پرورش و نگهداری درخت زردآلو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

 زردآلو میوه‌هایی شبیه به گیلاس، هلو و آلو دارد. این میوه در بهار گل‌های دیدنی می دهد. این میوه‌ها به رنگ روشن نمایان می شوند. در میان کشاورزان زردآلو بسیار پر طرفدار است. در این مقاله قصد داریم تا شما را با پرورش و نگهداری درخت زردآلو آشنا نماییم و شرایط رشد و پرورش این درختان را برای شما شرح دهیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

درخت زردآلو

 درخت زردآلو از جمله درختان خود بارور به شمار می آید. این مطلب به این معنا است که این درخت برای این که میوه بدهد به گرده افشانی نیازی ندارد. گل‌های درخت زردآلو می توانند در بعضی از نواحی تحت تاثیر سرما و یخ بندان قرار بگیرند. لذا گونه ای مقاوم را بایستی انتخاب نمایید تا از سرما و یخ زدگی بتواند مصون بماند. درختان زردآلو در نواحی که گرمای هوا بسیار زیاد است و تابش آفتاب مناسب است می توانند به خوبی رشد کنند و پرورش بیابند. برای مثال محصول نواحی مدیترانه ای می تواندبه خوبی رشد کند.

پرورش و نگهداری درخت زردآلو

خاک مناسب برای رشد درخت زردآلو

 لازم است تا برای پرورش و نگهداری درخت زرد آلو، محل و خاک مناسبی را انتخاب نمایید. درختان زردآلو نیاز دارند تا خاک عمیق با زه کشی خوبی داشته باشند. این خاک بایستی سرشار از مواد آلی باشد. لازم است تا خاک را به صورتی تنظیم نمایید تا زه کشی به اندازه کافی باشد. یک حفره به اندازه دو برابر عمق ایجاد نمایید و درخت خود را بکارید. زردآلو نمی تواند مقادیر بالای نمک، کلرید و بور را تحمل نماید. لازم است تا کار تغذیه و کود دادن به درختان زرد آلو را به خوبی انجام دهید. درختان زردآلو معمولا به خاک غنی نیاز دارند تا بتوانند مواد لازم خود را از آن بگیرند.  درختان به 2.5 سانتی متر آب  در یک هفته در موقع شکوفه دادن و باردهی احتیاج دارند.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت گیلاس

کاشت درخت زردآلو

 پیش از کاشت درخت زردآلو لازم است تا یک آزمایش نفوذ آب با کندن یک گودال با عرض و ارتفاع 30 سانتی متر انجام دهید. لازم است تا گودال را از آب پر کنید و یک روز صبر کنید. مجددا لازم است تا گودال را پر کنید و یک چوب را بر روی بخش بالایی بگذارید. لازم است تا هر ساعت این قطره آب را اندازه بگیرید. ایده آل ترین اندازه در حدود 5 سانتی متر خواهد بود. درختان زردآلو به تندی شکوفه می دهند. زمان‌هایی برای مراقبت درختان زردآلو وجود دارد که یخبندان به صورت دیررس ایجاد مشکل می کند. لذا بایستی اطمینان حاصل کنید که در ختان خود را در نواحی با ارتفاع بیشتر بکارید.

هرس کردن درخت زردآلو

 برای پیشگیری از خیس شدن گل‌ها، برگ‌ها و میوه‌ها لازم است تا از سیستم آبیاری قطره ای بهره ببرید. لازم است تا میوه‌ها را با فواصل 3.8 تا 5 سانتی متر از یکدیگر قرار دهید. این کار سبب می شود تا میوه درشت تر و پر آب تر شود. لازم است تا زردآلو‌ها را هر ساله در آغاز تابستان تا آخر پاییز هرس کنید. آفت‌ها و بسیاری از مریضی‌های قارچی می توانند به درختان صدمه بزنند. برای پیشگیری از بروز چنین بیماری‌ها لازم است تا از اسپری قارچ کش استفاده کنید.

پرورش و نگهداری درخت زردآلو

نگهداری درخت زردآلو

 لازم است بدانید که نگهداری درخت زردآلو بسیار راحت است و به شما تعداد انبوهی از میوه‌های خوشمزه خواهد داد. درختان زردآلو از مقاومت و استحکام بسیار خوبی برخوردار هستند. درختان زردآلو را باید با خاک کمپوست مناسب و آبیاری مکرر و تابش نور کامل پرورش دهید. با انجام این مراقبت‌ها می توانید اطمینان حاصل کنید که این درختان می توانند تا سال‌ها به شما میوه‌های خوشمزه و آبدار بدهند. اگر می بینید که سرعت رشد درختان زردآلو ی شما کم است شاید لازم باشد تا به خاک مقداری نیتروژن اضافه نمایید. این کار را بایستی بعد از آغاز میوه دادن درخت انجام دهید. در طول فصل شکوفایی و رشد درختان لازم است تا از کود نیتروژن دار بهره بگیرید تا سیستم ریشه ای سالم شود .

آبیاری درخت زردآلو

 درختان زردآلو که به تازگی کاشته شده اند را بایستی در نخستین بهار و تابستان و پیش از آغاز هر نوع خشکسالی، آب دهید. درختانی که بالغ شده اند نیز ممکن است تا به آبیاری احتیاج داشته باشند. این امر به خصوص در زمانی که میوه شروع به رشد می کند می تواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد. در هنگام شکوفه دادن و باروری لازم است تا درختان زردآلو به صورت هفتگی تا 2 سانتی متر آبیاری شوند. لازم استتا از خیس کردن گل‌ها، میوه‌ها و برگ‌ها در فصولی که هوا مرطوب باشد جلوگیری کنید. از سیستم آبیاری قطره ای برای آب دادن کامل درختان استفاده نمایید.

پرورش و نگهداری درخت زردآلو

بیماری‌های درخت زردآلو

 درختان زردآلو معمولا مقاومت بسیار خوبی دارند. اما این درختان استعداد ابتلا به چند مریضی شایع را دارند که آن‌ها را به یک انتخاب خوب برای باغ شما بدل می سازد. لازم است تا با کسب دانش و نگاه تیز از این بیماری‌ها پیشگیری نمایید.

بیشتر بخوانید: کاشت طالبی چگونه است؟

کوددهی به درخت زردآلو

 اگر درختان زردآلو در سلامت کامل هستند اما میوه آن‌ها بسیار کم است هنگام کود دادن به آن‌ها است. برای مثال لازم است تا در آغاز بهار و پاییز از کودی متعادل بهره ببرید. بیشتر از یک کیلوگرم نیتروژن را در سال استفاده نکنید. در انتهای زمستان لازم است تا از کود پتاسیم بالا بهره بگیرید. لازم است تا دو مشت در یک متر مربع در دور تا دور درختانی که در خاک برهنه هستند بریزید.

  در این مقاله سعی کردیم تا در مورد پرورش و نگهداری درخت زردآلو نکاتی را متذکر شویم. لازم است تا برای پرورش این درخت زیبا به تمامی نکته‌ها دقت کنید.

پرورش و نگهداری درخت زردآلو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *