کود پتاس بالا | خرید کود پتاس | خرید سولوپتاس | خرید سولفات پتاسیم

کود پتاس بالا

کود پتاس بالا

مصرف انواع کود پتاس بالا هر ساله و همواره بایستی در مدیریت باغداری و زراعت در نظر گرفته شود؛ پتاسیم در مرحله ورود محصول از فاز رویشی به فاز زایشی بسیار موثر بوده و تامین کود پتاس بالا منجر به رشد سریع محصول، درشتی میوه و بهبود کیفیت آن می گردد لذا با تامین کود پتاس بالا شاهد افزایش کیفی و کمی محصولات خواهید شد.

به منظور تامین پتاسیم مورد نیاز گیاهان، گزینه های کودی مختلفی نظیر: کود کلرید پتاسیم، سولفات پتاسیم، سولفات منیزیم و نیترات پتاسیم وجود دارد که از این بین کود سولفات پتاسیم با فرمول52-0-0 و هم چنین کود ۳۶-۱۲-۱۲ به دلیل جذب بالا و درصد پایین کلر و از طرفی قابلیت استفاده به هر دو شکل آبیاری و محلول پاشی مناسب ترین انتخاب ها به شمار می آیند.

اهمیت عنصر پتاسیم در رشد گیاهان

نقش و ضرورت عناصر پر مصرف در تغذیه گیاهان بر هیچ کس پوشیده نیست! همانطور که وجود مقادیر کافی و متعادل از عناصر نیتروژن و فسفر بسیار اهمیت دارد، وجود و عدم وجود عنصر پتاسیم نیز مسئله حیاتی برای گیاهان است.

پتاسیم در فرآیندهایی نظیر فتوسنتز، فعال شدن آنزیم های گیاهی، سنتز پروتئین ها و انتقال مواد غذایی به گیاه شرکت می کند. این عنصر از پژمردگی گیاهان جلوگیری نموده و مقاومت محصولات را در برابر بیماری ها، آفات، استرس های محیطی، کم آبی و …فوق العاده بالا میبرد زیرا سیستم دفاعی و ایمنی آنها را به نحو احسن بهبود می بخشد.

به زبان دیگر می توان به راحتی اذعان نمود که پتاسیم در تمامی فعالیت های گیاهی نقش پر رنگی ایفا میکند و هر چه از کود پتاس بالا به میزان کافی استفاده شود، گیاه قوی تر و محصول سالم تری رشد و نمو خواهد نمود.

عملکرد کود پتاس بالا در تغذیه گیاهان

از آنجا که میزان پتاسیم خاک پاسخگوی نیاز درختان میوه و محصولات زراعی نمی باشد، استفاده از کود پتاس بالا به شدت توصیه می شود زیرا کود پتاس بالا سبب موارد زیر خواهد شد:

۱)افزایش درصد نشاسته و قند در نتیجه بهبود طعم میوه ها به ویژه در سیب و انگور و سیب زمینی

۲)افزایش مقاومت گیاه در برابر خشکی و عدم آبیاری به موقع و جلوگیری از پژمردگی آنها از طریق تنظیم عملکرد روزنه ها و باز و بسته شدن آنها

۳)افزایش فتوسنتز در گیاهان و افزایش انرژی درون سلول های گیاهی

۴)موثر در انتقال کربوهیدرات درون گیاه به دیگر اندام ها

۵)عامل اصلی درشتی میوه

۶) بهبود رنگ گیری میوه ها، محصولات زراعی و گلخانه ای مانند سیب، هندوانه، گوجه فرنگی،  گیلاس، آلبالو و ….

۷)افزایش طعم و بازار پسندی محصولات

۸)سبب سنتز پروتئین ها و کمک به جذب بهتر ازت توسط گیاهان می شود.

۹) بالا بردن سطح ایمنی گیاهان در برابر حمله آفات و عوامل بیماری زا

۱۰)جلوگیری از گوشتی شدن برگ ها

 خرید کود پتاس

قابلیت های موجود در کود پتاس بالا

-دارای حلالیت صد در صد در آب و قابل استفاده به شکل محلول پاشی و آبیاری

-در استفاده از کود پتاس بالا در سیستم آبیاری قطره ای یا غرق آبی هیچ مانعی وجود ندارد.

-تامین کل نیاز گیاه به پتاسیم پس از استفاده در طول فصل

-قابلیت جذب بالا توسط گیاه و برطرف نمودن علائم کمبود پتاسیم در درختان میوه و محصولات زراعی

-رشد و توسعه ریشه را موجب می گردد.

-کود پتاس بالا عرضه شده توسط سایت آل کود دارای درصد بسیار ناچیز و نزدیک به صفر کلر می باشد و پس از استفاده حداقل پسماند را تولید نموده لذا نگرانی از بابت افزایش بالای شوری خاک وجود ندارد.

علائم کمبود پتاسیم در گیاهان

تا جای ممکن باید سعی کنید گیاهان و محصولات مختلف کمبود پتاسیم را هرگز تجربه نکنند زیرا در صورت کاهش میزان پتاسیم از حد معمول، کیفیت محصول و تعداد آنها کاهش چشمگیری پیدا میکند و به تبع آن سود اقتصادی افت پیدا میکند.

در اثر کمبود پتاسیم برگ ها ابتدا به رنگ زرد و سپس قهوه ای در آمده و درخت بسیار بدی پیدا میکند؛ شروع علائم از نوک برگ ها بوده و به تدریج به وسط برگ رسیده و به صورت موزاییکی خواهد شد. هم چنین برگ ها به حالت بسیار نامنظم و شلخته بر سطح ساقه قرار می گیرند.

کمبود پتاسیم سبب ابتلای گیاهان به بیماری و آفات و در نتیجه ظهور لکه هایی بر سطوح محصول خواهد شد؛ هم چنین مقاومت گیاه در برابر سرما به حداقل خواهد رسید.

وقتی گیاهی دچار کمبود پتاسیم می شود، برگ های آن به سمت کم رنگی می رود و در صورتی که به موقع از کود پتاس بالا استفاده نشود، بافت های برگ دچار مردگی می شوند.

در اثر این اتفاق گیاه پژمرده شده و قادر به نگهداری آب نخواهد بود.

به علت کاهش رشد ریشه در اثر کمبود پتاسیم، سرعت رشد گیاهان بسیار کند خواهد شد زیرا اگر ریشه عملکرد مناسب خود را انجام ندهد، جذب مواد غذایی به نحو مطلوب انجام نخواهد گرفت در نتیجه منبع تامین غذایی اندام های مصرفی گیاه به اندازه کافی فراهم نمی گردد.

نحوه تامین کود پتاس بالا

بهترین راه حل جهت جبران کمبود عنصر پتاسیم، مصرف کود های پتاس بالا نظیر ۰.۰.۵۲، ۱۲.۱۲.۳۶ می باشد. شما عزیزان به منظور دسترسی به بهترین و باکیفیت کود پتاس بالا می توانید از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید. شرکت آل کود بهترین وارد کننده کود شیمیایی و ارگانیک در ایران میباشد که با قیمت مناسب همراه با کیفیت درجه یک نیاز کشاورزان و باغداران را به انواع کودها برطرف می کند. به منظور دستیابی به اطلاعات کافی در زمینه کودهای ارگانیک و شیمیایی موجود در شرکت آل کود، کافی است به سایت آل کود مراجعه کرده و از بخش جستجو کود موردنظر و کاربرد آن را سرچ نمایید و یا با کارشناسان از بالای صفحه در ارتباط باشید.

سخن آخر

ما در این مقاله از سایت آل کود سعی نمودیم به طور کامل به معرفی کود پتاس بالا، اثرات کود پتاس بالا، نحوه استفاده و قابلیت های آن، نقش عنصر پتاسیم بر گیاهان و علائم کمبود پتاسیم در گیاهان بپردازیم تا شما فعالان عزیز در زمینه کشاورزی، گلداری و گلخانه داری با اتکا به این مطالب از بروز مشکل در کشت خود جلوگیری نمایید و با برطرف کردن نیاز گیاه به عنصر پتاسیم، شاهد باروری بیش از پیش محصولات خود شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366