کود فسفر بالا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

معرفی کود فسفر بالا

بعد از نیتروژن، تامین عنصر فسفر به عنوان یکی دیگر از عناصر پر مصرف گیاهان بسیار ضرورت دارد زیرا فسفر از ابتدای رشد رویشی تا بلوغ یکنواخت و به موقع محصولات نقش بسیار حیاتی دارد که بایستی از بهترین منبع کودی یعنی کود فسفر بالا در اختیار گیاهان قرار گیرد.  به منظور افزایش عملکرد گیاه بهتر است کود فسفر از همان ابتدای دوره رشد و شروع فصل داده شود تا گیاه در مرحله زایشی از انرژی ذخیره شده جهت تولید گل و تبدیل گل به میوه استفاده نماید. به دلیل نقش پر اهمیت کود فسفر بالا و آگاهی شما کشاورزان و باغداران عزیز از نحوه عملکرد و نقش کود فسفر بالا لازم دانستم در این مقاله از سایت آل کود به این موضوع بپردازم لذا تا انتهای مطالب با ما همراه باشید.

 

کود فسفر بالا

 

خلاصه ای بر اهمیت فسفر در گیاهان

فسفر را می توان از کاتالیزور های اصلی در گیاهان نام برد که تکمیل واکنش های بیوشیمیایی به وجود آن در میزان کافی وابسته است. این عنصر هم چنین در تولید ترکیبات حاصل از فرآیند فتوسنتز بسیار اهمیت دارد به گونه ای که گیاه را قادر میسازد انرژی خورشیدی را به میزان بالا جذب کرده و عمل فتوسنتز با کارایی بالا انجام گیرد.

عنصر فسفر با حضور در ساختار های ژنتیک گیاه موجبات ساخت پروتئین و آنزیم ها را فراهم میکند در نتیجه از این طریق به دانه دهی و کیفیت محصول تاثیر میگذارد. به طور کلی از وظایف فسفر در گیاهان می توان به این موارد اشاره کرد:

-عنصر اصلی در ساختار ریشه و تحریک کننده ریشه زایی در گیاهان

-حفظ سلامت گیاه از طریق بهبود استحکام ساقه، ریشه، برگ و شاخه ها

-کمک به ورود گیاه از فاز رویشی به فاز زایشی در نتیجه افزایش تولید گل و دانه

-تثبیت کننده نیتروژن در ریشه گیاه

-افزایش کیفیت میوه ها، سبزیجات و صیفی جات

-بالا بردن میزان مقاومت محصول در برابر حمله آفات و عوامل بیماری زا

-تولید انرژی و انتقال آن در نتیجه افزایش توانایی گیاه برای تکمیل چرخه طبیعی رشد خود

 

 

بهترین کود فسفر بالا

 

 

ویژگی های کود فسفر بالا

کود فسفر بالا دارای فرمول ۱۰-۵۲-۱۰می باشد که درصد فسفر آن بسیار بالا و برابر با عدد ۵۲ است؛ این کود بیشترین درصد فسفر را در خود جای داده و سبب افزایش تعداد جوانه ها، بهبود قدرت گیاه در جوانه زنی و بالطبع آن باردهی می گردد. کود فسفر بالا نه تنها در تولید میوه بیشتر درختان را یاری میدهد، بلکه از ریزش آنها نیز جلوگیری نموده و با مصرف منظم و سالانه کود فسفر، از سال آوری درختان باغ خود پیشگیری خواهید نمود.فسفر برای تمامی انواع محصولات نظیر: درختان میوه، سبزیجات، صیفی جات، گل ها و گیاهان آپارتمانی و زینتی بسیار اهمیت دارد به گونه ای که کمبود آن این گیاهان را دچار ضعف و کاهش عملکرد خواهد نمود.کود فسفر بالا برای میوه های مغز دار از جمله: گردو، فندوق، بادام، پسته، صیفی جات ریشه دار مانند هویج و دیگر گیاهان بایستی به میزان کافی تامین گردد تا مغز آنها کاملا پر و باکیفیت شده و هویج نیز ریشه قوی و توسعه یافته تری داشته باشد.

 

کود پتاس بالا

 

 

نحوه استفاده از کود فسفر بالا

کود فسفر بالا به دلیل داشتن عناصر نیتروژن و پتاسیم در ساختار خود، سبب افزایش کیفیت محصول شده و افزودن آن به خاک هایی که فسفر کمی دارند بسیار ضرورت دارد. این کود به شکل پودری و دارای حلالیت صد در صد در آب میباشد که میتوان آن را به هر دو صورت محلول پاشی و آبیاری استفاده نمود.

زمان های مهم جهت استفاده از فسفر 

همزمان با آغاز رشد رویشی گیاه و پیش از شکوفه دادن و تشکیل میوه، در طول فصل و پس از برداشت به عنوان چالکود پاییزه و زمستانه می باشد.

 

فسفر بالا یک لیتری

 

 

کود فسفر بالا چه قابلیت هایی دارد؟

۱)دارای قابلیت تحریک کنندگی گیاه جهت گلدهی و افزایش تعداد ریشه های فرعی، توسعه راندمان ریشه جهت جذب مواد غذایی و رساندن آن به اندام های در حال مصرف و افزایش مقاومت ریشه در برابر حمله عوامل قارچی

۲)تامین نیاز گیاه به عناصر پر مصرف به ویژه فسفر

۳)قابلیت جذب به هر دو صورت آبیاری و محلول پاشی

۴)قابلیت جذب بالا و دسترسی آسان گیاه به کود

۵)کاهش نیاز آبی در اثر مصرف فسفر به دلیل قدرت جذب و حلالیت بالای آن

۶)عدم شور نمودن خاک به دلیل تولید کمترین میزان پسماند

۷)بالا بردن سطح انرژی گیاه

۸)افزایش کمی و کیفی محصول در نتیجه بالا رفتن تقاضا جهت خریداری و بهبود بازار پسندی آن

۹) به دلیل داشتن میزان فسفر بیش از ۵۰ درصد، سبب افزایش استحکام گیاه و گسترش بالای ریشه نشاء می گردد.

۱۰) افزودن مقدار فسفر کافی به گیاه جهت تولید دانه و تشکیل بذر

همانطور که شاهد هستید کود فسفر بالا قابلیت های بیشماری دارد که آن را به کودی کامل جهت برطرف نمودن نیاز گیاه به فسفر تبدیل کرده است. شما عزیزان اگر پس از آزمون خاک و مشاهده نتیجه وجود کمبود فسفر در خاک منطقه کشت خود بایستی هر چه زودتر از کود فسفر  استفاده نمایید تا کمبود آن رشد محصول را در سال های آینده دچار مشکل نکند. یکی از موارد بسیار مفید و مهمی که نیاز است خدمت شما عزیزان ذکر کنم این است که برای برطرف شدن کامل نیاز گیاه و خاک به فسفر، بهترین و موثر ترین پیشنهاد استفاده همزمان کود فسفر بالا به همراه اسید هیومیک شوک در تمام مراحل استفاده از این کود میباشد.

سخن آخر:

در این مقاله از سایت آل کود سعی شد مطالب کاملی پیرامون کود را در اختیار کشاورزان و باغداران عزیز قرار داده شود تا با تهیه و استفاده از آن هم شاهد پر بار شدن محصولات خود و به تبع آن سود اقتصادی بالا شوید و هم از عوارض کمبود فسفر جلوگیری نمایید. کود فسفر بالا با فرمول ۱۰-۵۲-۱۰ بیشترین درصد فسفر به همراه ۱۰ درصد از عناصر پر مصرف نیتروژن و پتاسیم را در خود جای داده که استفاده از آن قبل از گلدهی بسیار ضرورت دارد. این کود به عنوان یک محرک رشد عالی، سرعت رشد ریشه و محصولات را افزایش داده و سبب می شود گیاه از ابتدا ریشه و پایه مستحکم داشته باشد.

کود فسفر بالا 80 درصد
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *