محلول پاشی اسید هیومیک

محلول پاشی اسید هیومیک

اسید هیومیک کودی طبیعی و بسیار مغذی است که به‌ صورت ارگانیک تهیه می‌شود و ترکیبات آلی دارد. این کود مغذی را می‌توانید به روش‌های مختلفی برای گل و گیاهان خود مصرف کنید اما به طور معمول محلول پاشی اسید هیومیک در مقایسه با روش آبیاری و چال کود، مزایای بیشتری دارد.

بنابر این اگر می‌خواهید خیلی سریع و به بهترین شکل ممکن گیاهان خود را تقویت کنید، بهتر است حتما از کود هیومیک اسید به روش محلول پاشی بهره بگیرید و کار کوددهی را انجام دهید. کوددهی گیاهان با استفاده از این روش اصلا کار دشواری نیست و هر کسی می‌تواند با در نظر گرفتن یک‌سری نکات کلیدی مهم، این کار را به‌ راحتی انجام دهد.

در روش محلول پاشی کافی است کود اسید هیومیک مایع یا پودری را با مقداری آب مخلوط کنید و سپس آن را به قسمت‌های مختلف گیاه اسپری نمایید تا به‌ سرعت جذب شود و اثر گذاری کند. دقت داشته باشید کود مایع هیومیک اسید غلظت بسیار بالایی دارد و اگر آن را به خوبی با آب مخلوط نکنید، برگ‌های گیاه صدمه می‌بینند و از بین می‌روند.

باغداران و کشاورزان باید کوددهی گیاهان خود را با احتیاط بالایی انجام دهند و به صورت خودسرانه دست به کارهای غیر اصولی نزنند. بنابر این اگر شما هم می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره محلول پاشی کود اسید هیومیک به دست آورید، بهتر است تا انتهای مقاله همراه ما بمانید و به مطالب ذکر شده نیز توجه کنید.

بهترین زمان برای محلول پاشی کود اسید هیومیک

همان‌ طور که گفته شد، کود اسید هیومیک ساختار کاملا طبیعی دارد. از این رو می‌توانید به راحتی آن را در هر زمانی که خواستید، برای گیاهان‌تان مصرف کنید. البته محلول پاشی اسید هیومیک اگر در زمان رشد گیاهان صورت بگیرد، می‌توانید نتایج فوق‌العاده‌تری به دست آورید و گیاهان خود را نیز به بهترین شکل ممکن تقویت نمایید.

تا حد امکان سعی کنید کوددهی گیاهان‌تان را با استفاده از کود مغذی اسید هیومیک به‌ صورت برنامه‌ریزی‌ شده انجام دهید و این کار را در زمانی کوتاه تکرار نکنید. کوددهی گیاهان با استفاده از کود اسید هیومیک اگر به‌ صورت اصولی باشد، نتایج بهتری حاصل می‌شود. بنابر این بهتر است هنگام شکوفه‌دهی، جوانه‌زنی، رشد ساقه، رشد برگ‌ها و محصول‌دهی گیاهان، حتما از روش محلول پاشی بهره بگیرید.

کوددهی به روش محلول پاشی در فصل پاییز نیز می‌تواند بسیار مؤثر و فوق العاده باشد. در واقع با کوددهی گیاهان در این زمان می‌توانید از به خواب رفتن آن‌ها جلوگیری نمایید و همچنین اجازه ندهید گیاه دچار سرمازدگی یا یخ زدگی شود.

نکات و توصیه‌های مهم جهت محلول پاشی اسید هیومیک

 • از آن جایی‌ که کود اسید هیومیک ساختاری طبیعی و آلی دارد، مصرف اصولی و به‌ اندازه‌ آن هیچ‌ گونه ضرری برای گیاهان ندارد. اما و اگر از آن بیش‌ از اندازه و به‌ صورت غیراصولی استفاده کنید، ممکن است نتایج نامطلوبی حاصل شود. بنابر این سعی کنید دستورالعمل‌های ذکر شده بر روی جلد کود را نادیده نگیرید و همچنین بدون آگاهی اقدامی انجام ندهید.
 • اگر می‌خواهید از محلول پاشی اسید هیومیک نتیجه‌ای بسیار عالی به دست آورید، بهتر است کوددهی را در اوایل صبح یا بعد از ظهر انجام دهید تا کود بتواند بهتر جذب گیاه شود.
 • کوددهی گیاهان به روش محلول پاشی را در روزهایی که هوا بسیار گرم یا سرد است انجام ندهید زیرا در چنین شرایطی کود خواص مفید خود را از دست می‌دهد.
 • اگر زمانی قصد مخلوط کردن کود اسید هیومیک با کودهای دیگر را داشتید، بهتر است حتما یک تست حساسیت انجام دهید و یا این‌ که با کارشناسان باتجربه کشاورزی مشورت نمایید.
 • هنگام محلول پاشی گیاهان سعی کنید به صورت یک‌دست کود را بر روی قسمت‌های مختلف گیاه اسپری نمایید تا کود بتواند به خوبی گیاه را تغذیه کنید.
 • دقت داشته باشید، محلول پاشی گیاهان در روزهای بارانی بی‌فایده‌ است و اصلا توصیه نمی‌شود. زیرا در چنین شرایطی مواد مغذی موجود بر روی شاخه و برگ‌های گیاه شسته می‌شود و از بین می‌روند.
 • پیش از مصرف کود اسید هیومیک، حتما آن را با آب بدون کلر مخلوط کنید تا غلظت مناسبی حاصل شود و برگ‌های گیاه نسوزند.
 • کود اسید هیومیک به طور معمول ضرری برای محیط زیست و موجودات زنده ندارد اما برای اطمینان خاطر و به وجود نیامدن برخی مشکلات، بهتر است هنگام انجام کوددهی حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید.

محلول پاشی اسید هیومیک

فواید مصرف کود اسید هیومیک به روش محلول پاشی

 • کود اسید هیومیک رشد گیاهان را تا حدود زیادی افزایش می‌دهد و حجم محصول نهایی را نیز چندین برابر می‌کند.
 • با کمک محلول پاشی اسید هیومیک علاوه‌بر گیاهان، می‌توانید ساختار خاک را نیز اصلاح کنید و خاکی غنی و حاصلخیز داشته باشید.
 • این کود مغذی تمام مواد غذایی و معدنی ضروری را در اختیار گیاه قرار می‌دهد و اجازه نمی‌دهد رشد محصولات دچار اختلال شود.
 • روش محلول پاشی کمک می‌کند مقاومت گیاه در برابر شرایط محیطی نامناسب افزایش یابد و گیاه در برابر بیماری‌های رایج، خشکی، کم‌آبی، آفات، حشرات مضر و دمای نامطلوب دچار مشکل نشود.
 • افرادی که کود اسید هیومیک را به روش محلول پاشی مصرف می‌کنند، محصولات خوش‌ طعم‌تر و باکیفیت‌تری برداشت می‌کنند و دچار ضرر نمی‌شوند.
 • کود مغذی اسید هیومیک جلوی ریزش گل و برگ درختان را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد باغداران با کاهش تولید محصول مواجه شوند.
 • محلول پاشی کود آلی اسید هیومیک کمک می‌کند عمل فتوسنتز بهبود یابد و گیاهان نیز شادابی بسیار بیشتری داشته باشند.
 • مصرف کود اسید هیومیک به روش محلول پاشی موجب می‌شود علف‌های هرز از بین بروند و رشدشان متوقف شود.
 • این کود مغذی درختان را بسیار پربار می‌کند و حجم شاخه و برگ‌ها را هم تا حدود زیادی افزایش می‌دهد.

سخن پایانی

به طور معمول کود مفید و ارگانیک اسید هیومیک را می‌توانید به روش آبیاری، پخش سطحی و چال کود نیز برای گیاهان مختلف مصرف کنید اما بهتر است در نظر داشته باشید، محلول پاشی اسید هیومیک بهترین و مناسب ترین روشی است که هر باغدار و کشاورز، می‌توانند از آن بهره بگیرند. بنابر این اگر می‌خواهید کیفیت و شادابی گیاهان خود را چندین برابر کنید، بهتر است با استفاده از کود هیومیک اسید و در نظر گرفتن موارد ذکر شده در این مقاله، عمل کوددهی را انجام دهید و در سریع ترین زمان ممکن نتایج بی‌نظیری به دست آورید.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366