پرورش فلفل دلمه ای

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

فلفل دلمه ای مثل بادمجان و گوجه فرنگی در مقابل سرمای هوا به شدت صدمه می بیند. به همین علت می توان این سبزی مهم را در دسته سبزیجات فصل گرم طبقه بندی نمود. برای پرورش فلفل دلمه ای لازم است آن را در جایی بکارید که به نور آفتاب دسترسی داشته باشد. همچنین لازم است تا این گیاه در معرض وزش بادها نباشد. توصیه ما به شما این است که فلفل دلمه ای را در پشت پنجره پرورش دهید. هر زمان که هوا خوب بود پنجره را باز کرده و هر زمان که هوا مناسب نبود پنجره را ببندید. در این صورت پرورش فلفل دلمه ای اصلا کار سختی نخواهد بود.

نحوه کاشت بذر فلفل دلمه ای در باغ و باغچه

برای این که بتوانید فلفل دلمه را در جای وسیعی بکارید لازم است تا اول بذر را در خزانه بکارید. بعد از این که بذر به رشد کافی رسید می توانید نشا را به مکان مورد نظر انتقال دهید. جوانه زدن بذرهای این گیاه در زمان یک هفته اتفاق می افتد. در این زمان گیاه می تواند تا 18 سانتی متر رشد کند. بنابراین می توان آن را به خاک اصلی انتقال داد. دمای مناسب جهت پرورش فلفل دلمه ای بین 27 ال 32 درجه سانتی گراد است.

پرورش فلفل دلمه ای

کاشت و پرورش فلفل دلمه ای قرمز در منزل

 ابتدا لازم است تا بذرهای فلفل دلمه را 3 تا 10 ساعت در آب ولرم نگه دارید. به نحوی که پس از این مدت زمان بذرها بتوانند ته نشین شوند. برای بالا بردن سرعت در جوانه زدن بذرها لازم است تا ظرف کاشت را با خاک‌‌‌‌‌های از قبل آماده شده پر کنید. در این بخش لازم است تا یک سوراخ ریز با عمق یک سانتی متری ایجاد نمایید. بذر فلفل دلمه ای را در آن قرار دهید و سوراخ را با خاک بپوشانید. در این بخش لازم است تا با کمک یک سم پاش دانه‌‌‌‌‌های کاشته شده را آب دهید. ظرف را به محیطی که گرم باشد انتقال دهید. دمای 30 درجه سانتی گراد منظور است. تا پیش از جوانه زدن لازم است تا اجازه ندهید تا سطح خاک خشک شود. هنگامی که نشا به 4 برگ رسید زمان آن فرا رسیده است که آن را به گلدان منتقل نمایید. اول لازم است تا گلدان مد نظر را با خاکی که زهکشی خوبی دارد و حاصلخیز است پر نمایید. ترکیبی از پرلیت، کوکوپیت و خاک مخصوصی جهت کاشت فلفل دلمه ای در گلدان می تواند بسیار ایده آل باشد. لازم است تا نشا در یک گلدان با ضخامت 10 سانتی متر کاشته شود. همچنین می توانید همه نشاها را در گلدانی بزرگ با فواصل 8 تا 10 سانتی متر بکارید. در این جا لازم است تا گلدان را به خوبی آب دهید و در مکانی که گرما و نور خوبی دارد قرار بدهید. از این به بعد لازم است تا کار آبیاری را هر چند روز یک دفعه انجام دهید. در صورتی که قصد دارید گلدان را در بالکن یا پشت پنجره بگذارید لازم است تا گرده افشانی انجام دهید. برای انجام عمل گرده افشانی می توانید از یک گوش پاک کن بهره بگیرید. گوش پاک کن را به آهستگی به گرده بساک گل بمالید و آن را به کلاله گل انتقال دهید. پس از گرده افشانی، با گذشت زمان و به تدریج گل‌‌‌‌‌ها به فلفل دلمه بدل می شوند.

پرورش فلفل دلمه ای

 مراقبت از فلفل دلمه ای

 لازم است تا فلفل‌‌‌‌‌ها در مکان نور دار و گرمی قرار داده شوند. می توانید از چراغ فلورسنت برای فلفل‌‌‌‌‌ها بهره بگیرید. هر روز لازم است تا به مدت 16 ساعت از چراغ‌‌‌‌‌ها استفاده کنید. پ هاش خاک را بایستی از 5.5 تا 5.7 باشد. برای این که پ هاش خاک را به تعادل نزدیک کنید می توانید از آهک جهت افزایش و از کمپوست برای کاهش بهره ببرید.

مقدار آبیاری موردنیاز  برای فلفل دلمه ای

فلفل دلمه ای می تواند خشکی را در قیاس با سایر صیفی جات بهتر تحمل کند. ولی در برخی مواقع آبیاری به شکل نامناسب سبب می شود تا بعضی اقلام تند شوند. لذا لازم است تا خاکی که گیاه فلفل دلمه ای در آن قرار گرفته است را همیشه مرطوب نگه دارید.

پرورش فلفل دلمه ای

 برای این که  تعداد محصولات خود را زیاد نمایید می توانید در موقعی که گیاه گل می دهد با بهره گیری از یک گوش پاک کن  یا قلم مو بر روی بساک گل‌‌‌‌‌های نر تماسی حاصل کنید و گرده‌‌‌‌‌ها را به گل ماده انتقال دهید. گرده افشانی سبب می شود تا محصولات زیاد شوند. دوره رشد فلفل از موقع باروری تا زمان برداشت محصول دو تا چهار ماه به طول می انجامد. لازم است تا فلفل‌‌‌‌‌ها را در عمق 30 تا 45 سانتی متری بکارید. برای این که فلفل‌‌‌‌‌ها بتواند رشد بهتری را داشته باشند لازم است تا از کمپوست و کودهای دیگر بهره بگیرید. فواصل بین هر نشا بایستی دست کم 30 سانتی متر از یکدیگر باشد. پس از این که فلفل‌‌‌‌‌ها به اندازه کافی رشد کردند و بارور شدند بایستی برای آن‌‌‌‌‌ها یک تکیه گاه مناسب قرار دهید تا ساقه‌‌‌‌‌های گیاه قادر باشد تا وزن فلفل را به دوش بکشند. در این خصوص می توانید از میله‌‌‌‌‌های چوبی یا فلزی، دیرک بهره ببرید.

پرورش فلفل دلمه ای
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *