قلمه زدن انگور

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

انگور که گیاهی رونده است، دارای دو مدل دانه‌دار و بی‌دانه است. درخت انگور، مو (تلفظ:Mow) نامیده می‌شود. مو یکی از قدیمی‌ترین گیاهانی است که انسان کاشتن آن را آموخت. همانطور که می دانید از برگ این درخت تا میوه آن قابل استفاده است. از این رو در این مقاله به قلمه زدن انگور و روش های تکثیر آن پرداخته ایم.

بهترین زمان قلمه زدن انگور برای تکثیر انگور چه زمانی است و روش صحیح تکثیر و قلمه زدن انگور چیست؟

انگور را می توان به روش های مختلفی تکثیر کرد، اما شاید رایج ترین روش از طریق قلمه زدن به حالت خوابیده باشد. برای جمع آوری مواد تکثیر و قلمه زدن انگور ، صبر کنید تا فصل خواب انگورها بگذرد. برای قلمه زدن انگور رشد یک ساله را کمی بزرگتر از مداد انتخاب کنید. شاخه های بلند و مستقیم را جمع آوری کنید تا از آنها قلمه بزنید. بهتر است یک اندازه ی 6 فوتی یا بیشتر بگیرید و سپس شروع به قلمه زدن انگور در پایه ساقه کنید. قلمه ها باید سمت راست به سمت بالا باشند وگرنه ریشه نخواهند داشت. یک راه آسان برای به خاطر سپردن این است که پایه برش را صاف و بالای قلمه را با زاویه برش دهید. طول قلمه ها باید 12 تا 18 اینچ باشد و دارای 4 جوانه باشد.

قلمه زدن انگور

قلمه زدن انگور با قلمه

سه تا از جوانه ها را باید زیر زمین قرار داد و بقیه را خارج از خاک گذاشت. فرو بردن انتهای هر قلمه در هورمون ریشه زایی ممکن است روند تولید ریشه را تسریع کند. قلمه ها را باید به محض هرس در خاک قرار دهید. قلمه ها در زمستان باقیمانده پینه می کنند و بهار آینده برخی شروع به رشد خواهند کرد. خاک اطراف قلمه ها را تا آخر زمستان مرطوب نگه دارید اما خیلی مرطوب نباشید. از آنجایی که احتمالاً همه قلمه ها رشد نمی کنند، بهتر است حدود 10 درصد بیشتر از تعداد تاک های مورد نیاز قلمه ها انجام شود.

بیشتر بخوانید: قلمه زدن توت

تکثیر و قلمه زدن انگور

پرورش دهندگان انگور اغلب می خواهند تعداد انگورها را در تاکستان های خود افزایش دهند یا با استفاده از قلمه های خود کاشت های جدیدی را توسعه دهند. از طریق تکثیر، پرورش دهندگان می توانند انگورهای سالم را برای ساخت قلمه انتخاب کنند، به طور بالقوه گونه خاصی از یک رقم را انتخاب کنند و همچنین در هزینه خود صرفه جویی کنند.

در مناطقی مانند غرب ایران که در آن بارندگی فراوان و رطوبت زیاد وجود دارد، بسیاری از پرورش دهندگان تاکستان های جدیدی را با کاشت قلمه ها به طور مستقیم در تاکستان شروع می کنند. در جایی که با چنین شرایطی مواجه نیستید، بهتر است قلمه ها را به مدت یک سال در یک نهالستان کشت و سپس در سال بعد در محل دائمی کاشت.

این راهنمای قلمه زدن انگور و ریشه زایی قلمه های درخت انگور را توضیح می دهد. روش های بسیار دیگری برای تولید بوته انگور وجود دارد که در اینجا مورد توجه قرار نمی گیرد. این راهنما بر ساده ترین و به احتمال زیاد موفق ترین روش ریشه زایی قلمه ها تمرکز دارد.

انتخاب تاک ها برای قلمه زدن انگور

بهترین زمان برای انتخاب درخت انگور برای تکثیر در زمان برداشت یا درست قبل از برداشت است. در این زمان می‌توان تاک‌هایی را انتخاب کرد که میوه‌ای مرغوب و با عملکرد بالا و بنیه خوب تولید می‌کنند. انگورهای انتخاب شده باید به خوبی برش داده شوند، اما نباید بیش از حد برش داده شده باشند، زیرا این امر از بلوغ کامل چوب جلوگیری می کند و در نتیجه ممکن است قلمه ها ریشه ضعیفی داشته باشند.

قلمه زدن انگور

در سال های اخیر، انگورهای آلوده به ویروس به یکی از نگرانی های بزرگ برای پرورش دهندگان انگور تبدیل شده است. مهم است که تاکستان را برای انگورهای احتمالاً آلوده بررسی کنید و سپس آن انگورها را علامت گذاری کنید تا هیچ قلمه ای از آنها گرفته نشود. انگورها را می توان به دو صورت علامت گذاری کرد: برای انتخاب مثبت (بدون ویروس)، گیاهان را در تنه با رنگ سفید علامت گذاری کنید و فقط از آن گیاهان قلمه بگیرید. برای انتخاب منفی (آلوده)، گیاهان را در تنه با رنگ قرمز علامت گذاری کنید و از آن گیاهان قلمه نگیرید (شکل 1). انتخاب‌های منفی همچنین شامل تاک‌هایی می‌شود که رقمی متفاوت از رقمی که می‌خواهید تکثیر کنید. با انتخاب منفی، بهتر است گیاهان را قبل از هرس برای قلمه ها هرس کنید.

زمان قلمه زدن قلمه زدن انگور

قلمه ها را می توان در هر زمانی در طول فصل خواب برداشت، اما در ایران بهتر است قلمه ها را در بهار بردارید. هوای خشک و سرد زمستانی اغلب منجر به خشک شدن (شکسته شدن) چوب در اواخر فصل خواب می شود و میزان موفقیت ریشه دهی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. بنابراین بهتر است قلمه ها را به مدت یک سال در نهالستان بکارید تا ریشه دار شوند و سپس در سال دوم در تاکستان بکارید.

ساخت قلمه ها

قلمه ها از رشد سال قبل تهیه می شود. برای اهداف عملی، ساده تر است که تمام قلمه ها را با طول یکسان انجام دهید. 14 تا 16 اینچ ایده آل است. قلمه ای به این طول باید حداقل 3 جوانه داشته باشد، اما نه بیشتر از 6-7 جوانه. عصاهایی که قلمه ها از آنها انتخاب می شوند نیز نباید بیش از حد قوی باشند. چوب انتهای عصا اغلب به خوبی بالغ نمی شود و بنابراین برای استفاده به عنوان برش توصیه نمی شود.

قلمه زدن انگور

هنگامی که قلمه ها ذخیره می شوند، گاهی اوقات تشخیص قسمت بالای قلمه از پایین دشوار است. برای کمک به تفاوت، یک برش مورب یا اریب در بالا و یک برش مستقیم در قسمت پایین ایجاد کنید. در این زمان، تمام شاخه ها و شاخه های جانبی باید حذف شوند.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت لیمو

نگهداری قلمه ها

قلمه ها باید قبل از اینکه دما به اندازه کافی برای کاشت در نهالستان گرم شود، به درستی نگهداری شوند. قلمه ها را در بسته هایی با اندازه ای که برای عملیات شما مناسب است ببندید. اگر از بیش از یک نوع قلمه می‌سازید، مطمئن شوید که همه بسته‌ها دارای برچسب هستند. قلمه ها را باید در مکانی سرد و در دمای کمی بالاتر از انجماد نگهداری کرد.

برای مرطوب نگه داشتن قلمه ها، از براده های چوب مرطوب، خاک اره یا ماسه ​​استفاده کنید. ابتدا آنها را خوب خیس کنید و سپس آنقدر آبکش کنید تا رطوبت اضافی آن گرفته شود. به طور کلی، زمانی که فشردن یک مشت پیت ماس ​​یا براده ها دست شما را مرطوب می کند، اما خیس نمی شود، رطوبت کافی است.

یک تکه پلاستیک را روی یک سطح صاف قرار دهید، یک لایه نازک از براده ها را پهن کنید، قلمه ها را روی تراشه ها قرار دهید و سپس یک لایه دیگر از براده ها اضافه کنید. بسته را رول کنید، دو طرف را به سمت وسط تا کنید. وقتی بسته کامل شد، بسته را ببندید و به وضوح برچسب بزنید.

بسته ها را می توان در یخچال نگهداری کرد یا در ضلع شمالی ساختمانی که آب از زهکشی طوفان جمع نمی شود دفن کرد.

اگر ترجیح می دهید، قلمه ها را می توان وارونه در بسته ها یا بسته های بسته بندی شده دفن کرد. اگر زهکشی خوبی وجود دارد، می توانید آنها را در ضلع شمالی ساختمان دفن کنید – سردترین سمت. همانطور که خاک به سطح نزدیک تر می شود، به پینه زدن ته قلمه ها کمک می کند که در نزدیکی سطح قرار دارند.

قلمه زدن انگور
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *