زمان استفاده از قارچ کش

زمان استفاده از قارچ کش

زمان استفاده از قارچ کش

بهترین زمان استفاده از قارچ کش : قارچ کش ها ترکیباتی هستند که به منظور پیشگیری، کنترل و درمان بیماری های قارچی موجود در گیاهان و درختان به کار می روند‌. قارچ کش ها شیمیایی بوده و منجر به ضد عفونی عامل قارچی موجود در گیاهان می گردند طوری که ممکن است قارچ ها را به طور کامل از بین برده یا سبب کنترل قارچ ها بدون نابودی کامل آنها شوند؛ چنین عملی از سوی قارچ کش ضامن حفظ سلامت و ادامه حیات گیاه خواهد شد. قارچ ها به دو گروه قارچ کش های سیستمیک و تماسی دسته بندی می شوند و از آنجایی که زمان و نحوه استفاده از آنها بسیار اهمیت دارد، در این مقاله در پیرامون موضوع زمان استفاده از قارچ کش ها توضیحات بیشتری ارائه خواهیم داد.

مبارزه با بیماری های قارچی گیاهی از طریق قارچ کش ها

گیاهان به بیماری های گوناگونی مبتلا شده و منشا اصلی خسارت بر محصولات، توسط عوامل بیماری زای مختلف می باشد که قارچ های بیماری زا در جهان رتبه نخست آسیب رسانی به محصولات گیاهی را به خود اختصاص داده اند. در صورتی که برنامه و عملی از سوی کشاورزان جهت مقابله با قارچ های گیاهی اجرا نگردد، این عوامل بیماری زا پیشرفت نموده و سبب بی کیفیتی محصول، ضعیف شدن و کاهش شدید ویژگی بازار پسندی آنها می گردد. برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی، مهم ترین کار مصرف و آشنایی با زمان استفاده از قارچ کش ها می باشد.

پودر خون چیست و چه کاربردی دارد؟

فواید استفاده از قارچ کش ها

۱)قارچ ها با کنترل بیماری و عدم گسترش آن، از کاهش کیفیت محصولات جلوگیری می کنند؛ هم چنین طول مدت انبارداری محصولات را افزایش داده و مانع لهیدگی و گندیده شدن آنها می گردند در نتیجه امکان فروش محصول را پس از برداشت افزایش می دهند.

۲)قارچ کش ها باروری گیاهان را افزایش داده و میزان تولید محصولات را بالا می برند زیرا ممکن است برگ و شاخه درختان میوه به دلیل هجوم عامل قارچی، به میزان کمتری به تولید شکوفه بپردازند در نتیجه محصول کمتری تولید گردد. اما با کمک قارچ کش ها باروری درخت و تولید میوه رشد چشمگیری خواهد داشت.

۳)قارچ کش ها مانع از بد فرم شدن و بی طعمی میوه ها می شوند زیرا سبب افزایش فتوسنتز در برگ ها به دلیل سلامتی  گیاه شده در نتیجه محصولات حاصل از فتوسنتز بیشتر تولید می گردد و کیفیت محصول افزایش می یابد.

اگر می خواهید با گندیدگی و فساد میوه ها، سبزیجات، صیفی جاتی مانند پیاز و … جلوگیری کنید، از مصرف قارچ کش ها غافل نشوید.

زمان استفاده از قارچ کش ها

زمان استفاده از قارچ کش به منظور جذب بهتر و عملکرد موثر، در ساعات خنک طول روز از جمله صبح ها و عصر ها می باشد زیرا در این زمانها روزنه های برگها باز بوده و گرمای هوا مانع جذب قارچ کش نشده و هوا خنک تر از ساعات دیگر می باشد.

نکته مهمی که در زمان استفاده از قارچ کش بایستی در نظر گرفت این است که در هوای بادی و بارانی اصلا سم پاشی انجام ندهید زیرا منجر به هدر رفت سم، شست و شوی آن و عدم از بین بردن یا توقف عامل قارچی می گردد.

نحوه استفاده از قارچ کش ها

دقیق ترین و بهترین دز مصرف قارچ کش بر روی لیبل قوطی درج شده که حاصل استفاده و آزمایش چندین ساله تولید کنندگان و سازندگان می باشد و شما می توانید در صورت داشتن هر گونه سوال با کارشناسان آل کود در ارتباط باشید.

به منظور مصرف قارچ کش با توجه به سلیقه و آگاهی از نحوه پاشش مناسب سم به منظور جذب بهتر، می توانید نوع سم پاش موردنظر خود را انتخاب نمایید؛ به گونه ای که دارای کیفیت مطلوب و مرغوبی بوده و سبب پاشش ذرات ریز به نحو احسن گردد.

نحوه عملکرد و زمان استفاده از قارچ کش ها

قارچ کش ها عوامل قارچی را به طرق گوناگون از بین می برند از جمله: ایجاد آسیب در بافت های سلولی، غیر فعال نمودن پروتئین و آنزیم های ضروری جهت حیات قارچ ها و ایجاد تداخل در اعمال حیاتی مانند تنفس، تغذیه و تولید انرژی

عوامل مهم در طبقه بندی انواع قارچ کش ها

میزان تحرک قارچ کش در از بین بردن عامل بیماری زا

 در این گروه دو نوع قارچ کش قرار می گیرد که عبارتند از:

قارچکش حفاظتی: این نوع قارچکش به صورت پیشگیرانه عمل نموده و بایستی آن را قبل از آلودگی گیاه به کار برد. نحوه عمل قارچکش حفاظتی بدین شکل است که بر سطح برگ ها باقی مانده و نفوذی به درون بافت برگ ندارد. قارچ کش بردوفیکس نوعی ماده پیشگیری کننده از ابتلا به بیماری های قارچی می باشد.

قارچکش سیستمیک: این نوع قارچکش پس از ورود به بافت گیاهی دارای تحرک بسیار بالایی بوده و به شکل قوی به مبارزه با عامل قارچی به شکل موضعی یا سراسری می پردازد.

زمان استفاده از قارچ کش

طیف فعالیتی قارچ کش

برخی از قارچ کش ها دارای اثر نقطه ای بوده و تنها در آن بخش فعالیت دارند نظیر غیر فعال نمودن تنها یک نوع پروتئین یا سلول قارچی. این در حالی است که برخی از انواع قارچ کش ها دارای اثر چند نقطه ای بوده و در فرآیندهای مختلف درون قارچی مداخله می کنند از این رو توانایی بالایی در از کار انداختن فعالیت قارچ های مختلف از گروه های متفاوت را دارند.

میزان محافظت قارچ کش از گیاهان

قارچ کش های مورد استفاده در ابتدای آلودگی

نوعی از قارچ کش ها وجود دارد که قبل از اینکه قارچ ها نفوذ زیادی به درون بافت گیاهی کرده باشد، مصرف می شوند و بایستی آنها را ۲۴ تا ۷۲ ساعت  پس از آلودگی استفاده نمود.

قارچ کش های موثر در شدت های بالا بیماری

وقتی گیاه به مقدار زیاد توسط عامل قارچی آلوده شد، این دسته از قارچ کش ها می توانند به شیوه موثر قارچها را نابود کنند.

قارچ کش های کاهنده بیماری قارچی

مصرف این گروه از قارچ کش ها، میزان بیماری قارچی را کاهش می دهد.

سخن آخر:

با توجه به بررسی نوع گیاه و شرایط پرورش آن می توانید موثر ترین قارچ کش را برای آن انتخاب نموده و با حفظ سلامت گیاه و درخت خود، شاهد تولید میوه ها و محصولات با کیفیت و فراوانی گردید. جهت هر گونه دریافت مشاوره و کسب اطلاعات کامل از نوع قارچ کش موردنیاز بسته به شرایط محصول خود، نحوه و زمان استفاده از قارچ کش به شیوه دقیق، از بالای همین صفحه با کارشناسان آل کود در ارتباط باشید.

با تشکر از توجه شما آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366