کود با کیفیت برای درختان

کود میوه دهی

بدون شک وقتی به بازار میوه و تره بار می رویم، به سمت میوه های خوش رنگ، تازه، گوشتی و کمی درشت قدم برداشته و پس از اتمام مراحل تست حتی رنگ و بوی آن اقدام به خرید می نماییم. اما چه عاملی سبب می شود یک میوه آن قدر مشتری را جلب توجه کند که بازار خرید آن گرم شود و دیگری نیز پس از باقی ماندن سرانجام به قیمت بسیار کم به فروش برسد یا حتی پلاسیده شده و دور انداخته شود؟ در این مقاله سعی داریم راهکارهایی جهت تولید میوه های من باب باغداران و کشاورزان و مشتریان ارائه دهیم تا کشاورزان با بهره گیری از آن ها مزد زحمات خود را بگیرند و دست رنج حاصل از آن را بدست آورند.

نیاز درختان میوه به مکمل هایی نظیر کود:

همانطور که ویتامین ها و عناصر ضروری بدن انسان تنها با خوردن مواد غذایی و سبزیجات تامین نمی شود و انسان مجبور به خوردن قرص های حاوی ویتامین های مختلف می شود، درختان میوه نیز با گرفتن عناصر خاک و هوا به تنهایی قادر به رشد عالی و تولید میوه های پر بار و خوش کیفیت نخواهند شد.

بنابراین لازم است جهت رشد بهتر و به موقع، تولید میوه های سالم، فراوان، گوشتی و بازار پسند، به آن ها به میزان کافی و البته نه بیش از حد کود رساند تا عناصر و مواد معدنی ضروری خود را به میزان کافی تامین کنند.

خاک فقیر و جبران کمبود با کود میوه دهی:

به جهت اینکه خاک بیشتر مناطق کشور از لحاظ مواد معدنی و مغذی فقیر هستند و قدرت تامین آن ها را برای گیاهان و درختان میوه ندارند، بایستی یک ماده ای باشد تا به کمک آن ها بشتابد و این ماده در حقیقت کود می باشد تا هم خاک شادابی خود را بدست آورد و هم کشاورزان و باغداران راهی برای رهایی از غصه و کسب سود پیدا کرده باشند.

عناصر مورد نیاز گیاه:

اینکه می گوییم کوددهی به درختان میوه کمبود عناصر آن ها را کاملا برطرف می کند جمله ای اثبات شده است اما کدام عناصر؟ عناصر ماکرو و  میکرو به چه عناصری گفته می شوند؟ عناصر ماکرو یا پر مصرف، شامل: نیتروژن، فسفر، پتاسیم، منیزیم، کلسیم، اکسیژن، هیدروژن و سولفور می باشند.

عناصر میکرو یا کم مصرف شامل: آهن، روی، بور، منگنز، مولیبدین و مس می باشد؛ البته کم مصرف بودن این عناصر بدین معنا نیست که اهمیتی ندارند و رسیدن یا نرسیدن آن ها به گیاه فرقی به حال محصول ندارد. بلکه در مقدار کم برای رشد و نمو بسیار ضروری هستند و به مقدار موردنیاز باید تامین گردند.

حال نقش کود این وسط چیست؟

کود های میوه دهی با دارا بودن مقادیر لازمه از تمامی عناصر اگر کمبودی باشد را برطرف می کنند و سبب رشد شاخ و برگ های سرسبز تر، درشت تر و پهن تر و میوه های با کیفیت و اندازه مناسب خواهند شد.

نکات مهم برای تولید کنندگان میوه:

کودهای مناسب برای درختان میوه می توانند به صورت مایع، جامد و پودری مواد مغذی آن را تامین کنند؛ اگر شما نیز به درختان میوه و محصولات آن خیلی اهمیت می دهید و نمی خواهید یک شبه به نتیجه دلخواه برسید و چوب آن را سال های بعد بخورید، توصیه می کنم در رساندن کود به پای درختان زیاده روی نکنید تا تداوم تولید میوه های دلخواهتان را در سال های متمادی داشته باشید.

یک توصیه مهم دیگر این است که بدانید کمبود خاک و درختان شما شامل چه عناصر و موادی می باشد و سپس اقدام به تامین آن کنید؛ بهتر است ابتدا از کارشناسان ماهر در این زمینه و بررسی کلی باغتان مشورت و کمک بگیرید.

مزایای استفاده از کود برای درختان میوه:

کودهای میوه دهی سبب رشد ریشه اصلی و جانبی و توسعه آن، رشد و استحکام ساقه و رساندن مواد مغذی به آوندهای درختان میوه، جوانه زنی زیاد، تولید شکوفه های بیشتر و در نهایت تولید میوه های فراوان و با کیفیت خواهند شد.

رابطه مستقیم کود میوه دهی و درشت شدن میوه ها:

مشکلی که بسیاری از باغداران عزیز درگیر آن هستند این است که هر کاری می کنند میوه برخی از درختان شان درشت نمی شود که نمی شود. برخی از ارقام میوه به دلیل ساختار ژنتیکی که دارند ذاتا ریز هستند و شناخت فیزیولوژی آن ها جهت ایجاد تغییر در اندازه شان اهمیت بالایی دارد.

همانطور که وقتی در یک شهر تعداد خانه ها بیشتر باشد آن شهر بزرگ دیده خواهد شد، در یک میوه نیز هر چه تعداد سلول های بیشتری تجمع کرده باشند، آن میوه درشت تر و گوشتی تر خواهند بود. مرحله ای که سلول ها شروع به افزایش تعداد خود از طریق تقسیمات سلولی می کنند، در مرحله ارزنی یا فندقی میوه و به عبارت دیگر شروع تشکیل میوه می باشد.

زمان افزودن کود به درختان میوه جهت افزایش تقسیمات سلولی:

در فصل رشد چون تمامی بخش های گیاه نیازمند عناصر، مواد معدنی و غذایی می باشند و از طرفی در درختان میوه با تولیدی سایز ریز فعالیت ریشه ضعیف بوده و جذب مواد ضروری به مقدار کافی صورت نمی گیرد و یا در صورت رسیدن هر گونه مواد تقویت کننده میوه ها آن  را مصرف خواهند کرد، و در نتیجه ماده ای به منظور افزایش تقسیمات سلولی نخواهد ماند.

بنابراین بهترین زمان برای افزودن کود برای دستیابی به میوه های درشت تر و گوشتی، سال قبل و پس از برداشت محصول می باشد.

کلسیم و پتاسیم عامل درشتی و خوش کیفیتی میوه ها:

جهت بهبود رشد درختان میوه و تولید محصولات درشت تر و مرغوب تر، باید میزان قندهای تولیدی در میوه ها افزایش پیدا کند و از سوی دیگر درختان از آب کافی بهره مند شوند. با افزایش میزان قند ها در سلول و انجام یک سری فعالیت های درون سلولی چون اسمز، پس از رسیدن آب کافی و مهیا بودن دیگر عوامل چون کلسیم و پتاسیم، میوه های درشت تری برداشت خواهد شد.

وقتی ظرفیت جذب پتاسیم و کلسیم در سلول های میوه بالا رود، انتقال و تجمع مواد قندی در سلول ها افزایش پیدا کرده و در نهایت میوه های جذاب و درشتی به بار خواهند نشست. با کمک کوددهی در اوایل رشد درخت به صورت محلول پاشی و رساندن آن به ریشه، این هدف محقق خواهد شد.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366