کود ماهی برای مرکبات

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود ماهی برای مرکبات

استفاده از کودها برای رشد مرکبات اثر فوق العاده ای را در تمام مراحل به دنبال خواهد داشت؛ اثرات کوددهی مرحله جوانه زنی، رشد سبزینه، گسترش ساختمان ریشه، تولید گل، بلوغ، رسیده شدن میوه ها و تغییر رنگ پوست آنها را تحت تاثیر قرار می دهد که نبایستی از افزودن کودهای مفید و طبیعی در مقادیر مناسب در زمان صحیح غافل شد. هدف از کوددهی درختان مرکبات از یک سو تامین مواد خاص موردنیاز درخت و از سوی دیگر بررسی شرایط خاک به منظور انتخاب نوع کود می باشد. یکی از کودهایی که به وفور در درختان مرکبات استفاده می شود، کود ماهی بوده که از بقایای ماهی ترکیبی با مواد مغذی و عناصر ریز مغذی به درختان مرکبات افزوده می گردد که در ادامه مقاله پیرامون این موضوع اطلاعات کامل و ارزشمندی در اختیارتان قرار خواهیم داد.

کود ماهی

اهمیت استفاده از کود برای مرکبات

اگر مواد مغذی مورد نیاز درختان مرکبات کم باشد، بالطبع تولید میوه های مرکبات که سرشار از ویتامین ث می باشند از جمله: نارنگی، پرتقال، گریپ فروت، نارنج، لیمو ترش و لیمو شیرین و جایگاه ویژه ای در خوش طعمی بین مردم دارند، کاهش چشمگیری پیدا می کند. لذا در تولید مرکبات پایبندی به ارزیابی مواد مغذی مورد نیاز گیاه بایستی بخشی از برنامه روتین باغدار قرار بگیرد.

کود ماهی چیست و چگونه تولید می شود؟

کود ماهی یکی از محصولات پر ارزشی به شمار می رود علاوه بر اینکه از هدر رفت اجزای ماهی و افزایش فضولات جلوگیری می کند، در عین حال کود بسیار پر ارزش و غنی از مواد مغذی را به کشاورزان و باغداران هدیه می کند‌. در تهیه این کود تمام بخش بدن ماهی به ویژه استخوان، پولک و پوست مورد استفاده قرار می گیرد؛ این اجزا به خوبی به مواد مغذی مورد نیاز باغ و باغچه شما تبدیل می گردند ضمن آنکه طبیعی بوده و خسارتی بر زمین نخواهد داشت.

ماهی غنی از ویتامین ها، اسید های آمینه، پروتئین ها، عناصر غذایی بوده و برای یک گیاه چه از این بهتر که اکثر احتیاجات غذایی آن از کود آلی یا ارگانیک تامین شود؟ ریز مغذی های موجود در کود ماهی مختص آن بوده و اکثر کودهای استاندارد فاقد آن می باشند؛ نگران بوی تند ماهی پس از افزودن به پای درختان و بوته ها نباشید زیرا پس از رقیق شدن به سرعت بوی آن از بین خواهد رفت و به دوستدار گیاهان شما تبدیل خواهد شد.

مزایای کود ماهی در کشاورزی و باغداری

کود ماهی ترکیبی غنی شده از تمامی عناصر پر مصرف و کم مصرف گیاهان و درختان بوده و حتی کشاورزانی که نگران هزینه سرسام آور برخی از کودها هستند در این باره نگرانی وجود نخواهد داشت زیرا به لحاظ اقتصادی کودی کاملا مقرون به صرفه بوده ضمن اینکه تمامی نیازهای غذایی درختان مرکبات را می توان با آن تامین نمود.

کود ماهی در خاک هایی که حاصلخیزی خود را به دلیل مصرف بی رویه کودهای شیمیایی از دست داده اند بسیار تاثیر گذار خواهد بود و به نحوی به اصلاح خاک می پردازد زیرا طبیعی و آلی می باشد. افزون بر کاربرد کود ماهی برای بستر کشت مرکبات، می توان آن را در زمین های زراعی که از جهت مواد آلی فقیر هستند استفاده نمود.

کود ماهی

مقایسه کود ماهی با کودهای حیوانی

در مقایسه با دیگر کودهای حیوانی مانند کود مرغی و دامی، کود ماهی از مقادیر فسفر و ازت بیشتری برخوردار می باشد لذا استفاده از آن در زمین های باغی و زراعی تاثیر چشمگیر و بالایی بر جای خواهد گذاشت.

تاثیر کود ماهی برای مرکبات

مواد آلی موجود در ترکیب کود ماهی که از اجزا و بقایای ماهی تولید شده، ویژگی های فیزیکو شیمیایی خاک را تقویت می کند و بالطبع با ایجاد بهبود وضعیت خاک، میزان عملکرد درختان مرکبات در تولید محصولات نیز بالا تر می رود.

کود ماهی سبب به هم چسبیدن اجزای خاک و تبدیل آن به دانه های درشت تر می شود و از این طریق زهکشی خاک نیز بالا می رود؛ نبود مقادیر کافی مواد آلی سبب پراکندگی ذرات کوچک خاک شده در نتیجه فاصله بین آنها کاهش یافته و سرعت حرکت آب کند شده و در نهایت تهویه در خاک به خوبی صورت نمی گیرد؛ اما کود ماهی با داشتن مواد آلی، از وقوع چنین اتفاقی جلوگیری می نماید.

کود ماهی با ایجاد فضای خالی بین ذرات خاک، سبب افزایش ماندگاری آب در خاک می گردد و از طرفی از فرسایش خاک و ایجاد سله جلو گیری می کند؛ لازم به ذکر است استفاده همزمان از کود ماهی و شیمیایی اثر مکملی بر هم گذاشته و شرایط مطلوبی جهت رشد و نمو درختان مرکبات ایجاد خواهد کرد.

کود کاملا طبیعی ماهی به شیوه های مختلف فرآوری شده به صورتی که دارای مواد مغذی هستند که پیش از آنکه در اختیار ریشه های گیاه قرار گیرند، ابتدا بایستی به وسیله میکروارگانیسم هایی نظیر باکتری، قارچ و کرم خاکی خورده شوند. نتیجه فعالیت میکروارگانیسم ها افزایش استحکام و قدرت رشد درختان مرکبات را در پی خواهد داشت.

زیرا قارچ ها و باکتری ها به شکلی به تجزیه مواد مغذی می پردازند که به نحو مطلوب در دسترس ریشه ها قرار گیرند و حتی اکسیژن بیشتری به ریشه رسیده و تنفس سلولی نیز افزایش می یابد؛ در نهایت عملکرد سلول های گیاهی افزایش یافته و میوه هایی خوش فرم و اندازه تولید خواهد شد.

با کود ماهی عناصر ماکرو و میکرو موردنیاز درختان مرکبات به خوبی در اختیار آنها قرار خواهد گرفت؛ زیرا کود ماهی منبع غنی از عناصر پر مصرفی مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم علاوه بر عناصر ریز مغذی نظیر آهن، روی، بور، کلسیم و ..‌ می باشد. درختانی که به گونه ای متعادل از چنین عناصری بهره مند می شوند، رشدی قوی و پایدار داشته و ضمن مقاومت بهتر در برابر آفات و بیماری ها، کشاورز شاهد برداشت محصولات با کیفیت و فراوانی خواهد بود‌.

کود ماهی

نگاهی اجمالی به فواید کود ماهی برای مرکبات

-تقویت ساختمان خاک

-افزایش تخلخل پذیری خاک در نتیجه افزایش نفوذپذیری

-جذب انرژی بیشتر توسط خاک با تیره نمودن سطح خاک

-تامین و افزایش تحرک کلسیم در درختان مرکبات و به دنبال آن افزایش استحکام درخت و بخش های مختلف میوه

– پایین آوردن میزان چسبندگی در خاک های رسی و برعکس بالا بردن چسبندگی در خاک های شنی برای عملکرد مطلوب در رشد و نمو درختان مرکبات

– بالا بردن ظرفیت تبادل کاتیونی

-تسهیل جذب عناصر ریز مغذی اولیه، ثانویه، کم مصرف و پر مصرف توسط درخت

– افزایش تحریک گلدهی و تولید شکوفه درختان مرکبات

– کمک همه جانبه به درختان مرکبات در نتیجه عملکرد بهتر آن در تولید محصول

هیدرولیز کود ماهی

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

کود عالی برای مرکبات
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *