پرورش کلم بروکلی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کلم بروکلی ابتدا در کشور ایتالیا کاشته شد. کلم بروکلی از جمله گیاهانی است که برای رشد و پرورش در باغچه می تواند مناسب باشد. این گیاه در سر تا سر دنیا به اشکال گوناگون وجود دارد. هم اکنون بزرگ ترین تولیدکنندگان این گیاه در دنیا کشورهایی چون چین، هند، آمریکا، مکزیک، پاکستان، لهستان و غیره هستند. کلم بروکلی در تمامی مراحل رشد نیاز به رطوبت دارد. لذا پرورش کلم بروکلی در مناطقی همواره مرطوب، بهتر است. نیاز آبی این گیاه باعث شده تا در برخی نقاط مرطوب در ایران علی الخصوص در مناطق شمالی ایران کاشته شود.

هم اکنون به علت تغییر ذائقه در مردم این گیاه توانسته بسیار پرطرفدار باشد. گیاه کلم بروکلی محصول فصل سرد است. برای استفاده از این گیاه بایستی آن را پیش از باز شدن گل، برداشت نمود. جالب است بدانید گل‌‌های کلم بروکلی در فصول گرم سال باز می شوند. اگر یک فضای مناسب را برای پرورش کلم بروکلی در نظر بگیرید سبب می شوید تا این گیاهان بتوانند به راحتی محصولات مرغوب و با کیفیت تولید نمایند و از شر آفت‌‌ها و حشرات موذی در امان بمانند.

فضای کاشت و دمای مورد نیاز کلم بروکلی

 گیاه کلم بروکلی در فضایی که تابش آفتاب کامل باشد می تواند رشد بسیار خوبی را پشت سر گذارد. لازم است بدانید مکان کاشتی که برای کاشت کلم بروکلی نیاز است تا انتخاب نمایید نباید بیش از اندازه گود باشد. چون در زمان باریدن باران سبب می شود تا آب در آن قسمت جمع شود و به این گیاهان صدمه بزند. کلم بروکلی در دمای بین 7 تا 23 درجه سانتی گراد می تواند به خوبی پرورش پیدا کند. ولی این گیاه قادر است تا در دمای کمی پایین تر نیز مقاومت خوبی از خود نشان بدهد.

پرورش کلم بروکلی

برخی از کلم بروکلی‌‌ها در طول 3 ماه می توانند بالغ شوند. این گیاهان برای کاشت بهاره در نواحی ای که زمستان دارای هوای ملایم است مناسب هستند. کلم بروکلی‌‌هایی که فصل رشدشان طولانی مدت است پس از 4 ماه بالغ می شوند. جهت کاشت در نواحی ای که در زمستان به تعداد بسیار کم، یخ زدگی دیده می شود این محصولات برای پاییز و زمستان مناسب هستند.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت سیب

خاک خوب برای پرورش کلم بروکلی

پ هاش خاکی که برای پرورش کلم بروکلی مناسب است بین 6 تا 6.8 می تواند بسیار مناسب باشد. پیش از آن که کلم بروکلی را بکارید لازم است تا پ هاش خاک را مورد آزمایش قرار بدهید. جهت این کار لازم است تا از کیت‌‌هایی که برای تست پ هاش در خانه استفاده می شود بهره ببرید. چنان چه پ هاش از این مقدار بیشتر باشد لازم است تا برای پایین آوردن آن از گوگرد استفاده کنید. چنانچه پ هاش از مقدار مطلوب کمتر باشد لازم است تا برای افزایش آن از آهک استفاده کنید.

پرورش کلم بروکلی

کلم‌‌های بروکلی در خاک‌‌هایی که غنی هستند می تواند به خوبی پرورش بیابند. ترکیب خاک با کمپوست پیش از کاشت کلم بروکلی سبب می شود تا محتوای مواد خالص خاک بهتر شود. کمپوست مواد مغذی لازم را برای گیاهان در حال رشد به آن‌‌ها می بخشد. در زمانی که گیاه در حال رشد است نیاز است تا کودهای غنی از نیتروژن بهره بگیرید.

آبیاری کلم بروکلی

لازم است بدانید که آبیاری کلم بروکلی به مقدار بارش‌‌های طبیعی در زمان رشد آن وابسته است. این گیاه برای رشد نیاز به 1 الی 2 اینچ آب در هفته دارد. آبیاری بایستی به آهستگی و به طور مستقیم در خاک صورت بگیرد. در زمان آبیاری نبایستی گیاه را مرطوب کنید. چون سبب می شود تا گیاه بیمار شود. اگر یک لایه 5 سانتی متری مالچ را بر روی خاک اضافه کنید سبب می شوید تا خاک رطوبت کافی داشته باشد و دمای خاک مناسب بماند. لازم است تا مالچ را با فاصله 7 سانتی متری از پایه کلم بکارید.

مشکلات کاشت کلم بروکلی

 در قیاس با سایر گیاهان که از خانواده کلم هستند، بروکلی نسبت به آفت‌‌ها کمتر صدمه می بیند. به طور کلی، محصولات پاییزی در قیاس با محصولات بهاری کمتر به مشکلاتی از قبیل آفت‌‌ها دچار می شوند. کلم بروکلی می تواند به آفت‌‌های مختلفی مثل کرم ابریشم، شته، کرم کلم، سوسک‌‌های ریز و غیره دچار شود. آفت‌‌های دیگر مانند کفش دوزک‌‌ها و حلزون نیز می توانند به این گیاه آسیب بزنند. حلزون‌‌ها برگ‌‌های کلم بروکلی را می خورند.

پرورش کلم بروکلی

از دیگر آفاتی که می توانند به کلم بروکلی صدمه برسانند هیره‌‌ها هستند. هیره‌‌ها آفت هایی ریز با رنگ مشکی یا قرمز هستند. تغذیه هیره‌‌ها از برگ‌‌های کلم بروکلی سبب می شود تا لک‌‌های زرد بر روی برگ‌‌ها پدیدار شود. این آفت‌‌ها و کفشدوزک‌‌ها با فشار شدید آب از گیاه جدا می شوند یا بر روی آفت ها می توانید از محلول حشره کش بهره بگیرید. نجات از شر این آفت ها می تواند باغچه و باغ شما نجات دهد و پربار نماید.

بیشتر بخوانید: کود شوک کا ۶۰

نکته‌‌های مهم در مورد کلم بروکلی

  • گل‌‌های بروکلی رنگ زرد دارند.
  • سر و رنگ کلم بروکلی به محیط کاشت و نوع واریته و زمان کاشتن وابسته است. اگر بروکلی را در هنگام مناسبی نکارید سبب می شوید تا سرها از زمان موعود گل بدهند.
  • سرهای ریز به علت به موقع نشا نکردن نهال‌‌ها است.
پرورش کلم بروکلی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *