کود پتاس بالا برای درخت ازگیل

کود پتاس بالا برای درخت ازگیل

درخت ازگیل از جمله میوه های خوشمزه و البته خاص است که می تواند تاثیرات بسیار مثبتی روی سیستم ایمنی افراد داشته باشد در این مقاله این میوه پر خاصیت را مورد مطالعه قرار داده ایم و علاوه بر این در مطلب زیر شما با مزایای استفاده از کود پتاس بالا برای درخت ازگیل آشنا می‌ شوید.

کود پتاس بالا چه کودی است؟

معنی کلمه‌ی پتاس نمک های معدنی حاوی عنصر پتاسیم است. در حال حاضر کود های پتاسیم دار را کود پتاس می‌گویند.

تاثیرات عنصر پتاسیم

عنصر پتاسیم در همه‌ی مراحل تکثیر و رشد گیاهان اهمیت زیادی دارد. گیاهانی که به نوعی کمبود پتاسیم دارند در مقابل عوامل محیطی مختلف مثل خشکسالی و یا حمله ی آفت ها و نیز بیماری های مختلف کمتر مقاومت می‌کنند اما گیاهانی که نیاز پتاسیم آن ها تامین شده در برابر این عوامل به خوبی مقاومت می‌کنند. در بین کارشناسان کشاورزی عنصر پتاسیم به عنوان عنصر کیفیت شناخته شده است. از فواید مهم پتاسیم برای گیاه موارد زیر را می‌توان نام برد:

 • کود پتاس بالا برای درخت ازگیلافزایش دادن رشد ریشه ها و مقاوم ساختن آن در برابر خشکی و یخ زدگی
 • آنزیم هایی که در رشد گیاه تاثیر گذار هستند را فعال می‌کند
 • میزان پروتیین و نشاسته را افزایش می‌دهد.
 • با تولید بیشتر سلولز باعث استحکام ساقه ها می‌شود.
 • با تنطیم حرکت آب در بین سلول های گیاه از پژمردگی و خمیدگی جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: گل نخل ماداگاسکار

علائم و نشانه های کمبود پتاسیم در گیاه

همان طور که گفته شد، پتاسیم نقش مهمی در رشد گیاهان دارد پس کمبود آن تاثیرات بدی خواهند داشت و به طور کلی باعث کاهش رشد و باردهی و همچنین ضعیف شدن گیاه می‌شود. لازم است حتما خاک آزمایش شود تا از نظر کمبود عناصر مختلف بررسی شود. پتاسیم عموما در خاک های مختلف وجود دارد ولی به شکلی نیست که جذب گیاه شود. در نتیجه اغلب گیاهلن به کود پتاس نیاز دارند. کمبود پتاسیم به صورت علایمی ظاهری نیز مشخص می‌شود. مثلا باعث می‌شود تا یرگ ‌های قدیمی درختان زرد شوند و حاشیه‌ی آن ها حالت سوختگی بگیرد. همچنین برگ ها روی شاخه ها به صورت نامنظم رشد می‌کنند. اگر در مرحله‌ی رشد درختان میوه پتاسیم کافی تامین نشود درخت با کاهش باردهی روبرو می‌شود‌.

کود پتاس بالا برای درخت ازگیلانواع کود پتاس بالا

کود پتاس بالا چند نوع دارد که هرکدام برای منظوری استفاده می‌شوند. از جمله این کود ها:

 • کود پتاسیم کلرید مقدار پتاس بالایی دارد و ارزان قیمت تر است برای همین مصرف بالایی دارد.
 • کود پتاسیم سولفات در رده ی دوم پرمصرف ترین کود پتاس بالا است.
 • کود پتاسیم نیترات به دلیل قیمت بالا اغلب برای گیاهان باارزش استفاده می‌شود.
 • کود پتاسیم فسفات نیز سازگاری خوبی با سایر کودها دارد و به طور همزمان می‌توان استفاده کرد.

طرز استفاده از کود پتاس بالا

کود پتاس بالا در آب به طور کامل حل می‌شود و می‌تواند به راحتی به گیاه نفوذ کند. روش استفاده ازآن یا به همراه آبیاری است و یا به صورت محلول پاشی.

آشنایی یا درخت ازگیل

درخت ازگیل بیشتر در مناطق جنگلی رشد می‌کند و از درختان مثمر است. از میوه‌ی آن برای تازه خوری و یا تهیه‌ی رب ژله و مربا استفاده می‌کنند. درخت ازگیل بیشتر شبیه بوته‌ی بزرگ یا درختچه است. برای رشد نیاز به نور غیر مستقیم و دمای مناسب دارد.  میوه‌ی ازگیل به شکل کروی و تخم مرغی شکل است و خواص زیادی دارد مثل کاهش فشار خون, درمان سنگ کلیه, بهبود التهاب روده ای, تنظیم گوارش و تقویت اعصاب.

کود پتاس بالا برای درخت ازگیل

 • انواع درخت ازگیل: شامل درخت ازگیل جنگلی, درخت ازگیل آمریکای شمالی و درخت ازگیل ژاپنی است‌.
 • روش های تکثیر ازگیل: مثل بسیاری از گیاهان از طریق کاشت بذر, کاشت قلمه و پیوند زدن است که هر کدام شرایط خاص خود و مزایا و معایبی دارند.
 • آبیاری و هرس:درخت ازگیل به هرس زیادی نیازندارد و بالعکس هرس زیاد ممکن است باعث آسیب به گیاه شود. درختان ازگیل ریشه های عمیقی دارند بنابراین لازم است آبیاری مناسب و منظمی دریافت کنند.
 • کوددهی:درخت ازگیل نیز برای رشد و‌تکثیر به عنصرهای مختلف نیاز دارد. این نیاز درخت از طریق کوددهی مناسب رفع می‌شود.باید این نکته را در نظر داشت که کوددهی غیر اصولی و بیش از حدباغث آسیب این درختان می‌شود.

بیشتر بخوانید: کود سولفات روی 

کود پتاس بالا برای درخت ازگیل

استفاده از کود پتاس بالا برای درخت ازگیل مزایای زیادی دارد. در وهله ی اول به رشد بیشتر آن کمک می کند و ریشه های آن را به خشکی مقاوم می‌کند چرا که به دلیل عمیق بودن ریشه ها ممکن است آب کافی دریافت نکنند. همچنین کود پتاس بالا گیاه را در برابر آسیب حشرات و آفت های مختلف و بیماری حفظ می‌کند. درشت شدن و گوشتی شدن میوه نیز از تاثیرات کود پتاس است زیرا باعث بهبود جذب آب در درخت ازگیل می‌شود. کود پتاس بالا در نهایت با تاثیر بر مراحل مختلف رشد ازگیل باعث بالا رفتن کیفیت میوه ها می‌شود. در اواخر فصل بهار که درخت شروع به گلدهی می‌کند زمان مناسبی است تا از کود پتاس بالا استفاده شود تا باعث سرعت گرفتن رشد و میوه دهی شود. همچنین در پاییز قبل از برداشت میوه ها می‌توان از کود پتاس بالا استفاده کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366