کود خانگی برای سانسوریا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود خانگی برای سانسوریا

در این دنیای مدرنیته و پر از شلوغی و آلودگی های محیط زیست نگهداری گیاهان آپارتمانی به ویژه سانسوریا دلگرمی نشاط آوری برای مردم تلقی می شود؛ مردم با نگهداری گیاهان آپارتمانی از دیدن آن حس خوشایندی در کنار بهره مندی از خواص مفید آن ها برخوردار می گردند طوری که به محض به وجود آمدن مشکل برای گیاه خود دل نگران شده و برای شادابی همیشگی آن تمام تلاش خود را می کنند.

 گیاهان آپارتمانی از جمله سانسوریا برای ادامه حیات شاداب و سبزینگی همیشگی خود در کنار بهره مندی از آبیاری منظم به مواد غذایی ضروری یعنی کود حاوی عناصر مغذی نیاز مند می باشد در این راستا دادن کود خانگی به آن ها به تحقق این امر کمک به سزایی خواهد نمود.

مزایای استفاده از کود خانگی:

کود های آماده دارای مواد شیمیایی مضر برای سلامت خاک هستند از این رو با به کار بردن کودهای خانگی طبیعی از ورود این مواد جلوگیری به عمل می آید از طرفی خرید کودهای شیمیایی هزینه اضافی بر شما تحمیل خواهد نمود اما وقتی طرز تهیه کودهای خانگی را بدانید می تواند با هزینه کمتر نسبت به تهیه آن اقدام کنید. در ادامه مطالب نگاه شما را به معرفی کودهای خانگی و طرز تهیه آنها جلب می نماییم.

کود خانگی موز

کود خانگی با موز برای سانسوریا:

موز از جمله میوه های مقوی و انرژی بخش سرشار از پتاسیم می باشد که دارای پوست پر ارزش و دارای ماده مغذی بوده که می توان جهت مصارف مختلف از آن استفاده کرد؛ گیاه پتاسیم موجود در کود را به سرعت جذب می نماید و از آن برای افزایش گلدهی استفاده می کند. پوست موز افزون بر پتاسیم، ماده معدنی فسفر را نیز در خود جای جاده بنابراین کود خانگی ساخته شده با موز می تواند سبب افزایش ریشه زایی و فتوسنتز در گیاهان آپارتمانی مانند سانسوریا شود.

افزایش پاجوش سانسوریا

فروش کود موز ارزان

شیوه تهیه کود خانگی با موز:

۱)در مرحله اول پوست موز را به قطعات نگینی خرد کنید و آن را در قابلمه ریخته و سپس آب اضافه کنید طوری که پوست ها را مورد پوشش قرار دهد.

۲)قابلمه را به مدت ۱۵ دقیقه تحت حرارت قرار دهید تا موز ها به همراه آب به جوش آید سپس بگذارید قابلمه سرد شود آنگاه از صافی رد کنید.

۳)به میزان دو برابر حجم محلول حاصل آب جهت رقیق شدن کود مایع اضافه کنید؛ اکنون کود خانگی شما آماده است و می تواند بر سطح خاک گلدان دارای گیاه سانسوریا خود از آن استفاده نمایید.

لازم است بگویم اگر علاقه به روش تهیه کود پودری دارید، می توانید پوست موز را خشک نموده و سپس آن را له کرده و پودر حاصل را به گیاه خود بدهید.

کود قهوه

کود خانگی با تفاله قهوه برای سانسوریا:

اگر از افرادی هستید که علاقه فراوانی به نوشیدن قهوه دارید و آن را در برنامه روزانه یا حداقل هفتگی خود قرار می دهید نکته خوبی برای تان آورده ام : پس از دم کردن قهوه تفاله آن را اگر دور نریزید می توانید کود خانگی مغذی برای گیاه آپارتمانی خود درست کنید.

تفاله قهوه مقدار قابل توجهی مواد غذایی چون نیتروژن، فسفریک اسید و پتاسیم دارد و برای استفاده از آن به عنوان کود خانگی روش های مختلفی چون ریختن تفاله در ته گلدان یا سطح خاک و هم چنین طرز تهیه آن در ادامه شایان ذکر است.

کود آهن مخصوص سانسوریا

طرز تهیه کود خانگی با قهوه:

یک پیمانه تفاله قهوه را درون سه لیتر آب در ظرفی بریزید و به مدت دو تا سه روز استراحت دهید آنگاه کود آماده شده را بر سطح خاک یا اطراف ریشه بریزید. البته مراقب باشید در افزودن کود زیاده روی نکنید زیرا سبب پایین آوردن شدید پی اچ خاک اطراف گیاه خواهید شد.

کود خانگی با پوسته تخم مرغ:

آیا تابحال به این فکر افتاده اید کاش پیش  از انداختن پوسته های تخم مرغ می توانستید استفاده مفید و کاربردی از آن می کردید؟ برای شما در این مورد خبر خوبی دارم؛ تهیه کود با پوسته تخم مرغ مواد معدنی سرشار از کلسیم و مواد مغذی را برای گیاه شما به ارمغان می آورد. شایان ذکر است بیشترین کلسیم مورد نیاز گیاهانی چون سانسوریا از خاک تامین می گردد لذا کود خانگی با پوسته تخم مرغ منبع عالی برای گیاهان آپارتمانی می باشد.

برای تهیه این نوع کود کافی است پوسته تخم مرغ کاملا خشک شده سپس پودر کرده و در اختیار گیاه خود قرار دهید.

روش تهیه کود خانگی با گزنه برای سانسوریا:

پیش از توضیح در مورد این کود بی نظیر لازم است بگویم بهترین منبع تامین نیتروژن طبیعی گیاهان آپارتمانی برای رویش و رشد کافی آن ها بوده و جهت تحقق این امر بایستی دوغاب گیاه گزنه را تهیه کنید؛ دوغاب محرک زیستی و تخمیر شده عصاره گزنه بوده و با آن علاوه بر تامین نیتروژن گیاه منجر به مقابله هر چه بهتر آن در برابر آفت ها و بیماری ها خواهد شد به طوری که می توان از آن به عنوان قارچ کش و آفت کش نیز استفاده نمود.

شیوه تهیه:

در ابتدا مقدار ۵ کیلو گیاه گزنه را درون ۵ لیتر آب بدون کلر قرار دهید توجه داشته باشید ریشه های ابن گیاه از آن جدا شده باشد؛ پس از گذشت چند ساعت مایع بدست آمده را از صافی رد کنید و به گیاه زیبای آپارتمانی خود بدهید.

کود خانگی با ملاس:

ملاس ماده غلیظ و محصول جانبی  تهیه شکر بوده که تیره رنگ و چسبناک نیز می باشد و همانند کمپوست مایع تعداد باکتری های مفید خاک را افزایش داده و آن را برای رشد و سلامت گیاهان غنی می سازد. اگر علاقه مند به تهیه این کود مغذی هستید، کافی است یک تا سه قاشق غذاخوری ملاس را در میزان سه لیتر آب حل کرده و در اختیار گیاه آپارتمانی خود قرار دهید؛ از این کمپوست مایع می توان هفته ای یک بار به گیاه داد.

نکته:

اینکه کدام یک از کودهای خانگی را برای گیاه سانسوریا انتخاب نمایید بسته به شرایط رشدی گیاه و کمبودهای آن دارد؛ برای داشتن بهترین انتخاب لازم است از مشاوران خبره در این امر مشورت بگیرید تا از اتخاذ تصمیم اشتباه و آسیب رساندن به گیاه خود جلوگیری نمایید.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

کود آهن برای سانسوریا
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *