نگهداری گیاه اسپاتی فیلوم

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

نگهداری گیاه اسپاتی فیلوم

نگهداری گیاه اسپاتی فیلوم می‌تواند یکی از تجربه های هیجان انگیز علاقه مندان به گل و گیاه به شمار آید زیرا به دلیل تفاوت ظاهری با گل های دیگر نگهداری از آن بسیار لذت دارد. زادگاه اسپاتی فیلوم به کشور آمریکا و خانواده شیپوریان بر می گردد که در این منطقه در فضای بیرون ولی در سایر کشورها به عنوان گیاه آپارتمانی بدان رسیدگی میشود.

جالب است بدانید اسپاتی فیلوم به گل صلح نیز شهرت دارد که برگ های همیشه سبز با گل های سفید روییده از این گیاه، یادآور نماد پاکی برای ماست.

ویژگی حیرت انگیز این گیاه همیشه گلدار بودن و ظاهر لوکس آن است که برگ هایی نوک تیز با ظاهر همیشه سبز و درخشان را به تماشاگر هدیه میدهد.

جالب است بدانید اسپاتی فیلوم به مکان سایه دار علاقه نشان میدهد و در حالت کلی میتواند دو مرتبه در سال اقدام به گلدهی کند. هم چنین از این گیاه تاکنون ۴۰ گونه مختلف شناسایی شده و جویدن گل و برگ های آن برای حیوانات و انسانها به سبب خاصیت سمی که دارد توصیه نمیشود.

به سبب جذابیت بالای این گیاه آپارتمانی خاص در این مقاله از سایت آل کود شما را با نحوه نگهداری گیاه اسپاتی فیلوم آشنا می نمایم.

نگهداری اسپاتی فیلوم

شیوه نگهداری گیاه

نحوه آبیاری اسپاتی فیلوم

آبیاری این گیاه بخش بسیار ساده نگهداری آن است زیرا نشانه هایی که این گیاه حین تشنگی از خود بروز میدهد زمان آبیاری را به شما یادآور میشود؛ به گونه ای که در اثر کن آبی برگ های اسپاتی فیلوم دچار خمیدگی رو به پایین شده و شما بایستی آبیاری را انجام دهید.

همان اندازه که احساس تشنگی برای این گیاه مخرب است، بلکه زیاده روی در آبیاری آن نیز منجر به پوسیدگی ریشه، قهوه ای شدن برگها و سست و بی حال شدن آن می گردد لذا پس از خشک شدن سطح خاک آب داخل بریزید و از دادن آب اضافی پس از افزودن آب اجتناب کنید.

لازم به ذکر است اسپاتی فیلوم قابلیت ترمیم سلول های خود را پس از کم آبی و پژمردگی دارد اما هرگز خیس بودن همیشگی سطح خاک گلدان را نمی‌تواند تحمل کند.

نور مورد نیاز گیاه

با اینکه اسپاتی فیلوم نیاز بالایی به نور خورشید ندارد و در مکان سایه وار نیز به رشد خود ادامه میدهد اما قرار گیری در محیط تاریک با نور بسیار کم دائمی منجر به بی حال شدن گیاه، از دست دادن شادابی، زردی برگ گیاه و عدم گلدهی خواهد شد.

بهترین شرایط نوری برای این گیاه زیبای آپارتمانی تابش نور غیر مستقیم از پشت پنجره نورگیر می‌باشد تا به بهترین نحو گلدهی نموده و به رشد خود ادامه دهد.لازم به ذکر است هرگز گلدان را در مقابل تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید زیرا اصلا نمی تواند آن را تحمل کند.

بهترین خاک برای گیاه

خاک سبک با قدرت زهکشی بالا بهترین بستر برای رشد اسپاتی فیلوم است؛ برای تامین این خاک از ترکیب پرلیت، مقداری خاک برگ و پیت ماس استفاده نمایید تا آب و مواد مغذی به راحتی به ریشه گیاه برسد و تنفس گیاه به سبب هوادهی خوب فراهم شود.

نکته ای که حین استفاده از خاک برای گلدان بایستی توجه کنید، وجود مقدار کافی عناصر و مواد مغذی در خاک است زیرا اگر به اندازه کافی در بستر رشد وجود نداشته باشند، منجر به پژمردگی برگ و به تعویق افتادن گلدهی و رشد گیاه خواهد شد. لذا با کوددهی مناسب عناصر غذایی مورد نیاز اسپاتی فیلوم را فراهم نمایید.

کوددهی اسپاتی فیلوم

برای تامین مواد غذایی مورد نیاز گیاه صلح بایستی به کوددهی آن توجه ویژه ای داشته و با انتخاب کود مناسب رشد و طراوت را به گیاه خود هدیه دهید. برای کوددهی بایستی دو هفته یکبار در فصل گلدهی و زمان رشد، از کود گیاهان آپارتمانی شوک استفاده نمایید تا شاهد تامین تمامی عناصر غذایی برای گیاه و رشد عالی آن باشید.

همچنین به سبب نیاز بالای اسپاتی فیلوم به عنصر منیزیم و آهن، میتوانید از کودهای ارگانیک مولتی کمپلکس شوک و یا جلبک دریایی شوک نیز به شیوه آبیاری یا محلول پاشی استفاده نمایید.

نکته: از کوددهی زیاد گیاه بپرهیزید و طبق دستورالعملی که کارشناسان آل کود به شما توصیه میکنند از کود به گیاه خود بدهید زیرا زیاده روی در این امر نوک برگهای گیاه را از سبز به قهوه ای رنگ تغییر میدهد.

بیشتر بخوانید: کود مولتی کمپلکس شوک

دمای مورد نیاز گیاه

با توجه به گرمسیری بودن زادگاه این گیاه زیبا و منحصر به فرد آپارتمانی، نبایستی در محیط سرد قرار بگیرد زیرا حساسیت بالایی از خود نشان خواهد داد؛ لذا از قرارگیری گلدان در دمای پایین تر از ۱۳ درجه سانتی گراد خودداری نمایید. مناسب ترین شرایط  دمایی برای اسپاتی فیلوم در محدوده ۲۰ آلی ۲۶ درجه سانتی گراد می‌باشد.

در هوای بسیار گرم نیز با انجام غبار پاشی سعی در خنک نمودن و افزایش طراوت گیاه کنید تا از سوختگی گل اسپاتی فیلوم جلوگیری نمایید.

برای مطالعه: کود مخصوص نخل اریکا

رطوبت مناسب گیاه

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، اسپاتی فیلوم به رطوبت علاقه زیادی دارد لذا با ساخت جزیره در بخش زیرین گلدان و یا فراهم کردن ظرف حاوی آب در نزدیکی گیاه، رطوبت مورد نیاز آن را تامین کنید.

هرس گیاه اسپاتی فیلوم

زمان تعویض گلدان اسپاتی فیلوم

انتخاب اندازه مناسب گلدان نقش مهمی در گلدهی و رشد گیاه دارد زیرا هر چه ریشه در فضای مناسب و تنگی در گلدان قرار داشته باشد، با قدرت و انرژی بیشتری اقدام به گلدهی خواهد نمود؛ پس انتخاب گلدان بزرگ انرژی گیاه را صرف گستره شدن ریشه در تمام گلدان می نماید و گیاه رشد چشمگیری نخواهد کرد.

حال چه زمانی اقدام به تعویض گلدان نماییم؟

زمانی که ریشه ها در انتهای گلدان دچار بیرون زدگی شده باشند،این هشدار را میرساند که ریشه ها دیگر فضای کافی ندارند و بایستی گلدن را عوض کنید. در انتخاب گلدان جدید سعی کنید اندازه بسیار بزرگ انتخاب نکرده و یک سایز بیشتر از گلدان قبلی باشد.

هم چنین بهتر است قبل از درآوردن گیاه گلدان را آبیاری کرده و پس از خارج نمودن گل بخش های قهوه ای را از گیاه جدا کنید.

هرس گیاه

در نگهداری گیاه اسپاتی فیلوم یکی از کارهای مهم انجام هرس پس از خشک شدن و از بین رفتن گلهاست تا گیاه برای گلدهی مجدد آماده شود. برای این منظور گلها را از ساقه انتهایی که به خاک گلدان نزدیک است جدا نمایید.

نگهداری گیاه اسپاتی فیلوم
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *