زعفران گلخانه ای در سال چند بار گل می‌دهد؟

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کاشت و پرورش زعفران در گلخانه در سال های اخیر رواج زیادی داشته است. سوالی که علاقمندان به پرورش زعفران گلخانه ای می‌پرسند این است که زعفران گلخانه ای در سال چند بار گل می‌دهد و آیا این موضوع که در سال می‌توان چند بار از گلخانه برداشت زعفران داشت صحت دارد یا خیر. برای دانستن پاسخ این سوالات این مطلب را دنبال کنید.

کاشت زعفران در گلخانه

کاشت زعفران به روش گلخانه ای چند سال قبل برای اولین بار توسط چینی ها انجام شد. زعفران گیاه ارزشمند و گرانبهایی است و بسیاری از کشورها در صدد رسیدن به خودکفایی در تولید این محصول هستند از جمله کشورهای صنعتی و بزرگ مثل چین.

زعفران گلخانه ای در سال چند بار گل می‌دهد؟امروزه استفاده از روش های قدیمی مثل کاشت خاکی بازدهی چندانی ندارد و کارشناسان کشاورزی روش های جدید و بهینه ای برای تولید زعفران به کار می‌برند. کاشت زعفران در گلخانه با روش هیدروپونیک و آیروپونیک این امکان را به وجود آورده است که مصرف آب بیش از ۹۰ درصد کاهش بیابد همچنین میزان تولید محصول نسبت به کاشت سنتی چند برابر بیشتر باشد.

بیشتر بخوانید: کاشت زعفران در خانه بدون خاک

مزایای کاشت گلخانه ای زعفران چیست؟

از مهم ترین مزایای کاشت گلخانه ای زعفران, امکان کاشت این گیاه در مناطقی است که آب و هوا و یا خاک مناسب رشد زعفران را ندارند.

  • در گلخانه ها محصول بیشتری تولید و برداشت می‌شود.
  • کیفبت زعفران کشت شده در گلخانه به مراتب بیشتر خواهد بود.
  • امکان کنترل شرایط محیطی مثل دما و رطوبت
  • مصرف بهینه ی آب و کودهای موردنیازگیاه
  • کاهش استفاده از سموم و آفت کش ها

در کنار مزیت هایی که گفته شد معایبی هم وجود دارد مثل هزینه های احداث گلخانه. همچنین نیاز به نیروی متخصص برای رسیدن به نتیجه مطلوب و موفقیت در کار. همچنین حفظ شرایط محیطی به صورت مداوم چرا که گیاه با کوچکترین تغییر محیطی ممکن است واکنش از خود نشان دهد.

مراحل رشد زعفران

زعفران گیاهی علفی و یکساله است که رشد آن به شرایط محیطی بستگی دارد و به طور کلی چهار مرحله رشدی دارد. طول مدت هر کدام از این مراحل به وضعیت اقلیم منطقه و آب و هوا بستگی دارد و در کاشت گلخانه ای هم به شرایط فراهم شده محیط گلخانه مثل دما و رطوبت بستگی دارد‌.

  • مرحله خواب اصلی گیاه که از ماه اردیبهشت تا تیر طول می‌کشد.
  • مرحله بعد خواب ظاهری پیاز زعفران است که تا مهرماه ادامه دارد.
  • مرحله رشد که از مهر تا بهمن است و مرحله آخر توقف رشد است که تا فروردین بعدی طول می‌کشد.

زعفران گلخانه ای در سال چند بار گل می‌دهد؟کاشت و برداشت زعفران در گلخانه

همان طور که قبلا گفته شد هیدروپونیک و آیروپونیک روش های کاشت زعفران در گلخانه هستند. در این روش ها از خاک استفاده ای نمی‌شود.

برای کشت با روش هیدروپونیک و آیروپونیک, ابتدا در ماه خرداد و تیر که زمان خواب پیازها است، پیاز زعفران را تهیه می‌کنند. بعد از آن پیازها را که اندازه و وزن مشخصی دارند و بر این اساس انتخاب شده اند را  در محیط مناسبی از نظر نور و‌ میزان دما و رطوبت نگهداری می‌کنند تا وقتی که شروع به جوانه زدن کنند. تا پایان شهریور وپیازهایی که جوانه زده اند را به جعبه های چوبی که در گلخانه فراهم شده, منتقل می‌کنند.

با انتقال پیازها به محیط گلخانه کشت اصلی شروع می‌شود. در روش هیدروپونیک یا آب کشت به جای خاک, آب را با مواد مغذی مخلوط می‌کنند و گیاه را در آن قرار می‌دهند. در این روش رشد گیاه سریع تر اتفاق می افتد چون به خوبی مواد مغذی و آب برای گیاه فراهم شده است. در روش آیروپونیک یا هوا کشت, پیازهای زعفزان را آویزان و معلق نگهداری کرده و آبیاری و کوددهی برای آن ها را با اسپری کردن انجام می‌دهند.

در روش گلخانه ای چون از خاک استفاده نمی‌کنند هزینه هایی مثل خاک و شخم زدن زمین وجود ندارد. همچنین با کاشت پیازها به صورت طبقاتی از حداکثر فضا استفاده شده و در نتیجه برداشت زعفران بسیار بیشتر خواهد بود. در گلخانه  آبیاری با سیستم های جدیدی انجام می‌شود و مصرف آب کمترین مقدار ممکن است.

زعفران گلخانه ای در سال چند بار گل می‌دهد؟در مهرماه اولین آبیاری پیازهای زعفران انجام می‌شود. ۲۰ روز بعد از آن گلدهی زعفران شروع می‌شود. همزمان با آغاز گلدهی باید برداشت زعفران ها شروع سود. زمان برداشت هرروز صبح از طلوع آفتاب تا ساعت ۹ صبح است. برداشت زعفران تنها با نیروی انسانی و دست قابل انجام است. زمان برداشت زعفران ها آبان یا آذرماه است و دو هفته تا نهایتا ۲۰ روز فرصت است تا برداشت زعفران به پایان برسد.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10X برای لوبیا چیتی

در کاشت سنتی, زعفران در سال تنها یک بار گلدهی دارد اما زعفران گلخانه ای در سال چند بار گل می‌دهد؟ شاید شنیده باشید که در گلخانه ها می‌توان در سال چند بار زعفران برداشت کرد اما حقیقت موضوع این است که در گلخانه هم, زعفران تنها سالی یک بار گلدهی دارد. اما با روش های نوینی که ارائه می‌شود شاید این امکان هم فراهم شود و کشاورزان بتوانند در سال چندین بار برداشت زعفران داشته باشند.

زعفران گلخانه ای در سال چند بار گل می‌دهد؟
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *