فروت ست مخصوص درخت پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

یکی از کارهای اصلی که پسته کاران باید پس از برداشت پسته و همچنین قبل از جوانه زدن درختان پسته در اولویت قرار دهند، محلول پاشی پسته است. مجموعه میوه به جوانه‌های پسته کمک می‌کند تا میوه‌های سالم و باکیفیت را تولید کنند. به عبارت دیگر، گلدهی درختان پسته، درصد تبدیل گل به میوه و کیفیت و پر شدن پسته به میزان زیادی به میزان ذخیره غذای درخت برای جوانه های مثمر است، بنابراین با قرار دادن میوه، نقش وی به عنوان یک پرورش دهنده درخت پسته، این کار را به خوبی انجام دهید. بنابراین با راه اندازی میوه خوری با کیفیت در زمان مناسب، پسته مثمر را به باغ خود هدیه دهید. در این مقاله هدف آشنا کردن شما با فروت ست مخصوص درخت پسته است.

روش فروت ست برای درخت پسته

فروت ست روشی برای کود دهی درختان میوه است که در آن مواد مغذی مورد نیاز برای تغذیه جوانه‌های گیاهان، پس از برداشت یا زمانی که جوانه‌ها شروع به متورم شدن می‌کنند، برای افزایش پتانسیل درختان پسته برای تولید جوانه و تشکیل میوه، به لطف محلول اسپری در اختیار آنها قرار می گیرد.

فروت ست مخصوص درخت پسته  اگر بخواهیم تعریفی از واژه میوه خوری داشته باشیم، به تنظیم میوه خوری اشاره دارد، یعنی مرحله ای که نی گلدار پس از داشتن مواد مغذی کافی، طی تغییراتی شروع به تشکیل میوه می کند.  در این مرحله از آنجایی که اندازه میوه به مقدار مواد مغذی مورد نیاز برای تقسیم سلولی بستگی دارد، میوه‌گیری انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: زمان استفاده از کود سه بیست

  مزایای اجرای فروت ست مخصوص درخت پسته

  ■ پیشگیری و کاهش سن درختان پسته

  یکی از مهمترین فواید فروت ست مخصوص درخت پسته با ارزش پسته این است که به طرز فوق العاده ای از پیری این درختان جلوگیری می کند و یا اگر درختان پسته قبل از میوه دهی پیر بودند مقدار آن را کاهش دهید.

  یکساله شدن به معنای باردهی زیاد درختان پسته در یک سال و کاهش باردهی در سال بعد و عدم تعادل در تولید دائمی پسته است.

  مجموعه فروت ست مخصوص درخت پسته با تغذیه جوانه های پسته و تامین عناصر کاهنده سالانه مانند روی، بور و اسیدهای آمینه، این امر را به طور موثر کاهش می دهد.  بنابراین یکی از دلایل مهم اجرای مجموعه میوه پس از برداشت پسته، بازگرداندن مواد مغذی از دست رفته به جوانه های پسته از طریق محلول پاشی برای تولید میوه های عالی در سال بعد است.

■ جلوگیری از ریزش جوانه های مثمر پسته

  یکی از مواردی که ممکن است بعد از برداشت پسته مشاهده کنید، از بین رفتن جوانه های مثمر از شاخه هاست.  با باردهی به حفظ بیشتر جوانه های بارده درختان پسته خود کمک خواهید کرد.

  اگر در پایان فصل و پس از برداشت پسته به درخت سرسبز خود دقت کنید، جوانه های زیادی را می بینید که امسال با تولید میوه از شاخه ها شروع به ریزش کرده اند و این یعنی درخت. سال آینده میوه خواهد داد!

فروت ست مخصوص درخت پسته  علت از بین رفتن جوانه های زایشی پسته

  دلیل از بین رفتن جوانه های زایشی پس از برداشت به دلیل کمبود مواد مغذی است. زمانی که باغبانی بدون مدیریت تغذیه مناسب باعث می شود که میوه ها به دلیل کمبود مواد مغذی کافی در حین پر شدن گودال و بزرگ شدن از ذخیره غذایی جوانه های باردهی سال آینده استفاده کنند.

  دلیل دیگر این است که میوه ها از انتقال مواد مغذی کافی از برگ ها به اندام های هوایی جلوگیری می کنند و شاخه ها روز به روز از غذا خالی می شوند.  در نهایت آنقدر ضعیف می شوند که سقوط می کنند.

  اما زمانی که پس از برداشت محصول پسته در پاییز یا اواخر شهریور، تغذیه درخت را با محلول پاشی شروع کردید، دیگر مانعی به نام میوه در مسیر عبور مواد غذایی از برگ به جوانه وجود ندارد و با پر کردن ذخیره جوانه ها می توانید در جلوگیری از ریزش آنها بسیار موثر باشید.

■ افزایش مقاومت درختان پسته در برابر سرمازدگی

  محلول پاشی میوه پس از برداشت پسته باعث افزایش مقاومت جوانه درختان در برابر سرمای سخت زمستانی و همچنین سرمای بهاره می شود.

  استفاده از فروت ست مخصوص درخت پسته باعث می شود جوانه هاي درخت منجر به شروع قوي فعاليت آنها در ابتداي فصل مي شود.  زیرا در آغاز فصل رشد جوانه های بارده و برگها زودتر از قسمت پایین یعنی ریشه فعالیت خود را از سر می گیرند.  بنابراین، زمانی که ریشه ها هنوز در خواب زمستانی هستند و قادر به جذب عناصر و مواد غذایی لازم برای جوانه های زایشی نیستند، مجموعه برگ درختان پسته پس از برداشت و حتی در زمان جوانه زنی درخت، مواد مغذی کافی برای رشد در آنجا جوانه های زایشی سریع خواهند داشت.

  از طرفی به دلیل وجود اسیدهای آمینه در محلول پاشی میوه ها و جاری شدن شیره در داخل گیاه و همچنین وجود مواد مغذی کافی و فعالیت گل های جوانه، میزان خسارت سرمازدگی افزایش می یابد. به طور قابل توجهی کاهش یافته است. در ادامه مطلب فروت ست مخصوص پسته ما را همراهی کنید.

  ■ افزایش درصد تبدیل گل به پسته

  یکی دیگر از مزایای منحصر به فرد مجموعه میوه برای درختان پسته افزایش تولید میوه از گل است.  موردی که اغلب شاهد آن هستیم، فراوانی گل‌های پسته، اما ریزش و بی‌ثمری آن‌ها است.  به عبارت دیگر، بر خلاف انتظار ما، همه یا بیشتر گل ها تبدیل به میوه نمی شوند.

  تغذیه درخت پسته به عنوان یک عامل کمکی موثر می تواند مواد مغذی را برای حفظ بهتر گلدهی و تبدیل گل های بیشتر به میوه تامین کند.  تشکیل میوه و همچنین عوامل موثر دیگری مانند: نور خورشید، عوامل هورمونی داخل درخت، میزان ذخیره عناصر و کربوهیدرات های پرمصرف، آب و هوا و به طور موثر باعث بهره وری باغات پسته می شود.

  ■ جلوگیری و کاهش ریزش میوه

  همانطور که گفتیم تشکیل میوه باعث می شود گل های بیشتری به میوه تبدیل شوند.  حال سوال این است که آیا محلول پاشی ست میوه از ریزش محصول جلوگیری می کند؟

 درختان پسته به دلیل عواملی مانند نوع خاک، آلودگی آفاتی مانند پسیل، کوددهی ضعیف و غیره ممکن است دچار ریزش پسته شوند.  علاوه بر احتیاط هایی که باغداران برای کنترل آفات از طریق سموم دفع آفات و مصرف گوگرد مایع و همچنین تغذیه درختان پسته باید در اولویت قرار دهند، میوه ها یکی از برنامه های کوددهی باغات پسته است که می تواند تا حد زیادی از ریزش پسته جلوگیری کند.

فروت ست مخصوص درخت پسته

عناصر تشکیل دهنده فروت ست چیست؟

  ترکیبات اصلی کود میوه خوری پسته شامل روی، بور و اسیدهای آمینه است، اما برخی از انواع میوه خوری حاوی عناصر دیگری مانند نیتروژن، منگنز، کلسیم و … در ساخت برخی از کودهای میوه خوری برای بهبود تلقیح و تسریع رشد جوانه می باشد. اسید فولیک و عصاره جلبک دریایی نیز اضافه می شود.  حال به جلوه ها و نقش عناصر در میوه خوری می پردازیم:

  بور: یکی از عناصر اصلی برای لقاح موفق گل پسته روی است که منجر به تشکیل میوه های با کیفیت می شود.  به دلیل کمبود روی، به دلیل نقص و تلقیح ضعیف گل ها، میوه ها ظاهر و کیفیت خوبی ندارند، به عبارتی بد شکل می گیرند و n خاصیت جذب را برای مشتری نخواهد داشت.

  بور باید به عنوان عنصر اصلی برای گرده افشانی، لقاح تخمک و باردهی در نظر گرفته شود.  با کمبود روی، طول عمر دانه های گرده کاهش می یابد و درصد لقاح تخم ها پس از گرده افشانی کاهش می یابد و در موارد شدید بیشتر از سرمای شدید به باغ آسیب وارد می کند.

  اما با محلول پاشی، عنصر بور به خوبی در اختیار جوانه های زایشی قرار می گیرد و غلظت آن برای ایفای نقش خود در پسته کافی است.

  توجه: اگر در اواخر فروردین ماه، مغز پسته دیدید، یکی از حدس‌های شما کمبود بور است.

  روی: این عنصر در تشکیل مقدار کافی کلروفیل، فتوسنتز بهتر و شاخ و برگ درختان پسته، تولید ویتامین ها و ساخت نیتروژن در گیاه نقش مهمی دارد.  دلیل وجود روی در ترکیب کود میوه، تسریع در گلدهی جوانه های زایشی درختان پسته است.

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از کود سه بیست برای پسته

سخن نهایی

اجرای فروت ست مخصوص درخت پسته یکی از برنامه‌هایی است که باغداران برای بهبود عملکرد درختان پسته، افزایش مقاومت در برابر شرایط محیطی، افزایش تعداد گل‌ها و میوه‌های پسته و پرکردن هسته‌های پسته باید انجام دهند. اما این تنها بخشی از مدیریت باغ پسته است.  بدون شک پسته به مواد مغذی بسیار بالایی نیاز دارد که تامین به موقع آن از طریق کودهای مناسب در لحظه دقیق آن باعث پر شدن باغات پسته و برداشت انواع محصولات غنی از آجیل صادراتی می شود.

فروت ست مخصوص درخت پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *