طول عمر درخت پسته چقدر است؟

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

پسته یکی از محصولات عمده باغی کشور است که به دلیل مقاومت به انواع تنش ها به ویژه تنش شوری و خشکی قابلیت کشت در شرایط مختلف آب و خاکی را دارد. در این مقاله به این سوال که طول عمر درخت پسته چقدر است پاسخ داده شده و عوامل موثر بر آن مورد بررسی قرار می گیرد.

طول عمر یک درخت و میزان باردهی آن نشان دهنده بهره وری بالای آن است و باعث رسیدن به محصول و درآمد بیشتری می شود. درخت پسته نیاز به مراقبت زیادی دارد و اگر بتوان تمام نیازهای آن را به خوبی برطرف کرد در افزایش طول عمر مفید آن تاثیر بسزایی خواهد داشت.

طول عمر درخت پسته چقدر است؟

طول عمر درخت پسته به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد و اگر به صورت اصولی از این درخت نگهداری شود رشد و طول عمر مطلوبی خواهد داشت. عمر درخت پسته اهمیت بسزایی دارد زیرا به باغدار این امکان را می‌دهد تا برای سالیان سال از محصولات درخت استفاده کند.

طول عمر درخت پسته چقدر است؟درخت پسته از درخت‌های مقاوم و منحصر به فردی است که طول عمر بسیار زیادی دارد. ناگفته نماند که درخت پسته انواع مختلفی دارد و باعث می‌شود که هر یک از آن‌ها طول عمر متفاوتی داشته باشد. درخت پسته در شرایط استاندارد دارای طول عمر نزدیک به 100 سال است. البته طول عمر مفید باردهی استاندارد درخت پسته از 5 سالگی تا حدود 50 سالگی است.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت پسته با استفاده از روش چاله کنی

عوامل موثر بر طول عمر درخت پسته

  • وضعیت جوی منطقه

وضعیت جوی محل کاشت درخت پسته از عوامل مهم تاثیر گذار بر طول عمر آن است. کاشت درخت پسته  در منطقه جوی مناسب باعث می شود، درخت در برابر عوامل جوی آسیب پذیر نباشد و بدون هیچ گونه مشکلی محصول مورد نظر را تولید کند. بنابراین در انتخاب محل مناسب برای کاشت درخت پسته باید به شرایط جوی و آب و هوایی منطقه مورد نظر نظیر میزان بارندگی، بارش تگرگ، وزش باد و طوفان و … توجه داشت.

  • ارتفاع از سطح دریا

ارتفاع از سطح دریا از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار بر رشد درختان پسته و طول عمر آن است. همه درختان باید در یک ارتفاع مناسب از سطح دریا کاشته شوند تا بتوانند به رشد حداکثری خود برسند و سودآوری خوبی داشته باشند. ارتفاع مورد نیاز برای درخت پسته 900 الی 2000 متر از سطح دریا است. این عامل در میزان رطوبت هوا تاثیرگذار است. کاشت نهال‌های پسته در ارتفاع مناسب کمک زیادی به افزایش طول عمر و محصول دهی آن خواهد داشت.

طول عمر درخت پسته چقدر است؟

  • خاک مناسب

قبل از هر اقدامی براي کشت پسته و هر محصول دیگر و همچنین اعمال مدیریت در باغ هاي موجود باید خصوصیات ظاهري یا شکل شناختی، فیزیکی و شیمیایی خاك محل مورد نظر مطالعه شد. در مناطق پسته کاري ایران بهترین محصول در بافت شنی لومی که یک بافت متوسط به حساب می آید تولید می شود. مناسب  ترین خاك براي کشت و پرورش پسته از نظر عمق، خاك هاي عمیق همراه با بافت یکنواخت و با حداقل لایه بندي می باشد. چنین خاك هایی معمولاً داراي نفوذپذیري مطلوب، توام با ظرفیت نگهداري نسبتاً زیاد آب و مواد غذایی به همراه تهویه مناسب براي ریشه هاي گیاه خواهد بود. به طور کلی درختان پسته خاك عمیق و با بافت سبک تا متوسط را بیشتر می پسندند.

سنگریزه زیاد از عوامل محدود کننده کشت و رشد مناسب پسته به شمار می آید . مقدار سنگریزه کمتر از 25 درصد مناسب به نظر میرسد. بالا بودن نسبت کلسیم به منیزیم و میزان پتاسیم قابل جذب خاك، در دراز مدت امتیاز مثبتی براي کشت پسته محسوب می شود . مقدار گچ و آهک زیاد از عوامل محدود کننده براي رشد اکثر گیاهان است. در مورد آهک باید گفت که به دلیل منشاء آهکی اغلب خاك هاي کشور ما، مقدار آهک معمولاً در خاك بالاست و به همین دلیل اگر درصد آهک کمتر از 20 درصد باشد مناسب به نظر می رسد.

  • نحوه آبیاری

درخت پسته قبل از رسیدن به سن بلوغ باید به صورت هفته‌ای یک بار آبیاری شود تا رشد مطلوبی داشته باشد. پس از رسیدن به سن بلوغ نیاز آبی درخت پسته کمتر می‌شود و آبیاری 10 روز یکبار کفایت می کند. اگر بتوان میزان آب مورد نیاز برای درخت پسته را فراهم کرد علاوه بر کمک به افزایش طول عمر درخت، می‌توان محصولاتی مرغوب و بازار پسند از آن برداشت کرد.

طول عمر درخت پسته چقدر است؟

  • نحوه کاشت

از دیگر عوامل مهم و تاثیر گذار بر طول عمر درخت پسته می‌توان به نحوه کاشت آن اشاره کرد. درخت پسته باید به گونه‌ای کاشته شود که در آینده هیچ مشکلی آن را تهدید نکند. برای کاشت نهال پسته ابتدا باید یک زمین کشاورزی مناسب با خاک حاصلخیز پیدا کرد و سپس نهال‌ها را با فاصله مناسب از هم کاشت.

بیشتر بخوانید: زمان مصرف هیومیک اسید در گوجه فرنگی  

بهترین فاصله برای کاشت نهال پسته 4 متر است پس شما باید نهال‌ها را به صورت 4*4 کاشت. وجود فاصله استاندارد بین درخت‌ها کمک می کند که عملیات فتوسنتز و نور رسانی به درخت به خوبی انجام شده و طول عمر درخت پسته افزایش یابد.

  • تامین نیازهای درخت پسته

درخت پسته تنها به آبیاری نیاز ندارد بلکه باید مجموعه ای از نیازهای اساسی آن نیز تامین شود. از دیگر نیازهای اساسی درخت پسته می‌توان به سمپاشی به موقع، خرید کود شیمیایی مرغوب برای آن، هرس به موقع درختان و … اشاره کرد.

طول عمر درخت پسته چقدر است؟
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *