کود پتاس بالا برای درخت انجیر

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درخت انجیر از آنجایی که درخت نسبتا پرباری است و در شرایط سخت مقاوم است و به رشد خود ادامه می دهد، می تواند انتخاب مناسبی برای پرورش دادن در باغ باشد. در این مقاله در رابطه با استفاده از کود پتاس بالا برای درخت انجیر، مزایا استفاده از این کود و برنامه زمانی استفاده از کود پتاس بالا برای انجیر آشنا خواهید شد.

درخت انجیر و پرورش آن

درخت انجیر از جمله بلندترین درختان است که به آب‌ و هوای گرم و بارانی تمایل بیشتری دارد. این درخت، زادگاه مدیترانه ای دارد و معمولاً تحمل هوای سرد را ندارد. برگ‌های درخت انجیر پهن، دارای کرک‌ و شیارهای عمیق هستند. برگ‌های آن خزان پذیر است و در فصل پاییز شروع به زرد شدن کرده و در نهایت می‌ریزند.

کود پتاس بالا برای درخت انجیربهینه ترین کود برای درخت انجیر تشکیل شده از مواد مغذی و مورد نیاز برای رشد گیاهان است که از جمله آنها به نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، گوگرد، منیزیم، سدیم، بور، کلر، منگنز، آهن، روی، مس، مولیبدن و نیکل می توان اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای درخت نارنج

اهمیت کود پتاس بالا برای درخت انجیر

پتاسیم (K) نوعی فلز قلیایی است که به شکل های گوناگون در طبیعت یافت می شود. وجود این عنصر، برای گیاهان، انسان ها و همه موجودات روی زمین ضروری است. به صورت طبیعی، پتاسیم مورد استفاده برای رشد و نمو گیاهان در خاک وجود دارد.  پتاسیم در خاک ‌های معدنی بین 0.4 تا 3 درصد و در خاک‌ های آلی بین 0.02 تا 0.03 درصد وجود دارد.

برای رشد گیاهان لازم است پتاسیم را به صورت محلول استفاده کنید. در اکثر مواقع به دلیل عدم توانایی خاک در رفع نیاز گیاهان به این عنصر، برای تقویت و رشد بهتر از کود های پتاس بالا برای درخت انجیر استفاده می شود. به عبارتی پتاسیم عملیات فتوسنتز گیاه را تقویت کرده و باعث انتقال بهتر مواد غذایی در گیاهان می شود.

کود پتاس بالا برای درخت انجیر از جمله مزایای استفاده از کود پتاس بالا برای انجیر می توان به پیشگیری از پژمردگی گیاه، تقویت ساقه و ریشه گیاه، محافظت از گیاه در برابر گرما و جلوگیری از سوختگی برگ و میوه ها و مقاوم کردن  درخت انجیر در برابر حشرات و آفت های گیاهی اشاره کرد.

برنامه زمانی کوددهی درخت انجیر

درخت انجیر به دلیل داشتن طبیعتی ساده و آسان به مراقبت ویژه ای نیاز نداشته و کار باغداران و کشاورزان را ساده می کند. تشخیص زمان مناسب برای کوددهی درخت انجیر، مقدار کود و برنامه زمانی کوددهی انجیر در حین رشد آن تاثیر بسزایی دارد که در ادامه در مورد استفاده از کود پتاس بالا برای درخت انجیر بیشتر توضیح خواهیم داد.

توجه داشته باشید که به طور کلی برای کود دهی درخت انجیر نمی توان زمان دقیقی را تعیین کرد چرا که متناسب با نوع کود، زمان های کوددهی می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال در صورتی که شما درخت انجیر را با نیتروژن نسبتا زیاد کوددهی کنید از یک طرف باعث افزایش بیش از اندازه رشد درخت می شود و از طرف دیگر رسیدن میوه های  انجیر را به تاخیر می‌اندازد. با توجه به موارد گفته شده می توان به طور کلی بهترین زمان کود دهی این درخت را در فصل بهار یا اوایل تابستان دانست. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر انجیر روی درختان شروع به رشد کرده باشد،  نباید از هیچ نوع کود درخت انجیری استفاده کنید و بهتر است تا زمان بالغ شدن انجیرها صبر کنید.

کود پتاس بالا برای درخت انجیربازه زمانی مصرف کود پتاس بالا  و شیوه مصرف آن

تاثیرات پتاسیم روی رشد گیاهان ثابت شده است. بنابراین بهترین زمان استفاده از پتاسیم، زمانی است که شروع به رشد می کنند تا گیاهان بتواند بهتر پرورش یابند. بنابراین بهترین زمان استفاده از کود پتاس بالا برای درخت انجیر، چه محلول در آب و چه جامد، اوایل بهار و در آغاز فصل رشد گیاهان است. در ارتباط با گیاهانی که اوایل پاییز کاشته می شوند، باید در ابتدای کاشت و جوانه زنی از  کودهای پتاس بالا استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: بهترین مارک کود 20 20 20

دقت داشته باشید که این کودها با دانه تماس داشته نداشته باشند، بهترین شیوه استفاده این است که شکل جامد آن ها را بعد از کاشت دانه، روی خاک بپاشید. روش دیگر برای استفاده از این کودها، پاشیدن کود روی زمین و سپس کاشت دانه و گیاه است که بعد از این مراحل می توان زمین را شخم زد. بعد از انجام آزمایش خاک و  آگاهی از عناصر مورد نیاز خاک، در صورتی که زمین کشاورزی شما پتاس کافی دارد، برای هر 10 متر مربع خاک حدود 500 تا 600 گرم پتاسیم کفایت می کند.

کود پتاس بالا برای درخت انجیر
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *