کود سیر

کود سیر

 

برای ارتباط مستقیم با مهندس شهرکی نسب از بالای همین صفحه بر روی دکمه تماس کلیک کنید.

طبقه بندی گیاه شناسی سیر

از نظر گیاه‌ شناسی سیر در دسته بندی سبزیجات قرار می‌گیرد. این سبزی از خانواده پیاز است و در کنار تره‌ فرنگی و پیازچه رده بندی می‌شود. گیاه سیر دارای پیاز، ساقه بلند و برگهای بلندی است که معمولا پیش از استفاده از آن جدا می‌شوند. هرچند که برگهای آن نیز خوراکی هستند اما بیشتر از ریشه آن استفاده می‌شود. ریشه سیر در یک پوسته نازک و کاغذی پوشیده شده است که معمولا قبل از مصرف از آن جدا می‌شود.
بخاطر عطر و طعم قوی سیر و فواید بی‌شمار سلامتی آن، زمان زیادی است که در فرهنگ‌های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. در طبخ غذا، مزه سس‌ها و یا در سیب زمینی سرخ کرده و سبزیجات پخته. موارد مصرف این گیاه متنوع است و بخاطرعطر و طعم بی‌نظیرآن به عنوان ادویه‌ای درجه یک در آشپزخانه تمام مردم دنیا پیدا می‌شود.
سیر حاوی ترکیبات گوگردی است و باعث تصفیه خون می‌شود. همچنین در نابود کردن تومورهای سرطانی پتانسیل بالایی دارد.از دیگر فواید سیر می‌توان به ویتامین C، کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم و مقدار کمی روی وهمچنین ویتامین‌های B2، B1 و B3 اشاره کرد. و همینطور منبع غنی فولیک اسید است که برای زنان باردار به شدت توصیه می‌شود.
در صورتیکه از تنگی نفس رنج می‌برید می‌توانید با خوردن سیر مجاری تنفسی و خون خود را تصفیه و تنگی نفس خود را به واسطه استفاده از سیر کم و یا درمان کنید.
این گیاه معجزه آسا با پاک کردن عفونت از روده‌ها باعث خوش رنگی گونه می‌شود. همچنین مسکن خوبی در برابر سرفه و خروسک محسوب می‌شود.
از دیگر فواید سیر می‌توان به: 
• درمان عفونت‌های تنفسی
• تسکین دندان درد
• درمان زگیل
• درمان سینوزیت
• درمان معده درد و رفع نفخ و یبوست

اشاره کرد. سایر مصارف سیر شامل استفاده آن برای سردرد، شکم درد، احتقان سینوسی، نقرس، روماتیسم، هموروئید، آسم، برونشیت، تنگی نفس، فشار خون پایین، قند خون پایین، قند خون و همچنین برای مبارزه با استرس و خستگی و حفظ سلامت کبد نیز استفاده می گردد.

1025670560

همانطور که میدانید یکی از علل اصلی مصرف نکردن سیر به صورت روزانه بوی آن است. اما راههایی برای برطرف کردن آن نیز وجود دارد که در ادامه به اشتراک می‌گذاریم.

راههای از بین بردن بوی سیر

برای از بین بردن بوی نامطبوع سیر می‌توانید مقداری چای خشک را در دهان نگه داشته و سپس آن را قورت دهید. می‌توانید همین کار را با سیب یا عسل نیز انجام دهید. همچنین خوردن شیر و یا جعفری نیز بوی سیر را تا میزان زیادی کم و محدود می‌کند.

اگر در فصل پاییز کاشت کنید ، کودهای گیاهان سیر باید در بهار اتفاق بیفتد. بارور کردن سیر شما ممکن است بوسیله پوشش جانبی یا پخش کود روی کل تخت انجام شود. بهترین کود گیاهی سیر از نظر سرشار از نیتروژن ، آنهایی که حاوی ویتامین سی هستند یا منبع مصنوعی نیتروژن هستند ، خواهد بود.

نحوه کشت و کوددهی سیر:

بهترین زمان برای کاشت سیر روزهای کوتاه و دمای پایین در پاییز و یا اوایل زمستان در مناطق گرمسیری و نیمه سردسیری است. البته به خاطر داشته باشید که این پروسه باید ۶ هفته پیش از انجماد کامل خاک شروع شود. البته در مناطق ملایم‌تر متفاوت است. چرا که امکان کاشت در اواخر تابستان یا اوایل پاییز نیز وجود دارد و یا در برخی مناطق امکان کاشت در اواخر دی تا اوایل اسفند ادامه دارد.
کوددهی سیر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چگونگی کوددهی و از همه مهم‌تر زمان کوددهی از مواردی است که باید به آن توجه شود. پیش از کشت باید خاک را با مقدار زیادی کمپوست اصلاح کنید که پایه مناسبی برای کوددهی سیر فراهم کنید. همچنین با زهکشی خاک بستر نگهداری آب را آماده کنید. کودهای مورد استفاده برای خاک سیر را با مقیاس ۱/۳ در نظر گرفته و برای هر متر مربع حدود ۹۰۰ گرم استفاده کنید.
باروری سیر و کوددهی آن در صورتیکه در پاییز کشت کنید، باید در بهار اتفاق بیفتد. بارور کردن سیر ممکن است بوسیله پوشش جانبی یا پخش کود به روی کل سطح خاک انجام پذیرد. بهترین کود گیاهی برای سیر منابع نیتروژن هستند.
استفاده از ویتامین ث نیز بسیار به بارور سازی خاک کمک می‌کند. می‌توانید کود را به قطر ۲.۵ سانتی متری روی خاک و یا حدود ۷-۱۰ سانتی‌متری خاک کار کنید. این عمل را سه یا ۴ هفته تکرار کنید، در این حالت خاک بارورتری خواهید داشت.
اواخر اردیبهشت سیر خود را دوباره کود دهید. سعی کنید در این زمان از کودهای نیتروژن دار استفاده نکیند. زیرا سیر را شیرین می‌کند. علفهای هرز اطراف بوته‌های سیر را هرس کنید تا قوت خاک برای آنها هدر نرود. در بهار هر هشت تا ۱۰ روز به بوته‌ها عمیق آب دهید تا خشک نشوند.
در صورتیکه از ظاهر بوته به رسیدن آن شک کردید، یک بوته را از خاک خارج کنید. از وسط برش دهید و اینگونه رسیدن کامل بوته را چک کنید. اگر رسیده بود وقت برداشت آن رسیده است.
سیر را می‌توانید برای ماهها در محلی خنک، خشک و تاریک نگهداری کنید. درجه حرارت پایین و خیلی سرد باعث جوانه زدن سیر می‌شود، بنابراین بهتر است آن را در یخچال نگداری نکنید.
سیر را در اوایل بهار به وسیله کود مرغ خرد شده یا توسط یک منبع مصنوعی ازت کوددهی کنید. و بار بعدی قبل از طولانی شدن روزها (معمولا در اواسط اردیبهشت)، کوددهی را تکرار کنید.

کود سیر

کود سیر

یافتن بهترین کود برای سیر

اگر به دنبال یک کود خوب برای سیر هستید ، ما پودر خون را توصیه می کنیم. اگر قصد پرورش آنها را دارید، یکی از بهترین راهها برای برای داشتن سیر خوب استفاده از پودر خون است. گیاه سیر زمان زیادی برای رشد نیاز دارد به همین دلیل عاقلانه است که هنگام کاشت آنها را با مواد مغذی، تغذیه کنید.

چه موقع برای رشد سیر مناسب است:

کاشت سیر زمانبندی بسیار انعطاف پذیری دارد. تنها بخاطر داشته باشید زمانی که کاشت را شروع می‌کنید، تاثیر زیادی بر روی رشد آن و به طبع زمان به ثمر رسیدن آن دارد.
ترفند کاشت سیر در پاییز این است که شما باید قبل از شروع یخبندان کاشت را شروع و با مراقبت‌ دائمی تا بهار این مراقبت را ادامه دهید. اگر در منطقه ای سردسیر زندگی می کنید که سرمازدگی در آن زیاد است، می بایست ۶ تا ۸ هفته قبل از رسیدن یخبندان سیرهای خود را کاشت کنید.

انتخاب کود مناسب سیر

برای پوسیده نشدن سیر به خاطر داشته باشید که خاک اطراف آن تا حد ممکن سست و لومی شده و به خوبی شخم بخورد. پس از آن از می‌توانید از ترکیب خاک با کود سرشار از نیتروژن استفاده کنید. به طور معمول، کود مناسب از موادی مانند وعده غذایی ویتامین، یونجه، وعده غذایی استخوان یا گانو برای ایجاد این عنصر برخوردار است.
با مطالعه مواردی که بر روی کیسه کود نوشته شده، مقدار نیتروژن کود را بررسی کنید. این مقادیر به نسبت نیتروژن، فسفر و پتاسیم موجود در کود یادداشت می‌شوند. هرچه درصد آن بیشتر باشد، مواد مغذی موجود در کیسه و کود بیشتر است.
با دقت نسبت‌های نوشته شده بر روی کیسه را در نظر بگیرید. اگر کود را بیش از حد با یک ماده مغذی – به ویژه فسفر – بارور کنید، خطر آسیب به محصول بیشتر از منفعتی است که برای آن دارد.

سایر مراحل مهم:

کود یک عامل اصلی برای رشد خوب سیر است اما جادویی نیست! پس برای داشتن بهترین نتیجه لازم است که اقدامات دیگری نیز انجام شود. از موارد بسیار مهم و قابل توجه به فاصله بین هر بوته سیر است. در حالت ایده‌آل باید این فاصله بین ۱۰ الی ۱۳ سانتیمتر باشد. در ردیف باید این فاصله حدودا ۳۰ سانتی متر باشد.
برای کاشت سیر در خاک باید آن‌ها را با انتهای اشاره شده به سمت بالا بکارید. چرا که گیاه از آن قسمت رشد می‌کند. می‌توانید برای اطمینان از موارد موجودد در خاک قسمتی از خاک را آزمایش کنید تا تعادل مواد مغذی مطلوب در خاک را بررسی کنید.
سیر محصولی بسیار ساده برای کشت است. حتی مبتدیان نیز می‌توانند به سادگی آن را کشت کنند. حال اگر از کود مناسب استفاده کنید به موفقیت بیشتری دست خواهید یافت. فقط بخاطر داشته باشید که چند سیر را در گوشه‌ای قرار دهید تا سال بعد مجددا بتوانید روند رشد را از سر بگیرید.
به طور میانگین روند رشد سیر در آب و هوای خنک حدود ۱۵۰- ۱۸۰ روز است. در صورتیکه در مناطق سردسیری هستید در اوایل تابستان مرحله کاشت سیر را شروع کنید. در این حالت در اواخر پاییز قادر به برداشت خواهید بود.

خاک لازم برای رشد سیر

شرایط کشت سیر در دو نوع سخت و گردن نرم یکسان است. در هر دو در صورتیکه خاک لومی باشد به طور متوسط حاصلخیز‌تر خواهد بود. اما اگر خاک شما ماسه‌اس است با اضافه کردن مقدار زیادی هوموس یا کمپوست به خاک محل کاشت و بارور کردن آن تا زمان کشت، کیفیت خاک را برای برداشت کیفیت بیشتر تضمین کنید. کاشت سیر در بستر بزرگ کمک شایانی به کیفیت محصول می‌کند. می‌توانید کود را مستقیما به محل مورد نظر خود اضافه کنید.
اگر در محلی زندگی می‌کنید که باد زیادی می‌وزد سیرها را در فواصل ۵ سانتیمتری یکدیگر قرار دهید. باد زیاد باعث خم شدن ساقه‌ها می‌شود اما ریشه‌های غنی از هوموس به گیاه کمک می‌کند که در این شرایط نیز طاقت بیاورد.

کود آلی

باغداران ارگانیک معمولا برای نرم کردن خاک از کمپوست یا هوموس استفاده می‌کنند. این کار باعث می‌شود رطوبت خاک حفظ شود و همچنین مواد مغذی به گیاه اضافه شود.
همچنین استفاده از کودهای عالی NPK نیتروژن، فسفر و پتاسیم برای خاک بسیار خوب و کاربردی است. همچنین می‌توانید از کودهای سفارشی استفاده کنید. گوانو و منابع آلی نیتروژن دار، کلسیم و فسفر خاک را تامین ‌می‌کنند. پتاسیم در خاکستر چوب و مواد غذایی کلپس شده وجود دارد و سولفات پتاسیم ، كلرید پتاسیم یا گرد و غبار گرانیت در سبزی‌ها موجود هستند.

زمان استفاده از کود سیر

همانطور که گفته شد ابتدا کمپوست را در زمین کاشت بریزید. و یک ترکیب متعادل از خاک و کود تهیه کنید. پیش از کاشت به خاک کود بدهید تا خاک مغذی را مغذی کنید. مواد مغذی ارگانیک هربار پس از آبیاری یا بارش باران از خاک بیرون می‌زند و باعث تغذیه خاک می‌شود. به تدریج درصد پتاسیم خاک را افزایش دهید تا برگهای بزرگتری داشته باشید. و در زمان رشد، نیتروژن را کاهش دهید.

کاربرد کود سیر

کودهای ارگانیک را هر دو یا سه هفته یکبار به گیاه اضافه کنید. می‌توانید برای استفاده از کودهای آلی آن‌ها را در آب حل کرده و از طریق سیستم آبیاری قطره‌ای به گیاه اضافه کنید.

دستورالعمل های اساسی کاشت سیر:

پیازهای سیر را می توان در فصل بهار یا پاییز در زمین کاشت. برای اکثر مناطق ، کاشت پاییز به بهترین وجه عمل می کند زیرا این گیاهان بیشتر درهوای سرد در بیشتر مناطق رشد می کنند. سیر را در باغ خود ۶-۸ هفته قبل از اولین تاریخ یخ زدگی سخت خود بکارید.
وقتی زمانش فرا رسید، باید پیاز سیر خود را برای کاشت آماده کنید. پوسته کاغذ را روی هر پیاز بگذارید. در مرحله بعد، می خواهید به آنها اجازه دهید ۲۴-۴۸ ساعت قبل از کاشت در یک مکان تاریک و خنک بنشینند.
حالا پیازهای خود را در فاصله ۱۰ سانتیمتری از هم قرار دهید. مطمئن شوید که صورت ریشه را به سمت پایین کاشته و انتهای آن را به سمت بالا نشان می دهد.
پس از شروع ، کود اضافی تأثیر قابل توجهی ندارد و نباید در اواخر بهار استفاده شود. در شرایطی که نیاز به کلسیم اضافی وجود دارد ، آهک مایع طبیعی می تواند به برنامه نهایی اصلاح شود. کود سیر توصیه شده ما یک انتخاب عالی است.

کود سیر
برنامه های تنظیم شده برای کود سیر:

نسبت مخلوط در هر هکتار:

حتماً یک آزمایش خاک انجام دهید! همیشه بهتر است که قبل از کاشت هر محصول آزمایش خاک انجام بدهید تا نسبت مواد موجود در خاک خود را به خوبی بشناسید. ممکن است مقادیر موجود در خاک کمتر و یا بیشتر از نیاز محصول مورد نظر شما باشد.
در صورتیکه به کشت محصولات به صورت تجاری مشغول نیستید، نیازی به آزمایش خاک ندارید و می‌توانید از دستورالعمل زیر پیروی کنید:
۲ گالن کود طبیعی را که دارای نیتروژن بالایی است، ۱ گالن مایع بونمیل و ۱ گالن Kelp طبیعی را به همراه ۲۵ گالن آب مخلوط کنید. برای استفاده از کود سیر ایده آل، قبل از کاشت پیاز آن در پاییز، مواد مخلوط شده را روی زمینی که مایل به کاشت روی آن هستید، بریزید و خاک آن را بارور کنید.

برنامه های کاربردی خاک برای کود سیر:

۲ گالن کود طبیعی و ۵۰ گالن آب.
۲ گالن کود طبیعی ، ۱ گالن Kelp طبیعی ، ۱ گالن آهک مایع طبیعی و 100 گالن آب. درست قبل از رشد گیاه استفاده کنید.
نرخ نیتروژن و پتاسیم با توجه به حاصلخیزی خاک و سایر ورودی های مورد استفاده متفاوت است. نرخ رقت بالاتر نسبت به نرخ رقیق کمتر مؤثر است و این نکته مهمی است که باید در نظر داشته باشید. طی دو هفته اول مخلوط بسیار رقیقی استفاده کنید. این کار باعث رشد ایده آل گیاه می‌شود.
برای کاهش حساسیت به حمله حشرات و ارگانیسم های ایجاد کننده بیماری ، در صورت آشکار شدن علائم آلودگی ، یک مخلوط شامل ۱ گالن کود طبیعی یا ۱ کوارت طبیعی Kelp و ۲ گالن آب برای اسپری کردن به شاخ و برگ‌ها استفاده کنید.

اسید هیومیک مخصوص سیر

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366