کود پتاس بالا برای مرکبات

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود پتاس بالا برای مرکبات

علاوه بر شرایط محیطی موثر بر رشد مرکبات، وجود عناصر غذایی بر کیفیت و کمیت میوه درختان مرکبات تاثیر بسزایی دارد که در این بین، مصرف کود پتاس بالا جهت تامین عنصر پتاسیم در برنامه کود دهی مرکبات بسیار ضروری می‌باشد.

کمبود پتاسیم درختان مرکبات و میوه های آن را با مشکلات جدی مواجه نموده و راه خلاصی از این اتفاق، استفاده از کود پتاس بالا در مقدار لازم و زمان مناسب می‌باشد. با توجه به نیاز بالای کشور به مرکبات و مصرف سالانه فراوان و هم چنین صادرات این محصولات، توجه به تغذیه آنها در اولویت قرار دارد.

با رسیدگی به درختان مرکبات و برداشت میوه های بازارپسند خستگی از جان باغدار رخت بسته و خوشحالی و رضایت را برای او به ارمغان خواهد آورد. ما در این مقاله از سایت آل کود همراه شما عزیزان هستیم تا از نقش یکی از کودهای ضروری در عملکرد مرکبات مطالب مهمی خدمت شما باغداران زحمت کش ارائه دهیم پس این مقاله مختصر و بسیار خواندنی را از دست ندهید.

فهرست مطالب مقاله

 1. پتاسیم در درختان مرکبات چه نقشی دارد؟
 2. زمان استفاده از کود پتاس بالا برای مرکبات
 3. نحوه استفاده از کود پتاسیم
 4. علائم کمبود پتاسیم در مرکبات
 5. مزایای کود پتاس بالا برای مرکبات
 6. خرید کود پتاس بالا مایع برای مرکبات

پتاسیم در درختان مرکبات چه نقشی دارد؟

پتاسیم جزء عناصر پرمصرف گیاهی می‌باشد یعنی درختان مرکبات نیاز بالایی به این عنصر در روند رشد خود دارند لذا استفاده از کود پتاس بالا برای مرکبات میتواند از همان سال اول کاشت نهال شروع و تا آخر عمر درخت کهنسال ادامه یابد.

اما از نقش این عنصر مهم در تغذیه مرکبات چه می دانید؟

 • پتاسیم همان عنصر اصلی راه اندازی سیستم زایشی و گلدهی و تشکیل میوه در درختان مرکبات است که وجود مقادیر کافی آن نه تنها سبب گلدهی درخت میشود، بلکه منجر به افزایش مقاومت و جلوگیری از ریزش شکوفه ها خواهد شد.
 • پس اگر درختان مرکباتی دارید که با وجود گلدهی فراوان قادر به حفظ و تبدیل شکوفه ها به میوه نیستند، به کمبود عنصر پتاسیم شک کنید.
 • نقش فوق العاده دیگر عنصر پتاسیم در درشتی محصول، افزایش مواد قندی میوه مرکبات، بالا رفتن توانایی جذب آب توسط سلول های میوه ای و متعادل سازی ضخامت پوست مرکبات می‌باشد به نحوی که با کمبود پتاسیم، بخش پوست ضخیم تر از قسمت گوشتی شده و کیفیت بازار پسندی میوه کاهش پیدا میکند.
 • عنصر پتاسیم طعم و رنگ میوه مرکبات را افزایش داده و آن را برای مشتری و صادرات به بهترین محصول تبدیل می نماید؛
 • وجود پتاسیم درختان مرکبات را از تنش های خسارت را مانند سرما و گرمای محیط، حمله آفات و عوامل بیماری زا نجات داده و منجر به افزایش مقاومت درختان مرکبات میشود.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا مایع شوک

زمان استفاده از کود پتاس بالا برای مرکبات

کود پتاس بالا محصولی است که به منظور تامین عنصر پتاسیم مورد نیاز گیاهان و رفع علائم کمبود آنها مورد استفاده قرار میگیرد تا درخت به بهترین صورت رشد نماید.

نقش و تاثیر پتاسیم بر درختان مرکبات امری ثابت شده و روشن است لذا بهترین کار این است هنگامی که درخت رشد خود را از سر میگیرد، به تقویت آنها با پتاسیم اقدام نمایید تا سرحال تر و سریعتر رشد کند.پس این کود را در ابتدای بهار یا فصل رشد به همراه مراحل رشد میوه در طول فصل استفاده کنید.

همچنین این کود در چالکود پاییزه و زمستانه به شکل پودری در چاله اطراف درختان مرکبات حفر میشود و درخت را برای شروع فصل رشد قدرتمند می‌کند. استفاده از کود پتاس بالا در چالکود زمستانه برای گلدهی ابتدای فصل و حفظ شکوفه ها بسیار اهمیت دارد.

دیگر زمان های ضروری برای استفاده از این کود، در طول فصل و پس از فندقی شدن میوه مرکبات می‌باشد تا آنها را به اندازه مطلوب، طعم عالی، ضخامت مناسب پوست، رنگ و کیفیت بازار پسند برساند.

برای مطالعه: کود پتاس بالا برای گوجه فرنگی

نحوه استفاده از کود پتاسیم

نحوه استفاده از کود پتاسیم

در چالکود هایی که در فصل پاییز و زمستان برای درختان مرکبات انجام می‌گیرد، کود پتاس بالا برای مرکبات را به شکل پودری چال می نمایند اما برای استفاده در طول فصل میتوان به صورت آبیاری یا محلول پاشی برای درختان مرکبات استفاده کرد.

علائم کمبود پتاسیم در مرکبات

∆پتاسیم نقش سازنده ای در فعال شدن بسیاری از آنزیم های موثر در مرکبات دارد که قادر است بیش از ۶۰ گونه آنزیم را تحریک به فعالیت کند. به عبارتی نقش کوفاکتور را در سلول های گیاه بر عهده دارد؛ پتاسیم مسئول اصلی ساخت قند در مرکبات و رنگ گیری آنها و بهبود اندازه میوه است که از علائم کمبود پتاسیم در مرکبات میتوان به کوتاه و کوچک شدن برگ، ایجاد چروک در آنها، پیچیده شدن برگ و در نهایت سوختگی در حاشیه آنها اشاره نمود.

∆علائم کمبود پتاسیم به شدت بر طعم و کیفیت میوه درختان مرکبات تاثیر منفی می‌گذارد به نحوی که میوه ها بسیار کوچک می مانند، محصول پیش از رسیده شدن دچار ریزش میشود، ضخامت پوست یا بسیار نازک یا ضخیم میشود و تعادل وجود نخواهد داشت و طعم پرتقال، نارنگی، نارنج و …بسیار ترش مزه خواهد شد.

علائم کمبود پتاسیم در مرکبات

مزایای کود پتاس بالا برای مرکبات

∆تنظیم تعادل یونی در سلول های گیاهی و ضخامت پوست میوه

∆افزایش مقاومت درختان مرکبات در شرایط استرس زای محیطی و در برابر حمله آفات

∆بهبود عملکرد روزنه های درخت مرکبات

∆رشد طولی موثر درختان مرکبات

∆تشویق درخت به گلدهی و تبدیل درصد بالای گل به میوه

∆افزایش کیفیت و کمیت محصول

∆ بهبود ویژگی انبارداری مرکبات و طعم و رنگ آنها

∆سبب سرحال ماندن درختان مرکبات شده و مانع پژمردگی آنها میشود.

∆رشد و تقویت ساقه و ریشه مرکبات

∆جلوگیری از سوخته شدن برگ مرکبات و میوه های آن

∆افزایش میزان پروتئین و انتقال بهتر آن در گیاه

∆ کاهش خسارت به درخت در شرایط کم آبی

مطلب مرتبط: مزایای اسید هیومیک

خرید کود پتاس بالا مایع برای مرکبات

اگر دنبال کود پتاس بالا مایع برای درختان مرکبات هستید، کود پتاس بالا مایع شوک بهترین گزینه با بالاترین راندمان می‌باشد که زیر نظر کارشناسان مجرب و با بالاترین سطح از تکنولوژی در آمریکا تولید شده است.

استفاده از این کود به شکل آبیاری و محلول پاشی عملکرد درختان مرکبات و کیفیت محصول را چند برابر خواهد نمود؛ جهت سفارش محصول از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

کود پتاس بالا برای مرکبات
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *