فاصله مناسب برای کاشت نهال میوه

فاصله مناسب برای کاشت نهال میوه

فاصله مناسب برای کاشت نهال میوه

فاصله مناسب برای کاشت نهال میوه : اولین نگرانی باغبانان پس از خرید نهال میوه این است که نهال ها را در چه فاصله ای از یکدیگر بکارم تا در آینده و پس از بزرگ شدن آن ها به مشکل بر نخورم؟ آیا میشود نهال ها را بسیار نزدیک هم یا در فاصله بیشتر بکارم؟ اصلا رعایت فاصله برای کاشت نهال میوه کار موثری می باشد؟ چرا؟ در این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ داده خواهد شد و علاوه بر بررسی فاصله کاشت نهال در باغ ها، به کاشت نهال در حیاط آپارتمان نیز خواهیم پرداخت؛ پس تا انتها برای کسب اطلاعات مفید و عالی در این باره با ما همراه باشید.

فاصله کاشت نهال:

موضوع رعایت فاصله بین نهال ها اولین قدم پس از خریداری نهال و اقدام جهت پرورش درخت می باشد؛ این موضوع به حدی مهم  می باشد که برداشت نهایی محصول و بازده باغ و برداشت کمی و کیفی محصولات بدان وابسته است.

فاصله کاشت نهال میوه به نوع درخت، ساختار و فرم ریشه و نوع شاخ و برگ های آن بستگی دارد و جهت تشخیص درست فاصله کاشت این نکات مهم را باید به خاطر سپرد تا با عمل کردن به آن ها سود آینده باغبان تضمین گردد.

به طور مثال لازم است فاصله کاشت درختانی مانند افرا به دلیل داشتن داشتن شاخ و برگ فراوان و فرم قلبی شکل درخت زیاد باشد تا ریشه ها و شاخه ها در فاصله مناسب از هم امکان رشد و توسعه بیشتر از طریق برخوردار شدن کافی از مواد غذایی را بدست آورند و مشکلی در هم رفتن شاخ و برگ ها یا رقابت ریشه ها بر سر مواد مغذی به وجود نیاید.

اجازه دهید یک مثال دیگر اما از کاشت نهال در فاصله نزدیک بیاورم: به عنوان مثال درختان تبریزی به صورت عمودی رشد می کنند و می توان آن را در فواصل نزدیک و در کنار مزرعه جهت حفاظت درختان میوه در مقابل تندباد و طوفان ها کاشت.

چرا رعایت فاصله در کاشت نهال ضرورت دارد؟

منظور از رعایت فاصله یعنی نهال ها نه خیلی از یکدیگر دور باشند و نه خیلی نزدیک هم! در هر دو مورد مشکلاتی بر سر باغبان زحمت کش خواهد آورد؛ اگر نهال ها در فاصله بسیار نزدیک از یکدیگر کاشته شوند، چون رشد خواهند کرد شاخ و برگ ها در هم فرو رفته و جلوی تابش نور خورشید که از عوامل ضروری در تولید محصول به شمار می رود، گرفته شود. بنابراین لازمه تولید محصولات با کیفیت و فراوان ، برخورداری از نور کافی خورشید، انجام عمل فتوسنتز، تولید هیدروکربن ها جهت ساخت میوه و تولید انرژی همه و همه در گرو رعایت فاصله حین کاشت نهال میوه می باشد.

از طرف دیگر برخی آنقدر نهال ها را در فواصل دور از هم می کارند که بایستی به آن ها گفت از آن ور پشت بام نیوفتید! در همه چیز اعتدال شرط اول است؛ وقتی نهال ها بسیار دور از هم کاشته شوند، علاوه بر اینکه ظاهر باغ جذابیت خود را از دست خواهد داد، تعداد درختان در واحد سطح نیز کمتر شده و به تبع آن کشاورز سودی نخواهد کرد. کاشته شدن درختان در فواصل مناسب به حفاظت بیشتر آن ها از یکدیگر نیز کمک خواهد نمود.

عوامل دخیل در فاصله مناسب برای کاشت نهال میوه :

۱)نوع نهال:

ابتدا بایستی از نوع نهال و درختی که در آینده تشکیل خواهد شد دقت نمایید تا تشخیص دهید شاخ و برگ های آن پس از بزرگ شدن چگونه خواهند شد؟ آیا اگر در فاصله نزدیک بکارم مشکلی ایجاد خواهد کرد یا … پس در این مورد از درخت بالغ کمک بگیرید.

۲)رقم پایه و پیوندک:

رقم پایه و پیوندک نیز از جمله عوامل موثر در تعیین فاصله کاشت نهال ها به حساب می آید که با توجه نوع درخت و حتی نوع بذر بایستی در مورد آن اظهار نظر کرد.

۳)آب و هوا:

به طور مثال فاصله مناسب جهت کاشت نهال در آب و هوای گرمسیری ۷×۷ یا ۹×۹ می باشد و در مناطق نیمه گرمسیری به ۳×۳ تغییر پیدا می کند.

بهترین فاصله نهال ها از یکدیگر به عبارتی فاصله استاندارد، ۵ متر از هم و فاصله ردیف ۸ متر می باشد یا حتی نتیجه گیری بهتر می تواند در فاصله ۸  متری نهال ها از هم و ۱۰ متری ردیف ها گرفته شود.

نکات کاشت نهال در آپارتمان ها و ویلاها:

با توجه به مدرن شدن زندگی و واقع شدن محل زندگی افراد در آپارتمان ها، هنوز هم افرادی هستند که علاقه فراوانی به کاشت نهال در باغچه کوچک حیاط آپارتمان داشته باشند اما به دلیل کوچک بودن باغچه کمی دلسرد شده باشند اما کاشتن درختان کم و به گونه ای موثر  می تواند منجر به نتیجه بزرگ و چیدن میوه های خوشمزه شود.

به چند نکته در مورد کاشت نهال میوه توجه فرمایید:

درختان از جهت طول عمر به دو دسته اصلی و فرعی دسته بندی می شوند که دسته اصلی عمر بالای ۳۰ سال دارد و دسته فرعی عمر بین ۸ تا ۱۲ سال. از جمله درختان اصلی شامل: گیلاس، آلبالو، زردآلو و سیب بوده و درختان فرعی که هلو و شلیل تنها دو عضو آن از جهت عمر تولید میوه می باشند.

قوانینی که در کاشت نهال در خانه های آپارتمانی یا ویلایی بایستی رعایت شود:

۱)فاصله دو درخت اصلی از یکدیگر حداقل بایستی ۸ متر باشد.

۲)بهتر است وسط دو درخت اصلی یک درخت فرعی کاشته شود.

۳)از کاشت نهال بید مجنون در نزدیکی درخت خودداری کنید زیرا برگ ریزان بوده و ممکن است چهره استخر را شلوغ جلوه دهد.

۴)جهت حفاظت از درختان میوه یا زیباسازی و محصور نمودن اطراف باغ در ویلا از درختانی مانند تبریزی و چنار استفاده کنید.

۵)نهال شاتوت را در انتهای باغچه بکارید.

سخنان آخر:

در این مقاله در مورد موضوع بسیار با اهمیت و تاثیر گذار در برداشت میوه های با کیفیت و زیاد از باغ یعنی فاصله کاشت نهال میوه پرداختیم و دانستیم که توجه به نوع درخت در تشخیص این فاصله کمک کننده می باشد؛ حداقل فاصله بین درختان نباید از ۵ متر کمتر باشد و فاصله ردیف ها از هم در حالت ایده آل ۱۰متر جهت نظم دهی بهتر و عدم اختلال در رشد یکدیگر می باشد.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366