بهترین کود برای رشد سریع درخت انگور

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

بهترین کود برای درخت انگور

جهت خرید بهترین کود برای درخت انگور و ریز مغذی های مورد نیاز انگور با ما در ارتباط باشید.

قابل توجه باغداران محترم:

در مورد کود دهی درختان میوه به دنبال یک عدد کود خاص نباشید و فکر نکنید با استفاده از کود های دامی می توانید گلدهی و باردهی درختان خود را به حداکثر برسانید.

آل کود برای شما یک پیشنهاد مفید و کاربردی دارد.

اگر سه الی چهار سال برنامه غذایی مرتب و علمی داشته باشید که مستلزم زمان و هزینه است می توانید ضمن بالاترین میزان برداشت منطقه خود با کیفیت ترین میوه های آن سال را داشته باشید که هم از نظر بازار پسندی و هم از نظر طعم و اندازه بالاترین کیفیت را دارا باشند.

دقیقآ راهکاری که کشاورزان نمونه هر استان آن را انجام می دهند.

درختان بر خلاف دیگر گیاهان بخصوص صیفی جات نمی توانند سریعآ به یک عنصر خاص واکنش سریع نشان دهند و نیازمند زمان بیشتری هستند.

تنها راهکاری که باعث افزایش عملکرد و باردهی بیشتر یک درخت طی همان سال می شود استفاده از کود کامل 10X شوک است.

که فقط همان سال می تواند حداقل افزایش عملکرد درختان میوه را 30 الی 40 درصد افزایش دهد.

این تنها کودی است که به دلیل فرمول خاص آن فوری جواب می هد.

ولی همانطور که گفته شد برای رساندن درختان به حداکثر باردهی خود نیاز به برنامه غذایی ممتد ، منظم و علمی داریم که در این راستا کارشناسان آل کود می توانند شما را از این نظر به بهترین نحو پشتیبانی کنند.

مهمترین کود مورد نیاز انگور  شوک ده ایکس  است.

شوک ده ایکس

آیا 10-10-10 کود مناسب برای انگور است؟

انگور نیازی به لقاح زیاد با ساختارهای ریشه ای عمیق که قادر به جذب مواد مغذی از سطح زیر هستند نیست.

برای داشتن یک کود کامل و متعادل همه چیز لازم است و 10-10-10 به عنوان رایج ترین کود توصیه می شود.

این کود توان لازم را به انگور برای تولید میوه شیرین و آبدار که هر ساله به ان نیاز دارد می دهد .

کود با مقدار نیتروژن ، فسفر و پتاسیم  اندازه گیری می شود. برای انگور ، نسبت 10-10-10 کافی است. این بدان معنی است که در یک کیسه کود 100 کیلوگرمی ، هر یک از سه ماده اصلی 10 کیلوگرم وجود دارد. 70 کیلوگرم دیگر  برای کمک به پراکندگی سایر مواد مغذی به طور مساوی و در مقادیر مناسب است. انگور در انواع ترکیبات خاک رشد می کند ، به این معنی که برای جوانه زدن میوه خود ، به کود کمکی احتیاج ندارند.

 انواع کود برای درخت انگورچگونه کود کمک می کند؟سه ماده اصلی موجود در کود 10-10-10 عملکردهای تخصصی انگور را انجام می دهد. نیتروژن برای رشد میوه ضروری است و به بهبود کیفیت برگ کمک می کند تا انگور بتواند از نور خورشید به مواد مغذی تبدیل شود. فسفر به ریشه ها کمک می کند تا عمیق و قوی شوند ، و این اطمینان را می دهد که انگور هنگام رسیدن به قندهای کافی شیرین شود. پتاسیم برای ساخت یک تاک سالم کار می کند و به آن در مقاومت در برابر بیماری کمک می کند. همچنین به انگور کمک می کند تا با کیفیت بالاتر رشد کند.

چه زمانی انگور بارور می شود؟ برای تولید انگور با کیفیت خوب  چهار سال زمان لازم است ، اما باید در سالهای ابتدایی خوب کود دهی کنید. برخی از دارندگان انگور از سال کاشت می گذرند ، در حالی که برخی دیگر حدود هفت روز پس از کاشت 8 انس کود 10-10-10 در اطراف تنه پخش می کنند. کود را به صورت دایره ای در اطراف تنه درختتان بریزید. کود بدون سوختن به ریشه های زیر تنه فرو می رود. در سال دوم ، حدود 30 روز قبل از اینکه انتظار داشته باشید تاکستان شکوفا شود ، 1 پیمانه کود تا 20 سانتی متر از تنه را دور کنید. در تمام سالهای بعد ، 30 روز قبل از شکوفه  1/2 کیلوگرم گسترش دهید.

بهترین کود برای درخت انگور اهک : بهترین کود برای درخت انگور : آزمایش خاک هر ساله می تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید بیش از کود دادن یک بار در سال اقدامات بیشتری انجام دهید. کیت  pH خاک  می تواند به شما در یافتن اسیدیته یا سطح قلیایی خاک کمک کند.  انگور PH بین 5.5 تا 6.0 ترجیح می دهد ، به این معنی که خاک کمی اسیدی است. تبدیل آهک دولومیتی به خاک بالاتر از ریشه انگور می تواند در صورت کم شدن مقدار کمکی به افزایش pH کمک کند. معمولاً 5 کیلوگرم آهک در هر 100 متر مربع خاک – که مساحت 10 در 10 متر است – کافی است. در صورت نیاز به کاهش pH ، اضافه کردن حدود 2 کیلوگرم گوگرد به منطقه می تواند کمک کند.

بهترین کود برای درخت انگور

انگور  که در بیشتر انواع خاک کاشته شده است ، برای رشد بهترین محصول خود به کود کمی احتیاج دارد. با این حال ، بیش از حد مواد مغذی خاک باعث رشد سریع انگورها در حالی که تولید میوه و کیفیت آنها کاهش می یابد می شود. انواع مختلفی از مواد مغذی باید در طول فصل رشد روی انگورها اعمال شود. اگر یک آزمایش خاک نشانگر خاک غنی باشد ، ممکن است بخواهید هنگام استفاده از کود ، از طرف سبک تر خطا بگیرید. انگور بالغ ، به مواد مغذی بیشتری احتیاج دارد
مراحل داشت درخت انگور

تنظیمات پیش از کاشت

اگر هنوز انگور کاشت نکرده اید اما قصد دارید این کار را در شش ماه تا یک سال انجام دهید ، می توانید برخی از تنظیمات خاک قبل از کاشت را انجام دهید. کارشناسان دانشکده کشاورزی ایران آزمایش pH خاک را توصیه می کنند ، که می توانید با استفاده از نوارهای تست در منزل انجام دهید. همچنین خوب است که مواد مغذی خاک را با کیت تست کنید. بسته به نوع آن ، طبق گفته دانشگاه دانشکده کشاورزی ایران ، pH خاک 5/5 تا 7/0 برای رشد مناسب لازم است. برای افزایش pH خاک و مقدار منیزیم می توانید سنگ آهک دولومیتی را به خاک اضافه کنید. برای پایین آوردن pH خاک ، انجمن باغبانی ملی توصیه می کند که گوگرد اضافه کنید. همیشه تنظیم کننده های pH خاک را به میزان توصیف شده در دستورالعمل های سازنده بکار ببرید و هر چند سال یکبار pH را امتحان کنید. که pH خاک شما خوب باشد اما منیزیم آن پایین.

بهترین کود برای درخت انگور کاربرد نیتروژن

انگورها مانند کیوی هنگام رشد سریع در بهار به نیتروژن احتیاج دارند. اگر می خواهید انگور را با استفاده از کود رشد دهید ، دانشکده کشاورزی ایران استفاده از آن را در دی و بهمن توصیه می کند. برای هر نوع انگور 5 تا 10 کیلوگرم مرغ یا کود خرگوش یا 5 تا 20 کیلوگرم استر یا کود گاو استفاده کنید. کودهای ازت دیگر ، مانند اوره ، نیترات آمونیوم و سولفات آمونیوم ، باید بعد از شکوفه یا هنگام رسیدن انگور به قطر 1/4 سانتی متر استفاده شوند. می توانید 1/2 کیلوگرم سولفات آمونیوم ، 3/8 کیلوگرم نیترات آمونیوم یا 1/4 کیلوگرم اوره در هر نوع انگور استفاده کنید.

کاربرد روی برای بهترین کود دهی به درخت انگور

روی در خاک با گرده افشانی ، تولید هورمون و سایر عملکردهای اساسی به انگورها کمک می کند. علائم کمبود روی شامل شاخه های گل سرخ شده و برگ ها و همچنین کاهش میوه است. زمان های خوب استفاده از روی در طول بهار حدود یک هفته قبل از شکوفا شدن یا وقتی که تاکها در شکوفه کامل قرار دارند. اسپری روی را با غلظت 0.1 کیلوگرم در هر گالن به شاخ و برگهای هر نوع انگور بمالید. از طرف دیگر ، می توانید برش های هرس تازه را با محلول روی بلافاصله پس از هرس کردن انگور در اوایل زمستان ، تحریک کنید.

کود خوب انگور چیست؟پتاسیم

کمبود پتاسیم علائمی دارد مانند کاهش رشد شاخه ، کلروز (زردی) و سوختن گیاه در طول تابستان است. کود پتاسیم را در طول بهار و یا اوایل تابستان هنگام شروع انگور به تولید میوه کنید به خاک اضافه کنید. اگر آزمایش خاک نشانگر کمبود باشد ، ممکن است بخواهید از پتاسیم استفاده کنید. کارشناسان دانشگاه ایران استفاده از 3 کیلوگرم سولفات پتاسیم در هر نوع انگور را برای کمبود خفیف توصیه می کنند. برای کمبود شدید پتاسیم ، تا 6 کیلوگرم در هر نوع انگور استفاده کنید.

توصیه های کود قبل از کاشت و بهترین کود برای درخت انگور :

فسفر و پتاسیم عناصر کلیدی در توسعه انگورهای جوان هستند. مقادیر کمتر از بهینه این مواد مغذی موجود در خاک ممکن است باعث تاخیر در شروع مرحله تولید شود. نیتروژن باید در این مرحله در مقادیر کمی استفاده شود زیرا ممکن است با شستشو از بین برود.

بهترین کود برای درخت انگور تاکستان های بدون تحمل

میانگین نرخ توصیه شده مواد مغذی (کیلوگرم در هکتار) برای تاکستان های بدون تحمل ، اطمینان حاصل می کند که تولید در اسرع وقت حاصل می شود. مقادیر زیر بر اساس تراکم گیاه 5000 گیاه در هکتار است.

اوره باید ماهانه اعمال شود ، در حالی که نیترات پتاسیم باید هر ماه متناوب اعمال شود. در صورت وجود سیستم باروری ، فسفر ممکن است به عنوان اسید فسفریک استفاده شود.

جذب در ساقه ، برگ و میوه

ساقه و برگ موجود در خاک ، برای حدود 70 درصد از جذب ازت و 60٪ از P حساب 2 O 5 و K 2 حذف خالص از این مواد مغذی است، لذا به مراتب کمتر است.

ارقام ذکر شده در جداول فوق می تواند به عنوان دستور العمل های خشن برای توسعه رژیم باروری استفاده شود. با این وجود باید به فاکتورهای خاصی از جمله نوع خاک ، سن تاک ، تولید محصول ، رقم ، استفاده میوه و در دسترس بودن سیستم باروری توجه شود.

پاسکال ، و زمان تغذیه ای ترجیحی

از این نظر انگور خیلی خواستنی نیست. با این حال ، نکات زیر را باید در نظر داشته باشید:

نیتروژن بیش از حد ممکن است اثرات منفی بر کیفیت موجود در تاکستان های خوب داشته باشد. موارد دیگر رژیم نیتروژن توطئه های غیر آبیاری ، آب و هوای سرد با فصل رشد کوتاه ، مناطقی که برای بازار تازه اولیه تولید می شوند.

موارد مورد نیاز ازت متوسط ​​برای تولید انگور عمومی و میوه های خشک است.

مناطقی که نیاز به نیتروژن بالایی دارند ، در زمین هایی یافت می شوند که دارای محصول تازه هستند ، همچنین از میوه و میوه خشک استفاده می شود.

بهترین کود برای درخت انگور در خاك هاي رسي با آب و هواي خشك P 2 O 5 و K 2 O در دوره زمستاني خفته زمين كار مي كنند. در خاکهای سبک و دارای آب و هوای مرطوب ، ممکن است همراه با نیتروژن نسبتاً فسفر کمی در میوه از بین برود. سطوح کافی از این عنصر با استفاده از باند SSP هر چند سال یک بار به راحتی برآورده می شود.

پتاسیم را می توان به صورت سولفات در شرایط عادی استفاده کرد.کود پتاسیم نیترات ( چند-K )  از انتخاب در مورد خاک های شور ، آب و برای برنامه های سنگین است (500-1000 کیلوگرم / هکتار)

انگورها هنگام استفاده از طریق سیستم قطره ای ( باروری ) ، نیترات پتاسیم بین ماه های دی و بهمن به پتاسیم احتیاج دارند . بهترین تکنیک استفاده از نیترات پتاسیم  103 کیلو گرم در هکتار چهار بار در این فصل است.

پتاسیم بیش از حد ممکن است اثرات منفی بر کیفیت موجود در تاکستان های خوب را داشته باشد.

باروری انگور سفره ای

یک دستور العمل کلی برای تقسیم کاربرد K در برنامه های باروری انگور سفره ای

توصیه هایی برای مناطق سرد (اردبیل،آذربایجان،زنجان و . . .)

در حال رشد: زمین باز.

نوع خاک: خاک با لوم شنی (سبک).

جمعیت گیاهی: 2000 گیاه در هکتار.

عملکرد مورد انتظار: 30 تن در هکتار (انگور درجه یک).

میانگین نرخ توصیه شده مواد مغذی برای انگورها (کیلوگرم در هکتار)

کوددهی انگور سفره ای در مناطق معتدل (قزوین و . . .)

در حال رشد: زمینه باز.

نوع خاک: خاک لومی شنی.

جمعیت گیاهی: 2000 گیاه در هکتار.

میزان آبیاری سالانه: 3000 کیلوگرم متر مکعب در هکتار.

عملکرد پیش بینی شده: 30 تن در هکتار.

نیترات پتاسیم 13-0-46

مون آمونیوم فسفات 0-61-0

نیترات آمونیوم 34-0-0

سولفات منیزیم 0-0-0 + 13

کود دهی در مناطق گرم (شیراز و . . .)

نوع خاک: شن و ماسه 6%

کیفیت آب: آب سخت.

جمعیت گیاه: 2500 – 2600 گیاه در هکتار.

عملکرد مورد انتظار: 60-70 تن در هکتار.

برنامه باروری: دو هفته قبل از هرس

کود آلی / 100 متر مکعب

1 تن فسفات فوق العاده /  هکتار

150 کیلوگرم سولفات منیزیم / هکتار

100 کیلوگرم سولفات روی / هکتار

دو هفته بعد از هرس:

اوره 150 کیلوگرم در هکتار

چهار هفته بعد از هرس:

28-28-0 250 کیلوگرم در هکتار

13-0-46 Multi-K 270 کیلوگرم / هکتار

لطفاً پس از 15 روز به طور کامل سه بار در این روش دورانی تکرار کنید.

هرس: 2 هرس /  اولی در فروردین بعد از برداشت و دیگری در ماه خرداد.

کود دهی انگور در منطقه خیلی گرم

کود دهی انگور در مناطق شرجی و مرطوب (استان های شمالی کشور)

نیتروژن: حدود 60٪ از کل مقدار باید در پیش از برداشت و 40٪ باقی مانده در زمان برداشت بعد از برداشت استفاده شود.

فسفات: مطابق با تجزیه و تحلیل خاک.

پتاسیم: K به طور عمده برای تشکیل خوشه ، دوره قبل از برداشت مورد نیاز است. 80٪ از کل K را باید در پیش برداشت و مابقی در پاییز استفاده کرد.

اولین برنامه باید 4 هفته بعد از جوانه زدن اعمال شود و باید در محل تجدید نظر متوقف شود.

کل مقدار نیتروژن بر تعداد آبیاری در این دوره تقسیم می شود.

برنامه پس از برداشت به چهار آبیاری تقسیم می شود.

نیترات آمونیوم (34٪ ازت)

نیترات پتاسیم 13-0-46

شکستن خواب زمستانی به کمک Multi-K در تحمل تاکستان ها

بهترین کود برای درخت انگور : آزمایش های جدید اثبات نهایی برای تأثیر مفید شکسته شدن خواب زمستانی توسط اسپری های شاخ و برگ در تحمل تاک ها ، هنگامی که روزهای سرد قطعی نیست ، ارائه کردند. شکستن خواب زمستانی در چنین مناطقی ، معمولاً توسط اسپری های اولیه بهار ترکیباتی مانند آرموبراک ، آلزودف و غیره با هزینه ای نسبتاً زیاد انجام می شود.

آزمایشات اخیر نشان داده است که با جایگزینی بخشی از ماده فیزیولوژیکی فعال نیترات پتاسیم می توان این هزینه ها را به میزان قابل توجهی کاهش داد. این درمان ترکیبی باعث شکستن خواب زود هنگام و بسیار یکنواخت از کل طرح می شود. اینها به نوبه خود باعث افزایش سهم موج اول برداشت می شود که درآمد بهتری به همراه دارد.

سی روز پس از پاشش (رقم پرلت)

عملکرد موج اول ، ارقام برتر برای تیمار تجاری 26 تن در هکتار بود.

اهمیت  پتاسیم:

برای ایجاد استحکام تاک و حفظ قدرت کافی ، انگورها به پتاسیم احتیاج دارند. از آنجا که می توان کمبود ها را بومی سازی کرد ، نظارت بر نیاز مواد مغذی خاک در تاکستان برای اطمینان از کیفیت محصول ضروری است.

نیاز به مواد مغذی

انگور مقادیر زیادی پتاسیم را از خاک خارج می کند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا و به نقل از شمال غربی ، در واقع “انگور” نیاز نسبتاً زیادی به پتاسیم (K) ، قابل مقایسه با نیتروژن دارد و بخش اعظم پتاسیم از تاکستان موجود در میوه خارج می شود.” 1  پروتئین به طور مؤثر پتاسیمی را که در شکوفه از طریق تأیید ، حیاتی است تأمین می کند. 17٪ گوگرد سولفات در پروتئین + همچنین به سلامت کلی تاک می افزاید.

کود با ارزش برای انگوراز تأثیر کلرید خودداری کنید

بهترین کود برای درخت انگور : این نکته را باید در نظر داشته باشید که انگور به کلرید حساس است و در صورت ایجاد سطح نمک / کلرید خاک تأثیر می گذارد. انتخاب منبع پتاس که دارای کلرید کم است می تواند به کاهش نمک و سمیت کمک کند. پروتئین + تقریباً فاقد کلرید ، دارای کمترین شاخص نمک کودهای مهم منبع پتاس است و یک انتخاب عالی برای مدیریت باروری انگور است.

مشکل کمبود  K

کمبود پتاسیم انگور در برگ ها نمایان می شود و آنها را به رنگ قرمز عمیق تبدیل می کند. این گیاه علائم کمبود شاخ و برگ مانند رشد لکه بر روی برگ ، کاهش عملکرد و ضعف کلی را نشان می دهد. کمبود ممکن است موضعی باشد و به جای درمان کل زمینه ، با درمان لکه برطرف شود.

پس از خواندن این مقاله درک کاملی از تغذیه انگور خواهید داشت. این مقاله خلاصه ای از چندین منبع از نشریات دانشگاهی ، کتاب ها و ارتباطات شخصی است که اطلاعات لازم در مورد لقاح انگور را در اختیار خواننده می گذارد. به طور کلی ، بیشتر تولید کنندگان از تجزیه و تحلیل کود قفسه ای برای انگور استفاده می کنند ، در حالی که در واقع تاکستان ها مانند سایر موجودات زنده هستند که بسته به نوع خاک ، ماده بومی و سایر اصلاحیاتی که ممکن است در اطراف آنها توزیع شود ، نیاز به مواد مغذی مختلف با نسبت های مختلف دارند.

کود آلی درخت انگوربهترین کود برای درخت انگور : رشد و کیفیت مطلوب انگور نیاز به شرایط باروری مطلوب دارد. بیشتر تولید کنندگان قدردانی می کنند که گونه های شیرازی نیازهای منحصر به فرد خود را دارند. تهیه این نیازهای منحصر به فرد با شناسایی شرایط فعلی خاک و برگ با تجزیه و تحلیل خاک و گیاهان هماهنگ آغاز می شود. به باروری مناسب سال به سال سود سهام می پردازد. پیشرفت در سال اول به احتمال زیاد توسط چشم قابل مشاهده نخواهد بود ، اما بیشترین افزایش احتمالاً در سالهای بعد با رنگ بهتر ، خوشه های متراکم تر و رشد بهینه حاصل می شود. همه اینها به مدت طولانی به انگورهای مرغوب تر منجر می شود.

در این مقاله به اهمیت pH خاک ، نیتروژن ، فسفر و باروری پتاسیم انگور پرداخته می شود. و به اینجا ختم نمی شود؛ این مقاله به مواد مغذی ثانویه کلسیم ، منیزیم و گوگرد و استفاده از آنها و همچنین توصیه های کاربردی می پردازد. از این جا نیز تولیدکننده می تواند برنامه باروری خود را با نگاهی به عناصر مورد نیاز انگور بور ، روی ، منگنز ، مس و آهن تنظیم کند.

می تواند رشد چوب و برگ را تحریک کند نه تولید میوه. مقادیر متوسط ​​کود در سالهای اول و دوم پس از کاشت به تحریک گیاهان جوان برای تولید اندازه میوه های اولیه کمک می کند.

کشاورزان همیشه هنگام تغذیه هر گیاهانی که در جدول شان تمام شود ، مسیر ارگانیک را طی می کنند. تاکستان های ارگانیک برای بدست آوردن قوی ترین و غنی ترین انگور ممکن ، با کمترین اثرات مضر بر محیط ، روش های ارگانیکی را انتخاب می کنند و انگور آنها نشان دهنده این ارادت به کیفیت است.

خاک را برای بهترین کود دهی به درخت انگور ارزیابی کنید

قبل از تغذیه انگور همیشه ایده خوبی است که شرایط خاک را ارزیابی کنید.

ترجیحات خاک

انگور خیلی  در مورد نوع خاک انتخاب نمی شود و طیف گسترده ای از خاک را تحمل می کند. گفته می شود ، آنها خاک حاصلخیز ، غنی از مواد آلی را ترجیح می دهند. آنها خاک های مرتبا باتلاق و مرطوب را دوست ندارند. هنگام کاشت انگور در خاک رس سنگین یا خاکهای نابارور فقیر ، مخلوط کردن در بعضی از مواد آلی به شکل کمپوست پیر یا کود کمپوست ، بسیار مفید است.

pH خاک مهم است!

انگورها در اسید pH خاک با مقیاس  5.5 تا 6.5 رشد می کنند. اگر نسبت به pH خاک خود مطمئن نیستید ، آزمایش آن خوب است.

آزمایش pH خاک برای کود دهی به انگور

pH خاک اندازه گیری قلیایی یا اسیدیته خاک است و در مقیاس 1-14 اندازه گیری می شود و عدد 7 به عنوان علامت خنثی است. هر اندازه گیری زیر 7 شرایط خاک اسید را نشان می دهد و هر چیزی بالاتر از 7 نشان دهنده قلیایی است. اگر در مورد pH خاک خود مطمئن نیستید یا از مناسب بودن آن برای رشد انگور مطمین نیستید ، ایده خوب  آزمایش pH خاک در منطقه کاشت است.

بهترین کود برای درخت انگور سرویس فرمت محلی شما ممکن است خدمات آزمایش خاک را ارائه دهد یا اینکه می توانید pH خاک را با یک کاوشگر تستر ارزان قیمت pH آزمایش کنید . برای بالا بردن pH (قلیایی تر) می توانید  سنگ آهک گلوله ای را  به خاک اضافه کنید. برای پایین آوردن pH (اسید بیشتر) می توانید از خاک گوگرد ،  سولفات آلومینیوم یا  آهن چدنی استفاده کنید . اضافه کردن کمپوست آلی به خاک در زمان کاشت و به طور مرتب به عنوان مالچ نیز می تواند به افزایش اسیدیته و حفظ شرایط اسیدی خاک کمک کند.

زمان کاشت انگور

بهترین کود برای درخت انگور : در زمان کاشت ، یک ماده غذایی گیاهی ارگانیک را  بر اساس برچسب و یا مخلوط کردن در برخی از مواد آلی ، مانند کود کمپوست یا کمپوست قارچ ، با نسبت 25٪ به خاک بومی که از سوراخ کاشت کاشته شده ، مخلوط کنید. کمپوست برای تهویه خاک رس سنگین که ممکن است در طول فصل اب و یا رطوبت زیادی را حفظ کند و به عنوان یک آجر در فصل خشک سخت شود ، بسیار مفید است. مواد آلی کمپوست شده را با نسبت 50/50 با خاک رس بومی کاملا مخلوط کنید.

بهترین کود برای درخت انگور هنگامی که برای تولید انگور استفاده شود

بهترین کود برای درخت انگور : انگورهای تأسیس شده را در اوایل بهار هنگامی که رشد جدید شروع به ظهور می کند و دوباره حدود یک ماه بعد ، تغذیه می کنید ، در اواسط تابستان بارور نکنید. بارور شدن بیش از حد در اواخر فصل رشد جدید و مناقصه ای را ایجاد می کند که مستعد آسیب در یخ زدگی زودرس است ، که می تواند سلامت کلی انگورهای شما را به خطر اندازد.

کود برای انگور

به طور کلی ، انگورها به خوبی به کودهای متعادل مانند 10-10-10 پاسخ می دهند . گفته می شود ، هر زمان که گیاهانی را تغذیه می کنیم و میوه ان ها را میخوریم  ، مسیر ارگانیک را  مطابق برچسب محصول با غذای گیاهی ارگانیک تغذیه می کنیم .

علاوه بر این ، کشاورزان همچنین با یک لایه 2 سانتی متری از نی کاج یا مالچ چوب خرد شده در اطراف تاک مالچ می کنند. با تجزیه این قطره ها ، آنها مواد آلی را به خاک اضافه می کنند که انگورهای شما به آن عشق می ورزند. از استفاده ی خاک اره یا چوب خرد کن تازه بپرهیزید تا زمانی که حداقل 6 ماه در یک گلدان پخته نشوند.

توجه:  از کود دهی انگور بیش از حد جلوگیری کنید زیرا کود بیش از حد به راحتی به آنها آسیب می رساند. اگر از کود آلی استفاده می کنید ، هیچ نگرانی در مورد سوزاندن گیاهان شما وجود نخواهد داشت.

فروش کود با کیفیت درخت انگورچگونه انگور را آبیاری کنیم؟

بهترین کود برای درخت انگور : انگورها مانند هلو یک خاک مرطوب اما خوب زهکشی را ترجیح می دهند. گرچه تاک ها از نظر خشک سالی تحمل نسبتا خوبی دارند ، در صورت وجود انگور از رطوبت قدردانی می کنند ، اما نه خاک مرتباً آلوده یا مرطوب ، که می تواند مشکل ساز باشد.

در زمان کاشت

بلافاصله پس از کاشت انگورهای خود ، خاک را در عمق کاشت از جمله توپ ریشه تا عمق سوراخ کاشت خیس کنید. استفاده از  کود  تقویت بیشتری برای تحریک تشکیل ریشه اولیه و رشد ریشه قوی تر فراهم می کند. ریشه تحریک کننده شوک پیوند را کاهش می دهد و گیاهان سر سبزتر و نیرومند تری را ترویج می کند.

در طول اولین فصل رشد فعال

در خاک متوسط ​​باغ شما لازم نیست هر روز انگور تازه کاشته شده خود را آب کنید. در بیشتر مواقع غیر از این ، این شرایط باعث ایجاد آب و خیسی می شود که می تواند منجر به پوسیدگی ریشه و سایر بیماریهای گیاهی شود. در صورت عدم بارندگی کافی ، آب فقط در صورت نیاز برای مرطوب نگه داشتن توپ ریشه و خاک اطراف آن. برای کمک به حفظ رطوبت و کاهش شستشوی دست ، از مالچ آلی استفاده کنید.

کود با ارزش برای انگوربهترین کود برای درخت انگور : به خاطر داشته باشید که خیساندن عمق کمتر ، بسیار بهتر از پاشیدن هر روزه اب در اطراف انگور ها است. انگورهای خفته کاشته شده در فصل زمستان ، به طور فعال رشد نمی کنند و تبخیرشان کاهش می یابد و به آب بسیار کمتری نیاز خواهند داشت. بنابراین ، مراقب باشید در طول زمستان از آب غرق نشوند انگور هایتان!

بعد از آن وقتی درخت جوانه بزند ، انگور به آب کمتری احتیاج دارد ، اما هنگامی که انگور وجود دارد ، خاک کاملاً مرطوب را ترجیح می دهیم. گیاهان را به خوبی به روی آغشته کنید تا به حفظ رطوبت کمک کند.

یکی از اولین میوه های زراعی بازگرداندن باری است که باغبانان حیاط خلوت شروع به تولید انگور برای آب میوه می کنند.

انگور  دارای اعتبار شکننده و قابل کشت است. در حقیقت ، بسیاری از باغداران خانگی متقاعد شده اند که رشد انگورهای ارگانیک در حیاط خانه شما بسیار پیچیده است و ارزش این تلاش را ندارد.

دوستداران میوه های تازه خوشحال می شوند! تعدادی از انواع انگور با مناطق سردتر هر استان مناسب هستند و اکنون تقریباً در هر نقطه از کشور از جمله قزوین در جایی که اکثر کشاورزان تاکستان ساکن هستند رشد می کنند. ترفند انتخاب انگورهای مناسب  برای منطقه سرسختی زمین و خاک شما است.

پس از جوانه، یک گیاه به خوبی تمیز (یا تاکستان) می تواند برای 40 سال یا بیشتر تولید شود. علاوه بر این ، آرامش خاطرتان را خواهید داشت که می دانید میوه های آبدار و شیرین که برداشت می کنید ، بر خلاف انواع غیر ارگانیکی موجود در سوپر مارکت ، هیچگونه باقیمانده شیمیایی ندارند.

واقعیت جالب: شیراز از سال 1388 بزرگترین بازار انگور در جهان بوده است. طبق گفته های شرکت های اروپایی، کل فروش انگور شیراز  در سال 2.7 میلیون دلار بوده و رشد پایدار پیش بینی می شود.

راهنمای سریع: کاشت ، در حال رشد و برداشت انگور

انواع مختلفی را انتخاب کنید که متناسب با منطقه شما باشد

از قلمه ها شروع کنید

در زمین پر از گیاه در خاک غنی از کمپوست گیاه بکارید

مکانی را پیدا کنید که نسیم بتواند رطوبت را خشک کند

در اوایل فصل انگور را بارور کنید. به طور منظم با آبیاری

برای به حداقل رساندن شاخه های جانبی هرس را به دقت انجام دهید

برای محافظت از میوه در برابر پرندگان ، مرتباً از آسیب آفت خودداری کنید ، با تور گیاه را پوشانید

آماده سازی

بهترین کود برای درخت انگور : انواع کاشت گیاه انگور مانند صیفی جات به هوای گرم ، آفتاب کامل و آب معتدل احتیاج دارند. برای انتخاب انواع مختلفی که در منطقه شما رشد پیدا می کنند با یک متخصص کشاورزی مشورت کنید. خاک در محل کاشت باید شل ، غنی و عمیق باشد. ریشه انگورها به اعماق زمین می روند. در یک عمق 24 تا 36 سانتی متر با یک کمپوست آلی خوب  یا کود حیوانی  پوسیده برای اصلاح خاک موجود اصلاح کنید.

هرس در فصل خفته رشد را کنترل می کند و میوه های فراوانی به همراه می آورد ، بنابراین توصیه های ما را بخوانید.

نکته: برای کاهش احتمال ابتلا به بیماری ، مطمئن شوید که نسیم هایی که می توانند رطوبت را از شاخ و برگ خشک کنند ، توسط نرده ها ، درختچه ها یا ساختمان ها مانع نمی شوند.

نحوه کاشت انگور

کود با ارزش برای انگوربهترین کود برای درخت انگور : گیاهان انگور به راحتی از قلمه ها رشد می کنند. ساقه سالم را در حدود 2 پا با حداقل 4 جوانه انتخاب کنید. برش را در خاک زهکشی سریع و شنی در مکانی با آفتاب کامل قرار دهید. دو جوانه باید در زیر زمین و دو قسمت در بالا باشد. نيمه انتهاي برش بايد در هورمون ريشه دهي فرو رود . اوایل بهار بهترین زمان برای کاشت از قلمه ها است.

سوراخی به اندازه عمق ظرف حفر کنید . قبل از کاشت ، ریشه ها را در چای کمپوست به مدت 20 دقیقه و ریشه های گرد و غبار را با مخلوط 2 فنجان کلم و 1 لیوان وعده غذایی استخوان خیس کنید . هنگام کاشت ، اطمینان حاصل کنید که 1 اسانتی متر از توپ ریشه در بالای سطح قرار دارد تا از رشد پیوند مایع جلوگیری شود. گیاهان را بین 6 تا 8 متر از هم قرار دهید.

فروش کود با کیفیت درخت انگورانگورهای جوان آبی در طول تابستان برای دو سال اول. برای تشویق ریشه های قوی و عمیق ، قسمت های عمیق و نادر را آب یاری کنید.

پشتیبانی از انگورهای بالغ را به صورت ترشی یا حصار فراهم کنید. برای پوشش گیاهان و گلدان ها می توان از انها استفاده کرد.

درخواست کودهای آلی غنی از نیتروژن دو هفته پس از کاشت. هر ساله در اوایل بهار درست قبل از شروع رشد مجدداً  از کود استفاده کنید. بعداً نیتروژن را در طول فصل به کار نبرید ، زیرا باعث تاخیر در رسیدن محصول ، جلوگیری از رنگ آمیزی و ایجاد رشد و نمو ، رشد اواخر فصل می شود که در زمستان آسیب می بیند. چهار تا شش سانتی متر مالچ ممکن است برای کمک به کنترل علفهای هرز و حفظ رطوبت خاک استفاده شود.

نکته: برای برداشت بیشتر محصول ، انگور را در ردیف ها یا تپه های بزرگ شده کاشت کنید.

هرس انگور

همه گونه های انگور میوه ای را روی چوب یک ساله تولید می کنند. این بدان معناست که رشد تولید شده در سال گذشته باعث ثمری برای فصل آینده خواهد شد.

پس از کاشت ، در  سال اول هرس را به هیچ وجه انجام ندهید. انگورهای نابالغ به ساقه ها و برگ های فراوان احتیاج دارند تا به ایجاد یک سیستم ریشه ای قوی کمک کنند.

بهترین کود برای درخت انگور : سال دوم ، قوی ترین و نیرومند ترین ساقه ای را که در فصل اول ایجاد شده است ، انتخاب کنید. تمام ساقه ها و برگ های دیگر را تا حد ممکن نزدیک پایه جدا کنید. یکی از ساقه های باقی مانده را برای ارائه پشتیبانی نگه دارید. این ساقه به تنه اصلی تاک تبدیل خواهد شد. برای تشویق شاخه های جانبی ، بالای ساقه اصلی را بچسبانید.

بعد از سال دوم ، دو تا از ساقه ها را با بهترین ظاهرش ببینید که به طور افقی در حال رشد هستند. در حالت ایده آل آن ها باید در طرف های مقابل و با همان ارتفاع روی تنه قرار بگیرند.

کود خوب انگور چیست؟ رشد سمت دیگر را حذف کنید. تا پایان سال دوم ، شما باید گیاهانی داشته باشید که شبیه “T” باشد. اینک قسمت اصلی تاک است.

در سال های بعد ، شاخه های جدیدی روی بازوهای “T” شکل می گیرد. 10 تا 12 جوانه را در امتداد هر بازو بگذارید و تمام رشد دیگر را در طول تنه اصلی بردارید. جوانه ها میوه به دست می آورند و هر سال پس از آن باید 1 یا 2 جوانه جدید (12 جوانه) روی “T” را هرس کنید.

به عبارت ساده:

سال اول ، بدون هرس.

سال دوم ، یک “T” ایجاد کنید.

سال سوم ، اجازه دهید بالای هر “T” 12 جوانه تشکیل دهد.

سال چهارم + ، 12 جوانه را به مدت 1 یا 2 جوانه جدید در فصل خفته هرس کنید.

برداشت و ذخیره سازی درخت انگور

کود خوب انگور چیست؟بهترین کود برای درخت انگور : تا زمان رسیدن انگور برداشت نکنید. بر خلاف گوجه فرنگی ، آنها بعد از برداشت بیشتر پخته نمی شوند. هنگامی که تمام میوه های این خوشه کاملاً رنگی باشند ، طعم آن به شیرینی رسیده باشد در آن زمان می توانید انگور را به راحتی بکشید. گونه های دیگر مانند انواع توت های موسکلین باید لکه دار شوند زیرا به طور مساوی رسیده نمی شوند.

وقتی تازه استفاده می شود انگور بهترین طعم را دارد. می توان میوه های کامل را منجمد کرد یا ژله ، مربا  درست کرد.

مشکلات حشرات و بیماریها

انگور مستعد تعداد زیادی از آفات و بیماری است . ارقام تحمل بیماری را در صورت امکان انتخاب کرده و از روشهای بهداشتی مناسب استفاده کنید. تاکها را از نزدیک کنترل کنید و اگر مشکلی پیش آمد ، با محلولهای آفت آلی زود انگور را درمان کنید .

پرندگان می توانند آفت اصلی باشند.

تنها روش مطمئن در مورد محافظت ، قرار دادن بستری مناسب بر روی تاکستان خود به منظور جلوگیری از ورود پرندگان در زمانی که تاکستان ما می خواد میوه دهد است.

درخت میوه انگور اغلب در باغچه های خانگی نادیده گرفته می شود ، اما یکی از میوه هایی است که به طور گسترده در جهان تولید و صادر می شود . نه به عنوان یک گیاه زینتی بسیار زیبا بلکه به عنوان یک میوه خوشمزه و مقوی.

تاکستان انگور نه تنها میوه های شیرین و خوشمزه به ما می دهد ، بلکه یک عنصر عالی را به خاک باغ یا منظره کاشت ما اضافه می کنند. انگور ها جز گیاهان سرسختی هستند که با هرس مناسب ، 30 سال یا حتی بیشتر نیز میوه به راحتی برای ما تولید می کنند.

برای باغبانان خانگی ، سه نوع اصلی انگور وجود دارد در حالی که انگورهای شیراز از بهترین انگور های موجود برای تهیه آب میوه طبیعی هستند. انگور های تاکستان قزوین هم از نظر سرما زدگی و هم مقاومت نسبت به بیماری ها ، جز دسته انگور های مقاوم هستند اما به اندازه انگورهای شیراز دارای طعم عالی نیستند. نوع دیگری از انگور ها هستند که در مناطق شمالی رشد می کنند که بومی همان جا نیز محسوب می شوند. پوست غلیظ انگور باعث می شود برای استفاده در مربا ، آب میوه یا سایر محصولات انگور فرآوری شده بتوانیم به راحتی از آن استفاده نماییم.

حتماً نهال انگور را از یک فروشگاه محصولات کشاورزی معتبر خریداری کنید. گیاهان نیرومند ، 1 ساله بهترین هستند. گیاهان کوچکتر و گاه ضعیف تر 1 ساله اغلب در نهالستان نگهداری می شوند تا یک سال دیگر رشد کنند و بعداً به عنوان سهام 2 ساله به فروش می رسند. در صورت امکان سهام عاری از ویروس را بدست آورید.

بهترین کود برای درخت انگور

در اوایل بهار ، تاک های انگور خفته و ریشه ای غنی از گیاه را تهیه کنید.

قبل از کاشت یک شله یا پیاده رو درست کنید. برای رشد رو به بالا ، انگورها باید به نوعی پشتیبانی آموزش داده شوند. این همچنین خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهد.

بیشتر انواع انگور خود بارور هستند. مطمئناً ، هنگام خرید انگور ، سؤال کنید که آیا به گرده افشانی بیشتری احتیاج دارید؟

قبل از کاشت انگور ، ریشه های آنها را به مدت دو یا سه ساعت در آب خیس کنید.

قسمت از زمین را که به آن آفتاب کامل می تابد انتخاب کنید. اگر قسمتی با آفتاب کامل ندارید ، مطمئن شوید که حداقل صبح آفتاب به طور کامل به آن برخورد می کند. به وجود آمدن مقدار کمی سایه بعد از ظهر آسیبی به انگور ما نخواهد زد. خاک شما باید عمیق ، خوب زهکشی و گشاد باشد. همچنین به گردش هوا خوبی نیاز دارید.

تاکها باید فضایی به اندازه 6 تا 10 متر از هم فاصله داشته باشند.

برای هر نوع تاک ، یک سوراخ کاشت 12 سانتی متر عمق و 12 سانتی متر عرض داشته باشید. با 4 سانتی متر خاک سطحی را پر کنید. ریشه های شکسته را مرتب کنید و تاک را کمی عمیق تر از آن که در ردیف ها رشد می کند ، درون سوراخ بگذارید. ریشه ها را با 6 سانتی متر خاک بپوشانید و به پایین پمپ بزنید. خاک باقیمانده را پر کنید ، اما این را از بین نبرید.

در زمان کاشت ، پشت را به دو یا سه جوانه هرس کنید.

آب در زمان کاشت.

اهميت دادن، مراقبت

در دو سال اول ، به انگور اجازه تولید میوه داده نمی شود. قبل از اینکه وزن اضافی میوه را پشتیبانی کند ، باید سیستم ریشه خود را تقویت کند.

هرس مهم است. هر ساله که تاکها خفته هستند ، در ماه های سرد زمستان هرس را آغاز کنید. این کار قبل از شروع جوانه زدن انگور ماست ، تا قبل از اینکه سردی زمستان گیاه ما را نابود کند.

از حذف حداقل 90 درصد رشد فصل قبل نترسید. این محصول با کیفیت بالاتر تضمین می کند. به یاد داشته باشید ، هر چه بیشتر هرس کنید ، انگور بیشتری خواهید داشت.

در سال اول ، تمام جوانه ها را به 2 یا 3 قسمت برش دهید سپس یک نر و ماده قوی را انتخاب کنید و بقیه را برش دهید. اطمینان حاصل کنید که باقیمانده روی پایه چسبانده شده اند.

در سال دوم ، هرس را به عقب برگردانید. روی هر کدام از بازوها چند جوانه بگذارید. خوشه های گل را به هنگام شکل گیری بردارید.

در سال اول کود دهی نکنید مگر اینکه خاک مشکل داشته باشد. در سال دوم رشد به آرامی کود دهید.

از مالچ استفاده کنید تا رطوبت یکنواختی در اطراف انگورها حفظ شود.

استفاده از توری برای دور نگه داشتن پرندگان از میوه جوانه زده بسیار مفید است .

برداشت / ذخیره سازی

اگر انگور در حال رسیدن نیست ، مقداری از شاخ و برگ را به آن برگردانید تا در آفتاب بیشتر قرار گیرد.

برداشت انگور پس از برداشت از تاک ادامه نخواهد یافت. قبل از برداشت محصول ، معمولاً در اواخر تابستان یا اوایل پاییز ، چند مورد آزمایش کنید تا ببینید که آیا به دلخواه شما رسیده اند یا خیر.

انگور وقتی که به رنگ رسید ، دانه ها آبدار شدند ، طعم آنها شیرین شد ، و به راحتی قابل خرد شدن باشند ، در این هنگام محصول ما برای برداشت آماده شده است. آنها باید محکم به ساقه ها بچسبند. از انگور ها و خوشه های مختلف نمونه بگیرید که طعم آن ها باید بین شیرین و ترش باشد. برای نکات بیشتر در مورد رنگ ، راهنمای رسیدن ما را بررسی کنید .

انگور را می توان تا شش هفته در انبار نگهداری کرد ، اما انگور می تواند بوی سایر میوه ها و سبزیجات را جذب کند ، بنابراین آنها را جدا نگه دارید. از جعبه های مقوایی یا جعبه های بسته بندی شده با نی تمیز و خشک استفاده کنید. دسته ها را با نی یا خاک اره جدا کنید. غالباً برای جلوگیری از فاسد شدن بررسی کنید.

ارقام پیشنهادی

توجه: گونه های بدون دانه انگورهای کمتری تولید می کنند.

دستور پخت

تعداد کمی از چیزها به اندازه انگورهای خانگی خوشمزه است و موفقیت برداشت شما درست با محل کاشت و روش شروع می شود. برای رشد حداکثر و بازده های بعدی ، بهترین پایه ممکن را به گیاهان خود بدهید.

کود انگورقبل از کاشت

بهترین کود برای درخت انگور : قبل از کاشت ، pH خاک خود را بررسی کنید. این امر می تواند با تماس با دفتر محلی محل گسترش شهرستان برای کسب اطلاعات در مورد آزمایش خاک در منطقه شما ، یا خریدن یکی از کنتورهای دیجیتال ما برای نتایج سریع و دقیق انجام شود. در حالت ایده آل ، انگورهای شما به pH خاک بین 5.5-6.5 نیاز دارند. از خاکهایی که بسیار سنگین هستند یا خیلی ضعیف تخلیه می شوند ، استفاده  نکنید. انگور در طیف گسترده ای از خاک رشد می کند اما باید زهکشی خوبی داشته باشد.

سایت کاشت

انگور به 6 تا 8 ساعت در روز به آفتاب کامل احتیاج دارد.

آنها در ردیف هایی رشد می کنند که به صورت یک لنگه آموزش داده شوند و با توجه به نوع انگور در فاصله معینی قرار بگیرند. انواع انگورهای پررنگ تر و انواع آب میوه های با کیفیت تر باید از هم جدا شوند .

همه انواع انگورهای آب دار دارای ثمر بسیار بالایی هستند. اما وقتی انواع مختلف انگور را به هم نزدیک می کنید ، آنها مناسب هستند که یکدیگر را گرده افشانند. در شرایط خاص محیطی ، برخی از انگورهای بدون بذر ممکن است چند دانه کوچک ، خوراکی یا بقایای بذر تولید کنند. اعتقاد بر این است که نزدیکی گونه های انگور بذر بر اوضاع تأثیر می گذارد. هنگامی که گرده های انگور بذر گونه های بی درخت گرده افشانی می کنند ، بذر یا بقایای بذر ممکن است ایجاد شود. این موضوع را در هنگام انتخاب مکان های کاشت خود به خاطر داشته باشید.

برای تهیه گرده افشانی باید دو گونه موسکادین کاشته شود. توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که انگورهای غیرمسکلدی انگورهای موسدینی را گرده افشانی نمی کنند.

نکاتی در مورد کاشت

یک سوراخ به اندازه کافی بزرگ حفاری کنید.

کمی عمیق تر از خط خاک گیاه بکارید.

سوراخ هایی را در حدود سه چهارم پر کنید ، سپس با محلول کود به خوبی خیس کنید. (در صورت کاشت در پاییز ، برای بهترین نتیجه صبر کنید تا بهار بارور شوند.)

پر کردن سوراخ را تمام کنید.

تاک جدید خود را به شدت هرس کنید و فقط دو تا سه جوانه را روی قوی ترین ساقه آن بگذارید. (با بزرگ شدن ، فقط شدیدترین جوانه را برای تشکیل ساقه اصلی حفظ می کنید.)

یادداشت های اضافی

کشت کم عمق در ماههای اولیه رشد و مالچ تابستان باعث شگفتی انگورهای شما می شود.

انگور  شما باید حدود 20 سال با نگهداری مناسب زنده بماند.

کوددهی درخت انگور

هدف از کوددهی تاکستان های انگور ، بهبود خاک برای دریافت مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و عملکرد بهینه انگور می باشد، به منظور تعیین سطوح عناصر غذایی موجود گیاه در خاک، پرورش دهندگان نیاز به انجام  آمایش تجزیه و تحلیل خاک و دمبرگ گیاه برای تعیین واقعی مقدار مواد مغذی جذب شده توسط انگور می باشند.

نمونه برداری از خاک معمولا در پاییز یا اوایل بهار انجام می شود، نمونه های خاک گرفته شده در پاییز می تواند به کشاورز  در شناسایی کمبود پتاسیم و اصلاح آن کمک کند.

انگورها را فقط در صورت نیاز کود دهی کنید، اگر سالم باشند و رشد خوبی داشته باشند به کود نیازی ندارند، انگورهایی که ضعیف به نظر می رسند ممکن است به کمی کود نیاز داشته باشند، در حالی که گیاهانی که رشد بیش از حد دارند، به کود زیادی نیاز دارند.

نیازهای تغذیه برای انگور می تواند بر اساس نوع انگور، کیفیت خاک، آب و هوا و سایر شرایط رشد به طور قابل توجهی متفاوت باشد، استفاده از کودهای کم غلظت با محتوای معدنی متعادل در صورت نیاز می تواند انگورهای آبدار و شیرین تولید کند.

انگورها نیز پس از سال اول نیاز به آبیاری کمی دارند یا اصلاً آبیاری ندارند، فقط زمانی که در حال کود دادن به انگور یا در شرایط خشکسالی هستید، آبیاری کنید تا گیاهان تا حد امکان سالم بمانند.

زمان کوددهی انگور  

زمان ایده آل برای کوددهی انگور در بهار است که رشد جدید شروع می شود و چهار هفته بعد کاشت کوددهی مجدا انجام می شود. مرحله دوم در زمان  خواب باشد. رشد دیررس انگور  ممکن است توانایی تاک انگور را برای زنده ماندن در زمستان ضعیف کند و بر رشد آن در سال بعد تأثیر بگذارد.

اگر انگور جدید کاشته اید، می توانید در زمان کاشت کمپوست اضافه کنید یا دو تا سه هفته پس از کاشت کود دهید. اواسط تابستان انگور را کود دهی  نکنید،  کوددهی دیرهنگام می تواند منجر به رشد در اواخر فصل شود.

انتخاب کود برای انگور

انگورها فرمول های متعادل کود  با درصد نسبتا پایین را ترجیح می دهند. به دنبال برچسبی با مقدار مساوی از هر ماده معدنی اصلی در درصدهای 10 تا 18 درصد باشید، استفاده از  برچسب کود متعادل در میزان مصرف کود بررسی صرفه جویی خواهد کرد.

اگر کود انتخابی شما میزان مصرف انگور را نشان نمی دهد ، احتیاط کنید و از نصف مقدار توصیه شده برای سایر درختان میوه دار استفاده کنید، به عنوان یک دستورالعمل کلی، 4/1 فنجان را برای انگور تازه کاشته شده کافی است و  به همان میزان پس از یک ماه استفاده کنید.

در سال دوم مقدار را به 1 فنجان برسانید، در سال سوم 1 تا 1-2/1 فنجان  و بعد از آن 1 تا 2 فنجان استفاده کنید.

نحوه استفاده کود دهی در انگور

کود را در اطراف هر بوته به فاصله تقریبی 12 تا 18 سانت  از پایه گیاهان استفاده کنید،  همانطور که انگورهای شما رشد می کنند، فاصله کوددهی را  افزایش دهید،  پس از پاشیدن کود، آن را به آرامی در خاک بغلتانید و به خوبی آبیاری کنید، از مصرف کودهای مایع و خشک روی انگور خودداری کنید.

کوددهی انگور در زمان کاشت

در زمان کاشت، یک کود  ارگانیک  شوک را طبق دستورالعمل روی برچسب اضافه کنید ویا برخی مواد آلی مانند کود کمپوست با نسبت 25 درصد با خاک مخلوط کنید.

کمپوست مخصوصاً برای خاک رسی سنگین که ممکن است در طول فصل مرطوب آب زیادی را حفظ کند و در طول فصل خشک مانند آجر سخت شود، مفید است،  می توانید مواد آلی کمپوست شده را با خاک رس با نسبت 50/50 کاملاً مخلوط کنید.

کوددهی انگور در زمان خواب

کود نیتروژن و پتاسیم  شوک : باعث رشد زودرس قوی و به حداکثر رساندن سطح برگ می شود.

کود فسفید پتاسیم  بالا شوک  : حفظ بهره وری طولانی مدت

کود کلسیم مایع  شوک  : رشد برگ و جوانه جدید را تقویت می کند

کود منیزیم  شوک  : فعالیت فتوسنتزی و رشد اولیه را به حداکثر می رساند

گوگرد مایع شوک  : فعالیت فتوسنتزی را به حداکثر می رساند

آهن شوک  : رشد برگ و بهره وری تاک را تقویت می کند

کود بور و روی شوک :رشد خوب ساقه و تشکیل میوه قوی را تضمین می کند

کود مولیبدن : رشد گل را به حداکثر می رساند

کود همه منظوره شوک  با نسبت  63-19

این نسبت به این معنی که این نسبت  کود 5% نیتروژن، 5% فسفر و 5% پتاسیم را تامین می کند، اگر خاک متوسط و سالمی دارید، تعادل نیتروژن، فسفر و پتاسیم  برای انگور  میوه های سالم و مقوی تولید می کند.

این کود به راحتی پخش می شود، آن را  روی سطح خاک بپاشید و بعد آبیاری کنید.  بنابراین نیازی به مخلوط کردن آن در خاک نیست، اگرچه برای بهترین نتیجه ممکن عالی است، این  نوع  کود به سرعت آزاد می شود، اما همچنین اثر طولانی دارد.

مزایای کود 63-19 شوک

مواد مغذی متعادل

پخش آسان

همه منظوره، می تواند با گیاهان دیگر در باغ استفاده شود و کاملا طبیعی می باشد.

معایب کود 63-19 شوک

اسیدیته خاک را تغییر نمی دهد .

کود آلی کامل شوک

کود آلی کامل شوک تغذیه متعادلی را برای گیاهان انگور فراهم می کند، این نوع کود از کود مرغی کمپوست ساخته شده است که برای کاربرد آسان به دانه  تبدیل می شود.

کود آلی کامل شوک دارای گواهی ارگانیک ، همچنین حاوی کلسیم است که برای کیفیت میوه، استحکام و مقاومت در برابر بیماری مفید است.

مزایای کود آلی کامل شوک

کود متعادل،  در مقدارهای متعدد عرضه می شود و شامل کلسیم است، همچنین در کیسه های 3.5، 10 و 30 کیلویی عرضه می شود

کوددهی انگور بعد  برداشت

نیتروژن – فرم های برگی برای به حداکثر رساندن پتانسیل محصول و بهبود رنگ انگور

پتاسیم – اطمینان از پر شدن میوه خوب و قوی، افزایش قند انگور و ارائه نسبت K:N بالا برای به حداقل رساندن  بیماری بوتریت

کلسیم –  کاهش پوست قوی و اختلالات و بیماری های انگور

منیزیم –  کاهش نکروز ساقه ای

بور –  بهبود شکل، اندازه و قند انگو

روی و آهن –  افزایش قند انگور

کود دهی درخت انگور

محصول انگور از جمله میوه هایی است که به صورت خشک شده و یا تازه خوری مصرف می شود و کشور ایران نیز به عنوان یکی از تولیدکنندگان این محصول غالبا خشک شده آن را تحت عنوان کشمش در بازارهای جهانی به فروش می رساند. با این وجود با تحقیقاتی که از سوی موسسات تحقیقاتی کشور صورت می گیرد سعی شده است ارقامی که مناسب تازه خوری است را پرورش بدهند تا در بخش فروش انگور تازه نیز در دنیا صاحب جایگاه شویم. داده های آماری می گوید: در سال ۲۰۲۰ کشورهای «چین، پرو، شیلی، ایتالیا و ایالات متحده» ۵ صادر کننده برتر بوده اند و بیش از نیمی از کل انگور تازه ارسال شده به بازارهای جهانی را تامین کرده اند. آمارهای جهانی نشان می دهد در سال ۲۰۲۰ ارزش جهانی صادرات انگور تازه، حدود ۹ میلیارد دلار بوده که ایران نیز با صادراتی به ارزش حدود ۶ میلیون دلار در جایگاه ۳۸ دنیا قرار دارد. یقینا بهره مندی از متد به زراعی و بهنژادی در کشورهای صادر کننده بزرگ انگور میتواند جایگاه ایران را در این رتبه بندی ارتقا دهد.

یکی از مهمترین این عملیات کود دهی مناسب درخت انگور است . در صورتی که با توجه به حجم گسترده ریشه های انگور این تصور اشتباه هست که انگور به کود دهی احتباجی  ندارد اما باید ببینیم با بهترین عملکرد چه فاصله ای داریم.

برای اینکه بهترین کودها برای درخت انگور و یا هر گیاه دیگر را پیدا کنیم اول باید نیازهای آن گیاه و میزان عناصر غذایی خاک  را بشناسیم و سپس اقدام به استفاده از کود مناسب بکنیم. همانطور که می‌دانید نیاز گیاهان و مواد مغذی با یکدیگر متفاوت است برای انگور بیشترین نیاز مربوط به عناصر نیتروژن، پتاسیم، روی و بور هست و بعد از آن آهن منیزیم، منگنز و بعد از آن کلسیم، کلرید، گوگرد، فسفر و مس. از این رو کارشناسان استفاده از کودهای آلی و شیمیایی را در کنار هم توصیه میکنند.

اگر این عناصر و مواد در اندازه درست و مناسب به گیاه برسند بازدهی گیاه می‌تواند حتی تا ۵۰ الی ۶۰ درصد افزایش یابد. بنابراین، بهترین کودها برای درخت انگور آن‌هایی هستند که نیاز تاکستان شما را به بهترین شکل برآورده کنند و باعث تقویت درخت انگور می‌شوند.

 

 

بهترین کودها برای درخت انگور

کودهای حیوانی

در جواب سوال آیا کود حیوانی برای درخت انگور خوب است؟ باید گفت که مرسوم‌ترین و قدیمی‌ترین نوع کودها، کود‌های حیوانی هستند که در اصل فضولات پوسیده شده گاو، گوسفند، مرغ و گاها اسب هستند. این کودهای حیوانی از دیرباز برای غنی‌سازی خاک استفاده می‌شدند چرا که حاوی مواد آلی و مغذی زیادی هستند و به غنی‌سازی خاک کمک زیادی می‌کند. گرچه الان توصیه به مصرف اسید هیومیک ها و کود های کامل حاوی مواد محرک رشد بیشتر شده و کمتر از کودهای حیوانی استفاده می شود.

 

کود اسید هیومیک

یکی از بهترین کودها برای درخت انگور کود اسید هیومیک است که یک نوع کود آلی می‌باشد و مزایای خیلی زیادی برای گیاه دارد این کود به رشد سریعتر و افزایش کیفیت میوه کمک می‌کند  ph خاک را تنظیم می‌کند، خاک را تصفیه می‌کند، آهن و نیتروژن و اکسیژن خاک را افزایش می‌دهد و گیاه را مقاوم می‌کند.

در واقع اسید هیومیک یک کود کلاته کننده است که عناصر و مواد غذایی مختلف را جذب کرده و یا به بیانی بهتر گیر می‌اندازد و منجر به تسهیل جذب آن‌ها توسط گیاه می‌شود. البته بسیاری از کودها هستند که در ترکیبات خود اسید هیومیک نیز دارند و استفاده از آن به صورت مجزا در خاک‌هایی که کیفیت بالایی ندارند و طی سال‌ها ضعیف شده‌اند ضروری به نظر می‌رسد

این کود معمولاً دو بار در سال استفاده می‌شود یک بار هنگام کشت و یک بار در زمان باردهی که باعث رشد بیشتر و کیفیت بهتر محصول می‌شود اسید هیومیک شوک با کیفیت عالی در اختیار شما عزیزان است.

. کود شیمیایی

علاوه بر کود های آلی برای تامین عناصری که گیاه کمبود دارد به کودهای شیمیایی احتیاج داریم. کودهایی که عناصر ماکرو  و میکرو را برای درخت فراهم آورد . یکی از بهترین کودهای توصیه شده برای درخت انگور کود کامل  ایکس شوک است که علاوه بر تامین عناصر ماکرو و میکرو شیمیایی حاوی اسید آمینه عصاره جلبک دریایی و مواد محرک رشد است.

کودهای اسید آمینه

کودهای اسید آمینه نیز جزو دسته کودهای آلی هستند و  یک کود مناسب برای درخت انگور است. اسید آمینه یک ماده مغذی بیولوژیکی‌ست  که باعث افزایش فعالیت هورمونی و سنتز بیشتر و تقویت گلدهی می‌شود. به طور کلی اسید‌آمینه‌ها  فرایند‌های زیادی را کنترل می‌کنند که یکی از آن‌ها افزایش جذب دیگر عناصر غذایی در گیاه است. بدون وجود اسید‌امینه‌ها گیاه عملا نمی‌تواند زنده بماند البته گیاهان توانایی ساختن اسید‌آمینه‌های مورد نیاز خود را دارند اما برای این کار باید انرژی زیادی صرف کنند بنابراین کشاورزان برای جلوگیری از مصرف انرژی زیاد گیاه اسید‌آمینه‌ها را در قالب کود در اختیار گیاه قرار می‌دهند. این کود باعث افزایش مقاومت گیاه، افزایش گرده افشانی و لقاح، افزایش رشد ریشه ساقه و برگ، افزایش تراکم گلدهی، افزایش توان جذب برگی، افزایش دوره ماندگاری، افزایش جذب ریز مغذی ها، تقویت سیستم ایمنی گیاه و افزایش کلروفیل درختان میوه و در نتیجه بهبود کیفیت و افزایش باردهی محصول می شود.

محلول پاشی

تغذیه برگی، یکی از روش هاي موثر و کاراي کوددهی در انواع محصولات کشاورزي بوده وتوسط آن میتوان عناصر غذایی را در اسرع وقت و مستقیماً در اختیار شاخه، برگ و میوه گیاه قرار داد  با توجه به سهولت و سرعت جذب مواد غذایی از این راه، کوددهی به روش محلول به خصوص براي تأمین ریز مغذي ها که به مقادیر کم مورد نیاز هستند، روش بسیار مناسبی است خصوصاً براي درختان که ریشه هاي بسیار عمیق دارند و رساندن مقادیر کم مواد ریز مغذي از راه خاك با راندمان خیلی پایینی همراه خواهد بود، بهتر است این مورد به طریق محلول پاشی تأمین شود. البته در این روش غلظت عناصر غذایی پاشیده شده روي برگ نقش بسیار مهمی در نتیجۀ کار و جذب مواد دارد.

 

 

 

چند نکته پایانی …

 

۱- از مصرف کودهای شیمیایی به صورت بی رویه خوداری کرده و سعی گردد مصرف کودها بر اسلس آزمون خاک ، برگ و میوه صورت گیرد.

۲- از پخش سطحی کودها ی شیمیایی در پای درختان میوه اجتناب شود.

۳- زمان مصرف کودهای شیمیایی در اواخر زمستان یا اوایل بهار صورت گیرد .

۴- محلول پاشی با کودهای توصیه شده ودر زمان مناسب باعث افزایش کیفیت میوه خواهد شد.

5- در صورتی که از چاله ها به خوبی استفاده شود حفر آن یکبار برای چندین سال کافی خواهد بود هر سال نشست کود در داخل چاله را با کود دامی جبران کنید.

6- برای درخت انگور (مو) کودهای شیمیایی و حیوانی توصیه شده برای مصرف در اوایل بهار را در شیاری که در طول مسیر آبیاری ( بین درختان ) در فاصله ۹۰ سانتی متر دورتر از تنه انگور کنده می شود و روی آن را با خاک بپوشانید.

7- کودهای ازته را در زمان های توصیه شده می توان در ناحیه نصف بیرونی سایه انداز (محل آبخور) باشد و با نوک بیل زیر خاک برد.

 

 

 

 

خود خوب برای انگور
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود