تاثیر فروت ست بر خرمالو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

مرحله شروع شکل گیری میوه را فروت ست می‌گوییم. با این تعاریف، ممکن است فکر کنید چه نیازی به محلول پاشی فروت ست است زمانی که میوه تشکیل شده است، بعد از تشکیل میوه به دلیل کند و آهسته بودن زمان رشد، در واقع تقسیم سلولی داریم و رشد سلولی در کمترین حد خود است. در این مرحله با انجام محلول پاشی فروت ست، تقسیم سلولی بیشتر شده و در نهایت شاهد افزایش ظرفیت سازی برای رشد میوه خواهیم بود.  برای رشد میوه خرمالو می توان از طریق محلول پاشی فروت ست اقدام نمود. در ادامه مقاله تاثیر فروت ست بر خرمالو را بررسی خواهیم کرد.

زمان مناسب اجرای فروت ست بر درخت خرمالو

فروت ست درخت خرمالو بعد از برداشت میوه آن و قبل از ریزش برگها (مرداد تا مهر ) به میزان ۳۰ درصد، در زمان تورم جوانه ها و باز شدن برگ های اولیه تا  قبل از تشکیل گل (اسفند تا اردیبهشت) به میزان ۴۰ درصد و بعد از تشکیل خرمالو در بازه زمانی اردیبهشت تا خرداد ماه، ارزشی معادل ۳۰ درصد دارد.

تاثیر فروت ست بر خرمالوفروت ست در بهار یا پاییز

به علت کمبود فعالیت ریشه‌ها و کم شدن جذب عناصر غذایی در اوایل بهار، محلول‌پاشی در این فصل تأثیر کمتری نسبت به فروت ست پس از برداشت میوه در پاییز دارد. در بسیاری از درختان چیزی حدود ۷۰ درصد عناصر لازم برای مرحله شروع تشکیل میوه، از طریق ذخایر سال قبل تأمین می‌شود (فروت ست بعد از برداشت) و استفاده از کود در همان سال (بهار) تأثیر حدود ۳۰ درصدی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر شلیل

برنامه غذایی فروت ست خرمالو

برای فروت ست یا تقویت جوانه‌ها گروهی از عناصر مورد نیاز است که برای اثرگذاری باید در قالب یک برنامه غذایی روی برگ محلول‌پاشی شده تا جذب شود. برنامه غذایی فروت ست خرمالو مزیت هایی دارد:

نکته اول اینکه قرار گرفتن همه عناصر موردنیاز در یک کود، تنها میتواند درصد کمی از همه عناصر را در برگیرد. به طور مثال یک بطری یک لیتری که داخل آن آب و نوشابه میریزید‌ به نسبت زمانی که در همان ظرف آب و نوشابه و دوغ و دلستر میریزید درصد کمتری از آب و نوشابه را در خود دارد. بنابراین اگر همین عناصر به صورت جداگانه و در قالب برنامه غذایی فروت ست خرمالو استفاده شود درصد بالاتری در اختیار برگ‌ها قرار می‌گیرد.

تاثیر فروت ست بر خرمالونکته دوم اینکه استفاده از برنامه غذایی فروت ست خرمالو در چند مرحله و به تفکیک، فرصت کافی به برگ‎ها برای جذب و انتقال مواد غذایی می دهد. درحالیکه استفاده از کود همه عناصر را در یک مرحله در اختیار برگ قرار خواهد داد که این کار کارایی جذب عناصر را کاهش میدهد.

سوم اینکه در برنامه غذایی مربوط به فروت ست خرمالو، نکات کلیدی زیادی نهفته است و شما را راهنمایی میکند که کدام عناصر در ابتدا و کدام عناصر در مراحل بعدی تاثیر بیشتری خواهند گذاشت. همه این‌ها مستلزم اجرا کردن مراحل برنامه غذایی فروت ست خرمالو به صورت دقیق است و با مصرف یک کود امکان دستیابی به همه این اهداف وجود ندارد.

مهم ترین دلایل تاثیر فروت ست بر خرمالو

جوانه های تازه ایجاد شده در گیاه دارای عناصر ذخیره شده ای هستند. این عناصر به شیوه مستقیم در فرایند تشکیل جوانه زایشی، تلقیح، تشکیل میوه و بزرگ شدن میوه دخالت دارند. با توجه به تغییرات آب و هوایی، گیاه توان یا فرصت کافی برای ذخیره این عناصر در فرایند تشکیل جوانه زایشی، تلقیح، تشکیل میوه و بزرگ شدن میوه را ندارد. به همین علت برای تشکیل جوانه زایشی قوی و تلقیح و تشکیل خرمالو مرغوب و بزرگ شدن موثر آن استفاده از برنامه غذایی فروت ست خرمالو اهمیت بسیاری دارد. فروت ست خرمالو علاوه بر تاثیرگذاری خوب بر موارد فوق مانع ریزش میوه در مراحل بزرگ شدن می شود. توجه داشته باشید که فروت ست کود نبوده و یک برنامه با مراحل مختلف و میزان اثرگذاری متفاوت است.

تاثیر فروت ست بر خرمالویکی از مواردی که از لحاظ اقتصادی برای باغداران حائز اهمیت است، افزایش میوه‌های سر درختی است. در اوایل فروردین و اواخر اسفند ماه که خاک دمای بسیار پایینی دارد و برگ ها هنوز به وجود نیامده‌اند، تغذیه جوانه‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. قابل ذکر است که محلول پاشی درخت خرمالو توسط فروت ست را در فصل سرد انجام می دهند؛ چون تاثیر بسزایی در تمامی فعالیت هایی که درخت باید در طول سال انجام دهد (مانند فعالیت دوباره، رویش جوانه ها، گلدهی، میوه و …) می گذارد.

بیشتر بخوانید: کود گیاه اگزالیس

از دیگر ویژگی های فروت ست افزایش مقاومت درخت خرمالو در برابر عوامل محیطی مثل برف، باران و سرماست. همچنین این برنامه غذایی با وجود عناصری که دارد، تاثیر فراوانی در خوشه‌بندی و تلقیح گیاه داشته و عملکرد محصول را افزایش می‌دهد. تحقیقات متعدد نشان داده است که اولین قدم پس از برداشت  خرمالو و قبل از برگ ریزان، محلول پاشی با ترکیب فروت ست خرمالو است که نقش اساسی در تشکیل و تکامل تخمک و افزایش میزان گرده افشانی در بهار سال بعد دارد.

تاثیر فروت ست بر خرمالو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *