کود سه بیست برای پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود سه بیست، یکی از بهترین و مغذی‌ترین کودهایی است که می‌توانید از آن برای تقویت کردن درختان پسته بهره بگیرید. این کود مزایای فوق‌العاده‌ای دارد و می‌تواند املاح ضروری و مورد نیاز همچون؛ فسفر، منگنز، آهن، کلسیم، پتاسیم، ازت، فسفات و روی را برای پسته‌ تأمین نماید. کود سه بیست برای پسته اگر به‌ صورت صحیح و اصولی مصرف شود، هیچ‌ گونه ضرری ندارد و می‌تواند نتایج فوق‌العاده‌ای نیز از خود به‌ جای بگذارد.

این کود مغذی میزان گل‌دهی درختان پسته را افزایش می‌دهد و کمک می‌کند محصولات سالم و باکیفیت بیشتری برداشت نمایید. بنابر این اگر می‌خواهید باروری درختان‌ پسته‌تان را با استفاده از کود مفید سه بیست افزایش دهید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما بمانید و نسبت به مطالب ذکر شده نیز بی‌تفاوت نباشید.

نحوه مصرف کود سه بیست برای درختان پسته

طریقه مصرف کود سه بیست برای درختان پسته بسیار راحت است و شما می‌توانید آن را به‌ صورت محلول پاشی و ریشه‌ای مصرف کنید. این کود مغذی به‌ صورت محلول در آب است و نباید آن را به‌ تنهایی مصرف کنید زیرا ممکن است به ریشه و برگ‌های درخت آسیب جدی وارد شود و رشد محصولات نیز متوقف شود.

برای تغذیه کردن درختان پسته به روش محلول پاشی کافی است کود سه بیست را با آب مخلوط کنید و سپس آن را با احتیاط به قسمت‌های مختلف درخت اسپری نمایید تا مواد مغذی از این طریق جذب شاخه و برگ شوند و اثرات خود را به‌ جای بگذارند. با کوددهی درختان پسته به روش محلول پاشی می‌توانید تمام بیماری‌ها، آفات و حشرات موجود را از بین ببرید و اجازه ندهید آن‌ها صدمه‌ای به سلامت محصولات‌تان وارد کنند.

کود سه بیست برای پستهکود سه بیست برای پسته را می‌توانید به روش چال کود نیز مصرف کنید. در این روش کافی است پای درختان‌تان چاله‌هایی با عمق مناسب ایجاد کنید و سپس کود سه بیست را داخل آن بریزید. پس‌ از قرار دادن کود به داخل چاله، باید حتما روی آن را با کمک خاک بپوشانید تا مواد مغذی از بین نروند و بتوانند به‌ خوبی جذب ریشه درخت شوند. اگر می‌خواهید کود سه بیست سریع‌تر تجزیه شود و اثرات خود را نیز خیلی زودتر بر روی درخت و محصولات به‌ جای بگذارد، بهتر است در آخر کار آبیاری را هم انجام دهید.

روش دیگری که می‌توانید با کمک آن درختان پسته را تغذیه کنید، روش آبیاری است. در روش آبیاری نیز باید کود مغذی سه بیست را با آب مخلوط کنید و آن را به‌ صورت مستقیم پای درختان بریزید تا جذب ریشه شود‌. با بهره گرفتن از این روش کوددهی، می‌توانید حجم ریشه درختان را چندین برابر کنید و مقاومت آن‌ها را در برابر سرما نیز افزایش دهید.

میزان مصرف کود سه بیست برای درخت پسته

کود سه بیست برای پسته را نباید به‌ صورت خودسرانه و بیش‌ از حد مصرف کنید زیرا در چنین شرایطی نتیجه مطلوبی حاصل نمی‌شود و ممکن است کود نیز اثرگذاری عالی نداشته باشد. بنابر این باید با توجه به سن درخت، میزان رشد محصولات، مساحت زمین، فصل موردنظر، پراکندگی و وسعت برگ‌ها از مقدار مناسبی کود استفاده کنید.

البته به‌ طور کلی می‌توان گفت؛ برای هر درخت پسته باید حدود 80 الی 200 گرم کود سه بیست استفاده کرد. همچنین می‌توانید 2 کیلوگرم کود سه بیست را در 1000 لیتر آب مخلوط کنید و سپس مورد استفاده قرار دهید.

بیشتر بخوانید: کود پاییزه پسته

بهترین زمان برای تقویت درختان پسته با استفاده از کود سه بیست

شما می‌توانید با کمک این کود مغذی، از زمان گل‌دهی درختان تا بعد از برداشت میوه کار کوددهی را انجام دهید. دقت داشته باشید؛ از این کود مفید نباید به‌ صورت خودسرانه و بیش‌ از اندازه استفاده کنید زیرا ممکن است عملکرد مطلوب خود را از دست بدهد و با کاهش تولید محصول نیز مواجه شوید.

کود سه بیست برای پسته

مزایای کود سه بیست برای درختان پسته

 • کود سه بیست برای پسته بسیار ضروری است و کمک می‌کند مواد غذایی مورد نیاز به‌ موقع برای درخت فراهم شود.
 • این کود مغذی را می‌توانید به روش‌های مختلفی استفاده کنید و خیلی سریع نتایج مثبت آن را بر روی درختان پسته مشاهده کنید.
 • با مصرف کود سه بیست می‌توانید حجم ریشه درختان پسته را افزایش دهید و از خشک شدن آن‌ها نیز جلوگیری نمایید.
 • این کود مفید سبزینگی برگ درخت را افزایش می‌دهد و عمل فتوسنتز را نیز بهبود می‌بخشد.
 • اگر از کود سه بیست به‌ صورت برنامه‌ریزی‌ شده استفاده کنید، می‌توانید میزان باردهی درختان را افزایش دهید و محصولات بیشتری برداشت نمایید.
 • این کود مفید میزان رطوبت موجود در خاک را افزایش می‌دهد و به شما کمک می‌کند در مصرف آب تا حدود زیادی صرفه‌جویی کنید.
 • کود سه بیست خیلی سریع شوری خاک را برطرف می‌کند و تمام ناخالصی‌های موجود در آن را هم از بین می‌برد.
 • با بهره گرفتن از این کود مغذی می‌توانید تمام آفات، بیماری‌ها، حشرات و باکتری‌های مضر را از بین ببرید و رشد علف‌های هرز را نیز متوقف کنید.

نکات مهم برای مصرف کود سه بیست

 • تا حد امکان سعی کنید کود سه بیست را به تنهایی استفاده کنید و آن را با سموم دیگر مخلوط نکنید. در صورتی‌ که قصد ترکیب کردن آن با کودهای دیگر را داشتید نیز بهتر است حتما از کارشناسان کشاورزی مشورت بگیرید تا شما را راهنمایی کنند و هرگز این کار را به‌ صورت خودسرانه انجام ندهید.
 • هنگام انجام کوددهی درختان پسته با کمک این کود مفید، حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید تا به سلامت‌تان آسیبی وارد نشود.
 • کوددهی به روش محلول پاشی را در روزهای بارانی انجام ندهید زیرا در چنین شرایطی ممکن است مواد مغذی موجود بر روی شاخه و برگ‌های درختان شسته شود و کود دیگر اثرگذاری مطلوبی نداشته باشد.
 • به‌ طور معمول بهترین زمان برای کوددهی درختان پسته با استفاده از کود سه بیست، اوایل صبح و هنگام غروب آفتاب است زیرا در این زمان‌ها نور خورشید خیلی شدید نیست و کود می‌تواند اثرگذاری مطلوب‌تری داشته باشد.

کود سه بیست

افراد به طور حتم در جهت نگهداری از درختان و گیاهان خود، همواره به جست و جوی بهترین کود بوده اند و در این راه آزمون و خطای بسیاری انجام داده اند. همچنین افراد به یک نوع کود نیاز دارند که جامع بوده و تمامی عناصر مورد نیاز درختان را در خود داشته باشد. حال طی پیشرفتی که امروزه در تولید انواع کود صورت گرفته یک نوع کود با تمام این ویژگی ها به نام کود سه بیست تولید گردیده است و یک کود شیمیایی با مزایای فراوان است. کود سه بیست نام آن به دلیل داشتن ۲۰ درصد فسفات، ۲۰ درصد پتاسیم و ۲۰ درصد ازت است و به همین خاطر به این نام شهرت فراوان یافته است. این کود تنها به یک شکل تولید نشده و انواع گسترده ای دارد و عناصری چون بور، روی، کلسیم و دیگر موارد در نمونه های دیگر کود سه بیست گنجانده شده است. این کود علاوه بر کشاورزی و باغ داری، می تواند برای گیاهان و گل های گلدانی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

کود سه بیست برای پستهلازم به ذکر است که کود سه بیست به دو شکل مایع و پودر تولید می شود اما تنها تفاوت میان آن ها فقط همین شکل طاهری است و خواص آن ها کاملا یکسان است. اگر قصد دارید که از نوع پودری کود سه بیست استفاده کنید، ابتدا آن را در آب حل کرده و بصورت محلول بکار ببرید. اما اگر از کود مایع استفاده می کنید می توانید به راحتی آن را با دستگاه مخصوص بر درختان و گیاهان خود محلول پاشی کنید. کود سه بیست دارای طیف رنگی مختلفی است و این به خاطر تمایز در عناصر موجود در هر نوع کود است پس افراد برای تهیه کود سه بیست اورجینال نمی توانند تنها به اکتفای رنگ کود، نوع اصل آن را شناسایی کنند و تنها راه حل خرید از مراکز معتبر همراه با بسته بندی شناخته شده و معتبر و دارای مشخصات است. این کود به رنگ های سفید، سبز و صورتی موجود می باشد.

کود سه بیست برای درخت پسته

از آنجایی که در میان انواع کود، کود سه بیست شهرت یافته است و بهترین ماده غذایی برای درختان بشمار می رود، تولید کنندگان پسته نیز می توانند برای تقویت درختان خود از این کود بهره مند گردند. کود سه بیست عملکرد بالایی داشته و در کوتاه ترین زمان می تواند عناصر ضروری درخت پسته را تامین نماید. از آنجایی که طبیعتا تمامی کود های شیمیایی در صورت استفاده نادرست ضررهایی را برای درختان به دنبال دارند، بهتر است در ابتدا یک برنامه ریزی اصولی کوددهی طراحی شود. در این صورت کود سه بیست هیچ گونه آسیبی را به همراه نخواهد داشت بلکه اثر بخشی آن چند برابر خواهد شد. اگر در خصوص افزایش گل دهی درختان پسته به دنبال یک کود با کیفیت می گردید، کود سه بیست بهترین انتخا برای شما است. این کود، از زمان تولید آن تا کنون مورد بررسی قرار گرفته و طی استفاده در کشاورزی های بسیاری، عملکرد آن ثابت شده است و با خیال راحت می توان از آن استفاده نمود. تشکیل لقاح درختان پسته با استفاده از این کود، به صورت با کیفیت تری انجام می شود و درختانی پربار را به صاحبان کشاورزی و باغ داران تحویل می دهد.

بیشتر بخوانید: کود درخت پسته

شیوه استفاده از کود سه بیست به هیچ عنوان پیچیده نیست و کوددهی ریشه ای و محلول پاشی این کود توسط خود افراد می تواند صورت گیرد. بهتر است در هر دو نوع کود مایع و پودری کود سه بیست، آن ها را در میزانی آب حل نموده و سپس استفاده کنید زیرا با این کار آسیب کمتری به درختان وارد می شود و راه مطمئن تری است. همچنین با محلول پاشی کود سه بیست می توانید سریع تر آفات درختان پسته را از بین ببرید و یا مواد مغذی را به درخت برسانید. لازم به ذکر بوده که چالکود نیز روش دیگر استفاده از کود سه بیست بشمار می رود و افراد می توانند روی این روش از کوددهی نیز حساب کنند. طریقه این کوددهی این است که شما با ایجاد چاله هایی در اطراف درختان کود را در داخل این چاله ها ریخته و سپس آن را با کمی خاک بپوشانید و سپس آن محل را آبیاری کنید تا کود به سمت خاک و ریشه درخت نفوذ کند.

کود سه بیست برای پستهمیزان استفاده از کود سه بیست برای پسته

برای این که اثر کود سه بیست به بهترین نحو ممکن ظاهر شود لازم است افراد از میزان استفاده از این کود آگاهی یابند و با اطلاعات کامل آن را بکار برند. از جمله شاخصه هایی که برای کوددهی باید به آن ها توجه شود، مساحت زمین، میزان رشد درخت و محصول، فصل و سن درختان است. اگر بخواهیم میزان تقریبی استفاده از کود سه بیست برای هر درخت پسته را ذکر کنیم، حدودا 200گرم برای هر درخت، کود سه بیست لازم است. مقدار آب لازم نیز به ازای هر ۲ کیلوگرم کود، ۱۰۰۰ لیتر می باشد.

کلام آخر

به طور معمول می‌توان گفت؛ کود سه بیست برای پسته یک انتخاب فوق العاده است که هر باغدار می‌تواند از آن بهره بگیرد و نتایج مطلوبی به دست آورد. از این رو اگر می‌خواهید محصولات مرغوب‌تری برداشت نمایید و میزان باردهی درختان پسته را نیز افزایش دهید؛ بهتر است برای یک‌بار هم که شده، از این کود بی‌نظیر استفاده کنید و با کمک آن کار کوددهی را انجام دهید.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

کود سه بیست برای پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *