نحوه صحیح بیل زدن

بیل زدن باغ و زمین های کشاورزی با اهداف مختلفی صورت می گیرد . این کار می تواند به کمک بیل های دستی انجام شده و یا از دستگاه مخصوص به این کار کمک گرفته شود . دستگاه مکانیکی برای بیل زدن ، کولتیواتور نام دارد .  یکی از رایج ترین انواع این کار ، بیل زدن دور درختان است . نحوه صحیح بیل زدن از اهمیت زیادی برخوردار است . چرا که هر گونه اشتباهی در انجام این کار ، می تواند به گیاه اسیب رسانده و منجر به تخریب آن شود .

برای بیل زدن به طرز اصولی ، باید به عوامل مختلفی دقت داشت . از جمله نوع گیاه و درخت ، نوع خاک ، ابزار های مورد استفاده و … . با کمک بیل زدن استاندارد و اصولی ، کیفیت خاک افزایش می یابد . همچنین رشد محصول و کیفیت آن نیز بیشتر خواهد شد .

انواع بیل و کاربرد آنها

بیل ها به طور کلی از یک دسته و تیغه تولید شده اند . این دو فاکتور می توانند دارای سایز های مختلفی بوده و از مواد مختلفی نیز تشکیل شده باشند . دسته می تواند از جنس :

 • چوب
 • فلز
 • فایبر گلاس

و … باشد . معمولا دسته های قدیمی تر و سنتی ، از جنس چوب و فلز هستند . این نوع دسته ها دارای وزنی بیشتر می باشند .  دسته های مدرن امروزی از فایبر گلاس تولید شده اند . این نوع دسته بهتر از سایر انواع آن است . چرا که در عین داشتن وزنی سبک ، از مقاومت و استقامت زیادی نیز برخوردار است . این دسته می تواند دارای سایز های مختلف باشد .

تیغه ی بیل معمولا از جنس :

 • فولاد
 • پلاستیک سخت
 • تیتانیوم

و … است .

نحوه صحیح بیل زدنبر اساس سایز این بیل ها ، استفاده از آن نیز متفاوت خواهد بود . به این صورت که سایز 3 ، بزرگ ترین بیل بوده و معمولا برای جابجایی مصالح ساختمانی استفاده می شود . در حالی که بیل های باغبانی و بیل سایز 2 ، مصارف عمدتا کشاورزی داشته و برای خاکبرداری مزارع استفاده می شود . این نوع بیل ها بر خلاف بیل سایز 3 ، دارای نوک تیز تری هستند تا به راحتی درون زمین فرو برود و در نحوه ی  صحیح بیل زدن  تاثیر گذار باشند .

البته بیل ها از تنوع بسیار بیشتری برخوردار هستند که این موارد ، تنها گوشه ای از موارد رایج و مورد استفاده بود . بیل پارویی ، بیل زهکشی ، بیل ترانشه ، بیل چاله کنی ، بیل تخت ، و … از انواع مختلف این محصول هستند .

بیشتر بخوانید: شخم زدن نامناسب

بیل زدن اصولی چگونه است و با چه اهدافی انجام می شود  ؟

بیل زدن می تواند اهداف گوناگونی داشته باشد . از جمله :

 • برای ایجاد گودال ( پیش از کاشت درختچه ، نهال یا بذر )
 • کندن زمین و یا پر کردن زمین
 • جابجایی درختچه و نهال
 • جابجایی انباشته ها و توده های مواد مثل جابجایی توده های خاک از محلی به محل دیگر
 • ایجاد مسیر آب
 • مسدود کردن مسیر آب
 • و بسیاری علت های دیگر .

برای بیل زدن اصولی ، ابتدا باید به نوع درخت دقت داشت و هدف از انجام این کار .  سپس با کمک ابزار مناسب ، می توان این کار را شروع نمود .

اصلی ترین گام در راستای نحوه ی  صحیح بیل زدن ، توجه به نوع بیل است . بهتر است ابتدا بیل با سایز مناسب را انتخاب نمود . بیل های بزرگ تری ، برای جابجایی های بزرگ تر انتخاب شود . ولی برای جابجایی های ظریف ، از بیل های سایز کوچک و حتی بیلچه ها استفاده شود . مثلا برای گود برداری جهت کاشت نهال های ظریف و حتی مصارف گلخانه ای ، از بیلچه هایی با نوک تیز استفاده شود که ظرافت کار در بیشترین حالت انجام گردد .

نحوه ی  صحیح بیل زدن به گونه ای باید باشد که اسیبی به بافت گیاه و ریشه ها وارد نکند . همچنین هنگام انجام این کار ، به عواملی همچون عمق کندن زمین ، جنس خاک ، شیب چاله ها و … نیز دقت داشت .

نحوه صحیح بیل زدنمزایای بیل زدن چیست ؟ بیل زدن غیر اصولی چه معایبی دارد ؟

بیل زدن اصولی ، در مرحله ی  اول ، می تواند ضامن حفظ گیاه شود . در این شرایط ، سلامت ریشه ها حفظ شده و محیطی استاندارد برای گیاه ایجاد می شود . علاوه بر این ، فشار وارد شده به بدن ، به طور مناسب بین دست ها ، کمر و پا حفظ می شود . در نتیجه از ایجاد فشار زیاد به یک منطقه جلوگیری می شود .

انجام این کار به نحو اصولی ، می تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد ؛ از جمله اینکه :

 • هوا رسانی را در منطقه ی اطراف گیاه افزایش می دهد .
 • می تواند در کنترل علف های هرز و بقایای گیاهی غیر ضروری اطراف گیاه موثر باشد .
 • نابودی افات انبار شده در پای درخت و گیاه را به همراه خواهد داشت .
 • جذب کوددهی اطراف گیاه را تسریع خواهد بخشید .

نحوه صحیح بیل زدناما انجام این کار به نحو غیر صحیح ، نه تنها منجر به خسارت به گیاه می شود ، بلکه می تواند سلامت فرد را نیز به خطر بیاندازد .

بیل زدن غیر اصولی می تواند منجر به قطع شدن و له شدن ریشه های اصلی گردد . این امر ، زردی برگ ها و اختلال در رشد گیاه را به همراه خواهد داشت .

علاوه بر این ، شخم های عمیق می توانند منجر به فرسوده شدن خاک گشته ؛ و همچنین رطوبت و آب را در خاک به حداقل برسانند .

بیشتربخوانید: کود کامل 10Xshock برای برگ انجیری

سخن پایانی

با توجه به اهمیت شخم زدن در سلامت باغ و مزرعه، توصیه می گردد افراد نحوه صحیح بیل زدن  را به طور کامل بررسی کرده و سپس اقدام به انجام این کار نمایند . همچنین با توجه به هدف از انجام این کار ، نوع بیل نیز متفاوت بوده و ابزار های مختلفی باید مورد استفاده قرار بگیرد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366