برنامه کودی افزایش تبدیل گل به میوه درختان

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

برنامه کودی افزایش تبدیل گل به میوه درختان

جهت دریافت برنامه کودی افزایش تبدیل گل به میوه درختان از بالای همین صفحه با کارشناسان آل کود در ارتباط باشید. نمایان شدن گل های زیبای بهاری بر شاخسار هر درختی نشانگر زندگی دوباره و نوید بخش سالی پر بار برای باغداران عزیز می باشد که مایه افتخار و مباهات زحمات بی بدیل آنهاست. همزمان با ظهور گل ها بر سطح درخت اولین تصوری که به ذهن خطور می کند برداشت میوه های فراوان در اواخر فصل چیدن و برداشت میوه خوهد بود؛ تبدیل تمامی یا بخش اعظم شکوفه های زیبای ابتدای فصل بهار آرزوی هر باغدار زحمت کشی می باشد که در این مقاله نگاه مهربان شما را در راستای رسیدن به این هدف ارزشمند جلب می نمایم.

فهرست مطالبی که در این مقاله ارائه خواهد شد:

۱-دلایل ریزش گل قبل از تبدیل شدن به میوه

۱.۱) ریزش شکوفه ها به دلیل برآورده نشدن نیازهای غذایی

۱.۲) راه شناسایی کمبود عناصر غذایی در شکوفه ها

۱.۳) عدم گرده افشانی کافی

۲-کود تبدیل گل به میوه درختان، عامل فروتنی و پر باری درختان چیست؟

۳-ضرورت استفاده از برنامه کودی افزایش تبدیل گل به میوه

۴- شیوه به کار بردن کود تبدیل گل به میوه

۵- معرفی کود و برنامه کودی برای افزایش تبدیل گل به میوه

۱.۵) مزایای استفاده از برنامه کودی آل کود

۲.۵)  تهیه برنامه کودی افزایش گل به میوه

 دلایل ریزش گل قبل از تبدیل شدن به میوه

اولویت اول برای افزایش تبدیل شکوفه های صورتی و سفید رنگ دلربا بر سطح درختان هسته دار و بدون هسته مانند گیلاس، سیب، آلبالو و .‌‌‌‌.. ماندگاری گل ها و عدم ریزش شکوفه ها تا زمان تبدیل آنها به میوه خوراکی می باشد.

 باقی ماندن شکوفه درختان مرهون توجهات ویژه باغدار به درختان سر زنده باغ خود می باشد زیرا متاسفانه بخش اعظم گل های درختی تا زمان تبدیل شدن به میوه کوچک فندوقی مانند دوام نمی آورند و ریزش می کنند؛ لازم است بگویم جای نگرانی نیست و ما در این مقاله با افزایش اطلاعات شما و ارائه راهکار های موثر قدمی در راستای تبدیل درخت شکوفه دار به درخت سر به زیر پر از میوه های آبدار و خوش طعم برمی داریم.

اما به راستی دلیل ریزش شکوفه ها پیش از تبدیل شدن به میوه چیست؟

بدون شک همه ما با دیدن شکوفه های زیبا و تحسن بر انگیز در فصل بهار به وجد می آییم اما در پایان فصل بلوغ از تعداد میوه های سر درختی متعجب می شویم که این امر دلایلی دارد که به طور کامل اما مختصر بدان خواهیم پرداخت.

 ریزش شکوفه ها به دلیل برآورده نشدن نیازهای غذایی

کشاورزان عزیز توجه داشته باشید درختان میوه در صورتی که قادر به تامین نیاز های غذایی خود نباشند و عناصر ماکرو و ریز مغذی ها به مقدار کافی و صحیح در اختیار آنها قرار نگیرد، دچار ریزش شکوفه های تولید شده در ابتدای فصل بهار می شوند و چه چیزی ناراحت کننده تر از این که عامل ریزش شکوفه های زیبا و نوید بخش سالی اقتصادی کم کاری خود باغدار باشد.

یکی دیگر از عوامل ریزش شکوفه که تغذیه درخت در ارتباط می باشد، عدم تعادل عناصر غذایی به دلیل مصرف نا درست کودهای شیمیایی، حیوانی و … تلقی می شود اما این عامل چگونه در روند ریزش شکوفه و عدم تبدیل به میوه دخیل می باشد؟

اولا مصرف نادرست کود سبب بر هم خوردن تعادل عناصر غذایی می شود که در اختیار درختان میوه قرار داده شده است وقتی این اتفاق می افتد ممکن است عنصری که به میزان بالا برای گیاه موردنیاز است در حد کم به آن برسد و بر عکس.

دوما در صورت عدم تامین احتیاجات کودی شکوفه ها، جذب عناصر و مصرف مواد مغذی کاهش پیدا می کند؛ در این صورت درخت در برآوردن نیاز های غذایی تمامی گل ها به مقدار یکسان عاجز بوده و بین شکوفه ها رقابت تنگاتنگ و شدیدی به وجود می آید که در نهایت گل هایی که مواد غذایی کافی به آنها نرسیده دچار ریزش می شوند.

راه شناسایی کمبود عناصر غذایی در شکوفه ها

– بررسی درخت و دقت در مشاهده علائم کمبود در برگ

– تجزیه برگ درختان میوه و انجام آزمون برگی

– تجزیه خاک و انجام آزمون

عدم گرده افشانی کافی

عدم گرده افشانی می تواند یکی دیگر از عوامل ریزش شکوفه ها و از دست رفتن غم انگیز آنها باشد البته این عامل برای اکثر درختان مورد نیاز می باشد و ارقامی مانند مرکبات، انجیر، گلابی و خرما بدون گرده افشانی متضرر نخواهند شد.

ریزش گل ها در اثر عدم گرده افشانی مناسب موضوعی نیست که بتوان از کنار آن بی اهمیت رد شد زیرا در کنار ساده بودن بسیار پر اهمیت است؛ اگر گرده افشانی به درستی انجام نگیرد تلقیح و تشکیل میوه انجام نخواهد گرفت در نتیجه شکوفه های بهاری بی ثمر بر سطح زمین ریزش خواهند نمود.

عوامل گرده افشان عبارتند از: باد، حشراتی همچون زنبور عسل و حتی خود انسان.

راه فراهم کردن شرایط گرده افشانی مطلوب چیست؟

فراهم نمودن کندوهای زنبور عسل در باغ و یا رعایت کاشت درختان! زیرا برخی از درختان برای گرده افشانی مطلوب به یکدیگر نیاز دارند؛ مثلا کاشت رقم های مختلف از سیب به تلقیح کمک شایانی می کند.

 کود تبدیل گل به میوه درختان، عامل فروتنی و پر باری درختان چیست؟

دوستان عزیز حالا که دلایل ریزش گل ها و عدم ماندگاری شکوفه ها را بررسی کردیم و شما از آنها آگاهی پیدا کردید، اکنون در ادامه مطالب به موضوع شیرین و اثر بخش  برنامه کودی افزایش تبدیل گل به میوه درختان خواهیم پرداخت.

گروهی از کودها که در مواقع تبدیل گل های بر سطح شاخسار درختان به میوه مورد استفاده قرار می گیرند، کود تبدیل کننده گل به میوه درختان اطلاق می شود؛ این کود شما را به آرزوی دیرینه خود یعنی افزایش تبدیل شکوفه های سر درختی به میوه های فراوان را خواهد رساند.

اصلی ترین دلیل ریزش شکوفه های رنگی و از بین رفتن امید باغبان، عدم قابلیت فراهم نمودن مواد کودی لازمه جهت حفظ شکوفه ها توسط ریشه درخت می باشد؛ شما باغبانان عزیز می توانید زمانی که نخستین گل ها به میوه تبدیل می شوند، کوددهی را شروع کنید تا نه تنها از میزان تلفات بکاهید بلکه شاهد سود چند برابری نیز گردید.

 ضرورت برنامه کودی افزایش تبدیل گل به میوه درختان

همانطور که عرض شد ‌یکی از دغدغه های هر باغبانی تبدیل نشدن گل به میوه با وجود شکوفه های تولیدی فراوان می باشد با توجه به رابطه مستقیم بین ماندگاری شکوفه ها و تبدیل آنها به میوه با میزان باردهی، این‌ نگرانی عمیق تر می شود. مهم ترین عامل در پایین بودن درصد تبدیل گل به میوه، عدم تامین نیازهای کودی نظیر عناصر پر مصرف و کم مصرف  در این مرحله حساس و سرنوشت ساز می باشد.

هر چه درخت توان کودی مورد نیاز را برای تبدیل گل به میوه بدست آورد، شکوفه های بیشتری بر سر درخت باقی مانده و ضریب این ماندگاری بالا خواهد رفت در نهایت محصولات پر باری در اواخر فصل برداشت عاید باغبان خواهد شد.

شیوه به کار بردن کود تبدیل گل به میوه

یکی از چالش های پیش روی باغداران محترم در نحوه تامین نیاز کودی درختان میوه، در نظر گرفتن عواملی نظیر سرعت، زمان، مقدار و نحوه کوددهی به منظور افزایش ضریب تبدیل شدن گل به میوه می باشد؛ بدین منظور در نظر گرفتن و رعایت موارد زیر بسیار اهمیت دارد:

۱)انتخاب کود مناسب برای رسیدن به هدف باغبانی ( کود های نامطلوب سبب تداخل در جذب مواد مغذی خواهند شد)

۲) افزودن مقدار متعادل و توصیه ای کود و اجتناب از کوددهی بسیار زیاد برای جلوگیری از اُور دز شدن درخت

۳) عدم استفاده از مقادیر بالای کود اوره به دلیل خاصیت سوزانندگی زیاد آن

۴) اجتناب از کاربرد کود به شکل مصرف ریشه ای که دارای نتیجه افزایش احتمال گل سوزی را در بر خواهد داشت زیرا درخت را از فاز زایشی به فاز رویشی سوق می دهد.

با در نظر گرفتن این عوامل محدود کننده و چالش بر انگیز، بهتر است برنامه کودی تبدیل گل به میوه به شکل محلول پاشی در اختیار درختان قرار گیرد و از طرفی برای فائق آمدن از پس این مشکلات، به جای استفاده از کودهای شیمیایی از کود های ارگانیکی مانند هیومیک اسید بهره ببرند.

معرفی بهترین برنامه کودی افزایش تبدیل گل به میوه درختان

همانطور که در مطالب بالا گفته شد نیاز درخت به عناصر غذایی بایستی تامین گردد تا کمترین میزان ریزش شکوفه ها را شاهد باشیم از جمله عناصری که نبود یا کمبود آنها ریزش گل را تسریع می کند عبارتند از: روی، بور، پتاسیم

در این بین نکته قابل توجه این است که در دوره گلدهی از مصرف کودهای ازت دار به ویژه اوره خودداری کنید و به جای آن از کود فروت ست که دارای عناصر روی، بور و پتاسیم می باشد استفاده کنید. به منظور تامین آمینواسید موردنیاز شکوفه ها از ترکیب عصاره جلبک دریایی به صورت محلول پاشی استقبال کنید.

تهیه برنامه کودی افزایش گل به میوه

به منظور خرید کودهای توصیه شده، از کارشناسان آل کود راهنمایی های لازم را دریافت نمایید تا شاهد باغ پر برکت و پر محصولی شوید‌.

مزایای برنامه کودی افزایش تبدیل گل به میوه درختان

۱)بالا رفتن درصد تبدیل گل به میوه

۲)پیشگیری از ریزش میوه های کوچک و تازه تشکیل یافته

۳) بالا بردن قابلیت درخت در تولید میوه

۴) کاهش دوره رسیدن میوه و کمک به رشد سریع آن

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

برنامه کودی افزایش تبدیل گل به میوه درختان
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *