • فلز
 • فایبر گلاس

و … باشد . معمولا دسته های قدیمی تر و سنتی ، از جنس چوب و فلز هستند . این نوع دسته ها دارای وزنی بیشتر می باشند .  دسته های مدرن امروزی از فایبر گلاس تولید شده اند . این نوع دسته بهتر از سایر انواع آن است . چرا که در عین داشتن وزنی سبک ، از مقاومت و استقامت زیادی نیز برخوردار است . این دسته می تواند دارای سایز های مختلف باشد .

تیغه ی بیل معمولا از جنس :

 • فولاد
 • پلاستیک سخت
 • تیتانیوم

و … است .

نحوه صحیح بیل زدنبر اساس سایز این بیل ها ، استفاده از آن نیز متفاوت خواهد بود . به این صورت که سایز 3 ، بزرگ ترین بیل بوده و معمولا برای جابجایی مصالح ساختمانی استفاده می شود . در حالی که بیل های باغبانی و بیل سایز 2 ، مصارف عمدتا کشاورزی داشته و برای خاکبرداری مزارع استفاده می شود . این نوع بیل ها بر خلاف بیل سایز 3 ، دارای نوک تیز تری هستند تا به راحتی درون زمین فرو برود و در نحوه ی  صحیح بیل زدن  تاثیر گذار باشند .

البته بیل ها از تنوع بسیار بیشتری برخوردار هستند که این موارد ، تنها گوشه ای از موارد رایج و مورد استفاده بود . بیل پارویی ، بیل زهکشی ، بیل ترانشه ، بیل چاله کنی ، بیل تخت ، و … از انواع مختلف این محصول هستند .

بیشتر بخوانید: شخم زدن نامناسب

بیل زدن اصولی چگونه است و با چه اهدافی انجام می شود  ؟

بیل زدن می تواند اهداف گوناگونی داشته باشد . از جمله :

 • برای ایجاد گودال ( پیش از کاشت درختچه ، نهال یا بذر )
 • کندن زمین و یا پر کردن زمین
 • جابجایی درختچه و نهال
 • جابجایی انباشته ها و توده های مواد مثل جابجایی توده های خاک از محلی به محل دیگر
 • ایجاد مسیر آب
 • مسدود کردن مسیر آب
 • و بسیاری علت های دیگر .

برای بیل زدن اصولی ، ابتدا باید به نوع درخت دقت داشت و هدف از انجام این کار .  سپس با کمک ابزار مناسب ، می توان این کار را شروع نمود .

اصلی ترین گام در راستای نحوه ی  صحیح بیل زدن ، توجه به نوع بیل است . بهتر است ابتدا بیل با سایز مناسب را انتخاب نمود . بیل های بزرگ تری ، برای جابجایی های بزرگ تر انتخاب شود . ولی برای جابجایی های ظریف ، از بیل های سایز کوچک و حتی بیلچه ها استفاده شود . مثلا برای گود برداری جهت کاشت نهال های ظریف و حتی مصارف گلخانه ای ، از بیلچه هایی با نوک تیز استفاده شود که ظرافت کار در بیشترین حالت انجام گردد .

نحوه ی  صحیح بیل زدن به گونه ای باید باشد که اسیبی به بافت گیاه و ریشه ها وارد نکند . همچنین هنگام انجام این کار ، به عواملی همچون عمق کندن زمین ، جنس خاک ، شیب چاله ها و … نیز دقت داشت .

نحوه صحیح بیل زدنمزایای بیل زدن چیست ؟ بیل زدن غیر اصولی چه معایبی دارد ؟

بیل زدن اصولی ، در مرحله ی  اول ، می تواند ضامن حفظ گیاه شود . در این شرایط ، سلامت ریشه ها حفظ شده و محیطی استاندارد برای گیاه ایجاد می شود . علاوه بر این ، فشار وارد شده به بدن ، به طور مناسب بین دست ها ، کمر و پا حفظ می شود . در نتیجه از ایجاد فشار زیاد به یک منطقه جلوگیری می شود .

انجام این کار به نحو اصولی ، می تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد ؛ از جمله اینکه :

 • هوا رسانی را در منطقه ی اطراف گیاه افزایش می دهد .
 • می تواند در کنترل علف های هرز و بقایای گیاهی غیر ضروری اطراف گیاه موثر باشد .
 • نابودی افات انبار شده در پای درخت و گیاه را به همراه خواهد داشت .
 • جذب کوددهی اطراف گیاه را تسریع خواهد بخشید .

نحوه صحیح بیل زدناما انجام این کار به نحو غیر صحیح ، نه تنها منجر به خسارت به گیاه می شود ، بلکه می تواند سلامت فرد را نیز به خطر بیاندازد .

بیل زدن غیر اصولی می تواند منجر به قطع شدن و له شدن ریشه های اصلی گردد . این امر ، زردی برگ ها و اختلال در رشد گیاه را به همراه خواهد داشت .

علاوه بر این ، شخم های عمیق می توانند منجر به فرسوده شدن خاک گشته ؛ و همچنین رطوبت و آب را در خاک به حداقل برسانند .

بیشتربخوانید: کود کامل 10Xshock برای برگ انجیری

سخن پایانی

با توجه به اهمیت شخم زدن در سلامت باغ و مزرعه، توصیه می گردد افراد نحوه صحیح بیل زدن  را به طور کامل بررسی کرده و سپس اقدام به انجام این کار نمایند . همچنین با توجه به هدف از انجام این کار ، نوع بیل نیز متفاوت بوده و ابزار های مختلفی باید مورد استفاده قرار بگیرد .

نحوه صحیح بیل زدن
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *