کود پتاس بالا برای درخت نارنج

کود پتاس بالا برای درخت نارنج

عنصر پتاسیم از ضروری ترین عناصر مورد نیاز گیاهان است. گیاهان و درختان مراحل مختلفی را برای رشد طی می کنند و در همه‌ این مراحل ریشه ساقه ها برگ ها و‌گل ها به مواد مغذی نیاز دارند تا رشد خود را کامل کنند. کود پتاس بالا می تواند تاثیر ویژه ای در رشد درختان داشته باشد. در ادامه به کود پتاس بالا برای درخت نارنج خواهیم پرداخت.

پتاسیم و اهمیت آن برای درختان و گیاهان

پتاسیم و عناصر دیگری مثل فسفات و نیتروژن نقش مهمی در فرآیند رشد درختان و گیاهان دارند. از فواید پتاسیم برای گیاهان موارد زیر را می‌توان نام برد:

  • تولید و فعال کردن آنزیم های مورد نیازگیاه
  • تولید پروتیین های لازم برای گیاه
  • تنظیم ورود آب به سلول های گیاه
  • تقویت ریشه ها و مقاوم کردن آن‌ها در برابر خشکی و سرمای زیاد
  • تولید قند و نشاسته

کود پتاس بالا برای درخت نارنجخاک به طور طبیعی مقداری عنصر پتاسیم دارد ولی به صورتی نیست که گیاه آن را جذب کند. گیاهان پتاسیم را به صورت محلول می‌توانند استفاده کنند. با وجود این شرایط لازم است برای تامین نیاز پتاسیم گیاهان و درختان مختلف از کودهای حاوی پتاسیم استفاده کرد.

با آزمایش خاک می‌توان میزان عناصر موجود در آن را تشخیص داد. کمبود پتاسیم هم با این آزمایش مشخص می‌شود. با این حال نشانه هایی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد درخت یا گیاه کمبود پتاسیم دارد. مثلا وقتی برگ‌های قدیمی گیاه زرد رنگ و یا سبز خیلی کم‌رنگ شوند و در حاشیه‌ی آن سوختگی ایجاد شود. تولید میوه هایی با اندازه‌ی کوچک و بافت ضعیف هم از نشانه های کمبود پتاسیم است. وقتی گیاه دچار این شرایط شود باید کوددهی انجام شود در غیر اینصورت برگ هایی که زرد شده اند ریزش می‌کنند و گیاه ضعیف و پژمرده می‌شود.

بیشتر بخوانید: زمانبندی کود دهی درخت پسته چگونه است؟

کود پتاس بالا و کاربرد آن

کود پتاس بالا نقش فعالی در تنظیم آب در قسمت های مختلف گیاه دارد به همین دلیل اهمیت آن در تمام مراحل رشد به خصوص هنگام تولید مثل و باردهی قابل درک است. کود پتاس بالا باعث افزایش مقاومت گیاهان و درختان مقابل تغییرات آب و هوایی و گرما و سرمای غیرمنتظره می‌شود. رشد ریشه ها را زیاد می‌کند و باعث می‌شود مواد معدنی و مغذی بیشتری جذب شود. استحکام خوبی به ساختار درختان و‌گیاهان می‌دهد و نقش مهمی در درشت شدن و خوشرنگ شدن محصول درختان میوه دارد. کود پتاس بالا همچنین مانع ایجاد بیماری و حمله‌ی آفت ها به گیاه می‌شود.

کود پتاس بالا برای درخت نارنجانواع کود پتاس بالا

در استفاده از کود پتاس بالا باید این نکته را در نظر داشت که هدف از استفاده چیست چرا که این کود انواع مختلف و ترکیبات متفاوتی دارد که هرکدام برای بخش مشخصی استفاده می‌شوند. مثلا کود سولفات پتاسیم مثل یک آفت کش از آسیب گیاه در برابر آفت ها جلوگیری می‌کند. انواع مختلف دیگری نیز از کود پتاس بالا وجود دارد مثل : کود پتاسیم منیزیم, پتاسیم فسفات و پتاسیم نیتروژن

زمان و نحوه ی استفاده از کود پتاس

زمان استفاده از این کود اکثرا قبل از کاشت یا بعد از آن است و بستگی به نوع گیاه و درخت دارد. میزان کود مصرفی نیز به هدف باغدار و کشاورز بستگی دارد.

درخت نارنج و خصوصیاتش

درخت نارنج جزو درختان همیشه سبز است و ارتفاعی در حدود ۹ متر دارد. از آن به عنوان پایه برای پیوند پرتقال و نارنگی نیز استفاده می‌شود. شکوفه های خوشبوی آن را بهارنارنج می‌گویند که کاربرد زیادی دارد مثل تهیه چای بهارنارنج و عرق بهارنارنج. این درخت بومی کشور ایران است و در شهرهای شمالی به وفور دیده می‌شود. شرایط آب و هوایی مطلوب این درخت  گرم و مرطوب است و به نور مستقیم خورشید نیاز دارد و اگر در سایه باشد آسیب می‌بیند.

کود پتاس بالا برای درخت نارنج میوه‌ های نارنج برای رسیدن به گرمای تابستان احتیاج دارند. درخت نارنج به کم آبی حساس است و اگر به صورت مرتب آبیاری نشوند با کاهش محصول روبرو می‌شوند. تکثیر نارنج با دو روش کاشت بذر و پیوند زدن انجام می‌شود. برای کاشت بذر از میوه‌ی درشت و رسیده استفاده می‌شود و دو تا سه هفته طول می‌کشد تا بذرها شروع به جوانه زدن کنند. پروانه‌ی مرکبات آفتی است که درختان نارنج را تهدید می‌کند. خاک مناسب برای درخت نارنج خاکی با زهکشی خوب است. این درختان هم برای رشد و میوه دهی خوب به انواع عناصر و مواد معدنی نیاز دارند. این نیاز با کوددهی منسب رفع می‌شود‌.

کود پتاس بالا برای درخت نارنج

با فواید کود پتاس بالا آشنا شدیم و با توجه به خصوصیات درختان نارنج, کود پتاس بالا برای درخت نارنج نتایج خوبی به همراه خواهند داشت و باعث می‌شود در نهایت محصول خوب و پرباری به دست بیاید.

بیشتر بخوانید: تأثیر فروت ست بر روی درخت گردو

باغداران به خوبی از تاثیر کود پتاس بالا بر روی مرکبات آگاهند با این شرط که کوددهی در زمان مناسب و با مقدار کافی انجام شود‌. در فصل بهار درخت نارنج شروع به رشد می‌کند و زمان خوبی برای کوددهی با کود پتاس است. همچنین در پاییز و زمستان هم می‌توان از کود پتاس به روش چالکود استفاده کرد تا درخت در بهار آمادگی برای رشد داشته باشد. زمان دیگری هم وجود دارد که استفاده از کود پتاس بالا باعث می‌شود تا میوه ها درشت و خوش رنگ و خوش طعم شوند و آن مرحله‌ی به اصطلاح فندقی شدن میوه‌ی نارنج است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366