کود مرغی برای هندوانه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

هنداونه گیاهی یک ساله می باشد که پس از چیده شدن دیگر سال بعد محصولی از بوته های آن رشد نمی کند. رنگ پوست این میوه جذاب و خوشبو، سبز تیره یا متوسط با ظاهر خالدار یا راه راه می باشد؛ این میوه از جمله میوه هایی است که مردان از خرید آن بیشتر لذت می برند و جزء میوه های محبوب در فصل تابستان به حساب می آید.وقتی کشاورزی نتیجه زحمت خود را با دیدن بهترین هندوانه های باکیفیت می بیند، خستگی چند ماهه از تن او به در می رود. یکی از عواملی که در نتیجه رضایتبخش برای کشاورز کارآمد می باشد، انتخاب کود مایع مناسب برای کشت و رسیدگی به هندوانه می باشد؛ در این مقاله پیرامون موضوع کود مرغی برای هندوانه، فواید کود مرغی برای رشد و شیرین شدن هنداونه، بررسی ویژگی هندوانه که همه ساله در اواخر فصل بهار و تابستان مهمان خانه های همه ایرانیان می باشد خواهیم پرداخت.

هندوانه:

بیایید کمی در مورد این میوه آبدار و خوشبو اطلاعات جامعی بدست آوریم؛ هندوانه در گروه صیفی جات قرار دارد و محل رشد آن در جالیز می باشد و رنگ گوشت شیرین و آبدار داخل پوست کلفت هندوانه سرخابی پر رنگ یا صورتی می باشد. آیا تابحال به هندوانه ای با رنگ گوشت نارنجی، زرد یا سفید برخورده اید؟ این رنگ ها نیز در زمره رنگ هندوانه خوشمزه محسوب می شود.دمای موردنیاز برای رشد هندوانه بالاتر از ۲۵ درجه سانتی گراد بوده و این میوه مخصوص رشد در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری می باشد و در شهرهای مختلف ایران به فراوانی کشت می شود.هندوانه یکی از خوردنی های شگفت انگیز تلقی می شود که با دلیل دارا بودن آب فراوان درد های عضلانی را کاهش داده و به دلیل وجود ویتامین ث کافی در آن، برای افراد مبتلا به آسم پیشنهاد خوبی می باشد.  امروزه تلاش های گسترده ای جهت تولید گونه های هندوانه مقاوم در برابر بیماری ها و آفات انجام می گیرد که یکی از اعمال نتیجه بخش استفاده از کود مرغی طی پرورش هندوانه می باشد.

کود مرغی:

اگر بخواهیم یکی از بهترین کود های آلی و ارگانیک در جهان را معرفی کنیم، بی شک نام کود مرغی را بر سر زبان می آوریم. در کشور ما نیز کود مرغی در زمره محبوب ترین کودها به حساب می آید. کود مرغی هر سال توسط کشاورزان در فصل پاییز و به هنگام آغاز کشت زراعی بیشترین کاربرد را دارد و در تولید محصولات با کیفیت سال بعد بسیار کارآمد می باشد.کود مرغی دامنه کاربرد گسترده ای دارد و در انواع زمین های کشاورزی و مزارع گوناگون در شهرستان های کشور برای تولید محصولات درجه یک استفاده می شود. کود مرغی به دو صورت می تواند به گیاهان و میوه هایی نظیر هندوانه برسد:  این کود یا به صورت فله ای توسط کشاورزان مورد استفاده قرار می گیرد و یا به شکل فرآوری شده که به آن در اصلاح کود مرغی پلیت گفته می شود که در آن مواد و ترکیبات مورد نیاز و ضروری گیاه وجود دارد.

کود مرغی برای هندوانه

اثرات کود مرغی بر هندوانه:

فصل پاییز فرصت فوق العاده ای جهت تجزیه کود مرغی و بهره مندی از خواص بی نظیر آن و آماده سازی عناصر ریز مغذی و درشت مغذی گیاهان مختلف از جمله: هندوانه، گوجه فرنگی، خیار، فلفل، بادمجان و … می باشد.کود مرغی سبب اصلاح خاک محل کاشت هندوانه شده و ساختار فیزیکی زمین و ساختار سبک و سنگین خاک را بهبود می بخشد در نتیجه با انتقال یافتن عناصر مغذی به خاک هندوانه سبب حاصلخیری آن شده و تولید هندوانه های شیرین و خوش رنگ را به کشاورزان نوید می دهد.هندوانه نیز مانند دیگر گیاهان نیازمند آب کافی و رطوبت در خاک می باشد تا در مواقع لزوم به کمک گیاه برسد؛ به عبارتی ظرفیت نگهداری آب در زمین را بالا می برد و در مواقعی که باید به هندوانه آب کافی برسد ولی به دلایلی مانند پرمشغله بودن کشاورز این امر محقق نمی شود، به کمک هندوانه می شتابد و اجازه نمی دهد اثر منفی بر رشد و کیفیت محصول بگذارد.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای هندوانه

کود مرغی برای هندوانه:

هندوانه در خاک های سبک از رشد چشمگیری برخوردار می باشد و در خاک های سنگین به کندی رشد می کند و چون بازه زمانی کاشت و برداشت هندوانه نیز چندان بلند مدت نمی باشد، در صورت رشد کند هندوانه برداشت محصول باکیفیت کم اتفاق خواهد افتاد؛ برای جلوگیری از این اتفاق بهترین گزینه کاشت هندوانه در خاک های شنی، شنی رسی و لومی می باشد‌.پی اچ خاکی که هندوانه در آن از رشد فوق العاده ای برخوردار می باشد، ۶_۷ می باشد و این عدد چنین می رساند که هندوانه مخصوص رشد در خاک های خنثی و یا اندکی اسیدی می باشد؛ پس از آنالیز خاک و دانستن اینکه کدام عناصر غذایی در محل کشت هندوانه کم هستند می توان مقدار افزودن کود مرغی برای هندوانه را مشخص کرد.برای هر هکتار از زمین هندوانه ۲ الی ۴ تن کود مرغی خام و یا پلیت مرغی قبل از کاشت جهت تغذیه زمین به آن افزوده می شود.

مزیت استفاده از کود مرغی برای هندوانه:

۱)کاهش تلفات حاصل از کود های شیمیایی که اثر نامطلوب فراوانی بر خاک و محیط زیست داشته و آلودگی های زیست محیطی فراوانی بر جای میگذارد.

۲)جلوگیری از خرابی زودهنگام هندوانه ها پس از برش و افزایش کیفیت آن ها

۳)سبب دارا شدن هندوانه از رنگ قرمز پر رنگ شده و آن را بازار پسند و مشتری پسند می کند.

۴)پی اچ خاک محل کاشت هندوانه را تنظیم کرده و محیط آن را برای پرورش هندوانه مناسب می کند.

۵)شرایط فیزیکو شیمیایی خاک را بهبود بخشیده و به جذب عناصر ضروری ماکرو و میکرو توسط ریشه کمک شایانی می کند.

۶)کود مرغی به عنوان محرک رشدی بر ریشه، جوانه زنی، گلدهی و در نهایت تولید میوه های هندوانه بی نظیر عمل می کند.

۷)کود مرغی در رسیدن به موقع محصول جهت جلوگیری از تاثیر گذاشتن شرایط آب و هوایی بر اثر تغییر فصل بر هندوانه تاثیر دارد؛ به عبارتی کشاورزان را در برداشت زود هنگام هندوانه یاری می دهد تا به سود مورد نظر دست یابد.

۸)کود مرغی هندوانه را در برابر بیماری های گیاهی مانند بوته میری، جرب جالیزی و پوسیدگی گل گاه هندوانه محافظت می کند.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

کود مرغی برای هندوانه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *