تاثیر فروت ست بر شلیل

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

فروت ست ترکیبی از دو کلمه  fruit و set است، این اصطلاح برای تنظیم میوه معروف است؛ تنظیم میوه در حقیقت تغییرات ایجاد شده در نهنج گل بوده که باعث تشکیل میوه اولیه می شود و در حالت کلی فروت ست به مرحله آغازین تشکیل میوه درخت اطلاق می گردد. هر اقدامی که در کشاورزی انجام می گیرد، به طور قطع هدفمند بوده و انجام فروت ست شلیل هم از این قاعده مستثنی نیست. تاثیر فروت ست بر شلیل نتایجی مثل: افزایش کمی و کیفی میوه، جلوگیری و پایین آمدن میزان ریزش گل و میوه ، گلدهی و شکل گیری میوه و کم شدن ریزش جوانه را به همراه دارد.

هدف هر باغداری افزایش میزان رشد میوه در کنار بالا رفتن تعداد میوه های سر درختی است تا از لحاظ اقتصادی سرمایه ای برای کشاورز به وجود آید به این منظور در آغاز فصل بهار و اوایل فروردین و در برخی مناطق، اواخر اسفند ماه که دمای خاک پایین است و جوانه ها در حال تورم هستند، تغذیه جوانه ها و برخورداری آنها از مواد غذایی ضروری خواهد بود. در ادامه مقاله برنامه غذایی فروت ست شلیل را بررسی خواهیم کرد:

برنامه غذایی فروت ست شلیل

برنامه اجرایی فروت ست شلیل در طول فصل رشد درختان در سه دوره انجام می گیرد که به شرح زیر است: اولین نوبت بلافاصله پس از چیدن و برداشت شلیل انجام می گیرد؛ در این زمان درخت در فرصت کوتاهی که در اختیار دارد باید پیش از ریزش برگ به تقویت جوانه ها اقدام کند. در همین راستا کودهای توصیه شده در برنامه فروت ست شلیل روی درخت محلول پاشی شده و به ذخیره مواد غذایی در جوانه ها کمک شایانی می کند.

تاثیر فروت ست بر شلیلزمانی که به اجرای فروت ست شلیل پس از برداشت میوه اقدام می کنید بسیار اهمیت دارد زیرا در صورتی که از برداشت میوه ها مدت زمان زیادی بگذرد، میزان توانایی برگ ها در جذب عناصر کاهش پیدا می کند؛ بنابراین پس از مرحله برداشت میوه، بلافاصله فروت ست شلیل را انجام دهید. لازم به ذکر است برخی از درختان که در ۱۵ مرداد ماه میوه های آن چیده می شود، انجام فروت ست باید پس از تاریخ ۱۵ مرداد انجام شود. اما برای درختان دیگر که میوه های آن بعد از تاریخ ۱۵ مرداد برداشت می شوند، انجام فروت ست پس از مرحله برداشت میوه اجرا می شود.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی درخت انجیر

نوبت دوم اجرای فروت ست شلیل در هنگام تورم جوانه ها و همراه با ظاهر شدن اولین برگ در بهار است که در این زمان، قبل از باز شدن گل ها حتما باید فروت ست انجام شود، نوبت سوم هم زمانی صورت میگیرد که میوه ها تشکیل شده و کوچک و نخودی یا فندوقی هستند و در این زمان فروت ست شلیل به منظور بزرگ شدن آن ها و افزایش ظرفیت میوه و پیشگیری از ریزش میوه درختان در روزها و فصول گرم انجام می شود.

فروت ست یک ترکیب محلول در آب است که در قالب یک برنامه غذایی با عناصر مغذی و لازم جهت تشکیل میوه بهتر در فصل بعد رشد برای درخت کمک کننده است. عمده عناصری که در فروت ست وجود دارند شامل: نیتروژن، روی و بور است که البته دیگر عناصر مانند آهن، عناصر میکرو و آمینواسید ها نیز در این ترکیب جهت نتیجه بهتر حضور دارند. فروت ست شلیل بر سطوح برگها به شکل محلول پاشی انجام میشود تا باعث افزایش درصد گلدهی، کاهش ریزش گل و بالا رفتن میوه دهی درخت و بهبود عملکرد درختان در سال آینده می شود.

اهمیت فروت ست شلیل

بخشی از عناصر که به طور مستقیم در تشکیل جوانه زایشی، تلقیح گل، تشکیل میوه و بزرگ شدن آن اثر گذارند در جوانه های زایشی ذخیره میشوند؛ از آنجایی که تغییرات اقلیمی، فرصت مناسب در جهت ذخیره عناصر را برای گیاه فراهم نمی کند، بنابراین برای تولید شلیل های مرغوب، سالم و بدون کمبود اجرای برنامه غذایی فروت ست شلیل ضرورت پیدا می کند.

افزایش مقاومت درخت با فروت ست شلیل

فروت ست شلیل، مقاومت درخت را در مقابل عوامل محیطی نظیر برف، باران ، تگرگ و سرما افزایش میدهد و به دلیل عناصر مغذی موجود در برنامه غذایی فروت ست، خوشه بندی و تلقیح گیاه به بهترین شکل انجام شده و منجر به افزایش کیفیت محصول خواهد شد. یکی از کاربردهای اصلی محلول پاشی با فروت ست، افزایش توانایی گیاه برای گرده افشانی در فصل بهار است که در نتیجه افزایش گرده افشانی، تولید میوه نیز بیشتر خواهد شد.

تاثیر فروت ست بر شلیلجلوگیری از سال آوری درخت با فروت ست شلیل

سال آوری یعنی درخت در یک سال محصول بیشتری تولید می کند اما در سال بعدی توانایی تولید محصول همانند سال گذشته را ندارد؛ در سالی که درخت بار زیادی میدهد، در حقیقت تعداد جوانه های زایشی آن بیشتر بوده و در نهایت گل بیشتری تولید می کند.

بیشتر بخوانید: بهترین کود مایع برای پسته

برنامه غذایی فروت ست به شکلی موثر از سال آوری درختان باغ از طریق بار آوری یکسان جلوگیری می کند. به این منظور باید درخت توانایی تولید و حفظ جوانه های زایشی بیشتری را داشته باشد که این امر با تغذیه کافی میسر خواهد شد در این روند، برنامه غذایی علاوه بر تولید محصول بیشتر و پربارتر در سال جاری، مقدار اضافی آن را نیز برای جوانه های سال بعد ذخیره میکند؛ در اثر تحقق این امر از سال آوری درختان جلوگیری به عمل می آید.

تاثیر فروت ست بر شلیل
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *