طرز تهیه کود چای

کودهای گیاهی حاوی نیتروژن هستند که باعث رشد سالم برگ‎‌ها می‌ ‎شوند. برگ‌‎های چای همچنین حاوی نیتروژن هستند، اما بسیار بیشتر از آنچه در کودهای گیاهی پیدا می ‎‌کنید. همچنین پتاسیم و فسفر در چای به علاوه اسید تانیک وجود دارد که همه گیاهان آن را دوست ندارند. چای حاوی فلورین و منگنز نیز است که در دوزهای بالا می‌‎تواند رشد گیاه را کند کند. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با این کود، لازم است بدانیم طرز تهیه کود چای چگونه است و شامل چه مواردی است؟

موارد موثر در بررسی طرز تهیه کود چای

این مهم است که بدانید همه گیاهان کود چای را دوست ندارند، چه مستقیماً روی آنها ریخته شود و چه از طریق کمپوست تهیه شده باشد. اسید تانیک موجود در آنها می ‎تواند pH خاک را کاهش داده و اسیدیته آن را افزایش دهد. بنابراین، اگر در حال پرورش گیاهانی هستید که شرایط اسیدی را دوست دارند، باید لیستی از گیاهانی که در این شرایط رشد می‌‎ کنند را تهیه کنید تا بتوانید با خیال راحت از کود چای استفاده کنید.

اما اگر در حال پرورش گیاهانی هستید که شرایط قلیایی را ترجیح می‌ ‎دهند، در حین استفاده از آن مراقب باشید. مراقبت از سطح pH خاک بسیار مهم است. زرد شدن برگ‎‌ها می‌‎تواند نشانه زیاد بودن سطح اسیدی آن‌ها باشد، بنابراین به این نکته توجه کنید. برگ‌‎های چای معمولاً از کیسه‎‌های چای خارج می‎‌ شوند و کیسه‌‎ها قبل از استفاده در باغ به درستی دور انداخته می ‎‌شوند. با این حال، برخی باغبانان دوست دارند از کود چای (قابل کمپوست) به عنوان مالچ یا لایه زهکشی استفاده کنند.

کوددهی بیش از حد به گیاهان خیلی خوب نیست، بنابراین ریختن روزانه کود چای روی گیاهان، حتی گیاهانی که خاک اسیدی را دوست دارند، ممکن است مفید نباشد. در عوض، به دنبال افزودن برگ‎ های چای به کمپوست باشید، به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده آن.

  • استفاده از برگ چای در کمپوست

برگ‎‌ های چای استفاده شده به کمپوست، سطح نیتروژن را افزایش می‎ دهند که به تجزیه سایر مواردی که اضافه کرده اید کمک می ‎کند و تجزیه باکتری‎‌ها را تسریع می‎ ‌کند. اینها را می‌‎ توان به صورت کود چای به گیاهان اضافه نمود.

  • استفاده از کود چای برای گیاهان گلدانی

مانند گیاهان باغی، گیاهان گلدانی دوستدار اسید، از افزودن کود چای استفاده شده به خاک خود سود خواهند برد، اگرچه همانطور که گفته شد، استفاده از این کود، در رشد ریشه و بهبود کیفیت خاک موثر خواهد بود، لذا سعی کنید در حین استفاده از این کود، به میزان مناسب از آن استفاده کنید.

  • استفاده از کود چای برای جلوگیری از علف‎های هرز

کود چای از علف‎های هرز جلوگیری نمی‎کند، اما لازم است از آنها در مالچ استفاده کنید تا احتمال اینکه علف ‎های هرز بتوانند ایجاد شوند، کمتر باشد.

  • استفاده از کود چای برای جلوگیری از آفات و حشرات

اگر گیاهان باغی شما توسط آفات در حال نابودی هستند، شواهدی وجود دارد که می‎ توانید از کود چای برای جلوگیری از ایجاد آفات و عوامل بیماری زا استفاده کنید.

  • استفاده از کود چای برای جلوگیری از قارچ

پاشیدن کود چای روی برگ‎ ها می تواند به دفع بیماری ‎های قارچی که برخی گیاهان از آن رنج می‎برند کمک کند.

طرز تهیه کود چای

طرز تهیه کود چای

استفاده از کود چای یک روش فوق العاده برای محافظت از گیاهان با پوشش میکروارگانیسم‎ های مفید و تغذیه ریشه‎ ها به عنوان کود آلی است. چای کمپوست شده ترکیبی از مواد مغذی و باکتری‎ های دوستدار اکسیژن (هوازی)، قارچ‎ها، نماتدها و میکروب‎های دیگر است که در کمپوست آماده زندگی می‎کنند. جدا کردن این موجودات از کمپوست به زمان نیاز دارد، به همین دلیل است که چای کمپوست با غوطه ور کردن کمپوست در آب به مدت یک روز یا بیشتر تهیه می‎ شود. برای ایجاد کود چای، به موارد زیر نیاز دارید:

  • کمپوست

این را می‎توانید از طریق فروشگاه تهیه کنید، کمپوست مورد نیاز بسته به میزان چایی که در حال تهیه آن هستید متفاوت است. برای یک بسته 5 گالنی، به حدود 4 فنجان کمپوست نیاز دارید.

  • کیسه مشبک

برای تهیه چای کمپوست یا کود چای نیازی به کیسه کمپوست ندارید، می‎ توانید پس از آماده سازی کمپوست را صاف کنید یا اگر قصد استفاده از آن را در خاک دارید، کود را به همراه چای اضافه کنید.

نتیجه گیری:

بسته به نوع و نسبت هر یک از مواد اضافه شده، تهیه کود چای می‎تواند بین یک تا سه روز طول بکشد. به یاد داشته باشید، اشعه ماوراء بنفش میکروب‎‌ها را از بین می‎برد، بنابراین سعی کنید کود چای خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.

ٰبا تشکر از توجه شما آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366