کود پتاس بالا برای درخت سیب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

پتاسیم یکی از اصلی ترین عناصر مورد نیاز گیاهان است و در رشد و جوانه زنی و میوه دهی درختان نقش زیادی دارد. پتاسیم باعث می شود تا درختان در برابر تغییرات آب و هوا مقاوم شوند و کمتر دچار بیماری شده و نیز کم تر مورد حمله‌ی آفت ها قرار بگیرند. پتاسیمی که به طور طبیعی در خاک وجود دارد به اندازه ای نیست که پاسخ نیاز گیاه باشد در نتیجه استفاده از کود حاوی پتاسیم ضروری است. از این رو می خواهیم بدانیم تاثیر کود پتاس بالا برای درخت سیب به چه صورت است.

کود پتاس بالا چه فوایدی دارد؟

کود پتاس بالا حاوی عنصر پتاسیم است و در ترکیب با عناصر دیگر مثل نیتروژن و فسفر باعث قوی شدن ریشه ها و جذب بیشتر مواد معدنی می شود و فتوسنتز گیاهان و درختان را افزایش می دهد. از فواید دیگر کود پتاس بالا برای درختان و گیاهان می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • باعث فعال شدن آنزیم های گیاهی می‌شود.
 • ریشه ها را تقویت می‌کند و آن را از یخ زدگی و گرمازدگی حفظ می کند.
 • مقدار پروتیین و نشاسته را در گیاه افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: ذرت و انواع آن

تشخیص کمبود پتاسیم در خاک

با آزمایش خاک تحت کشت درختان و‌یا گیاهان می توان از میزان پتاسیم و دیگر عناصر آگاه شد. بعضی مواقع این کمبود پتاسیم باعث ایجاد نشانه هایی در درختان می‌شود که بدون آزمایش متوجه عدم وجود پتاسیم کافی می شویم.

 • کود پتاس بالا برای درخت سیبپراکنده رشد کردن برگ ها
 • زرد شدن برگ ها
 • پیچ خوردگی برگ ها
 • کاهش رشد شاخه ها و ریشه و ساقه
 • کم شدن میوه دهی

کود پتاس بالا به خوبی پتاسیم موردنیاز گیاه را فراهم می‌کند و باعث می‌شود تا همه‌ی فعالیت های گیاه که به پتاسیم وابسته است به بهترین شکل انجام شود.

کود پتاس بالا چند نوع مختلف دارد که با توجه به مقدار پتاسیم و دیگر عنصرهایی که به آن اضافه شده اند, دسته بندی می‌شود. مثل کود نیترات پتاسیم که حاوی نیتروژن و پتاسیم است. این کود پتاس بالا باعث افزایش رشد گیاهان, افزایش کیفیت محصول و رشد ریشه ها می‌شود.

کود سولفات پتاسیم نیز یکی از انواع کود پتاس بالا است که علاوه بر پتاسیم حاوی گوگرد هم هست.  این کود مقاومت گیاه را در برابر عوامل مختلف محیطی افزایش می‌دهد.

میزان مصرف و همچنین زمان مصرف کود پتاس بالا به نوع گیاه و نوع کود وترکیبات آن بستگی دارد. اوایل بهار می‌تواند زمان مناسبی برای کوددهی باشد چرا که رشد گیاه افزایش پیدا می‌کند.

درخت سیب و مشخصات آن

 • سیب به صورت درختچه یا درخت های کوتاه با شاخه های بدون تیغ و‌برگ ‌های ساده است. انواع زیاد و مختلفی از درخت سیب در دنیا وجود دارد مثل سیب سرخ, سیب طلایی, سیب امپراتور و… . این میوه‌ی گوشتی و پرطرفدار خاصیت فراوانی دارد که باعث شده طرفداران زیادی داشته باشد.
 • کود پتاس بالا برای درخت سیبدرخت سیب برای رشد به نور خورشید و‌همچنین خاک و‌دمای مناسب نیاز دارد. آب و هوای مناسب درخت سیب, هوای سرد و خنک است و گرمای زیاد مانع گلدهی این درخت می‌شود.
 • راه های تکثیر درخت سیب کاشت بذر, قلمه زدن و پیوند است.
 • آبیاری درختان سیب به سن درخت شرایط محیطی و‌ نوع خاک بستگی دارد. آبیاری بیش از حد می‌تواند باعث آسیب درخت شود.
 • درخت سیب در بیشتر خاک های سبک و متوسط رشد خوبی می‌کند. استفاده از کودهای مناسب در هر فصل برای رشد درختان سیب اهمیت زیادی دارد.

کود پتاس بالا برای درخت سیب

یکی از راه هایی که رشد درخت سیب را افزایش داده و باروری آن را بیشتر می‌کند استفاده از کود مناسب است. بهترین زمان کوددهی به درختان سیب پیش از باز شدن شکوفه ها است. این زمان درخت به مواد معدنی زیادی نیاز دارد . درخت سیب در زمان های مختلف به ریزمغذی های گوناگونی نیاز دارد.

کود پتاس بالا با تامین این ریزمغذی ها به رشد و‌باردهی درخت کمک زیادی می‌کند. برای رسیدن باغ سیب به محصول خوب برنامه‌ی منظم کوددهی اهمیت زیادی دارد. یکی از بهترین روش های کوددهی درخت سیب استفاده از روش چالکود است. چالکود نوعی روش کوددهی در عمق خاک و نزدیک به ریشه است.

کود پتاس بالا برای درخت سیبدر مرحله‌ی به اصطلاح گردویی شدن سیب ها پتاسیم زیادی لازم است تا میوه‌ی بازاری, درشت و اقتصادی تولید شود. این پتاسیم مورد نیاز گیاه را میتوان در زمان آبیاری و یا به صورت محلول استفاده کرد. کود پتاس بالا بهترین کودی است که در این زمان می‌توان استفاده کرد.  بهتر است از کود پتاس بالا برای درخت سیب به صورت محلول استفاده شود زیرا باعث می‌شود سریع تر جذب درختان شود. پتاسیم برای سیب عنصری مهم است.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص انگور

پتاسیم باعث تجمع رنگدانه ها می‌شود که این رنگدانه ها موجب می‌شوند رنگ میوه‌‌ی سیب خوشرنگ شود. برای مقاومت درختان سیب در برابر سرما لازم است کوددهی در شهریور هم انجام شود تا درخت پتاسیم را استفاده کند و برای مقابله با فصل سرما آماده شود. کود پتاس بالا اگر با زمان بندی درست استفاده شود باعث رشد محصول شده و برای باغداران از نظر اقتصادی سود زیادی دارد.

کود پتاس بالا برای درخت سیب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *