کود پتاس بالا برای درخت عناب

کود پتاس بالا برای درخت عناب

درخت عناب درختی با میوه های کوچک است که میوه آن خواص درمانی فراوانی دارد. این درخت اگر به صورت اصولی کاشته شود و تغذیه خوبی داشته باشد، سرعت رشد بالایی دارد. در این مقاله شما با تاثیرات کود پتاس بالا برای درخت عناب آشنا می‌شوید پس لازم است ابتدا بدانید کود پتاس بالا چیست و چه کاربردی دارد.

کود پتاس بالا و کاربردهای آن برای گیاهان

به کودهایی که دارای عنصر پتاسیم هستند کود پتاس بالا می‌گویند. این کودها برای افزایش رشد و بهبود کیفیت محصولات باغی و کشاورزی استفاده می‌شود.

اهمیت پتاسیم در گیاهان

پتاسیم از عناصر درشت مغذی و پر اهمیت در مراحل رشد و زندگی گیاه است. پتاسیم و فسفات و‌ نیتروژن عناصری هستند که گیاه همیشه به آن ها نیاز دارد. پتاسیم تاثیرات مختلفی در بخش های گوناگون گیاه دارد همین موضوع باعث شده تا سلامت گیاه به حضور این عنصر وابسته باشد. از جمله‌ی این تاثیرات موارد زیر هستند:

  • کود پتاس بالا برای درخت عنابافزایش سرعت فتوسنتز در گیاهان
  • تنظیم سرعت جذب آب و قندها در گیاهان و جلوگیری از پژمردگی گیاه
  • افزایش پروتیین سازی در گیاه و استحکام ساقه ها و ریشه ها
  • بیشتر شدن رشد ریشه ها و شاخه های درخت

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای درخت ازگیل

مقدار پتاسیمی که در خاک وجود دارد پاسخ نیاز گیاه به این عنصر را نمی‌دهد. این پتاسیم به شکلی است که جذب گیاه نمی‌شود. برای همین برای تامین پتاسیم موردنیازگیاه لازم است از کودهای پتاس بالا استفاده کنیم.

آثار و نشانه های کمبود پتاسیم

نبود پتاسیم برای گیاه مشکلاتی ایجاد می‌کند و باعث آسیب آن و در نهایت ضرر باغدار و کشاورز می‌شود. با آزمایش خاک یا برگ می توان کمبود پتاسیم را تشخیص داد علاوه بر این نشانه هایی نیز وجود دارد که از کبود پتاسیم خبر می‌دهند: زرد شدن و‌سوختگی لبه‌ی برگ, نامنظم رشد کردن برگ ها روی شاخه ها, پژمردگی, کم شدن رشد گیاه و محصول

فواید کوددهی با کود پتاس بالا

کود پتاس بالا با تامین پتاسیم کافی در گیاهان باعث انجام همه‌ی فعالیت هایی می‌شود که به پتاسیم نیاز دارند. از مهم ترین مزایای کود پتاس بالا این موارد هستند:

  • تامین همه‌ی پتاسیم مورد نیازگیاه
  • تقویت ساقه, شاخه ها و ریشه های گیاهان و درختان
  • بیشتر کردن مقاومت گیاه در برابر خشکی و گرمای شدید و یا سرمای بی سابقه
  • حفظ گیاه از آسیب آفات و بیماری های مختلف

کود پتاس بالا برای درخت عنابانواع کود پتاس بالا

این کود انواع گوناگونی دارد که بر اساس مقدار پتاسیم و عناصر ترکیب شده با آن دسته بندی می‌شود ولی در همه‌ی آن ها درصد پتاسیم بالاست. نوع و‌میزان مصرف کود پتاس بالا به گیاه مورد نظر بستگی دارد. هر کدام از انواع کود پتاس بالا تاثیر متفاوتی دارند. مثلا کود سولفات پتاسیم به خاطر داشتن گوگرد در کنار پتاسیم باعث مقاومت بیشتر گیاه در برابر آفات و بیماری می‌شود. کود نیترات پتاسیم در مواقعی که گیاه به نیتروژن بیشتری نیاز دارد استفاده شده و باعث رشد عالی و کیفیت بالای محصولات می‌شود.

زمان و طرز استفاده از کود پتاس بالا

زمان مصرف کود پتاس بالا به نوع و سن گیاه بستگی دارد و بهترین زمانی که می‌توان کوددهی را انجام داد زمان شروع رشد گیاه یعنی همان فصل بهار است تا سرعت رشد زیاد شود. کود پتاس بالا در آب حل می‌شود و به صورت محلول پاشی نزدیک ریشه ها استفاده می‌شود هم هنگام آبیاری می‌توان از آن استفاده کرد.

درخت عناب و خصوصیات آن

درخت عناب با سرعت زیادی رشد می‌کند و میوه‌ی آن خاصیت های زیادی دارد. در مناطق گرمسیری رشد بهتری دارد ولی در همه جا کاشته می‌شود. از نظر ظاهری درختی کوچک است که برگ های ریزی دارد. میوه ی عناب وقتی کال است مزه‌ی سیب دارد و وقتی کامل برسد شبیه خرما است. درخت عناب وقتی بالغ باشد به خشکی مقاوم است ولی درختان جوان تر اگر منظم آبیاری نشوند پژمره می‌شوند. تا زمامی که ریشه ها قوی شوند و به خوبی در خاک رشد کنند آبیاری اهمیت زیادی دارد. خاک این درختان باید زهکشی خوبی داشته باشد در غیر اینصورت باعث خفگی ریشه ها می‌شود. نور کافی خورشید هم برای رشد عناب ضروری است. نور کم باعث کاهش محصول درخت می‌شود.

کوددهی درخت عناب

کوددهی به عناب از راه های موثر افزایش کیفیت و کمیت محصول آن است. برطرف کردن نیازهای غذایی درخت با برنامه‌ی منظم در چند سال باعث می‌شود تا درخت به طور مداوم باردهی خوبی داشته باشد. مصرف درست و اصولی و به موقع از کود باعث تولید محصولات با رنگ و طعم و کیفیت خوب می‌شود.

کود پتاس بالا برای درخت عنابکود پتاس بالا برای درخت عناب

یکی از بهترین کودها برای درخت عناب کود پتاس است. استفاده‌ی اصولی و به موقع از کود پتاس بالا برای درخت عناب  موجب سود اقتصادی باغدار می‌شود. تاثیرات کود پتاس بالا برای درخت عناب در قسمت های مختلف دیده می‌شود. پتاسیم موجود در این کود باعث می‌‌شود تا ایمنی درخت در برابر آفت های مختلف و بیماری ها افزایش پیدا کند.

بیشتر بخوانید: علت رشد نکردن درخت پسته

همچنین باعث طعم خوب میوه و درشت تر شدن اندازه‌ی آن می‌شود.مصرف کود پتاسیم باعث قرمزتر شدن رنگ میوه و بازار پسندی آن می‌شود. اگر درخت پتاسیم کم و نیتروژن بیشتر دریافد کند میوه ها رنگ و شفافیت خوبی نخواهند داشت. رشد بیشتر ریشه ها که باعث استحکام درخت می‌شود  نیز از تاثیرات کود پتاس است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366