کود پتاس بالا برای درخت گیلاس

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

برای آن که از فواید کود پتاس بالا برای درخت گیلاس آگاه شویم ابتدا باید بدانیم کود پتاس بالا چه کودی است و چه کاربردی دارد. پس در این مفاله ما را همراهی کنید تا بتوانی اطلاعات خوبی را در رابطه با موضوع کود پتاس بالا برای درخت گیلاس به دست آورید.

کود پتاس بالا چیست؟

به کودهای حاوی عنصر پتاسیم کود پتاس بالا می‌گویند. پتاسیم در رشد درختان و گیاهان نقش مهمی دارد. همه‌ی گیاهان در مراحل مختلفی که برای رشد و‌تولید محصول می گذرانند, به پتاسیم نیاز دارند. پتاسیم باعث حرکت بهتر آب و ترکیبات مغذی در بافت گیاه می‌شود. با تنظیم فشار اسمزی از پژمردگی گیاهان و‌درختان جلوگیری می‌کند‌. باعث رشد بیشتر ریشه ها می‌شود و آن ها را در برابر خشکی مقاوم می‌کند.

کود پتاس بالا برای درخت گیلاسهمچنین پتاسیم باعث فعال شدن بیشتر از ۶۰ نوع آنزیم می‌شود که برای رشد گیاه مهم و حیاتی هستند. عنصر پتاسیم سرعت فتوسنتز را افزایش می‌دهد. این عنصر همچنین باعث استحکام گیاه و مانع آسیب آن در برابر سرما و گرمای زیاد و آفات و بیماری های مختلف می‌شود.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای درخت انجیر

چرا استفاده از کود پتاس بالا اهمیت دارد؟

متوجه شدیم که پتاسیم نقش زیادی در بخش های مختلف رشد گیاه دارد. با این حال مقدار پتاسیمی که در خاک وجود دارد کمتر از حدی است که نیاز گیاه تامین شود. بخش زیادی از این پتاسیم به صورتی است که گیاه قادر به جذب آن نیست. پس برای تامین پتاسیم موردنیازگیاه لازم است از کود پتاس بالا استفاده شود.

فواید استفاده از کود پتاس بالا

فواید کود پتاس برای گیاهان و درختان قابل توجه است. همه‌ی گیاهلن در دوران رشد با چالش های مختلفی مثل کم آبی, گرما یا سرمای بی سابقه روبرو می‌شوند. کود پتاس بالا باعث می‌شود گیاه در این شرایط مقاومت کند و آسیب نبیند. همچنین این کود مانع آسیب گیاه به واسطه ی حمله ی آفت ها و بیماری های مختلف می‌شود. طعم بهتر محصول درختان نیز از فواید کود پتاس بالا است. درشت تر شدن محصولات و بیشتر شدن ماندگاری آن ها نیز از آثار استفاده از کود پتاس بالا هستند.

کود پتاس بالا برای درخت گیلاسانواع کود پتاس بالا

کود پتاس انواع مختلفی دارد که هر کدام به منظوری استفاده می‌شوند و این به نوع گیاه بستگی دارد.

  • کود پتاسیم کلرید
  • کود پتاسیم نیترات
  • سولوپتاس
  • سولفات پتاسیم منیزیم

زمان و چگونگی استفاده از کود پتاس بالا

میزان مصرف کود پتاس بالا برای درختان و گیاهان مختلف متفاوت است. با توجه به نوع گیاه اغلب با روش آبیاری و محلول پاشی و همچنین روش چالکود از آن استفاده می‌کنند. بهترین زمان استفاده هم در فصل رشد گیاه است تا مواد مغذی به طور کامل جذب گیاه شود.

معرفی کوتاه درخت گیلاس

درخت گیلاس جزو آلو سانان است و‌در کشورهای ترکیه آمریکا و ایران کاشته می‌شود‌. میوه‌ی این درخت گوشتی است و طعم شیرینی دارد. درخت گیلاس در مناطق معتدل که زمستان خیلی سردی ندارند, رشد می‌کند. در فصل بهار و بعد از گذراندن دوره‌ی سرما شروع به گلدهی می‌کند.

روش های کاشت گیلاس سه نوع است. از طریق بذر, قلمه زدن و پیوند زدن. بهترین فصل برای کاشت درخت گیلاس پاییز است. این درخت به کم آبی بسیار حساس بوده برای همین کاشت آن در پاییز باعث رشد خوب ریشه ها و مقاوم شدن آن در فصل زمستان می‌شود.

از مهم ترین مراحل پرورش درخت گیلاس مراقبت از آن ها در برابر بیماری های مختلف و آفت های گوناگون است. همچنین تامین نیازهای تغذیه ای آن بسیار اهمیت دارد. برای همین تهیه ی خاک مناسب مهم است. بهترین خاک برای رشد درخت گیلاس خاک سبک با زهکشی خوب مثل خاک لومی شنی است. آبیاری این درختان به صورت منظم باعث رشد خوب و محصول قابل قبول می‌شود.

کود پتاس بالا برای درخت گیلاساستفاده از کود پتاس بالا برای درخت گیلاس

از بخش های مهم رسیدگی به درخت گیلاس قسمت کوددهی است. مثل سایر گیاهان این درخت هم به عناصر مختلف ریز و درشت مغذی نیاز دارد تا میوه ی خوبی بدهد. از مهم ترین آن ها نیتروژن و فسفات و پتاسیم هستند. سرعت رشد درخت گیلاس زیاد است. عنصر پتاسیم باعث می‌شود تا جذب مواد معدنی از ریشه بیشتر شود. کود پتاس بالا برای درخت گیلاس در سه مرحله استفاده می‌شود. چند هفته قبل از برداشت محصول که باعث تولید محصول با کیفیت و درشت می‌شود. در مرحله ی فندقه شدن گیلاس استفاده از کود پتاس بالا باعث تولید قند و آنزیم بیشتر در گیاه می‌شود که جذب آب را زیاد می‌کنند در نتیجه باعث طعم خپب و درشتی میوه می‌شود. مرحله‌ی دیگری که از کود پتاس استفاده می‌شود بعد از ریزش گل ها است.

بیشتر بخوانید: کوددهی نخود فرنگی

با همه‌ فوایدی که مصرف کود پتاس بالا دارد این نکته را باید در نظر گرفت که کمبود پتاسیم خاک مشخص شود و بعد از کود پتاس استفاده شود. این کار با ازمایش خاک صورت می‌گیرد. همچنین کمبود پتاسیم باعث ایجاد علائم طاهری مثل زرد شدن برگهای قدیمی و سوختگی آن ها می‌شود.

با مطالب گفته شده به این نتیجه رسیدیم که برای داشتن درخت گیلاس پربار و میوه های خوش طعم و بازار پسند باید مواد مغذی موردنیاز گیاه طی برنامه‌ی کوددهی منظم تامین شود.

کود پتاس بالا برای درخت گیلاس
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *