کود پتاس بالا برای هندوانه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

به کودی که بیشترین درصد ترکیباتش پتاسیم باشد کود پتاس بالا می‌گویند. پتاسیم عنصری ست که به اشکال مختلف در طبیعت موجود است و گیاهان و‌ درختان به آن نیاز دارند. گیاهان در قسمت های مختلف مراحل رشدشان از پتاسیم استفاده می‌کنند. در این مطلب شما را با مزایای استفاده از کود پتاس بالا برای هندوانه آشنا می‌کنیم‌.

فواید پتاسیم برای گیاهان چیست؟

رشد و تکثیر گیاهان و درختان مختلف علاوه بر نور خورشید و آب و هوای مناسب به عناصر مختلف هم وابسته است. کمبود هر کدام از این عناصر مشکلاتی را برای گیاه به وجود می‌آورد. ازمهم ترین آن ها عنصر پتاسیم است. این عنصر باعث می‌شود تا فتوسنتز بیشتری انجام شود و مواد مغذی بیشتری به بخش های مختلف گیاه برسد. همچنین از پژمردگی گیاه جلوگیری می‌کند. تقویت ریشه و ساقه از اثرات دیگر پتاسیم است. این عنصر باعث استحکام گیاه و حفاظت از آن در مقابل آسیب آفت و بیماری می‌شود. پتاسیم باعث انتقال بهترآب و قندها و پروتین در گیاه می‌شود.

کود پتاس بالا برای هندوانهنشانه های کمبود عنصر پتاسیم در گیاه

نبود هر کدام از عناصر درشت مغذی برای گیاه ضررهایی به همراه دارد. کمبود پتاسیم نیز باعث بروز مشکلاتی برای گیاه می‌شود. با آزمون خاک می‌توانید از میزان عناصر موجود درخاک آگاه شوید. در عین حال علائمی ظاهری نیز بوجود می‌آیند که نشانه‌ی کمبود پتاسیم هستند:

 • زرد و قهوه ای شدن رنگ برگ ها
 • رشد ناهماهنگ برگ ها و پژمردگی آن‌ها
 • پیچ‌ خوردگی ساقه ها
 • کاهش قابل توجه رشد ریشه, ساقه ها و برگ ها
 • ضعف ریشه در برابر بی آبی و سرما و گرمای زیاد
 • درختان میوه اگر پتاسیم کافی دریافت نکرده باشند میوه های ریز و بی کیفیت می‌دهند.
 • کمبود پتاسیم وقتی شدید باشد این علایم بروز می‌کنند پس با مشاهده‌ی اولین نشانه ها این کمبود را جبران کنید.
 • بهترین راه حل استفاده از کودهای پتاس بالا است. پتاسیم اگرچه به صورت طبیعی در خاک است اما بیشترین درصد آن به شکل نامحلول است و جذب گیاه نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: کاشت پسته در گلدان

انواع کود پتاس بالا

کودهای پتاس بالا چند نوع هستند که به منظور های مختلف استفاده می‌شوند. میزان پتاسیم در این کودها متفاوت است ولی از سایر عناصر موجود در کود حتما بیشتر است. مثل کود پتاسیم نیترات که در کنار پتاسیم درصدی از نیتروژن هم وجود دارد. کود پتاسیم سولفات, کود کلرید پتاسیم, فسفات پتاسیم نیز از انواع دیگر کودهای پتاس بالا هستند.

کود پتاس بالا برای هندوانهمقدار و‌ زمان مصرف کود پتاس بالا و چگونگی استفاده از آن

استفاده از کود پتاس بالا در قسمت ریشه و یا مخلوط کردن آن با خاک بهترین روش های استفاده از این کود هستند و نتیجه‌ی خوبی دارد. همچنین کود را با آب آبیاری میتوان مخلوط کرد یا به شکل محلول پاشی روی برگ ها استفاده نمود‌. زمان مناسب این کارها در فصل رشد گیاهان و درختان است که اغلب فصل بهار می باشد. میزان کود مصرفی هم به نوع و سن و جنس گیاه بستگی دارد.

آشنایی با هندوانه

هندوانه میوه ای تابستانی و پرطرفدار است. از نظر گیاهشناسی گیاهی یکساله است که ساقه های خزنده و طولانی دارد. بومی آفریقا بوده و شکل و گونه های مختلف زیادی دارد و در کشور ایران بسیار کشت می‌شود. هندوانه به گرمای زیادی برای رشد نیاز دارد. در هوای گرم و مرطوب هم قابلیت رشد دارد اما در این هوا احتمال بیماری های قارچی زیاد است. سرمای زیاد هم این گیاه را از بین می‌برد.  کشت هندوانه به فضای زیادی احتیاج دارد و به دو طریق کشت دیم و کشت آبی انجام می‌گیرد.

 • خاک مناسب برای هندوانه خاک سبک است تا ریشه ها بهتر رشد کنند و آب کافی دریافت کنند. همچنین خاک باید از نظر مواد و عناصر مغذی غنی باشد‌.
 • آبیاری منظم نقش مهمی در رشد میوه دارد و به شکل گیری آن کمک اساسی می‌کند. زمان برداشت هندوانه هم خیلی مهم است.
 • علائمی در گیاه به وجود می‌آید که نشان دهنده‌ی زمان برداشت است مثل زرد و خشک شدن پیچک میوه, ایجاد برآمدگی انتهای میوه و ایجاد خط های برجسته روی میوه.

کوددهی برای هندوانه

هندوانه هم برای رشد و تکثیر به عناصر مهم و مغذی نیاز دارد. خاک مورد کشت باید همه‌ی مواد آلی را دارا باشد. این کوددهی باید در فصل رشد صورت بگیرد و باعث رشد بهتر و سریع آن شود.

کود پتاس بالا برای هندوانهمزایای کود پتاس بالا برای هندوانه

یکی ازانتخاب های خوب برای کوددهی به هندوانه, کود پتاس بالا است. با خصوصیاتی  که از این گیاه گفته شد متوجه اهمیت کود پتاس بالا برای هندوانه شده اید. این میوه در برابر سرما بسیار حساس است و ممکن است در سرماهای شدید و‌بی سابقه از بین برود پس کود پتاس بالا موجب می‌شود مقاومت بیشتری پیدا کند و ریشه ها حفظ شوند. همچنین هندوانه در معرض حمله‌ی آفت هاست و بیماری های زیادی مثل بیماری های قارچی آن را تهدید می‌کنند.

بیشتر بخوانید: کود درخت به

مقاومتی که کود پتاس بالا می‌دهد باعث حفظ گیاه می‌شود. از سوی دیگر پتاسیم موجود در این کود باعث درشتی و‌شیرین شدن میوه و قرمز تر شدن رنگ آن می‌شود که نقش زیادی در بازار پسند شدن هندوانه دارد. افزایش رشد و میوه دهی و بیشترشدن کیفیت محصول از دیگر فواید کود پتاس بالا هستند. بهترین موقع برای استفاده از کود هنگامی است که شاخه های خزنده‌ی گیاه شروع به رشد کنند. کوددهی در این زمان باعث بیشترین رشد میوه خواهد شد.

کود پتاس بالا برای هندوانه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *