اثر اسید هیومیک بر روی درختان میوه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اسید هیومیک درختان : چندی میشه که بحث استفاده از هیومیک اسید و کاربردهای متنوع و چشمگیر آن در بین کشاورزان و باغداران به گوش می رسد. از اونجایی که کودهای کشاورزی هم محصول و هم خاک رو به مرور زمان نابود می کنند، طبیعت دوستان نیز از تولید هرچه بیشتر اسید هیومیک استقبال می کنند. در ادامه مقاله به بحث داغ هیومیک اسید دامن خواهیم زد و در مورد آن اطلاعات کاملی ارائه خواهیم داد.

برای شروع بهتر است ابتدا هوموس را مورد بررسی قرار دهیم زیرا هیومیک اسید به نوعی جزئی از هوموس خاک به همراه اسید فولویک و هیومین تلقی می شود.

کود درخت

هوموس چیست و چگونه به وجود می آید؟

هوموس یا گیاخاک یک ترکیب بیوشیمایی به حساب می آید که در لایه های بیرونی تیره خاک تشکیل می شود و از دامنه رنگ قهوه ای تیره تا سیاه برخوردار می باشد این ماده از تجزیه بقایای گیاهی و جانوری در بین لایه های خاک به وجود می آید و برای هر خاکی مورد نیاز می باشد طوری که کمبود آن خاک را از نعمت بزرگی محروم می کند.

هیومیک اسید جزئی از هوموس محسوب می شود که در رودها، اقیانوس ها، خاک و باغچه ها به طور طبیعی یافت می شود. پس از مرگ گیاهان و جانواران بقایای آن ها در خاک باقی می ماند و توسط باکتری ها، حشرات، قارچ ها، کرم های خاکی و دیگر میکروارگانیسم ها شروع به خورده شدن و تجزیه می کند.

با گذشت مدتی از این روند، در نهایت ماده ای مقاوم به تجزیه به وجود می آید که سبب حفظ رطوبت خاک و حاصلخیزی آن می شود؛ این ماده هیومیک اسید نامیده می شود. کود هیومیک اسید سبب رشد و تحریک میکروارگانیسم های مفید جهت کمک به درختان و باغات میوه برای حفظ و انتقال مواد مغذی می شود.

نکته ای که باید عرض کنم این است که هیومیک اسید حاصل فعالیت باکتری و قارچ های مفید می باشد لذا با کمک به تکثیر آن ها، عرصه را بر میکروارگانیسم های مضر و مخرب تنگ می کند.

هیومیک اسید ماده ای با خاصیت PH کم در نتیجه اسیدی ضعیف تلقی می شود. این کود بی رقیب طیف گسترده ای از ترکیبات معدنی و آلی متنوع مانند آلدهید ها، آمینو اسیدها، فنول ها و نوکلئیک اسید ها را شامل می شود که با کاتیون ها پیوند تشکیل داده و ترکیبات منحصر به فرد و پیچیده ای را می سازند؛ برتری این ترکیبات نسبت به بقیه این است که پس از گذشت میلیون ها سال از زمان تشکیل آن ها، هنوز از بین نمی روند و دوام بالایی دارند بدین ترتیب درختان میوه را یاری می دهند.

اسید هیومیک دارای چند ماده شیمیایی متفاوت می باشد که هر کدام وظیفه مختص خود را در رشد درختان میوه و باغات و خاک به انجام می رسانند. هیومیک اسید دارای عناصر حیاتی مانند گوگرد روی، فسفر، کلسیم، منیزیم، ازت و… می باشد؛ درختان میوه به این عناصر نیاز مبرم دارند و یکی از مزیت های هیومیک اسید دارا بودن این عناصر می باشد.

هیومیک اسید سیستم ریشه ای را از طریق تحریک رشد و تکثیر سلول های ریشه ای تقویت می بخشد و چون تعداد ریشه های ریز جانبی و درشت قوی و  زیاد می شود، مواد مغذی درختان باغات به راحتی به اندام های بالاتر از ریشه هدایت می شود.

npk

همانطور که در قسمت مقدمه گفته شد، امروزه کشاورزان و باغداران دیگر استفاده از کودهای شیمیایی را چندان مناسب نمی دانند؛ از این رو به کود های دیگر رو می آورند هیومیک اسید روند اصلاحی در خاک درختان را انجام می دهد و اثرات منفی کودهای شیمیایی را به حداقل می رساند. از سوی دیگر با غلبه بر مسمومیت حاصل از کودهای شیمیایی، مقاومت درختان میوه را بالا می برد.

یکی دیگر از وظایف هیومیک اسید کمک به حفظ و تامین رطوبت مورد نیاز خاک می باشد هم چنین منبع اصلی تامین کربن و نیتروژن درختان تلقی می شود. در خاک های قلیایی درختان و گیاهان با کمبود آهن دست و پنجه نرم می کنند اما پس از افزودن اسید هیومیک، خاک توانایی جذب و نگهداری آهن را بدست خواهد آورد.

 هورمون های اکسین و سیتوکینین از جمله هورمون های رشد گیاهی تلقی می شوند که هیومیک اسید سبب تحریک ترشح آن ها شده و از این طریق به رشد درختان میوه کمک شایسته ای می کند از سوی دیگر سبب بهبود کمی و کیفی میوه ها نیز می شود.

کود درخت

هیومیک اسید همیشه بین دوس داران طبیعت جایگاه ویژه ای دارد زیرا بدون اثرات زیان بار محیطی و گیاهی می باشد. افزودن مقداری از این کود به درختان حساس به شوری و کم آبی، مقاومت آن ها را بسیار تغییر می دهد زیرا قابلیت کم و خنثی سازی نمک را داراست.

هم چنین درختانی که با رسیدن سرمای زود رس به سرعت تحت تاثیر قرار میگیرند، اگر این کود توسط باغداران برای آن ها استفاده شود دیگربار آن ها برای سال بعد کم نمی شود زیرا مقاوم تر خواهند شد.

هیومیک اسید قدرت و توانایی جوانه زنی بذر ها را دوچندان می کند سپس تا انتهای مراحل بعدی از گیاه حفاظت کرده منجر به تولید میوه های خوشمزه  با کیفیتی می شود. این کود آلی با کمک به بستن به موقع روزنه های گیاه از تعرق بی جا ممانعت می کند. هم چنین نفوذ پذیری غشاء را بالا برده و مواد مغذی بیشتری جذب گیاه شده در نهایت شرایط برای رشد میوه ها فراهم می شود.

اسید هیومیک فرایند فتوسنتز درختان میوه را افزایش می دهد و منجر به تولید مواد قندی و اکسیژن شده و تنفس سلولی را بهبود می بخشد. این کود بی نظیر با فراهم کردن منیزیم و آهن ریشه، از زردی یا کلروز درختان و برگ های آن ها جلوگیری می کند.

کود با کیفیت

نتیجه گیری:

در مطالب بالا در مورد اهمیت به سزای هیومیک اسید بر درختان میوه و باغات توضیحاتی ارائه شد. هیومیک اسید بخشی از هوموس خاک را تشکیل می دهد و طول عمر ماندگاری بالایی دارد از این طریق نیاز به اضافه کردن مکرر کود به درخت نخواهد بود. اکنون کودهای شیمیایی به معظل جدی برای درختان و طبیعت و سلامتی انسان تبدیل شده اند که کم کردن خسارت های وارده در سایه جایگزین کردن آن با کودهایی نظیر هیومیک اسید می باشد.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

کود با کیفیت برای درختان
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *