کود پتاس بالا برای درخت گلابی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

استفاده از کودهای پتاس بالا برای بهتر شدن فعالیت ها و عملکردهای گیاه ضروری است. مثل نیتروژن و فسفر, پتاسیم هم یکی از مهم ترین عناصر مورد استفاده‌ی گیاه است که به میزان زیاد برای گیاه استفاده می‌شود. در اینجا می خواهیم به درخت گلابی و کود پتاس برای آن بپردازیم. برای آشنایی با مزایای کود پتاس بالا برای درخت گلابی لازم است ابتدا با این کود و اثرات آن آشنا شویم.

کود پتاس بالا

عنصر پتاسیم در بخش های مختلفی از گیاهان اثر میگذارد به طور مثال باعث افزایش عمل فتوسنتز می‌شود. جذب آب و قندهای مفید را در گیاه افزایش می‌دهد. باعث استحکام بیشتر ریشه ها در برابر خشکی و سرما می‌شود. سنتز پروتیین را در گیاهان افزایش می‌دهد.

کودهای پتاس بالا حاوی مقادیر زیادی پتاسیم در کنار سایر عناصر هستند. این ترکیبات مفید باعث رشد بهتر و بیشتر گیاهان و درختان می‌شوند. از مزایای آن برای درختان, افزایش رشد شاخه ها و برگ ها و سرعت گلدهی و میوه دهی است. همچنین کیفیت میوه ها بیشتر می‌شود. از سوی دیگر مانع آسیب گیاهان و درختان در مقابل بیماری های مختلف و آفت های گوناگون می‌شود.

کود پتاس بالا برای درخت گلابیاز آن جا که پتاسیمی که در بیشترخاک ها وجود دارد بسیار کم تر از نیاز گیاه است کشاورزان و باغداران با کود پتاس بالا این نیاز‌ گیاه را تامین می‌کنند.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای هندوانه

علائم کمبود پتاسیم در گیاهان

راه حلی که کمبود پتاسیم را نشان می‌دهد آزمایش خاک است. ولی بدون این آزمایش هم می‌توان این کمبود را تشخیص داد. چرا که باعث بروز علائمی ظاهری در گیاه می‌شود. اگر برگ های قدیمی گیاه زرد یا سبز کم رنگ شدند و اطراف برگ ها سوختگی ایجاد شد, نشان می‌دهد که گیاه دچار کمبود پتاسیم شده است. اگر به موقع کود پتاس بالا استفاده نشود کم کم برگ های زرد شده می ریزند.

تاثیرات کمبود پتاسیم روی گیاه

نداشتن پتاسیم کافی باعث می‌شود تا گیاه در شرایط محیطی مختلف مقاوم نباشد و آسیب ببیند. همچنین در درختان میوه باعث می‌شود تا میوه ها اندازه‌ی کوچک و کیفیت پایین داشته باشند. رشد ساقه و برگ و ریشه ها کم می‌شود و در نتیجه محصول خوب و قابل قبول به ثمر نمی‌رسد.

کود پتاس بالا برای درخت گلابیانواع کودهای پتاس بالا

کودهای پتاس دارای چند نوع مختلف هستند که هر کدام برای هدف خاصی در گیاه استفاده می‌شوند. عنصرهای دیگری که در کنار پتاسیم هستند باعث تاثیر بیشتر کود می‌شوند. کود پتاسیم نیترات علاوه بر پتاسیم حاوی نیتروژن است و برای گیاه بسیار پرکاربرد است. کود پتاسیم کلرید, سولفات پتاسیم و فسفات پتاسیم از انواع مهم دیگر هستند.

زمان و طریقه‌ی استفاده از کود پتاس بالا

بهترین زمان ها برای کوددهی با کود پتاس ابتدای فصل رشد گیاه است و این کود باعث می‌شود تا رشد گیاه سرعت بگیرد. میزان کود مصرفی نیز به نوع و سن و جنس گیاه وابسته است.

گیاهان پتاسیم را بصورت محلول بیشتر جذب می‌کنند در نتیجه از کود پتاس به همراه آبیاری و‌ یا به صورت محلول پاشی نزدیک ریشه ها استفاده می‌شود. به یاد داشته باشید استفاده ی بیش از حد از کودهای پتاس بالا اثر عکس دارد و به گیاه آسیب می‌رساند.

آشنایی مختصر با درخت گلابی

گلابی مثل سیب از مهم ترین و‌پرمصرف ترین میوه هاست. به خاطر تنوع زیاد طرفداران بسیاری دارد. درخت گلابی ارتفاعی در حدود ده متر دارد و در آب و هوای سردسیر رشد خوبی دارد. این درخت ریشه های عمیقی دارد. میوه‌ی گلابی گوشتی و به شکل مخروط با طعم ترش و شیرین است. این میوه را نمی‌توان زمان طولانی در انبار نگهداری کرد برای همین قبل از رسیدن کامل باید برداشت شوند.

درختان گلابی نسبت به سایر درخت ها شرایط مختلف خاک را می‌تواند تحمل کند حتی در خاک های سنگین و مرطوب هم دیرتر آسیب می‌بیند. این درخت هم برای رشد جوانه به یک دوره سرما نیاز دارد. ولی در برابر سرماهای ناگهانی مثل سرمای پیش بینی نشده در فصل بهار ممکن است جوانه ها از بین بروند.

از نظر آبیاری نیاز درخت گلابی متوسط است ولی در دوره‌ی رشد رطوبت خاک اهمیت بالایی دارد.

کود پتاس بالا برای درخت گلابیکوددهی به درخت گلابی

درختان گلابی هم مثل دیگر گیاهان در طول دوره‌ی رویشی به عناصر و‌مواد مغذی نیاز دارد. اگر خاک نتواند این نیازرا تامین کند استفاده از کودهای مختلف ضروری می‌شود. عنصر پتاسیم باعث رشد بیشتر ریشه ها و انتقال سریع تر و بهتر مواد قندی در بافت های گیاه می‌شود. همینطور برای درشت شدن میوه وطعم بهتر پتاسیم ضروری است. از طرف دیگر مقاومت درخت در مقابل تغییرات  آب و‌هوا, حمله ی آفت ها و بروز بیماری های مختلف زیاد می‌شود.

بیشتر بخوانید: خرید اسید هیومیک

کود پتاس بالا برای درخت گلابی

کود پتاس بالا منبع خوبی برای تامین پتاسیم درختان گلابی است. با توجه به اهمیت استفاده از کود پتاس بالا برای درخت گلابی, قرار دادن این کود در برنامه‌ی غذایی این درختان بسیار مفید خواهند بود و در نهایت باعث برداشت محصول با کیفیت و بازار پسند می‌شود. زمانی که میوه ها به اصطلاح فندقی می‌شوند بهترین موقع برای کوددهی با کود پتاس است.

کود پتاس بالا برای درخت گلابی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *