محلول پاشی کود NPK

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود NPK یکی از مغذی‌ترین و مفیدترین کودهایی است که می‌توانید با کمک آن گیاهان خود را تغذیه کنید و از آسیب رسیدن به محصولات نیز جلوگیری نمایید. محلول پاشی کود NPK یک روش اصولی و بسیار مناسب است که مزایای زیادی دارد و با کمک آن عناصر غذایی، خیلی سریع در اختیار گیاه قرار داده می‌شود.

به طور معمول بهره گرفتن از روش محلول پاشی موجب افزایش تولید محصولات می‌شود و در نتیجه محصولاتی باکیفیت‌تر خواهید داشت. مصرف کود npk به روش محلول پاشی بسیار راحت است و برای انجام دادن این کار کافی است ابتدا کود را با آب ترکیب کنید تا رقیق شود، سپس آن را با استفاده از سم‌پاش یا تانکر به قسمت‌های مختلف گیاه اسپری نمایید تا از طریق شاخ و برگ‌ها جذب شود و اثرات خود را نمایان کند.

بهترین زمان برای محلول پاشی کود NPK

برای به دست آمدن نتیجه‌ای مناسب از عمل محلول پاشی باید حتماً این کار را در زمان‌های مناسب انجام دهید و قبل‌ از هر چیزی آزمایش خاک یا برگ را انجام دهید تا کمبودهای موجود بهتر مشخص شوند. بعد از انجام آزمایش، اگر کمبودی وجود داشت بهتر است در زمان‌های مناسب به‌ صورت برنامه‌ریزی‌ شده کار کوددهی را انجام دهید.

به‌ طور معمول اصلی‌ترین راه جذب مغذی برای تمام گیاهان، کوددهی از طریق ریشه است اما گاهی اوقات ممکن است شرایط لازم برای تغذیه کردن گیاه از این طریق وجود نداشته باشد. به همین علت نیز می‌توان گفت؛ محلول پاشی بهترین روش تغذیه رسانی است.

کوددهی به صورت محلول پاشی مزایای بیشماری دارد و با کمک آن می‌توانید تمام آفات، بیماری‌ها، حشرات و باکتری‌های مضر را از بین ببرید و اجازه ندهید آن‌ها صدمه‌ای به محصولات و گیاهان‌تان وارد کنند.

دقت داشته باشید؛ بهترین زمان برای محلول پاشی کود NPK هنگام رشد گیاه است زیرا در این زمان گیاهان بیشتر از هر دوره دیگر به تغذیه احتیاج دارند و اگر مواد غذایی به میزان کافی در اختیار آن‌ها قرار نگیرد ممکن است آسیب ببینند و از بین بروند.

کوددهی با استفاده از این کود مغذی را می‌توانید در زمان‌های دیگر نیز انجام دهید اما باید این کار را به‌ صورت برنامه‌ریزی‌ شده دنبال کنید تا اختلالی ایجاد نشود. یکی دیگر از زمان‌هایی که توصیه می‌شود در آن حتما از کود npk برای گیاهان خود بهره بگیرید، فصل پاییز است. کوددهی در این زمان بسیار مؤثر است و موجب می‌شود گیاهان دچار سرما یا یخ‌زدگی نشوند.

بیشتر بخوانید: طریقه محلول پاشی درختان

نکات مهم برای مصرف کود NPK به روش محلول پاشی

 • کوددهی گیاهان با استفاده از این روش را در هنگام غروب آفتاب یا اوایل صبح انجام دهید زیرا روزنه‌ برگ گیاهان در این زمان‌ها باز هستند و می‌توانند مواد غذایی را بهتر به خود جذب کنند.
 • تا حد امکان سعی کنید کوددهی را در زمان‌هایی که دمای هوا بیشتر از 27 درجه سانتی گراد است انجام ندهید زیرا در این زمان کود نمی‌تواند اثر گذاری مطلوبی داشته باشد.
 • قبل‌ از انجام کوددهی به روش محلول پاشی بهتر است ابتدا در قسمتی مناسب و نسبتاً کوچک، کار تست را انجام دهید و در صورتی‌ که برگ‌ها دچار سوختگی و آسیب نشدند، تمام سطح گیاه را به روش محلول پاشی کوددهی کنید.
 • محلول پاشی کود NPK را به روزهای بارانی و یا روزهایی که سرعت وزش باد شدید است موکول نکنید زیرا در این زمان کود خاصیت خود را از دست می‌دهد و اثر گذاری مطلوبی ندارد.
 • محلول پاشی باید زمانی انجام شود که گیاه تشنه نباشد و حتما عملیات آبیاری صورت گرفته باشد.
 • قبل از مصرف کود npk باید حتما آن را با مقداری آب تصفیه‌ شده مخلوط کنید تا غلظت آن به‌ صورت مناسب و استاندارد باشد.
 • دقت داشته باشید؛ میزان اسپری این کود باید به صورتی باشد که سطح سبزینه گیاه به‌ طور کامل پوشانده شود.
 • به‌ طور معمول با کمک محلول پاشی نمی‌توانید تمام نیازهای گیاه را فراهم کنید، به‌ همین‌ علت بهتر است در کنار روش محلول پاشی از روش‌های تغذیه به‌ صورت ریشه‌ای نیز بهره بگیرید.
 • تا حد امکان سعی کنید کود مغذی ان پی کی را با سموم یا کودهای دیگر مخلوط نکنید زیرا در برخی مواقع ممکن است کود خواص خود را از دست بدهد و اثر گذاری مناسبی نیز نداشته باشد. از این رو اگر زمانی قصد داشتید هم‌زمان با کود NPK از کودهای دیگری نیز استفاده کنید، بهتر است حتما با کارشناسان کشاورزی مشورت کنید و از آن‌ها راهنمایی بگیرید.

محلول پاشی کود NPK

مزایای مصرف کود NPK به روش محلول پاشی

 • گاهی اوقات خاک‌های آهکی نمی‌توانند به‌ خوبی مواد مغذی را در اختیار گیاهان قرار دهند و کوددهی به صورت ریشه‌ای بی‌فایده است. از این‌ رو می‌توانید با کمک روش محلول پاشی به‌ سادگی تمام عناصر ریز مغذی موجود در کود npk را در اختیار گیاه قرار دهید و محصولات سالم‌تری داشته باشید.
 • کود مغذی NPK می‌تواند تمام اختلالاتی که جلوی رشد گیاهان را می‌گیرند را از بین ببرد و کیفیت محصولات را چندین برابر کند.
 • محلول پاشی این کود مغذی موجب می‌شود حجم شاخه و برگ‌های گیاه افزایش یابد و طعم میوه‌ها نیز بهبود یابد.
 • با مصرف به اندازه و مناسب کود NPK می‌توانید شادابی گیاهان خود را چندین برابر کنید و اجازه ندهید برگ‌ها پژمرده و زرد شوند.
 • اگر از روش محلول پاشی به صورت مناسب بهره بگیرید؛ می‌توانید رشد علف‌های هرز اطراف گیاهان خود را متوقف کنید و اجازه ندهید آن‌ها از مواد غذایی گیاه استفاده نمایند.
 • کود مغذی NPK حجم محصولات را تا حدود زیادی افزایش می‌دهد و اجازه نمی‌دهد رشد آن‌ها کاهش یابد یا متوقف شود.
 • این کود مغذی اگر به روش محلول پاشی مصرف شود، مقاومت دیواره دفاعی گیاهان تا حدود زیادی افزایش می‌یابد و محصولات نیز در برابر شرایط محیطی پر تنش، در امان می‌مانند.

بیشتر بخوانید: محلول پاشی اسید هیومیک

سخن پایانی

محلول پاشی کود NPK را سعی کنید با توجه به مطالب ذکر شده در این مقاله انجام دهید تا نتیجه عالی‌تری به دست آید و گیاهان نیز بهتر تقویت شوند. دقت داشته باشید؛ در صورتی که تجربه و مهارت کافی برای انجام دادن این کار را ندارید، بهتر است حتما از افراد ماهر کمک بگیرید و این کار را به تنهایی انجام ندهید. زیرا کوچک ترین اشتباه هنگام انجام محلول پاشی، موجب از بین رفتن گیاهان خواهد شد.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

محلول پاشی کود NPK
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *